Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Na Węgiel I Drewno.


jamer696

Rekomendowane odpowiedzi

 Gdyby chodziło o jakiś patent, to nie miałbym żalu że nie chcesz się nim dzielić. Ale jak sam pisałeś chodzi o bezpieczeństwo więc skąd ta niechęć do podzielenia się wiedzą. Jestem szczerze zaciekawiony co się może wydarzyć przy paleniu od góry, sam rozpaliłem tak może z dwa razy drewnem i dałem sobie spokój, poszedłem w DS-y. Ale wiele osób jak wiesz pali tak węglem i sobie to chwali więc może powinni się dowiedzieć, że maja jeszcze szczęście że żyją pomimo niestosowania się do norm i instrukcji. No nie daj się dłuzej prosić  ^_^ .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz po co się pisze instrukcje , a szczególnie instrukcje urządzeń niebezpiecznych do takich zalicza się kocioł? Co ma być w instrukcji którą otrzymuje kompletny laik, czy w takiej instrukcji ma przede wszystkim być napisane jak ekonomicznie  spalać węgiel? ,czy jak ten węgiel spalać bardziej ekologicznie? nie- w takiej instrukcji ma być napisane jak najbezpieczniej spalić ten węgiel .Widzisz pod uwagę musisz brać nie to jak ten węgiel spala się w warunkach optymalnych ,ważne jest jak ten węgiel spala się w warunkach krytycznych.A chyba wiesz co jest w tej zabawie najbardziej niebezpieczne ?

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo - to musicie rozpatrywać jak przebiegają procesy spalania w warunkach krytycznych , co wtedy powstaje  i ile  i wybierać jak to się mówi mniejsze zło.Nawet jak to jest kosztem ekonomi i ekologi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Heniu,lepiej nic nie pisz na temat palenia w śmieciuchu,tak będzie lepiej dla nas wszystkich ;) .Mam nadzieję że jeździsz samochodem też według normy i przepisów :P .

Pozdrawiam.

Nie jeżdżę nie mam samochodu.

Widzisz kupfer ty spalaj drewno - robisz to znakomicie , a w temacie wegla raczej się nie wypowiadaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja gdybym dzisiaj mial kupić kocioł to kupiłbym pleszewskiego miałowca tak ze 38 KW na mój metraż załadował taczkę miału i odpalił od góry i śmialbym się z tych blokowych naukowców wg których papier wszytsko przyjmie, a rzeczywistość zupełnie inna...

Widzisz w dobie róznych sterowników już tak możesz zrobić: :

oto przykład :

 

W wersji dwufunkcyjnej ( kocioł MIAŁ-TURBO PLUS ) może być eksploatowany przez cały rok. Dla przykładu przy kotle o mocy 15 kW jeden zasyp paliwa (ok. 40 kg) wystarczy na produkcję ciepłej wody użytkowej przez około 7 dni

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heniu,też tak myślałem że nie jeździsz,a co dopiero palić współprądowo dla kogoś kto mieszka w bloku to graniczy z cudem i nie podkreślaj ,nie cytuj tego co już raz pisałem,to już wszyscy wiedzą  :D ,pewnie siedzisz na skromnej emeryturce cały dzień przed kompem i tylko przepisy,normy i instrukcje nam serwujesz  :D .No cóż mnie też to kiedyś czeka,więc się specjalnie nie dziwię :huh: ,tylko o przepisach,nakazach i innych pierdołach,nie mam zamiaru pisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz kolego potrafisz tylko takie posty pisać ,które poza tym ze nic nie  wnoszą do dyskusji to tylko obrażają .Na forum posługujemy się nickami ,Forma heniu   swiadczy o twoim wychowaniu  Mam nadzieję ze potrafisz dyskutować merytorycznie jeżeli nie ,to po co  te posty piszesz? co one wnoszą do dyskusji .

A swoją drogą ciekawe jakie to mądrości już raz pisałeś.Może się nimi pochwalisz  ,może odpowiesz na pytania które tu zadałem ,podobno jesteś "eugeniusz " w dziedzinie spalania węgla. Do dzieła kolego oświeć tego blokersa ,emeryta ,łajzę który nawet nie potrafi prowadzić samochodu .Podziel się tymi wiadomościami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" Zimny komin dawał ~10Pa (jakieś 7m). Po rozpaleniu, jeszcze na samym drewnie skoczyło do 20Pa, a gdy zaczął się zajmować węgiel, to ciąg sięgał 35Pa. Na oko prostego palacza sytuacja nie wyglądała źle - paliło się prawidłowo, temperatura na kotle wzrastała. Jednak panowie fachowcy mieli obiekcje co do tej sytuacji. Podobno kocioł tej mocy powinien pracować na ciągu do 20Pa, a wartości rzędu 35Pa dadzą wielką stratę kominową. Postanowili więc przytkać przepustnicę w czopuchu, by osiągnąć 20Pa. Wtedy kocioł zaczął przysypiać."

Dla pełnego zrozumienia powyżej dokładny cytat z @Juzefa: ciąg kominowy wynosił 10 Pa. W trakcie pracy zwiększył się do 35 Pa Zamknięto przesłonę czopucha by uzyska 20 Pa

 

Wg obowiązującej Normy - PN-M-34452:1999 Kotły grzewcze - Kotły grzewcze na paliwa stałe z cyklicznym zasypem paliwa - Wymagania i badania 

 

Wymagany ciąg kominowy nie powinien być większy od wartości liczonej wg wzoru :

 

        c[Pa] =< 20log Qn gdzie Qn- moc nominalna kotła w kW

 

Dla kotła o mocy 20kW to  max 26Pa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może odpowiedzieć na moje pytania? Nie potrzebne są zupełnie te kłótnie i przepychanki, tyle postów a praktycznie nic nie wywnioskowałem z Waszych wypowiedzi. Wczoraj był u mnie monter, stwierdził, że na mój metraż starczy 8 kw, ale przy modelu optima 10 kw ma większą komorę zasypowa np taka jak 15 kw. I lepiej brać 10. Co do kotła Kon Bud niestety w moim mieście nie ma żadnego przedstawiciela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem tyle, że ten kocioł nie nadaje się na spalanie drewna. Kocioł zgazujący na chwile obecną odpada. Tak jak napisałem zależy mi na stałopalności. Z tego co wyczytałem na tym forum, to dolniak przy tej mocy i metrażu to porażka, więc kocioł górnego spalania wydawał mi się najlepszym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro zdecydowałeś się na utylizację drewna w górniaku,to zastanów się nad kotłem od Witkowskiego UKS-M 9kW.

Posiada większą komorę zasypową od Defro 10kW

Jest klapka pow. wtórnego w drzwiczkach zasypowych niezbędna przy spalaniu drewna,a także otwory pow. w drzwiczkach rusztowych też b. przydatne przy takim paleniu.

Kupisz ten kocioł w dogodnej dla Ciebie konfiguracji.

Mam kocioł z podajnikiem od nich i mogę powiedzieć,że są b.staranie wykonane z 5 letnią gwarancją bez żadnych obwarowań.

Proponowałbym wyłożyć cały zasyp do dolnej krawędzi drzwiczek zasypowych szamotem 3cm gr.,a także ruszt zostawiając np. po 5cm z przodu i z tylu rusztu do dopływu pow. z popielnika,to wszystko stworzy lepsze warunki do spalania drewna na stałej odpowiednio dobranej ilości podawanego pow.od góry i z dołu.

 

http://www.kotly-witkowski.pl/uks-m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GS z większą komorą spalania ma jakikolwiek sens dla drewna tylko wtedy kiedy instalacja będzie z dużą ilością wody. Pozwoli to w jakimś stopniu buforować energię i ograniczyć smolenie kotła/komina spowodowane zbyt wczesnym przymknięciem powietrza.

Jeśli instalacja ma być na "cienkich rurkach" to pozostaje w GS wybudować szamotowy tunel i dokładać po kawałku drewna co 20 minut. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim mieście też nie było żadnego przedstawiciela KON Bud Setlans. Kupiliśmy zamawiając z przesyłką za 12kW zapłaciliśmy 2tys zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz kolego potrafisz tylko takie posty pisać ,które poza tym ze nic nie  wnoszą do dyskusji to tylko obrażają .Na forum posługujemy się nickami ,Forma heniu   swiadczy o twoim wychowaniu  Mam nadzieję ze potrafisz dyskutować merytorycznie jeżeli nie ,to po co  te posty piszesz? co one wnoszą do dyskusji .

A swoją drogą ciekawe jakie to mądrości już raz pisałeś.Może się nimi pochwalisz  ,może odpowiesz na pytania które tu zadałem ,podobno jesteś "eugeniusz " w dziedzinie spalania węgla. Do dzieła kolego oświeć tego blokersa ,emeryta ,łajzę który nawet nie potrafi prowadzić samochodu .Podziel się tymi wiadomościami .

Drogi kolego henryku,jeśli heniu to dla ciebie obraza  :huh: ,to dlaczego nazywasz mnie "eugeniusz"? :angry: .Mam na imię waldemar i nie mam nic przeciwko jak ktoś do mnie zwraca się waldek lub waldi,a wręcz cieszy mnie to,więc jeśli ktoś tu kogoś obraża to raczej ty mnie  :angry: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.