Skocz do zawartości

AntekBoryna

Rekomendowane odpowiedzi

Znajoma kupiła dom. Cegła pełna 40cm + ocieplenia 4 cm steropianu (kiedyś się tak dawało). Dach nowy ocieplony wełną mimeralną. Dom ma 3 kondygnacje:

  • piwnice pod całym domem (kotłownia, spiżarnia na ziamniaki itp)
  • mieszkalny parter 60m2
  • niezamieszkałe poddasze
Między piwnicą a parterem jest 8 cm stereopianu pod wylewką.

Nie ma natomiast styropianu nad parterem (między parterem a poddaszem), ale dach jest ocieplony.

 

Dom prosta bryła, dach dwuspadowy.

 

Pytanie jaki kocioł zasypowy, jakiej mocy. Najlepiej dolnego spalania (by można było dokładać) albo z podajnikiem?

 

P.S.

Ile powinno wynosić spalanie węgla na rok w takim domu? Znajoma nie ma pojęcia bo dom kupiła miesiąc temu a poprzedni właściciel zrobił stan jw. tylko bez wylewek i ocieplenia dachu a znajoma go tylko wykańczała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Twoja znajoma nie będzie w ogóle korzystała z poddasza i jest on oddzielony szczelnymi drzwiami,proponuje do czasu adaptacji, rozłożyć wełnę przynajmniej 2x10cm na całości pow.(zlikwiduje straty ciepła)

Jeżeli tam będzie wchodzić i składować różne rzeczy to 10cm twardego styropianu+ płyty do chodzenia albo wylewkę(już na stałe) jeśli pozwoli na to wys. pomieszczeń.

W takim stanie rzeczy najrozsądniej kupić kocioł z podajnikiem,który może pracować z przyzwoitą sprawnością na np.30% swojej mocy i nie będzie problemu po wykończeniu pozostałej części domu.

Z kotłem zasypowym DS takie podejście nie będzie  w ogóle możliwe.

Moc kotła najlepiej obliczyć wpisując dane budynku na str."ciepło właściwe.pl"

Z grubsza można szacować,że potrzebny będzie kocioł z podajnikiem o mocy 12-15kW.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do zużycia węgla to takie strzelanie?,  zbyt wiele czynników np. temp. w domu, jakość węgla , rodzaj sterowania, jaka zima?   myślę że poniżej 3t węgla?. ja w domu 80m spaliłem do tej pory 2t miału, zamierzam spalić jeszcze 1zbiornik/150kg/ i chyba zakończę sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze,żeby kupiła kocioł z palnikiem wielopaliwowym i można bez problemu spalać np. mix 50x50 ekogroszku i miału.

Dobry rusek z firmy Energo workowany 26MJ/kg kosztuje obecnie 700zł/t i do tego miał z Piasta,Ziemowita,Chwałowic lub Wieczorka na domieszkę i można czysto i ekonomicznie ogrzać chałupkę.

Przy tych parametrach domu to jedyny i najtańszy sposób ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w takim domu ogrzewanie gazem propan-butan albo olejem raczej nie wchodzi w grę? Albo grzanie taryfą nocną + zbiornik buforowy?

Jak ma odpowiednie pomieszczenie na kotłownie to nie ma żadnego problemu. Dla 60 metrowego mieszkania może być problem z doborem kotła na paliwo stałe, z gazem nie będzie żadnego a oleju nie polecam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.