Skocz do zawartości

Zdjęcie

Opłacalność Kolektorów Słonecznych

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
335 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   Marcin33

Marcin33

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 14 postów

Napisano 07 styczeń 2009 - 14:52

Witam

Mam w planach zainstalowanie kolektorów słonecznych. Po przeczytaniu różnych artykułów i dyskusji na innych forach można zauważyć dwie skrajne opinie o tych urządzeniach, że to opłacalne lub zbędny wydatek. To samo tyczy się rodzaju kolektorów płaski czy próżniowy. Czy ktoś z was ma u siebie taki sprzęt i jak to się sprawuje, czy są wymierna korzyści instalacji kolektorów.

Pozdrawiam
Marcin
  • 0

#2 OFFLINE   mjk

mjk

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 99 postów

Napisano 08 styczeń 2009 - 00:53

Kolektory to ciągle jeszcze "nowość". Ci co mają spierają się z tymi co nie mają, itd. itp. Ja mam i ....
Tym co trzeba rozważyć to tak naprawdę koszt zakupu (eksploatacji znikomo mały)- chociaż i to jest względne.
Ja mam kolektory płaskie - muszę przyznać, że zdają egzamin u mnie bez dwóch zdań, używam ich tylko do podgrzewania ciepłej wody, zasobnik 300l. Sprawdzają się w zasadzie w okresach wiosenno-letnio-jesiennych. Ale w tym właśnie czasie dają w zasadzie 70-100% zapotrzebowania na ciepłą wodę - piec nic/niewiele musi dogrzewać.

Jeśli dysponujesz zasobem pieniężnym, który pozwoli na zakup - to we wspomnianych okresach, z pewnością, odczujesz mniejsze wydatki comiesięczne. Nie wspomnę o zaletach eko. Gdyby do tego dołożyć jeszcze ogniwa fotovoltaiczne to generalnie jest to najtańsze w eksploatacji źródło ciepła, zaznaczam jeszcze raz, że w ekspolatacji. Jeśli np. planujesz ogrzewanie np. basenu używanego w okresie letnim to ... tylko system solarny.

Co do problemu płaski albo próżniowy, to już kwestia wyboru, chyba obecnie skłaniałbym się ku wersji próżniowej ale tego jeszcze nie testowałem(zamierzam w najbliższym, słonecznym czasie).

Pozdrawiam,
  • 0

#3 OFFLINE   jerryk

jerryk

Doświadczony Forumowicz

• Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 212 postów
  • Zainteresowania: Piece,kotły,ekologia

Napisano 09 styczeń 2009 - 17:07

Tradycyjne nośniki energii drożeją i będą coraz droższe.Być może,że to co dzisiaj jest inwestycją mało opłacalną- jutro może zaprocentować.Pewnie,gdyby instalacje solarne były nieco tańsze to pojawiałyby się na dachach jak grzyby po deszczu w lesie.
  • 0

#4 OFFLINE   Neo

Neo

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1137 postów

Napisano 09 styczeń 2009 - 17:36

Technologie tanieją więc najprawdopodobniej tak będzie.
  • 0

#5 OFFLINE   AdamGuitar

AdamGuitar

Doświadczony Forumowicz

• Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 4256 postów

Napisano 16 styczeń 2009 - 08:41

Zgadzam się z
Dołączona grafikamjk
Zima przy niewielkim nasłonecznieniu niewielki z tego pożytek. Batalia czy próżniowe czy płaskie trwa. Podam tylko ze źródeł (wytwórca) że o ile przy pełnym nasłonecznieniu 100% można osiągnąć ok. 1 -1,2 kW z m2 to przy częściowym nasłonecznieniu (pochmurno) już tylko 300 W/m2. Co ciekawe w nocy też jest zysk energetyczny ale już tylko do 100 W/m2. Dane uzyskane od producenta i dystrybutora systemów solarnych.
Koszt montażu to ok. 12.000 złotych dla domku jednorodzinnego - kolektor płaski. Dane lato 2008r.
  • 0
Kierowanie i Nadzory Budowlane w Branży Sanitarnej
Adam Zdrojewski upr. bud GP.IV/8346/153/TO/90-91 KUP/IS2874/01 zakres c.o., wod. kan.,c.t., went. i klim., sporządzanie projektów dla osób fizycznych, kontrola stanu technicznego.
adamzdro13@wp.pl

#6 OFFLINE   zbigmaz1

zbigmaz1

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 261 postów
  • Co ogrzewam?: Wskaż tutaj.
  • Instalacja: Wskaż tutaj.
  • Kocioł: Wskaż tutaj.

Napisano 07 luty 2009 - 21:42

Interesuje mnie to : cytat "to przy częściowym nasłonecznieniu (pochmurno) już tylko 300 W/m2. Co ciekawe w nocy też jest zysk energetyczny ale już tylko do 100 W/m2. Dane uzyskane od producenta i dystrybutora systemów solarnych."
Mam zestaw próżniowy i obserwuję go od 20 miesięcy (co nowe zawsze ciekawi) i w żaden sposób nie mogę tego pojąć jak w nocy one działają lub w dzień pochmurny. U mnie to nie działa. Może coś mam źle zrobione? ;)
Który to producent ma takie dobre wiadomości?
  • 0

https://esterownik.pl/sterownik/3909

RBR Ekouniwersal 17kW,sterownik eCoala,ekogroszek,palnik ekoenergia,320m2 18,5x10,5 piętrowy,1/2piwnica,1933budowy,styro dwie ściany 5cm,dwie 10cm,bufor1000L

#7 OFFLINE   wujek

wujek

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 1 postów

Napisano 16 wrzesień 2009 - 13:29

Witam,
Krótko w temacie opłacalności kolektorów słonecznych, bo już nie mogę patrzeć na te bzdury które wypisują nawet profesorzy uniwersyteccy:

Przykład:
Rocznie wydaję na ogrzewanie ciepłej wody przy użyciu gazu (12x130 zł= 1560 zł)
Według informacji zawartych na stronach producentów systemów solarnych oszczędności mogą wynieść od 40-70% czyli od 624 zł do 1092 zł

A teraz koszty systemu:
Przyjąłem jeden z najtańszych czyli 7000 zł (ale są i po 12000)
Koszt systemu 7000 podzielony na 25 lat = 280 zł rocznie
Koszt utraconych odsetek (gdybyśmy te 7000 zł złożyli na lokacie zamiast pakować na dach :)) przy oprocentowaniu 5% w skali roku = 350 zł rocznie
Koszt energii elektrycznej zużytej do zasilania całego systemu (365 dni w roku) oraz pompa wody 4godziny/dzień według danych dostępnych w internecie to ok = 80 zł rocznie
Koszt wymiany co 6 lat 25 litrów specjalnego płynu o wartości ok 500 zł (nie licząc usługi) (nie można zrezygnować z wymiany ponieważ spadnie znacznie wydajność układu) = 83 zł
Reasumujac roczny koszt utrzymania wynosi - (280+350+80+83)= 793 zł a oszczędności od 624 do 1092 czyli przyjmując średnią 858 wychodzi na styk.

Komentarz: Zakładając że system będzie bezawaryjnie działał przez 25 lat, i nie będzie wymagał corocznych przeglądów to inwestycja którą trudno nazwać alternatywną ponieważ ona nie zastępuje nam ogrzewania a jedynie wspomaga (dogrzewa) nie ma najmniejszego sensu nawet przy systemie z najniższej półki (co tu mówić o systemie za 12 tysięcy złotych) Trzeba sobie też zdać sprawę z tego że w okresie kiedy system jest najbardziej wydajny czyli lato korzystamy z ciepłej wody w najmniejszym stopniu (wczasy, urlopy).
  • 1

#8 OFFLINE   automatyk

automatyk

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 5142 postów
  • GaduGadu: 1514991

Napisano 16 wrzesień 2009 - 19:04

Interesuje mnie to : cytat "to przy częściowym nasłonecznieniu (pochmurno) już tylko 300 W/m2. Co ciekawe w nocy też jest zysk energetyczny ale już tylko do 100 W/m2. Dane uzyskane od producenta i dystrybutora systemów solarnych."
Mam zestaw próżniowy i obserwuję go od 20 miesięcy (co nowe zawsze ciekawi) i w żaden sposób nie mogę tego pojąć jak w nocy one działają lub w dzień pochmurny. U mnie to nie działa. Może coś mam źle zrobione? :)
Który to producent ma takie dobre wiadomości?

kto takie bzdury powiedział przecie ksiezyc nie odbija promieni uv zeby mogł kolektor działac natomiast w dzien pochmurny ale nie zachmuzony ze leje cały dzien so,lary jak najbardziej działają ale w ograniczonych parametrach ,bynajmniej potrafia wode do 25-30st zagrzac
  • 1

#9 OFFLINE   Robert Orzeł

Robert Orzeł

Stały Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 109 postów

Napisano 17 wrzesień 2009 - 07:16

Kolego automatyk, tak sie dziwnie w fizyce poukładało, że to nie promieniowanie UV grzeje, a promieniowanie podczerwone, a to z kolei jest odbijane od chmur i górnych warstw atmosfery, tzw. efekt cieplarniany.

Pozdrawiam
Robert
  • 1

#10 OFFLINE   automatyk

automatyk

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 5142 postów
  • GaduGadu: 1514991

Napisano 17 wrzesień 2009 - 07:30

fakt myslałem o podczerwonym napisałem inaczej sorki
  • 0

#11 OFFLINE   AdamGuitar

AdamGuitar

Doświadczony Forumowicz

• Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 4256 postów

Napisano 17 wrzesień 2009 - 08:58

:) Inaczej promieniowanie rozproszone. A co do temperatury c.w.u. to zależy też od czasu jeśli mamy do dyspozycji 1000W to czas nagrzewania będzie krótki, jeśli 300W to dłużej, przy 100W może wystarczyć tylko na pokrycie strat lub bezie nagrzewała się bardzo długo.
  • 0
Adam Zdrojewski upr. bud GP.IV/8346/153/TO/90-91 KUP/IS2874/01 zakres c.o., wod. kan.,c.t., went. i klim., sporządzanie projektów dla osób fizycznych, kontrola stanu technicznego.
adamzdro13@wp.pl

#12 OFFLINE   AdamGuitar

AdamGuitar

Doświadczony Forumowicz

• Ekspert
  • PipPipPipPipPip
  • 4256 postów

Napisano 17 wrzesień 2009 - 09:14

A to tak do wiadomości, cytat

"Słońce jest głównym i praktycznie niewyczerpalnym źródłem
energii dla naszej planety (przewidywany okres promieniowania
to następne 5 miliardów lat). Do zewnętrznej warstwy atmosfery,
ustawionej prostopadle do kierunku padania promieni, dociera
strumień promieniowania słonecznego Isc=1367 W/m2 nazywany
stałą słoneczną. W ciągu roku wartość jej zmienia się maksymalnie
o ± 3,4%.
Do powierzchni Ziemi docierają następujące rodzaje promieniowania:
1. Promieniowanie bezpośrednie
Pochodzące jak sama nazwa wskazuje bezpośrednio od słońca.
Kierunek jego padania uzależniony jest od pozycji słońca na niebie.
2. Promieniowanie rozproszone
Powstałe w skutek wielokrotnego załamywania promieni słonecznych
przechodzących przez atmosferę. Dociera na powierzchni´
Ziemi w sposób nie ukierunkowany.
3. Promieniowanie odbite
Powstałe w skutek odbicia promieniowania słonecznego od elementów
krajobrazu w kierunku rozpatrywanej powierzchni (część
składowa promieniowania rozproszonego).
Natężenie całkowite promieniowania słonecznego jakie dociera
do powierzchni Ziemi przy bezchmurnym niebie to maksymalnie
1000W/m2. W ciągu 5 min. do powierzchni Ziemi przy bezchmurnym
niebie dociera promieniowanie słoneczne równe rocznemu
zapotrzebowaniu na energii naszej planety".
  • 0
adamzdro13@wp.pl

#13 OFFLINE   mjk

mjk

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 99 postów

Napisano 27 wrzesień 2009 - 00:04

Koszt utraconych odsetek (gdybyśmy te 7000 zł złożyli na lokacie zamiast pakować na dach :angry:) przy oprocentowaniu 5% w skali roku = 350 zł rocznie

A jak to jest z inflacją - te 5% na lokacie to w zasadzie koszt inflacji, to może jednak zamiast tego "zapakować na dach" i mieć jednak realnie te +5% :angry:
I w lato nie korzystamy w najmniejszym stopniu ale wg mnie najczęściej - pomimo 2 tygodniowych wyjazdów.....

Pozdrawiam,
  • 0

#14 OFFLINE   Noidea

Noidea

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 23 listopad 2009 - 17:11

A ja sobie myślę że skoro dziś zarabiam i mam tą kasę która pozwala mi inwestować to wolę zaistalować solary po to abym w przyszłości mniej płacił kosztów eksploatacyjnych. Wątpię aby gaz był tańszy więc mój zysk może być tylko większy biorąc pod uwagę, że koszt technologi cały czas spada. Ponadto mówicie, że w lecie zużycie ciepłej wody jest najmniejsze?? Jakim cudem ? ile można być na urlopie? Jak uda mi się wyjechać na 2-3 tygodnie to już sukces pełną gębą a myślę, że inni wcale nie mają większego komfortu czasowego. Ponadto skor jest gorąco to się wszyscy w rodzinie pocą itd a tym samym prysznic bierze się na pewno znacznie częściej niż na statystycznego na Polaka przystało ;)
  • 0

#15 OFFLINE   zbigmaz1

zbigmaz1

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 261 postów

Napisano 23 listopad 2009 - 20:46

Tak samo myślę jak ty, to co teraz zainwestowane od razu pracuje na siebie a na starość na naszych emeryturach to może być ciężko zagrzać tyle wody ile byśmy chcieli.
To co na zdjęciu to moje. Dlatego cały czas nie mogę zrozumieć niektórych wypowiedzi że one grzeją w nocy i w dni pochmurne. To co widać już pracuje i dlatego w takie wypowiedzi ja nie wierzę.
  • 0

RBR Ekouniwersal 17kW,sterownik eCoala,ekogroszek,palnik ekoenergia,320m2 18,5x10,5 piętrowy,1/2piwnica,1933budowy,styro dwie ściany 5cm,dwie 10cm,bufor1000L

#16 OFFLINE   Noidea

Noidea

Nowy Forumowicz

• Forumowicz
  • Pip
  • 8 postów

Napisano 23 listopad 2009 - 21:46

No opatrz,, mam podobny problem do rozwiązania , tzn musze je zamontgować na wiacie garażowej ok 10 m od domu ponieważ moja połówka bliźniaka ma dach od północy. A jak zaizolowałeś przejście pomiędzy kolektorami a zespołem i zbiornikiem? ja wsadziłem 2 rurki miedziane w kręgu fi18 każda w osobną czarna koszulkę izolacyjną wysokotemperaturową potem obie w szarą otulinę izolacyjną do rur CO całośc skręciłe opaskami a wszystko w rurę wod kan fi 100 i całośc zakopałem pod ziemią na jakieś 130cm i tak wprowadziłem do budynku a w budynku pod podłogą aż do kotłowni. Przegiąłem czy coś za słabo zaizolowałem?
  • 0

#17 OFFLINE   mjk

mjk

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 99 postów

Napisano 24 listopad 2009 - 15:07

Generalnie nie przegiąłeś co prawda nie wiem po co te 130cm i czarna koszulka może nie pomóc, w przypadku awarii odbioru ciepła, ochronić otulinę przed stopieniem ale kierunek prawidłowy (ja bym jedynie pomyślał o izolacji na rury, przeznaczonej dla solarów)
  • 0

#18 OFFLINE   zbigmaz1

zbigmaz1

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 261 postów

Napisano 24 listopad 2009 - 15:57

No opatrz,, mam podobny problem do rozwiązania , tzn musze je zamontgować na wiacie garażowej ok 10 m od domu ponieważ moja połówka bliźniaka ma dach od północy. A jak zaizolowałeś przejście pomiędzy kolektorami a zespołem i zbiornikiem? ja wsadziłem 2 rurki miedziane w kręgu fi18 każda w osobną czarna koszulkę izolacyjną wysokotemperaturową potem obie w szarą otulinę izolacyjną do rur CO całośc skręciłe opaskami a wszystko w rurę wod kan fi 100 i całośc zakopałem pod ziemią na jakieś 130cm i tak wprowadziłem do budynku a w budynku pod podłogą aż do kotłowni. Przegiąłem czy coś za słabo zaizolowałem?

U mnie jest tak samo tylko na głębokości około 60 cm. Na zdjęciu po prawej stronie na słupku widać jeszcze szarą zewnętrzną otulinę a pod spodem jest czarna. Całość jeszcze wzmacniałem taśmą zbrojoną (srebrną). Teraz muszę jeszcze jakoś to osłonić. Myślałem to jeszcze owinąć jakąś liną (konopną) na to bejca i lakier, będzie pasowało do reszty, lub obiję listewkami. Ale chyba będzie lina. :P
  • 0

#19 OFFLINE   Chłopek

Chłopek

Bywa od czasu do czasu

• Forumowicz
  • PipPip
  • 17 postów

Napisano 24 listopad 2009 - 20:12

Kolega Wujek wyliczył roczny koszt utrzymania-prawie 800zł. To wychodzi 66zł miesięcznie.
Płacicie tyle za podgrzewanie wody latem?
Bo jak u siebie zauważyłem to mi rachunki za prąd, gdy podgrzewam 100L bojler grzałką dla trzech osób, wzrastają o jakieś 15 zł/miesięcznie. Niech będzie nawet i 20/miesięcznie to i tak trzykrotnie mniej.

Myślałem o założeniu kolektorów, nawet dość poważnie ale jakoś doszedłem do wniosku że ta te pieniądze to mam grzania prądem że ho ho.
  • 0

#20 OFFLINE   mjk

mjk

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 99 postów

Napisano 24 listopad 2009 - 20:37

66zł/m-c...... Ja mogę też udowodnić pokazując obliczenia (Teza i dowód), że 2+2 = ....... 5 - bardzo, na pierwszy rzut oka, logicznie.

Moje roczne koszty utrzymania solarów to ok 35zł (pompa), wymiana płynu - jeszcze nie nastąpiła ale już się szykuje (przyszły sezon) - 200PLN a o lokacie i inflacji już pisałem.

Pozdrawiam,
  • 0