Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

To mój pierwszy post i mam nadzieję że nie ostatni. Chciałbym zweryfikować to co proponuje fachowiec.

Posiadam stary domek 43m2 + planowany wiatrołap 4m2 (nieogrzewany), pomieszczenia mają wysokość 220cm. Domek zbudowany jest w połowie z bala 20cm (oba pokoje) i w połowie z pustaka żużlowego 20x20x40 (kuchnia i łazienka), całość obłożona styropianem 10cm. Strop ocieplony wełną 10cm. Planuje ogrzewać domek za pomocą kominka Antek Deco 10kW z doprowadzeniem powietrza z zewnątrz, gdzie za pomocą DGP grzać będę dwa pokoje oraz kuchnię. Kuchnia oddalona o około 2m od kominka. Na kominek planuje założyć kominowy wymiennik ciepła wysokości 1m (mocy wg producenta 5,5 - 8kW) i podłączyć go pod bojler 120l zainstalowany na strychu oraz pokojowy grzejnik purmowski 900X1100 2627W zainstalowany w łazience. Załączam rysunek poglądowy http://zapodaj.net/59d5a4821fa6d.png.html . Zadziała mi taka instalacja? Będzie w domu ciepło? Zagrzeje wodę? Czy pomyśleć o czymś innym? Czy kominek który został mi zaproponowany będzie odpowiedni?

Dodatkowo znajomy fachowiec radzi mi żeby kominek obłożyć cegłą szamotową, akumulującą ciepło zamiast robić „izolowaną komorę”. Twierdzi że ciepło przez DGP powinno rozprowadzać się nawet kilka godzin po zakończeniu palenia.

Taki grzejnik to też jego pomysł, mówi że te łazienkowe są za słabe, w mojej łazience dwie ścianki są zewnętrzne i trzeba dać spory grzejnik, mówi tez że dobrze mieć tak mocny grzejnik bo gdy woda w bojlerze osiągnie odpowiednią temperaturę coś to ciepło musi odbierać i taki grzejnik będzie bardzo dobry do tego.

Latem woda będzie grzana grzałką lub od czasu do czasu przepali się w kominku.

post-62855-0-51565500-1428182985_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

 

Znam podobny domek drewniany, trochę większy ogrzewany kominkiem z dystrybucją powietrza i przyznam że jest to dobre rozwiązanie dzięki któremu na pewno będzie ciepło w domu. Co do wymiennika kominowego to nie miałem z nim styczności ale jeśli jest opcja wykorzystać częściowo ciepło ze spalin to warto spróbować, gdyby okazał się niewypałem zawsze jest grzałka która dogrzeje wodę. Do łazienki osobiście dał bym grzejnik aluminiowy plus jakaś drabinka 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.- wymiennik kominowy (mam od 8 lat) wymaga większej umiejętności palenia i lepszy opał. Wymiennik wyżej niż grzejnik, konieczna pompa obiegowa. Przy złym opale i nieumiejętnym paleniu musi być możliwość czyszczenia wymiennika kominowego.

2.- Obudowa szamotowa (8 lat mam z klinkierowej cegły) pomysł bardzo dobry, kłopoty z wykonawstwem - maksymalne rozbudowanie powierzchni grzewczej wewnątrz obudowy. Trzeba budować jak wnętrze pieca, pomimo, że spaliny idą wymiennikiem i do komina. 

3.- jeśli jeszcze można - zamiast  DGP kanały pod podłogą doprowadzające powietrze zimne (z najzimniejszych miejsc w grzanych pomieszczeniach) pomiędzy kominek a obudowę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedzi. Czyli system taki się sprawdzi, trochę sie uspokoiłem, bo za wiele o tym w internecie nie ma. Tzn jest o pojedyńczych elementach, ale o tym żeby ktoś stosował wymiennik kominowy z CWU + DGP + cepły kominek to raczej nie czytałem.

Nie chcę wywołać dyskusji na temat tego jakiej firmy kominki są najlepsze, bo mozna to przeczytac w wielu wątkach, ale czy taki kominek Waszym zdaniem ujdzie czy moze dać większy np Maja 12kW? albo może innego producenta? Z tego co czytam na temat kominków z Kratek to robią  coraz lepsze, a że troche taki lokalny patriota jestem, do tego cena przystępna to głównie skupiłem się na tym producencie, chyba ze ktoś zdecydowanie odradza to zastanowie się nad czym innym.

Co do tych kanałów doprowadzających zimne powietrze to myślę że nie ma takiej koniecznośći, pomiędzy salonem a kuchnią nie będzie drzwi, to samo pomiędzy kuchnia a przedpokojem, w łazieńce otwory wentylacyjne w drzwiach na dole, w sypialni i salonie pod kominkiem otwory doprowadzajace chłodniejsze powietrze. Obieg powietrza powinien być dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanałami zabierane powietrze z najzimniejszych miejsc to brak wentylatorów i typowego DGP. Powietrze gorące ma ADHD, a zimne jest leniwe. Prawidłowy obieg powietrza to zabranie zimnego i pozwolenie gorącemu na zajęcie jego miejsca.

​O ile wybór kominka jest kłopotliwy i tu nie poradzę, należy pamiętać o opale, to dopiero wyzwanie. Złe palenie (bezmyślne, mokrym drewnem) spowoduje, że będziesz narzekał i szukał winnych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już rozumie, pogadam z fachowcem o takim rozwiazaniu.

Co do kominka to tak po prostu pytam, bo widzę że jest tu sporo doświadczonych osób i może ktoś tak Ty jurgonkacoś podpowie.

Wychodze z założenia że z "burzy muzgów" powstają najlepsze koncepcje. Kominek zaproponował człowiek który mi to wszystko będzie instalował, to nie znaczy że nie można czegoś zmienić lub zaproponować czegoś innego. Moja wiedze jest czysto teoretyczna opiera się główne na internetowych forach, ale skoro mam w tym domu mieszkać to chcę namacalnie znać każda jego część w tym ogrzewanie, które jest jednym z najwaźniejszych elementów.

 

Może ktoś napisze jak on by rozwiązał ogrzewanie takie domu. Albo rzuci jakiś nawet szalony pomysł. Chetnie posłucham wszystkich uwag. W tym momencie jest to tylko koncepcja, realizacja odbędzie się na przełonie lipca i sierpnia. Tematem zająłem się wcześniej żeby zapoznać sie ze wszystkim i spróbować nie popełnić zadnego błędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.