Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zasobnik Cwu + Pojemnościowy Gazowy Podgrzewacz Wody


geometra

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejny problem przy modernizacji kotłowni.

Przy wymianie kotła na paliwo stałe chcę zamontować zasobnik cwu ok. 150 l., by w zimie grzać wodę użytkową. Latem chcę grzać gazem. Obecnie grzeję gazowym pojemnościowym 80 litrów i starcza dla 5-6 osób, ale podgrzewacz ma już 18 lat, jest zakamieniony do wymiany. Jakie radzicie rozwiązania.

 

1. Zasobnik cwu 150 l. grzany z kotła zimą (latem od czasu do czasu). W lato nowy podgrzewacz gazowy 80 litrów. Nurtujące pytanie, czy baniaki mogą stać z wodą okresowo nieogrzewane? (gazowy małby przestój całą zimę).

 

2. Zasobnik cwu grzany zimą a latem byłby on po prostu "rurą" zasilającą ogrzewacz gazowy. Zimą, po zgaszeniu gazu podgrzewacz wody byłby dodatkowym zbiornikiem. W efekcie baniaki połączone szeregowo, choć czytałem w innym poście o legionelli.

 

3. Zakup gazowego podgrzewacza z wężownicą Termica psw 120 lub 150 l z nierdzewki. Tutaj moje wątpliwości budzi moc wężownicy odpowiednio 13 i 17 kw. Ktoś w sieci narzekał na słabą jej wydajność. No i zużycie gazu większe niż w 80-ce.

 

Może macie inne rozwiązania. Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie opcja nr 3 

Wężownica 13kw zagrzeje zasobnik 120l w około 20 min więc jest wystarczająca. Co do zużycia gazu to nie ma większego znaczenia pojemność zasobnika tylko zużycie ciepłej wody. Większy zasobnik może powodować odrobinę większe straty postojowe w zależności od użytej izolacji ale nie ma się czym przejmować bo są niewielkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny problem przy modernizacji kotłowni.

Przy wymianie kotła na paliwo stałe chcę zamontować zasobnik cwu ok. 150 l., by w zimie grzać wodę użytkową. Latem chcę grzać gazem. Obecnie grzeję gazowym pojemnościowym 80 litrów i starcza dla 5-6 osób, ale podgrzewacz ma już 18 lat, jest zakamieniony do wymiany. Jakie radzicie rozwiązania.

 

1. Zasobnik cwu 150 l. grzany z kotła zimą (latem od czasu do czasu). W lato nowy podgrzewacz gazowy 80 litrów. Nurtujące pytanie, czy baniaki mogą stać z wodą okresowo nieogrzewane? (gazowy małby przestój całą zimę).

 

2. Zasobnik cwu grzany zimą a latem byłby on po prostu "rurą" zasilającą ogrzewacz gazowy. Zimą, po zgaszeniu gazu podgrzewacz wody byłby dodatkowym zbiornikiem. W efekcie baniaki połączone szeregowo, choć czytałem w innym poście o legionelli.

 

3. Zakup gazowego podgrzewacza z wężownicą Termica psw 120 lub 150 l z nierdzewki. Tutaj moje wątpliwości budzi moc wężownicy odpowiednio 13 i 17 kw. Ktoś w sieci narzekał na słabą jej wydajność. No i zużycie gazu większe niż w 80-ce.

 

Może macie inne rozwiązania. Z góry dziękuję za pomoc.

 Dwa podgrzewacze to zły pomysł. Jak już maja być dwa źródła ciepła to zainwestuj w podgrzewacz z dwoma wężownicami (górna podłaczona do kotła gazowego dolna do kotła na paliwo stałe) i wszystkie problemy zostaną rozwiazane. Każdy kocioł gazowy pracuje w priorytecie cwu i  podgrzewacz powinien byc dobrany do mocy kotła. Niestety często się zdarza że kupuje się kocioł o niskiej mocy i podłącza się go do dużego podgrzewacza, albo zmienia się miejsce montażu czujnika temperatury aby było więcej ciepłej wody. To jest błąd, kocioł gazowy powinien nagrzać wodę w ciągu dość krótkiego czasu i przełączyć się na grzanie CO. 

Na trzecie pytanie wszystko napisał kol "majschi"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca się zgodze , Ja mam kocioł na paliwo stałe , który podgrzewa zasobnik 150 l i osobny podgrzewacz gazowy 80 l pracyjący latem . Użytkuje to około 10 lat i nic się nie dzieje że woda jest nieogrzewana w jednym z nich . Wpięte są w instalacje przez zawory zwrotne żeby nie wpychać wody ogrzanej w monencie postoju .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest głupi pomysł do tego wielokrotnie opisywany na forum. Chcesz ryzykować własnym zdrowiem, to oczywiście nie nasza sprawa, ryzykuj. zamiast opowiadać bzdury że nic się nie dzieje z podgrzewaczem w którym woda stoi przez pół roku, proponuję tylko  powąchać tą nie ogrzewaną wodę,to może zmienisz zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie. Zamówiłem podgrzewacz z wężownicą 120 l. ze stali nierdzewnej. Będzie montowany jak się ociepli.

Pytanie- czy zastosować osobną pompkę na CWU i kupić odpowiedni sterownik czy wpiąć jakoś w obecny układ (obecnie mam pompę co ze sterownikiem, kocioł idzie do wymiany, więc można zmienic umejscowienie pompy)?

Proszę o radę bo ile osób tyle rozwiązań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mieć zrobione raz a porządnie to daj osobne pompy na CO i na CWU. Do kotła zastosuj sterownik który obsługuje obie pompy z czujnikiem temperatury w zasobniku. Będziesz miał szybko zagrzaną wodę i nie będzie problemu z wychładzaniem zasobnika jak zgaśnie w kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skłaniam się właśnie ku takiemu rozwiązaniu bo myślę, że dwie pompy dają wygodę użytkowania i kontrolę.

 

Znajomy zaś twierdzi, że grzeje mu jedna pompa co i cwu, która ma temperaturę załączania 55oC i taką temp. ma bojler jak piec wygasa.

 

I tu nasunęły mi się pewne wątpliwości czy przy dużym poborze wody, szczególnie wieczorem, pompka cwu nie będzie pracować non-stop (zamówiłem bojler 120 l., nie jest duży)? Wiadomo, energia elektryczna. Jedna pompa co grzałaby bojler niejako przy okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas pracy pompy cwu zależy od poboru wody oraz mocy kotła. Przy małym kotle 12-15 KW należy włączyć priorytet ciepłej wody czyli w trakcie jej grzania pompa co nie pracuje. Dogrzanie wody w zasobniku przy wyłączonej pompie co trwa 10-20 min. Czyli koszt prądu masz taki sam jak przy jednej pompie a komfort ciepłej wody o niebo lepszy. Obecnie w domkach jednorodzinnych stosuje się zasobniki 150-300l. Zasobnik dobiera się do zapotrzebowania oraz mocy systemu grzewczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam. Również stoję przed zakupem Termici PSW 100 z wężownicą lub Aristona SGA 100 z wężownicą abym mogł grzać wodę zimą z pieca CO a latem gazowo. Proszę o opinie, sugestie, który model będzie lepszy cenowo i wydajnościowo. Proszę również o opinię użytkowników którzy juz posiadają takowe bojlery, jakie jest zużycie gazu w okresie letnim, czas nagrzewania do temp ok 55-60 stopni. Z góry dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam serdecznie,

Odpowiadając na pytanie kol. @adalooo to mogę podzielić się moimi wrażeniami z używania już od ponad roku ogrzewacza Termica PSW 150. Dla 3 osobowej rodziny, zimą ogrzewam CWU z kotła (Defro Komfort Eko 20kW) a latem korzystam z wbudowanego w urządzeniu palnika gazowego.

Nie zdarzyło mi się, aby mi ciepłej wody zabrało. Trudno mi się wypowiedzieć odnośnie kosztów ogrzewania CWU, bo to zależy wprost proporcjonalnie od zużycia wody, ale z doświadczenia wydaje mi się, że zużycie jest mniejsze niż przy użyciu gazowego ogrzewacza przepływowego (Junkersa) - porównałem zużycie gazu przed montażem ogrzewacza i po. Jedyny minus, to w moim przypadku zbyt krótki komin i przy silnym wietrze zdarzyło mi się, że płomień świeczki zgasł.

Ogólnie bardzo polecam. Drugiego produktu nie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.