Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Grzejniki + Podłogówka Bez Układu Mieszającego, Czy Tak Można


AntekBoryna

Rekomendowane odpowiedzi

witam 

 

Autor tematu pytał czy kocioł można podłączyć według schematu z artykułu i czy mu to nie zaszkodzi. Kocioł będzie pracował prawidłowo i w niczym mu to nie zaszkodzi. Serwisant uruchamiający kocioł również się pod tym podbije co jest równoznaczne z uzyskaniem gwarancji na kocioł. Znam podobną instalacje z tym że do obiegu grzania cwu podłączone są dwie drabinki łazienkowe, które są dekoracją a po kąpieli stają się na moment suszarką na ręcznik. 

 

Podpinanie w taki sposób grzejników panelowych mija się z celem i powoduje brak kontroli nad instalacją grzewczą a co za tym idzie temperaturą w pomieszczeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odp.

 

Rozmawialem jeszcze z instalatorem i stwierdzil, żę moze mi zrobić taki układ tylko poleca go ulepszyć dodatkowym przełącznikiem który będzie oszukiwał czujnik temperatury w zasobniku CWU.

 

Jeśli przełącznik będzie włączony to kocioł będzie myślał, że zbiornik CWU jest zimny i będzie grzał grzejniki.

Jeśli będzie wyłączony to będzie normalnie działał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre kotły mają automatykę ograniczającą czas grzania CWU.

Ponadto mogą być ograniczenia przepływu przez część grzewczą CWU - mniejsze przepływy aby temp wody grzewczej była wyższa -

w ten sposób ciepło jest lepiej oddawane do grzanej wody.

 

Co ci da dłuższe grzanie grzejników, jak w tym czasie stygnie podłogówka, a ją się dłuugo grzeje.

 

Dawniej do obniżania wskazań gazomierza stosowano mijankę licznika z rury od odkurzacza, rzecz niezawodna :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zapytaj jeszcze instalatora czy przy okazji nie zrobi Ci takiego przełącznika aby oszukiwał wskazania gazomierza.

 

Tak jak pisaliśmy takie podłączenie jest nie uzasadnione ekonomicznie oraz nie daje możliwości prawidłowo sterować instalacją.  

 

Z tym wolałbym nie kombinować. We wśi powiadają, że jeden tak kobinował aż mu cała chałupa spłonyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dawniej do obniżania wskazań gazomierza stosowano mijankę licznika z rury od odkurzacza, rzecz niezawodna :P

 

Kuchenkę podłączoną wężem ogrodowym już wdziałem ale patentu z rurą od odkurzacza nie znam. U nas w starych instalacjach gazowych można było wpiąć się przed licznikiem w trójnik do odwodnienia instalacji  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w sieci ciekawy układ:

http://budownictwo.livre.pl/ogrzewanie/kociol-gazowy-zasilajacy-cwu-grzejniki-oraz-ogrzewanie-podlogowe-bez-ukladu-mieszajacego/

 

Czy naprawdę można w ten sposób robić przy kotle gazowym? Co gwarancja producenta na to?

od strony techniczej jesli podłogówka nie ma wiecej jak 100m2 to jak nabardziej mozliwe ,tylko to sterowanie grzejników co grzeją się  2 razy dziennie po 15 min????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat to wierutna bzdura!. Jednofunkcyjny kocioł gazowy działa w priorytecie cwu i nie ma możliwości jednoczesnego grzania podgrzewacza i grzejników oraz podłogówki, a bzdury że to może działać opowiadać będą Ci którzy którzy nie rozumieją zasady działania wiszącego kotła gazowego. Kompletnym idiotyzmem jest stosowanie grzejników na jednym obiegu z podgrzewaczem, bo obiegu na podgrzewacz napewno nie bedzie, a jeżeli będzie to dopiero po wyłaczeniu grzejników przez zawory termostatyczne czyli trwać to będzie ....... właściwie trudno nawet powiedzieć ile bo nie wiadomo jakie są wielkości pomieszczeń i lie czasu potrzeba do ich nagrzania. Dochodzimy do sytuacji że nagrzały się już pomieszczenia ogrzewane grzejnikami i zacznie nam kocioł podgrzewać zasobnik cwu co będzie trwać zależnie od jego wielkości kilkanaście do 20 min i po nagrzaniu wyłączy ten obieg termostat. Dopiero teraz zacznie grzać podłogówka z króciótkimi przerwami na dogrzanie wody w zasobniku co dzieje się zależnie od poboru raz na godzine może mniej. Dalej opisujmy działanie takiego układu. ktoś bierze prysznic spada temperatura w zasobniku i termostat uruchamia obieg, tylko że ten grzeje najpierw grzejniki bo tam mniejsze opory przepływu a nie zasobnik, i mamy do kąpieli zimna wodę.......  Co tu więcej napisać taki układ z wiszącym kotłem gazowym to po prostu bzdura, chociaż mam wrażenie że jeszcze kilka razy pojawi się na forum. Jak by ktoś napisał że chce zastosować kocioł stojący to może i by to działało, ale komfortowego dostępu do ciepłej wody napewno nie zapewni co już nawet i właściciele kotłów na paliwo stałe przerobili i jak ktoś chce mieć ciepłą wodę to na podgrzewacz stosuje oddzielna pompę z priorytetem grzania cwu ustawionym na sterowniku..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.