Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Viessmann + Rozdzielacze Z Pompą Czy Bez ?


ofnik

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

 

Proszę o poradę gdyż mam 2 doradców i każdy mówi inaczej.

 

Mam budynek z 4 pokojami 26m2 ( pokój 21m2 + łazienka 5m2 ) i dwie sale rekreacyjne 80m2 i 200m2.

 

W 4 pokojach i łazienkach ma być ogrzewanie grzejnikowe, w salach rekreacyjnych ogrzewanie podłogowe.

 

Doradcy viessmanna doradzili mi piec gazowy 35kW Vitodens 222-F z podgrzewaczem z wężownicą grzewczą.

 

Do wykonania całej instalacji chcę wybrać jedna z dwóch firm i tu pojawiają się sprzeczne informacje.

 

Do wykonania ogrzewania podłogowego chcę zastosować rozdzielacze po 12 obwodów i tu pojawia się pytanie:

 

Jedna z firm chce zainstalować rozdzielacze firmy KAN (77A) z układem mieszającym i przepływomierzami, twierdzi że to jest lepsze rozwiązanie gdyż pompy są w rozdzielaczach i są odpowiednio już dobrane, druga sprawa, że w kotłowni nie będzie zbędnych pomp i pajęczynki rur.

 

Druga firma twierdzi, że rozdzielacze z pompami to złe rozwiązanie w przypadku pieca viessmanna, twierdzą że lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie rozdzielaczy bez pomp, a pompy zainstalować w kotłowni, takie rozwiązanie ma być lepsze gdyż w przypadku rozdzielaczy z pompą nie wykorzystam jakiś krzywych grzewczych pieca i automatyki pieca.

Twierdzą, że w przypadku rozdzielaczy bez pompy można lepiej sterować temperaturą i piec nie będzie pracował na maxa tak jak by to było w przypadku rozdzielaczy z pompą.

 

Logicznie myśląc, piec ma jedno wyjście do którego będzie podłączone ogrzewanie podłogowe i grzejnikowe więc piec i tak będzie musiał nagrzać do temperatury wyższej odpowiadającej grzejnikom. Czy źle coś mi się wydaje ??

 

Jaki system jest bardziej oszczędniejszy w poborze gazu, co jest "lepszym" rozwiązaniem ??

 

Co o tym sądzicie ??

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

Zdecydowanie druga firma która chce całą automatykę umieścić w kotłowni. 

Aby prawidłowo wysterować całą instalacją potrzebne będzie sprzęgło oraz automatyka sterująca dwoma obiegami grzewczymi.

Zrób projekt instalacji zanim zaprosisz instalatora a unikniesz wielu problemów 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób projekt lub przynajmniej jakieś sensowne założenia do wykonania, dostawcy kotłów mają swoje schematy referencyjne i na nich trzeba się opierać.

Automatyka musi być od producenta kotła, inaczej klapa.

Z tech wykonawców to tylko druga firma, ta pierwsza jest jeszcze na etapie kotła węglowego, nie ma pojęcia o kotłach kondensacyjnych. 

Pozdr.

PS

Na pewno grzejniki trzeba dobrać do temp zasilania 55C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt, projekt i jeszcze raz projekt! To duża instalacja i być może trzeba ją podzielić na trzy obiegi grzewcze na podłogówkę oczywiscie mieszacze, potrzebne będzie też prawdopodobnie sprzęgło i zdecydowanie sterowanie pogodowe ze zdalnym sterowaniem na obiegach. Rozdzielacze też dobiora Ci w projekcie, i czy one będą po 12; 10 czy 6 obwodów zdecyduje projektant, na "oko" nie radzę tego robić bo mozna się pomylić i to bardzo. Druga firma przynajmniej wie w którym kościele dzwonią, ale bez projektu i nadzoru wogóle ich nie dopuszczaj do prac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.