Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Kotłownie mam jako osobne pomieszczenie w garażu o wym 1,8×3. Ale w projekcie budowlanym jest jako kotłownia z kotłem na paliwo stałe. Naczynie przeponowe 115l. Na powrocie do kotła ma być zawór termostatyczny. Tylko do sterowania wyjściem na rozdzielacze ma być zawór z słownikiem ze sterownikiem podłogowym

Niestety to co piszesz jest nieprawdą. Żaden architekt nie mógł zaprojektować kotłowni na paliwo stałe w pomieszczeniu o wymiarach 1,8x3 bo mu tego zabraniają przepisy prawa budowlanego! A tym bardziej nie może być to pomieszczenie w garażu bo też zabraniają tego przepisy(!!!!). Nawet jak byś chciał zastosować kocioł o mocy 10kW to kubatura pomieszczenia musi wynosić min 30m3. Nawet jak pomieszczenie ma wysokość 3 m co jest mało prawdopodobne to kubatura pomieszczenia wynosi 16,2 m3 ( !!!!) i zapewniam Cię że zaden kominiarz nie podpisze odbioru tej kotlowni. Póki jeszcze pora to proponuję to pomieszczenie powiększyć x2 to można o kotłowni na paliwo stałe myśleć. Nie zapomnij o oknie, nawiewie min 200 cm2 i kratce wywiewu min 14x14. Jak nie ma możliwości spełnić wymagań to daj sobie spokój i zastosuj kocioł gazowy, nawet jak Ci się gaz nie podoba. Pozwolę sobie zacytować jednego z forumowiczów o nicku "Juzef" który ma w stopce swoich postów bardzo dobre motto dla budujących nowoczesne domy o niskim zapotrzebowaniu na energię które brzmi: " Nie pakuj śmieciucha do nowego domu" Niby nie pakujesz śmiecucha tylko kocioł na pellet ale błąd popełniasz taki sam jak Ci którzy pakują śmiecucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już czwarty sezon palę pelletem , a przedtem w innych domach gazem.

Przez porównanie tych dwóch paliw stwierdzam że pellet tani nie jest., wychodzi praktycznie ok 10% mniej niż gaz, zaś instalacja do kotła pelletowego i sam kocioł kosztują dużo drożej od instalacji i kotła gazowego.

 

Dobry kocioł na pellet to nie Lazar czy Kostrzewa to koszt od 15- 20tys w górę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jeden mały szczegół. U mnie na wiosce gaz o ile w ogóle będzie to nie wcześniej niż za 3-4 lata. Poza tym ja po prostu nie chce miec gazu w domu. A nie mam 32 tys na pc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.