Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mały Dom 82M2 Jakie Ogrzewanie Gdy Brak Gazu Na Działce


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jak zapewne wielu wcześniej trafiłem do was szukając porad jak wykonać ogrzewanie domu.

Posiadam już projekt niebawem idę do architekta na adaptację pomieszczenie gospodarcze były zaprojektowane na kocioł gazowy niestety gazu na działce nie ma i nie będzie.

Myślałem o całkowitej rezygnacji z komina i wstawieniu pompy ciepła jednak nawet niewielkiej mocy pompy znalazłem za 30 tyś i więcej do 15 tyś jeszcze bym rozważał taki zakup w innym wypadku wolę się nieco w palacza pobawić jestem jeszcze młody.

 

Sam sposób ogrzewania dostosuję do typu może być zarówno 100% podłogowej jak i same grzejniki.

Skłaniam się bardziej ku podłogówce i teraz czym ją zasilić ?

Wiadomo najlepszy kompromis miedzy kosztami a bezobsługowym użytkowaniu to chyba ekogroszek jednak dom będzie dobrze ocieplony i niewielki tu ludzie często proponują np kocioł elektryczny ale strasznie się boję kosztów ogrzewania prądem o ile dziś te ~600zł na m/c to nie jest jakiś ogromny koszt chć i tak najdrożej ze wszystkich rodzai ogrzewań to ceny prądu z pewnością pójdą w górę pytanie tylko jak bardzo jak europa zabroni nam palić węglem w elektrowniach :)

 

W którą stronę iść w tym małym i dobrze docieplonym domu ?

A teraz kilka parametrów technicznych.

Parterówka powieżchnia użytkowa 82 metry plus 24m garaż który nie musi być ogrzewany ewentualnie mały grzejnik elektryczny.

Kubatura 299 m3

W wyliczeniach jest podane że zapotrzebowanie ciepła jest 6400 w z tym że jest went grawitacyjna którą zastąpię mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz nieco grubszy stropian dam na ściany bo 20cm

 

 

Będę wdzięczny za wszelkie rady bo na chwilę obecną czytam to forum i sam już nie wiem co zrobić.

Projekt to z7 GL w wersji murowanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najmniejsze godne zaufania kotly na ekogroszek to Skam 7kW oraz Ogniwo ekoplus 10kW. Ja bym stawial na skama p plus z azp i sterownikiem spp. Poczytaj o tych kotlach opinie i sam zdecyduj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko z tego co ja widzę w twoim projekcie kotłownia ma niecałe 3 metry kwadratowe i kocioł CO odpada chyba ze zmniejszysz salon i powiększysz kotłownie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

smerfojagody chyba przedawkowałeś, a gargamel wyssał z Ciebie sok, "Najmniejsze godne zaufania kotly" bawisz mnie, super. Jaki kocioł z podajnikiem, przecież autor nie chce i nie potrzebuje kotła na paliwo stałe.

mag, kase z komina zainwestuj w źródło ciepła i nie pisz że PC P-W są po 30 tysi dla twojego domu,

 

"ewentualnie mały grzejnik elektryczny" i już sam sobie odpowiedziałeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za propozycje na razie rozważam wszystko i o ekogroszku myślę ewentualnie choć nie ukrywam że wolał bym się w niego nie pakować.

Kotłownia ma faktycznie 3m2 ale mogę ją powiększyć zmiejszająć nieco sień więc jeśli paliwo stałe to tak bym właśnie zrobił.

Kominka jako takiego w salonie nie będzie szkoda mi kasy aby dla ozdoby raz na rok tam palić a w kotłownie w salonie na pewno się bawić nie będę.

 

Gdyby były małe piecyki na ekogroszek czy nawet pellet to chętnie bym się w taki zaopatrzył niestety wszystkie będą przewymiarowane :/ 

 

Pompa ciepła powietrze- woda ok myślałem o tym nawet już czytałem o tej juli, 8tyś to niewiele ale w zimę dalej będę marzł szczególnie przy większych mrozach i co mi wtedy zostanie jak pompa straci swoją wydajność ? będę bez kominka nie będę miał czym dogrzać wiem że temp poniżej -10 nie ma wiele w naszym klimacie ale nie chce w takie właśnie dni marznąć w domu.

 

Ja myślę tak aby wybudować komin z 1 kanałem spalin tak aby się nie zamknąć tylko i wyłącznie na prąd bo to się może zemścić w przyszłości.

Zrobić podłogówkę po całości i może jakiś bufor np 1000L do tego grzałka i w 2 taryfie go dogrzewać.

A w razie jak wyjdzie mi nieopłacalnie zawsze jakiś tam piec będę mogł wstawić.

Wiem że komin to wywalona kasa ale co jak za 10 lat nie wyrobię na prąd.

Powiem szczerze prąd mnie przeraża jestem bardzo sceptyczny jeśli miał bym gwarancje że w sezonie zimowym srednio wyjdziemi jakies 500-600zl za prąd to bym sie tym nie martwił tyle mogę w zimę dać a latem się zaoszczędzi ale wszyscy znajomi co mają domy straszą że w życiu za tyle nie ogrzeje domu prądem :/ 

 

Drugie pytanie to w razie bufora z grzałką to co z CWU ? zimą wężownica w buforze wiadomo a latem ?

grzać cały czas cały bufor aby mieć ciepłą wodę ? w takim układzie prąd mi się na pewno nie opłaci 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby grzać przepływowo wodę w wężownicy musisz mieć temp w buforze ok 20C wyższą od temp CWU - czyli dużo.

Take rozwiązanie, szczególnie przy podłogówcei PC jest mocno nieekonnomiczne.

Lepiej mieć osobny bojler z grzałką el i wężownicą.

Jak kupisz kocioł na pellet rzędu 10-12 kW wystaczy on bezproblemów - taki kocioł ma zapalarkę i w każdej chwili może się wygasić lub ponownie zapalić.

Zobacz na kotły Kostrzewy i tu  http://499.com.pl/z-plaszczem-wodnym-c-27_70_12.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywam, że pellet najbardziej do mnie przemawia i moim pierwszym strzałem był właśnie kocioł kostrzewy mini bio 10kw najmniejszy jaki znalazłem cena przystępna jestem wysoki więc wsypywanie do podajnika dla mnie nie będzie dużym problemem.

Sambor no widzisz trochę już czytam ale takiej informacji nigdzie nie znalazłem że cwu jest nieopłacalne z bufora nawet znalazłem opinie gdzie polecają właśnie taką opcję, ale masz racje też mi się to nieekonomiczne wydawało plus grzanie w lato całego bufora aby mieć ciepłą wodę :/

 

Ale wracając do kotła jeśli zdecydował bym się na paliwo stałe to chyba tylko na pellet 

Więc przy założeniu że biorę ten mini bio czy nie będzie on za duży na podgrzanie wody do podłogówki ?

Czy bufor dalej będzie mi wtedy potrzebny ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzanie CWU przez wężownicę jest dobre jak masz małe uzużycie wody, jak robisz kąpiel z kąpielą to grzanie przepływpwe nie wystarczy.

Ponadto liczy się też pojemność wężownicy - powinna być duża np 30-50l, Wolf ma 70l a nasi producenci oferują 10-20l.

Ja mam kocioł na pellet z buforem i jest OK, bufor został dodany aby wydłużyć pracę kotła.

W twoim przypadku bufor powinien mieć ok 300l, wtedy można zastosować zbiornik biwaletny - zasobnik CWU w buforze np produkcji Biawara.

 

Lub odpuścić grzanie CWU tylko kotłem i  kupić zestaw pompy ciepła z zasobnikiem np 200l - koszt ok 5tys, np prod Hewalexa.

Wtedy CWU grzejesz w okresie grzewczym kotłem przez wbudowaną wężownicę a w pozostałej części roku - pompą ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim pierwszym strzałem był właśnie kocioł kostrzewy mini bio 10kw

 

Nie ukrywam, że pellet najbardziej do mnie przemawia i moim pierwszym strzałem był właśnie kocioł kostrzewy mini bio 10kw najmniejszy jaki znalazłem cena przystępna jestem wysoki więc wsypywanie do podajnika dla mnie nie będzie dużym problemem.

Sambor no widzisz trochę już czytam ale takiej informacji nigdzie nie znalazłem że cwu jest nieopłacalne z bufora nawet znalazłem opinie gdzie polecają właśnie taką opcję, ale masz racje też mi się to nieekonomiczne wydawało plus grzanie w lato całego bufora aby mieć ciepłą wodę :/

 

Ale wracając do kotła jeśli zdecydował bym się na paliwo stałe to chyba tylko na pellet 

Więc przy założeniu że biorę ten mini bio czy nie będzie on za duży na podgrzanie wody do podłogówki ?

Czy bufor dalej będzie mi wtedy potrzebny ? 

Wita.

Nie wiem skąd jesteś, ale sam kończę sezon palenia (węglem, flotem) i przechodzę na pellet.

Zdecydowany byłem na Kostrzewe Mini Bio 10KW, ale znalazłem nowość Tekli - Draco Bio Compact. Mało jest takich kociołków cały czas czegoś szukam. Nie jest to reklama bo kociołek jest na stronce która podał kolega Sambor - jak i kilka innych ciekawych modeli, zależy czy ktoś szuka Polskiej produkcji czy czegoś zagranicznego. Ja odpuszczam Kostrzewę i zagranicznych producentów miedzy innymi dlatego że producenta mam 20 km od domu:) i sam producent wydaje mi się ok. 

Może komuś się przyda takie info:) w końcu sam tu zaglądam od dłuższego czasu.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vlad24  julka przy -15 mowisz aż 3 kw ma ? to faktycznie mogło by wystarczyć do tego w lato mam już czym grzać wodę a w razie dogrzewania coś tam bym wymyślisł.

 

Tzn tak komin buduję na pewno tu decyzja jest już podjęta cegłę mam za darmo z rozebranej szopki starczy na komin i jeszcze zostanie a wymuruje go okciec z 40 letnim stażem na budowie więc robię jeden kanał dymny typowo na w razie czego bo koszt będzie tyle ile na zaprawę wydam.

Ale taka jula jak najbardziej by mnie zadowalała w tej cenie a jak by nie wyrobiła zawsze mógł bym jakiegoś malutkiego śmieciucha w kotłowni postawić i mały zapas drewna mieć przy szopce na te najmroźniejsze dni tzn nie kupował bym go od razu ale jak by się np okazało że przy -20 w domu zimno jednak wierzę, że mogło by to zupełnie wystarczyć tylko różnie o juli piszą że chińska to nie wytrzyma itd a jest ktoś na forum cö ma julę i mógł by się wiedzą praktyczną podzielić na jej temat ?

 

Jeśli nie pompa to pewnie ten pellet co do pieca to jeszcze czas na wybór konkretnego modelu może za te 2 lata pojawią się jeszcze inne modele ale dzięki timiq zawsze sie przyda jakas alternatywa.

 

Poczytałem trochę i już jakiś zarys mam, dobrze by było mieć tą julę nawet pod samo grzanie wody latem a zimą jak by wyrobiła to by całkiem bajka była ale o tum właśnie różnie piszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?212810-Pompa-ciep%C5%82a-JULA

pewnie czytałeś tu, ale na wszelki.

Kol qubic opędzić nią już sezon, jest też kilku innych użytkowników. Wcześniej to był mały on/off na kapilarze, nie wart uwagi. Ale teraz z inwerterem osiąga nie wiele gorsze parametry od tych za 20 tys. Przydała by się jej trochę większą chłodnica, bo defrosty za bardzo dokuczają w okolicy 0C i dużej wilgotności. Ale jak będzie pracowała w trybie ciągłym, całą dobę na małej mocy tylko uzupełniając straty, to da sobie radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak widziałem ale całości nie czytałem jeszcze przyznaje, może jednak warto będzie nie ukrywam że kusi mnie wygoda pompy ciepła nie boję się pracy przy piecu ale nie lubię syfu w domu dlatego węgiel dla mnie odpada w przedbiegach pellet jeszcze mnie by skusił nie ukrywam ale to i kotłownia większa musi być a w moim maleńkim kurniczku miejsca za dużo niestety nie ma jednak chcę to robić bez kredytu jak najdłużej się da może na wykończenie meble itd z 50 tyś ewentualnie, więc trzeba mierzyć siłę na zamiary no ale to już nieco poza tematem.

 

A dopytując na szybko macie gdzieś przykładową instalację z taką julą tzn ja poszukam i pewnie znajdę w końcu ale czasem szybciej ktoś linka podrzuci.

Załóżmy że kupuję jule co dalej potrzebne mi będzie ? jakiś bufor czy to co w podłodze bedzie wystarczy ? 

No i CWU wtedy w osobnym zbiorniku ona grzeje tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacje, to tylko u kolegów z forum, innych nie znam. Bufor niepotrzebny, wystarczy podłogówka. Z tym, że jak praktyka pokazała lepsze wyniki osiągniesz jak PC będzie pracowała całą dobę, a nie na 100% modulacji w G12. Podłogówkę podlaczasz bezpośrednio do PC juz bez żadnych dodatkowych pomp i mieszaczy. Do CWU potrzebny zawór 3d do przełączania obiegu i zasobnik z jakąś porządną wężownicą 2-3 m2 powierzchni wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.