Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

witajcie

 

po 3 latach zmieniam kocioł bo mam za duży i w żaden sposób nie moge palić tak aby jego praca była na optymalnych warunkach. przy 60st na piecu, w domu jest gorąco, a piec mam cały czas załojony, wręcz leje się z niego., i po konsultacji doszlismy do porozumienia że na moj dom tzn ok 140m, ocieplony praktycznie ze wszystkich stron byłby najlepszy 12,5

 

znalazlem znów sas, i w porównaniu wziąłem dwa modele nwg 12,5kw (niski piec, komory ułożóne w pionie, czyli chyba górne i dolne spalanie) kontra uwt który konstrukcyjnie jest taki sam jak mój dotychczasowy tylko że mniejszej mocy i posiadający sterownik. proszę was o pomoc, doradźcie mi czy lepszy test niski piec czy taki wysoki?? ponadto drugi aspekt który podlega moim przemysleniom to nawiew i sterownik - warto go wziąść czy lepiej się tego odczepić i postawić na miarkownik ciągu powietrza??

 

a moze macie inne propozycje co do  pieców, jakas inna marka? model?

dziekuje Wam za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup dobry kocioł dolnego spalania. Od p2ar lub MPM. Odwiedź stronę pana Przemka http://www.p2ar.pl/oferta-kot%C5%82%C3%B3w/kds/  lub stronę mpm-a http://www.mpm-kotly.pl/kociol-mpm-dolne-spalanie-ds.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Górno-dolniaka jak ognia unikaj. Spora część Twojego problemu właśnie z górno-dolności się brała.

Co do kwestii: górniak czy dolniak, to najważniejsza jest kwestia paliwa. Jeśli drewno albo węgiel groszek/orzech z pewnego źródła (tzn. wiesz z jakiej kopalni) - szukaj dolniaka. Jeśli o węglu na składzie wiadomo tyle że czarny albo palisz miałem - górniaka szukaj.

 

Nawiew i sterownik nie są potrzebne jeśli nie palisz miałem. Po co płacić za graty i pakować prąd w ich działanie, kiedy efekt będzie gorszy niż na staroświeckim naturalnym ciągu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Jakiej mocy jest stary kocioł? I w jaki sposób palisz? Zamiast zmieniać kocioł po 3 sezonach, może lepiej troszkę pracy w niego włożyć i np. zmniejszyć komorę cegłą szamotową i zacząć palić od góry jeśli palisz tradycyjnie od dołu ;) Wtedy może się okazać, że nie ma potrzeby wymiany kotła ;)
Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do kotlow mpm lub p2ar, to nawet u mnie w sklepach ich nie znajdziesz. w kwestii palenia, pale glownie drzewem, do tejpory robilem tak ze ladowalem piec drzewem i na wierzch dawalem 2,3 duze grudy wegla i w ten sposob sie to wypalalo... 

czyli jezeli mowimy o dolniaku to ten sas nwg bylby ok? Co do miału to nie palilem i palił nim nie bede. Wiec opcja bez sterownika chyba bedzie bardziej rozsadnym rozwiazaniem. A jak nawiew ma sie do drzewa? Szybciej znika z pieca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stary kociol 17kw, i jak jest napalone do 70 stopni to idzie w domu zwariowac.. A jak jest na ok60 to jest ok, ale jest zalojony..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

p2ar i MPM nigdzie praktycznie nie znajdziesz w sklepie. p2ar Przemek robi na zamówienie klienta i są to porządne kotły a o kotle MPM DS poczytaj na sąsiednim wątku https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18681-kocio%C5%82-ds-mpm/ 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak to w koncu jest z tym sas nwg, to jest  z dolnym spalaniem ? bo znalazłem sprzeczne opinie w tej kwestii, katalog producenta definiuje go jako DS, a opinie osób dzielą go juz na dwa rodzaje więc delikatnie mówiac pogubiłem sie ;)

im wiecej czytam opinii tym bardziej głupieje.. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja użytkuję Sasa NWT(NWG z nadmuchem), to typowy kocioł dolno górny, do palenia samego węgla się nie nadaje - wytwórnia dymu. ja palę w nim metodą kroczącą , trochę drewna , węgiel i na to miał albo flot, muszę niestety przepalać bo też mam przewymiarowany , lecę na naturalnym ze wspomaganiem dmuchawy,  przy tak ciepłej zimie pochłąnął 750 kg węgla i 1t flotu plus 250 kg drewna czyli coś koło 1000 zł, na kotle 60 , CO i powrót 50 (4D), dla mnie nie ma tragedii jak niektórzy piszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli zaczynam sklaniac sie ku mpm ds. Powiedzcie mi czy jest na rynku jakis kociol z dolnym spalaniem ktory jest godny uwagi a jednoczesnie nie kosztuje krocie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam go wymieniłeś, MPM. Masz lokalnie MPM, co to jest 50km, można rowerem się przejechać ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten MPM jak na dolniaka to ma raczej przystępną cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kto z Was już uzytkuje na tyle długo MPM żeby był w stanie rzetelnie go zopiniować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.