Skocz do zawartości

MarekS75

Rekomendowane odpowiedzi

cześć

Potrzebuje Waszej pomocy. Przeglądałem forum ale nie znalazłem podobnego tematu.

Postanowiłem, że już nie będę kolejny rok grzał CWU grzałką (żenada myć się w wodzie z czajnika, gazu nie mam a palić w piecu nie chcę) i muszę mieć solar, poprostu dla wygody.

Z uwagi na geometrię dachu (mały daszek przy wejściu do budynku) nie uda się zamontować dwóch kolektorów o wymiarach 2,0x1,0. Ale zmieściłby się 2,0x1,3 np. KS2600 hewalex.

Daszek ma kąt nachylenia 36 st. i jest nad kotłownią więc kolektor byłby blisko zasobnika. Kotłownia jest mała ale zmieściłby się zasobnik 200l z podwójną wężownicą (druga z pieca) (teraz mam 140l z pojedynczą wężownicą).

Instalację planuje wykorzystywać wyłacznie latem do CWU.

Pytanie: czy przy takim zestawie uda mi się nagrzać 200 l wody do 45 st. w okresie letnim ???

 

dziękuję tym co pomogą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam zasobnik 140l zasilany z pieca C.O. 38 kW. Zasobnik jest podłączony przez wymiennik i nagrzewam wodę do max. 50 st (nie udaje się więcej). Pale w piecu zazwyczaj raz dziennie i dla nas tej wody wystarcza (ja+"stara":) +3 dzieci).

Miejsce mam tylko na tym daszku, innego nie ma.

A solar KS2600 jest największy jaki znalazłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego kocioł 38kw i takie rezultaty, ten kocioł powinien tą wodę zagotować. Wymiennik źle dobrany lub słabo palisz, ale to raczej wykluczam. Ja kominkiem 12kw dolną wężownicą nagrzewam 300l do 52*C, tyle widzi dolny czujnik.

 

Temat obserwuję bo też myślę o "solarach" na przyszłość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł 38kw i takie rezultaty, ten kocioł powinien tą wodę zagotować. Wymiennik źle dobrany lub słabo palisz, ale to raczej wykluczam.

 

 

Zgadza się, kocioł jest za duży. Wymiennik dobrany do kotła więc podejrzewam, że jest właściwy.  Nie sypię więcej niż wiaderko miału bo zaraz gotuje się woda w kotle (mam mało grzejników), a podejrzewam, że zmieściłby taczkę. Niestety, instalację dobierał i robił "znajomy" hydraulik, ja wtedy nie miałem zielonego pojęcia o tym. Zasobnik i grzejniki podłączone są przez wymiennik w układzie zamkniętym, oczywiście piec jest w układzie otwartym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak zamontujesz to silniejszy wiatr to urwie razem z blachą, kolektor montuje się na wspornikach np ceownikach lub profilach kwadratowych  przymocowanych  do konstrukcji dachu

a nie do samej blachy.

 

Jak dasz profile przykręcone pod blachą do krokwi to bez problemu można wysunąć te 0,5 m kolektora po za dach i wtedy dając 2 kolektory metrowe masz pokrycie na ciepłą wodę od maja do połowy września.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc daruj sobie inwestycję w solary, zapłacisz sporo kasy a nie zaobserwujesz poprawy. 1 solar na około 100l wody, w przypadku tego większego 150l.

Kup więcej pelletu do kotła na lato i zapomnij o solarze, chyba że lubisz majsterkowanie i zrobisz sobie solara ze starego grzejnika panelowego i elektroniki za 70 PLN który ogarnie instalację.

Więcej zapłacisz za panel, zasobnik, grupę pompową niż to warte. Byś miał miejsce na 2 solary moglibyśmy dyskutować ale w tym przypadku nie ma o czym!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem na dachu taki 'solarek' ze starego grzejnika i "elektronikę' za 70 zł. Problem plegał na tym, że po spuszczeniu wody na zimę ten "solarek" zardzewiał w środku. Później był drugi "solarek" z rury pex zamkniętej w skrzyni z szybą, wszystko fajnie ale nagrzał wodę do 35 st. tylko w największe upały.

Więc jak podsumuje koszty i poświęcony czas to dochodzę do wniosku, że już takiego złomu na dach nigdy nie wciągnę bo to jest dopiero prawdziwa strata pieniędzy.

Solar będzie i koniec, tysiąc w tą czy w tamtą przestał mieć znaczenie, a w piecu latem palił nie będę, wystarczy że użyję zimą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

glikol nie wchodził w grę ponieważ jak już wspomniałem wyżej zasobnik miał tylko jedną wężownicę, więc działało to w ten sposób, że "solarek" i piec korzystali z tej samej wężownicy (przełączałem między "solarkiem" w lato a piecem na zimę)

poza tym uważam, że jeden taki grzejnik płytowy to stanowczo za mało, musiałbym ich wrzucić kilka na co nie ma miejsca

u mnie na plus jest to, że zasobnik będę miał dosłownie 3m od kolektora więc w instalacji będzie mało płynu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po różnych eksperymentach z samorobionymi kolektorami, które i tak kilka stówek kosztowały, zaszalałem i kupiłem używany kolektor buderusa z miedzianym absorberem za 450 z przesyłką, jedyny mankament ma szybę z pleksy. Podłączam go bezpośrednio do bojlera 140l, bez wężownicy i wymiennika. Woda spuszczana na zimę, nic nie zardzewieje, pędzony kolektor będzie używaną pompką do cwu, do tego prosty sterownik do CO, a za naczynie przeponowe robi zbiornik hydroforowy z membraną i zawór bezp.. Jak to się sprawdzi, zobaczę w tym roku.

 

W każdym razie bez problemu można kupić nowy lub lekko używany kolektor za 600zł, a przy takiej kwocie szkoda czasu na eksperymenty. Kup takie dwa, zamontuj na stelażu na ścianie lub w ogródku, do tego sterownik z opcją antymróz, pompka, naczynie przeponowe i prosto do bojlera. Będzie pan zadowolony, a koszty racjonalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się w pełni, że samoróbki wcale nie muszą być tańsze, przynajmniej nie dla mnie. Może ktoś kto robi w tym biznesie i ma jakieś wolne kolanko, rurkę to może wyjdzie mu taniej. Ale ja się na tym przejechałem.

Po kilku kolejnych pomiarach i rozmowie z sąsiadem (bo trochę kolektora będzie u niego na działce) zamówiłem zestaw:

http://www.hewalex.pl/oferta/promocyjne-zestawy-solarne/zestaw-solarny-hewalex-2ks2100-tac-200-opti.html

wyszło około 4600 brutto, w przyszłym tygodniu pakuje się na dach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyszło około 4600 brutto, w przyszłym tygodniu pakuje się na dach.

Pakuj, pakuj i raportuj :)

 

Fajny zestaw, tylko mi by pasował bez zasobnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobra decyzja, najważniejsze że przemyślana. na stronie www.ekontrol.pl jest chyba taki zestaw podpięty jako demonstracyjny login i hasło: demo albo demo2 nie pamiętam dokładnie. Loguje się tylko do swojego a nie cudzego ;)

Oj pamiętam pierwszy raz jak zobaczyłem jak działają moje kolektory zupełnie inaczej wyobrażałem sobie ich pracę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.