Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Ostatnio zacząłem rozgryzać moją instalację hydrauliczną kotłowni. Schemat znajduje się w załączniku. Linie czerwone oznaczają ciepłą wodę, niebieskie zimną. 

Proszę o ocenę instalacji. Co należałoby zmienić?

 

Mam problem z ochroną powrotu. Niby zawór 4 drogowy powinien mi to zapewnić. Ale są problemy. Jeśli ustawię zawór w zakresie 0-3 to dogrzewa powrót, ale temperatura wody płynącej na grzejniki to max. 22 stopnie. Gdy zawór ustawię między 3 a 10 to nie dogrzewa powrotu, a ciepła woda płynie na grzejniki.  Według mnie wynika to z dużych oporów,  gdyż instalacja połączona jest na rurach 1". Zawory też są 1". W związku z tym, aby układ ochrony powrotu działał prawidłowo chcę dołożyć dodatkową pompę (kolor zielony na schemacie). Co myślicie o tym rozwiązaniu? Czytałem, że można próbować rozwiązać to grawitacyjnie, ale wiąże się to z zmianą instalacji na 1,5".

Zauważyłem, że temperatura na powrocie ma duży wpływ na pracę kotła. Gdy nie dogrzewam powrotu, temperatura na kotle spada do ok. 40 stopni. Podnosi do 60 i znów spada. Kocioł pracuje  bardzo niestabilnie, co wiąże się z większym zużyciem węgla i kotła. Gdy powrót jest dogrzewany temperatura na kotle waha się w zakresie 55-65 stopni a zużycie węgla jest zauważalnie mniejsze. Tak więc zależy mi na rozwiązaniu tego problemu.

 

Dodatkowo do istniejącej instalacji mam wątpliwości:

Czy zawór 3 drogowy nie powinien pobierać wody z powrotu zbiorczego? ( załącznik schemat kotłowni po zmianie).

 

Pozdrawiam

Kridor

Schemat kotłowni.pdf

Schemat kotłowni po zmianie.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten obecny schemat nie ma prawa działać prawidłowo

Po lewej twój schemat, po prawej jak powinno być przerobione, ewentualnie zamiast tej pompy na powrocie daj grube rury - mim 5/6" i taki zaw 4-D ,

albo lepiej nawet o 1 rozmiar większy, czyli 6/5" i takie rury na krótkim obiegu

post-18578-0-92948100-1425940089_thumb.jpg

post-18578-0-25527600-1425940164_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Może wprowadziłem w błąd, ale obecna moja instalacja wygląda jak w załączniku "schemat kotłowni" tylko bez zielonej nitki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie mieszać wrzucam istniejący schemat kotłowni.

Proszę o opinie na temat tej instalacji, żebym miał argumenty. Chcę żeby instalator poprawił to, czego nie wykonał jak należy.

post-61796-0-58621000-1425968237_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest źle podłączone, podłogówka powinna być podłączona za zaw 4-D , tak jak pokazałem na prawym rys w poście #2.

Obecne  podłączenie nie pozwala na pełną kontrolę temp powrotu na kocioł, gdyż zaw 4-D regulije tylko wodę wracającą z grzejników a powinien z grzejników i podłogówki.

Przy takim podłączeniu jak masz obecnie powrót z podłogówki mocno ochładza powrót na kocioł ,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo rozumiem, że tylko woda z grzejników wraca na zawór 4-D. Wydaje mi się, że powrót na zawór 4-D jest z podłogówki jak i z grzejników. Tylko zimna woda do mieszacza podłogówki nie idzie z zaworu 4-D.

 

Co do instalacji podłogówki za zaworem 4-D. Zawór 4-D steruje obecnie temperaturą grzejników. Jak podłączę podłogówkę za tym zaworem to będę miał tą podłogówkę zależną od zaworu 4-D. Jak zatem sterować podłogówką jak wyłączone zostaną grzejniki? Mam napędy na zaworach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzisz że obecnie bierzesz wodę do podłogówki z przed zaworu 4-D a oddajesz za zaworem  4-D  , taki układ jest nie prawidłowy, w elektryce było takie prawo , bodaj Kirchhoffa że suma prądów dopływających do węzła musi być równa sumie prądów odpływających z tego węzła.

Podobnie jest w hydraulice - to co wypływa  z zaworu 4-D , musi do niego wracać.

U ciebie z zaworu wypływa gorąca woda na grzejniki a wraca zimna woda z grzejników i zimna woda z podłogówki.

Najlepiej byłoby wpiąć zasilanie podłogówki za zaw 4-D, przecież zasilanie grzejników jest wyższe niż podłogi a zaw termostatyczny 3-D niweluje różnicę temperatur zasilania automatycznie.

Podobnie sterowany zaw 3-D z czujnikiem temp na zasilaniu podłogi.

 

Problemem jest brak tego zaw termostatycznego 3-D a jest tylko ręczny zaw 3-d mieszający bez czujnika temp wyjściowej.

 

Jak będzie podłogówka włączona równolegle do grzejników za zaw 4-D to nie ważne czy grzejniki będą wyłączone czy nie, ona będzie działać niezależnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wczoraj przyjrzałem się jak pracuje mieszacz 4D i sprawa się wyjaśniła. Masz rację "sambor", że zawór 3-D za zaworem 4-D nie przeszkadza, nawet jak wyłączone zostaną grzejniki. Otóż po wyłączeniu grzejników sterownik kotła ustawia zawór 4D tak, że otwarty jest przepływ na wyjście w mieszacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat porusza zagadnienia które mnie interesują tak więc pozwolę sobie zadać pytania dotyczące schematu.

1.Czy koniecznością jest założenie pompy na powrocie za zaworem 4D ?

2. Jakie średnice rur zastosować na instalacji ?

    Na dzień dzisiejszy mam obieg zaworu 4D wykonany taki jak króciec z kotła czyli 2". Dalej stopniowa redukcja do 22mm w miedzi na wyjściu z kotłowni. Jako, że planuje rozbudować instalacje o podłogówkę oraz przepiąć część grzejników na rozdzielacz ( niedogrzane na końcu instalacji) nie wiem jaką średnicę rur zastosować aby poprawić przepływy. Myślałem o przerobieniu tak by na wyjściu z kotłowni było 28 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam po czasie.

 

Czy taki schemat będzie oki?

 

 

post-61796-0-36438100-1427829639_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, nie oki.

Podłogówka - zasilanie i powrót powinna być podłączona za zaw 4-D, równolegle do instalacji CO.

A móglbyś rozwinąć myśl, bo jestem na etapie oswajania się z hydrauliką?

 

Chodzi mi o to co daje podłączenie za zaworem 4D, a co nie będzie działać w pokazanej przeze mnie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz podłogówkę włączoną bezpośrednio do kotła to nie masz ochrony powrotu na kocioł , dodatkowo woda z powrotu podłogówki ma niskie temp ,

dużo niższe niż z bezpośredni powrót z grzejników czyli silne ochłodzenie kotła i jego korozję.

Włączenie za zaw 4-D podłogówki - czyli równolegle do grzejników pozwala na takie ustawienie zaw 4-D aby cała woda powracająca na kocioł miała temp

bezpieczną dla kotła - czyli nie powodowała korozji kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

 

A czy ochrona kotła będzie mi działać, jak mam instalację na 1" rurach (oczywiście przy prawidłowym podłączeniu instalacji jakie podałeś w #2)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Ja niestety mam na 1" wszystko. Teraz, jakbym zostawił na tym co mam, to czy przy tym podłączeniu do instalacji którą narysowałem w #11 pompy, podłączając ją jak na rysunku lewym w #2  (kolor zielony) to czy by mi działała ochrona powrotu? Czy działyby się rzeczy inne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma być tak jak w poście #2 po prawej stronie, tam z resztą jest wszystko napisane i nie co więcej tłumaczyć.

A ty  chcesz mieć pompę kotłową jako krótki obieg i dodatkowo cienkie rury do zaworu 4-D.

Będziesz miał w tym przypadku ochronę powrotu, ale raczej nie zadziała obieg z zaw 4-D- za mała średnica.

Podawałem ci dwie wersje z pompą na powrocie zaw 4-D lub z grubymi rurami na obiegu kotłowym.

Hydraulika to nie polityka aby się coś przez miesiąc zmieniło ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!!!

tu masz dwa gotowce jak prawidlowo rozwiazać twoje problemy 

 1 Z pompą kotlowa 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/15929-wazne-pytanie-o-instalacji-dzialanie/

2. z zaworem 4D

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19228-schematy-instalacji-cocwu-z-ogrzewaniem-podłogowym-do-sprawdzenia/

 

poz,henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten obecny schemat nie ma prawa działać prawidłowo

Po lewej twój schemat, po prawej jak powinno być przerobione, ewentualnie zamiast tej pompy na powrocie daj grube rury - mim 5/6" i taki zaw 4-D ,

albo lepiej nawet o 1 rozmiar większy, czyli 6/5" i takie rury na krótkim obiegu

Witaj Sambor!.Przepraszam,że się ośmielam zwrócić uwagę.Chodzi o podane średnice przez Ciebie wg Pn-78/H-74244 i 74200 (rury stalowe czarne ze szwem) nie ma takich średnic, a może ja jestem do tyłu?. Średnica 5/6" to wg przeliczenia wyjdzie ok. 20mm. Proszę o wyjaśnienie.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.