Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc Przy Wyborze Sposobu Ogrzewania


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem nowym użytkownikiem tego forum od dłuższego czasu przeglądam tematy na forum i mam duży mętlik w głowie im więcej czytam na temat wyboru sposobu ogrzewania, dodam również że nie posiadam wiedzy na ten temat tylko tyle co przeczytałem na forum. Wybudowałem dom 140 m2 parter + poddasze użytkowe do tego garaż 21 m2. Dom stoi w stanie surowym zamkniętym za miesiąc chcę rozpocząć prace instalacyjne c.o, c.w.u. oraz elektryczne.

Dom zbudowany z:

- ściany zew. porotherm 25 cm

- ściany wew. porotherm 11 cm

- ściany chcę ocieplić styropianem 12 cm

- poddasze wełna 20 cm plus folia paroizolacyjna aluminiowa

- wylewki styropian maks. 8cm  

- tynki G/K

- okna pięciokomorowe pakiet trzyszybowy 

Proszę o doradzenie w jaki sposób ogrzewać dom plus ciepłą wodę?

Chciałbym ogrzewać grzejnikami plus podłogówka ok. 35 m2 łazienki i kuchnia. Kotłownia ma 5 m2. Myślałem o ogrzewaniu gazowym ale nie wiem czy dam rade z rachunkami jak również o kotle DS plus bufor ale czy to się sprawdzi? 

Proszę o rady .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ściany daj min 15cm, w wylewkę na gruncie min 15cm, na dach min 30cm. Wszędzie rób ogrzewanie podłogowe, bo nie wiadomo jak długo będziesz mógł używać paliw stałych. Do wodnej podłogówki możesz podpiąć prawie wszystko, a najlepiej pompę ciepła. Pomyśl też nad wentylacją mechaniczną. Fajna sprawa, tylko nie daj sobie sprzedać zbyt drogiej centrali, najlepiej sam sobie ją zrób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za udzielone sugestie i mam świadomość że gdybym mocniej ocieplił dom to wybór byłby prostszy ale chodzi mi ogrzewanie w tak ocieplonym domu jak podałem min. ze względu na warunki odbioru domu wymiary zewn  i wew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 140 m2 chcesz powiesić 15 szt. grzejników? To wychodzi 1 szt./10 m2. Dziwne.

Jak masz gaz sieciowy, to się nie zastanawiaj. Jak nie ma i nie będzie, to bym rozważył pelet. Kotłownia węglowa w domu to zawsze problem pyłu węglowego, który nosi się "na kapciach".  Sęk w tym, że to niestety musi być twoja własna decyzja z czym będziesz żył pod jednym dachem przez lat naście lub dłużej. Węgiel to jakby nie patrzeć przeżytek i wcale nie taki tani sposób ogrzewania. Sam koszt opału to nie wszystko, skalkulować trzeba też koszty obsługi: częste czyszczenie kotła (po nim siebie i kotłowni), czyszczenie komina, obsługa bieżąca ("karmienie" kaszką węglową, "przewijanie" z popiołu), jak dowiozą węgiel luzem, to machanie łopatą do składziku, wieczne szukanie "uczciwego" składu węglowego itd., itp.

Wszystko można oczywiście opanować, ale dlaczego sobie komplikować życie. Sam mam kocioł węglowy i mam go czasami dość.

 

Mętliku nie będzie jak postawisz sprawę po męsku: kocioł DS, grzejniki, fragmentarycznie podłoga. Wtedy bierzesz wybór na klatę i ślubujesz mu wierność. Nie da rady rozwieść się z nim bo nagle spodobała ci się podłogówka, pompa ciepła, kondenstat itp. Vlad ma rację, że najbardziej elastyczna jest podłogówka, ale do małych przestrzeni, które prawdopodobnie "zagracisz" meblami i przykryjesz drewnem/panelem/wykładziną, to lepiej iść w grzejniki i wysokotemperaturowe źródło ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kotłem na paliwo stałe masz jeszcze jeden problem który nazywa się ......"kotłownia" . I na tych 5 m2 oczywiście na upartego zamontujesz kocioł tylko ze miejsca na opał nie masz już wcale i wcale nie jest pewne że taką kotłownie dopuści do użytkowania nadzór i kominiarz. O odpowiednim kominie i kratce wywiewu 14x14 oraz nawiewie o pow. min 200 cm2 nie ma co wspominać bo bez tego wogóle nie ma co brać się za kotłownie na paliwo stałe.  Twoje 5 m2 pow kotlowni daje co najwyżej  15m3 kubatury (a jest mało prawdopodobne że masz pomieszczenia o wysokośći 3m) a wymogi dla pomieszczenia brzmią (cytat): "... Kocioł o mocy do 25 kW powinien być umieszczony w wydzielonym pomieszczeniu, możliwie centralnie w stosunku do ogrzewanych pomieszczeń. Kocioł o mocy do 10 kW można zainstalować w pomieszczeniu niebędącym pomieszczeniem mieszkalnym, którego kubatura jest nie mniejsza niż 30 m3 i jednocześnie wynosi co najmniej 4 m3 na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kotła, jeśli jest zapewniony do niego dopływ powietrza w ilości co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kotła ...".  Czyli tak naprawdę możesz o kotłowni na paliwo stałe zapomnieć. Jedyne rozsądne rozwiazanie to niestety kocioł gazowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok czyli sugerujecie ogrzewanie gazowe i w tą stronę chyba pójdę, dam na ściany 12 cm styropianu grafitowego ale na wylewkę na gruncie tylko 8 cm styropianu więcej nie mogę ponieważ wysokość mnie nie puści 2,6 m zwiększę trochę grubość wełny na poddaszu, a co do grzejników to tyle mam w projekcie oczywiście razem z garażem 160 m2. Dziękuje za informacje i pozdrawiam. Mam tylko nadzieję że te 35 m2 podłogówki i te 15 szt. grzejników nie będzie problemem dla ogrzewania kotłem gazowym i jeszcze jedno pytanie w jaki sposób ogrzewać wodę użytkową aby zmniejszyć koszty ogrzewania jej gazem ( solary? ) mam dom położony w b. dobrze nasłonecznionym miejscu cały dzień świeci słońce od samego rana do wieczora? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z solarami to jest tak, że jak ci je gmina dofinansuje, to jeszcze jako tako. Zauważ, że masz gaz, a boisz się nim ogrzewać i chcesz wyrzucać kolejne tysiące złotych na budowę układów ogrzewania alternatywnego. Gdzie tu oszczędności? W perspektywie lat 20?

 

Jedyną alternatywę to ja widzę w zwykłej grzałce za 200 zł zamontowanej w 150-200 l zasobniku przy kotle jednofunkcyjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam rozumieć kocioł jednofunkcyjny plus osobny zbiornik na cwu 200l z grzałką elektryczną? Jakiej mocy kocioł proponujecie na taki metraż ? oraz czy 200l wody wystarczy na 4 osobową rodzinę i dwie łazienki? dwie kabiny prysznicowe oraz duża wanna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie najrozsądniejszy wybór to dobrej marki gazowy kocioł kondensacyjny z zaworem trójdrożnym do CWU. Do tego zasobnik - może być te 200l. Sterowanie pogodówką i masz święty spokój. 

Z solrami można się bawić na spokojnie później jak nie będziesz miał co robić z walutą. Jedynie co trzeba sobie przypilnować to instalacje w kotłowni - warto od razu przewidzieć alternatywny sposób grzania i porobić od razu dodatkowe króćce (kocioł na paliwa stałe, solary, pompa ciepła itp..)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdybym do kotła jednofunkcyjnego zamiast zasobnika na ciepłą wodę kupił pompę ciepła powietrzną i do niej podpioł kocioł czy ma to sens i ekonomię i ewentualnie jakiej mocy pompę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma.

Albo gaz, albo pompa ciepła. Cokolwiek wybierzesz grzejesz tym i CO i CWU.

Pompa była by tańsza w eksploatacji, ale droższa inwestycyjne. Do tego wymaga podłogówki, a ta z kolei większego ocieplenia od gruntu niż 8cm. Pozostaje tylko gaz - kondensat i jak największe grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ten dom to samowola budowlana?

Jeśli nie, to w projekcie są dane, na podstawie których koledzy z forum policzą orientacyjne koszty ogrzewania różnymi źródłami. 

 

Napisałeś, że nie możesz pogrubić ocieplenia ścian ze względu na wymiary domu. Te dodatkowe centymetry rzeczywiście spowodują, że dom nie zostanie odebrany?

 

Dopilnuj "ocieplaczy", żeby styropian przykleili zgodnie z technologią, a nie "na placki". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samowolą budowlaną nie jest, zmieniła się tylko konstrukcja ścian zew. miał być ytong 36 cm plus tynk zewnętrzny bez docieplenia a jest porotherm 25 cm i trzeba docieplić w tym problem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę jeszcze o pomoc w doborze mocy grzejników panelowe stalowe z bocznymi wejściami, w projekcie mam podaną moc ale dla ścian z ytonga a teraz mam porotherm 25 cm i docieplę styropianem grafitowym 12 cm.

Pomieszczenia             m2          moc grzejnika z projektu:

Parter

1. Wiatrołap                 4,5          V21s 600-400 ( 290W )                             ( planuję dodać podłogówkę )

2. Kuchnia z jadalnią   16,1        V22 900-600   (1305W )                            ( planuję dodać podłogówkę )

3. Pokój dzienny          25,6        V33 900-100   moc obu 1765W

                                                   V22 900-1100

4. Pokój                       15,8        V22 600-1000  (935W)

5. Hall                          7,8          V21 600-400    (270W)

6. Łazienka                  5            G. łazienkowy   (705W)                               ( planuję dodać podłogówkę )

7. Kotłownia                 5,7         V22 600-500    (630W)

8. Garaż                      21           nie ma grzejnika w projekcie ale chcę go ogrzewać

 

Poddasze:

1. Hall                         5             

2. Sypialnia                10,5        V22 900-700    (845W)

3. Sypialnia                 20          V22 900-600    moc obu (1380W)

                                                 V22 600-800    

4. Sypialnia                19,5        V22 600-700     moc obu (1235W)

                                                 V22 600-700  

5. Łazienka                 8,4         G. łazienkowy   moc obu (780W)                    ( planuję dodać podłogówkę )

                                                 PV 600-600     

 

Ogrzewanie kocioł gazowy jednofunkcyjny z zasobnikiem 160L cwu o mocy 24 KW, czy potrzebna jest aż taka ilość grzejników?

Każdy grzejnik będzie podłączony z rozdzielacza osobno. P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz podane grzejniki, nie wiemy tylko dla jakiej temp są dobrane, 

Natomiast dlaczego boczne wejścia a nie od dołu ?

Ta instalacja to powinna być na rozdzielaczach, aby ścian nie kuć.

Co do ilości grzejników to trzeba mieć projekt lub więcej danych - ile okien, jakie okna, ile okien w pomieszczeniach, ile ścian szczytowych w pomieszczeniach,

wysokość pomieszczeń  - aby coś określić.

Ilość grzejników wynika z zapotrzebowania na moc cieplną i ich lokalizacji np widzę że na piętrze masz grzejniki wysokości 900, pewnie na ścianach szczytowych.

Obok okien balkonowych.

 

Dla CWU, zasobnik weź 200l - 2 łazienki, 4 osoby. przy 160l może czasem przybraknąć.

Moc kotła 20-24kW.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja centralnego ogrzewania, czynnik grzejny woda 70/55C, rury pex z osłoną antydyfuzyjną. Pomieszczenia wys.2,6m, co do okien to parter w pokoju dziennym okno szer.x wys. 300x230, 180x230 x 2 szt., kuchnia z jadalnią 150x120 te dwa pomieszczenia są przedzielone tylko kominem przyklejonym do ściany ok 1,7mb do tego dochodzi jeszcze hall, pokój 15,8 m2 posiada okno 150x150 w łazience i kotłowni okno 60x120 garaż brama 237x 209 ocieplona plus okno 60x120 i drzwi pcv 90x230 profil drzwiowy, drzwi wejściowe 100x230.

 

Poddasze  pokój 20 m2 okno 240x230 oraz 120x130, pokój 19,5 m2 120x130 oraz 120x160, pokój 10,5 m2 90x230 x 2 szt, łazienka okno dachowe 78x140, hall 90x230 stałe szklenie wszystkie okna pięciokomorowe z trzema szybami to samo dotyczy drzwi w garażu projekt domu Adaś II wersja z garażem pracowni horyzont.

 Boczne zasilanie dlatego że tak mi doradził hydraulik zeby rurki wychodziły ze ściany a nie z podłogi i ponoć lepiej wtedy grzeją gdy maja zasilanie od gory. Dlatego pytam o takie rzeczy żeby mi ktos bubla nie machnąl. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dodam taką informację że w budynku instalacja w systemie trójnikowym, obliczeniowe zapotrzebowanie na moc cieplną Qco=10520W, wskaźniki zapotrzebowania ciepła wynoszą : w odniesieniu do kubatury ogrzewanej q=26,52 W,m3, kubatura brutto 550,5 m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może od końca - wejdź na stronę Kermi lub Purmo i zobacz tam przekrój grzejnika zasilanego od dołu, pod osłoną jest rura do zaworu umieszczonego

w górnej części grzejnika. np tu jest przekrój takiego grzejnika http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://nexxus.nazwa.pl/allegro/przekroj.jpg&imgrefurl=http://ctgs.pl/grzejniki-eca-dolne/331-grzejnik-grzejniki-eca-cv21-50x100-10-lat-gwarancji.html&h=1920&w=2560&tbnid=PDIjctM7-Io18M:&zoom=1&docid=fndmycil56E2uM&ei=p7QBVf3CLcT4ygOlnIKYCw&tbm=isch&ved=0CCAQMygBMAE

Czyli to samo jakbyś zasilał z boku.

 

Na jakę temp chcesz dobrać te grzejniki ?

Jeżeli kondensacyjny kocioł to ok 55/45C, u ciebie wyjdą duże

Oglądam rzuty tego budynku i na parterze się zgadza, ale na piętrze jest pokój 12m2 zamiast podawanej przez ciebie 20m2(19,5m2)

podobnie z łazienką u ciebie jest 8,4m2 a na planie 5m2, czyżbyś przerobił to pom nad garażem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł kondensacyjny, link do strony z moimi rzutami http://www.horyzont.com/projekty/2-adas-wersja-b-z-pojedynczym-garazem.html#.VQG9gtKG_fIokno dachowe mam tylko jedno znajduje się w łazience na projekcie jest jeszcze w pokoju, a czy to zasilanie od góry jest złe? pytam ponieważ kolega skompletował mi już zawory danfosa do takich grzejników góra dół RLV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad takim kotłem jednofunkcyjnym Termet ecocondens crystal 25 KW + zasobnik cwu Vulcan 200 Galmet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.