Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Nie neguje w żaden sposób Twojego spostrzeżenia. Po prostu przeraża mnie ilość ofert z armaturą nie do końca stworzoną do tego z czym ma pracować, a w dodatku za nie małe pieniądze. Spróbuje kupić rozdzielacz z zaworem który proponowałeś.

 

Przy instalacji z zaworem 3-D, pompą, a dopiero potem rozdzielaczami jaki typ zaworu zastosować. Z siłownikiem czy termostatyczny. Tak się zastanawiam czy po kupnie na chwilę obecną rozdzielacza jego składowe elementy będę mógł wykorzystać w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rodzaj zaworu 3-d, a właściwie sposób jego sterowania - zależy od sterownika jaki masz .

Albo regulujesz stałym nastawem temp , zmienianym ręcznie 2-3 razy w sezonie grzewczym albo zaworem z siłownikiem sterowanym odpowiednim

sterownikiem najlepiej z czujnikiem temp zewnętrznej - wtedy można sterować temp podłogi w zależności od temp zewnętrznej ( pogodowo)

Co do twojego pomysłu aby najpierw zaw 3-d dać przy rozdzielaczu a następnie przenosić go do kotłowni to takie coś nie ma sensu.

Przecież możesz kupić osobno zawór 3-D + pompę a rozdzielacz nabyć tylko z rotametrami bez układu mieszającego.

Wtedy robisz w kotłowni na gotowo a dołączasz tylko rozdzielacze - nie ważne czy 1 czy 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2015-04-0_wenqqns.jpg

 

Twoje rozwiązanie będzie najlepsze. Bez zbędnego kombinowania. Na schemacie nie dodałem filtrów skośnych przed pompami oraz pomiarów temperatury. Zawór 3 D VTA 572 termostatyczny lub VGA 132 z siłownikiem ( cena zdecyduje) . Mój sterownik ( Premium PID NG) obsługuje funkcję sterowania dodatkowym siłownikiem oraz funkcję pogodową.

 

Co do pomp:

- podłogówka. Halm Hep Plus 25 - 60. Może na wyrost przy obecnej ilości obwodów, niemniej zakładam, że wydajność zmniejsze na potencjometrze,

- pompa CO. Obecnie "No Name". Wymienię na Halm Hep Plus 25- 60 lub na Grundfosa z AutoAdaptem. Wszystkie 18 grzejników ma zawory termostatyczne tak więc myślę, że byłoby to dobre rozwiązanie,

- pompa CWU. Tu nie wiem co dobrać ?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sterownik kotła obsługuje siłownik zaworu 3-D , to warto taką regulację zastosować, dodatkowo wspomaganą czujnikiem temperatury zewnętrznej.

Ale zawór 3-D do siłownika ma oznaczenie VGR131 lub VGR132 + siłownik ARA 600.

Zaworu takiego jaki podawałeś VGA 132 nie ma w ofercie ESBE.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

instalacj_wewwxhw.jpg

 

Wrzucam "schemat" istniejącej instalacji. Czerwonym kolorem zaznaczyłem co do usunięcie (przeróbki).

1.Pierwszy i dwa ostatnie grzejniki pójdą na rozdzielacz bezpośrednio z kotłowni. Znacząco skrócę wtedy długość instalacji. Zresztą dwa na końcu rozgrzewały się dopiero po porządnym rozgrzaniu układu bądź przykręceniu wcześniejszych grzejników,

 

2. Rurkę od pompy CO do węzła na piętro zmienię na 32mm.

 

Zależy mi teraz na właściwym doborze pomp.  Wiem, że już wcześniej pisałem ale wolę się upewnić. Tak mnie jakoś naszło gdy zobaczyłem ceny porządnych produktów (auto adapt). Jak mam już wydać tą kasę to przynajmniej wolę mieć pewność że, dobrze.Na tej pompie która jest aktualnie "no name" znalazłem ledwo widoczne oznaczenie 25 - 60. Wszystkie grzejniki zawory termostatyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam,

Powracam do tematu. Niestety na dokończenie projektu przyszło czekać 3 lata. Gdyby kolega Sambor zechciał ponownie pochylić się nad tematem byłbym wdzięczny. Temat kotłowni przerabialiśmy już wcześniej zresztą tutaj się nic nie zmieniło. Kocioł z podajnikiem, układ zamknięty. Teraz chciałbym się bardziej skupić nad samym zasilaniem grzejników i ogrzewania podłogowego.

  1. Piętro: 11 grzejników ( 1.2 x 0.6 m) - zasilanie rurki Cu bez zmian. Na chwilę obecną wszystko działa bez zarzutu.
  2. Parter: 13 grzejników ( 1.2 x 0.6 m) - zasilane od rozdzielacza, rurki pex 16
  3. Podłogówka: 18 obwodów długości ok. 55m każdy.

I tutaj pojawia się kilka pytań:

  • Jaka pompa na grzejniki - 25/40 ?
  • Jaka pompa na podłogówkę - 25/60 ?
  • Realizacja zasilania rozdzielacza grzejniki - średnica ? Zasilanie w pexie czyli 25 lub 32.
  • Realizacja zasilania rozdzielacza podłogówka. Zakładam, że na 18 obwodów konieczne będzie zastosowanie dwóch rozdzielaczy po 9 obwodów. Zasilać jedną rurą rozdział na dwa rozdzielacze czy dwa osobne obwody. Jaka średnica.
  • Jaki Kvs i średnica zaworu 3D dla podłogówki

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.12.2018 o 16:53, luk80 napisał:

Witam,

Powracam do tematu. Niestety na dokończenie projektu przyszło czekać 3 lata. Gdyby kolega Sambor zechciał ponownie pochylić się nad tematem byłbym wdzięczny. Temat kotłowni przerabialiśmy już wcześniej zresztą tutaj się nic nie zmieniło. Kocioł z podajnikiem, układ zamknięty. Teraz chciałbym się bardziej skupić nad samym zasilaniem grzejników i ogrzewania podłogowego.

  1. Piętro: 11 grzejników ( 1.2 x 0.6 m) - zasilanie rurki Cu bez zmian. Na chwilę obecną wszystko działa bez zarzutu.
  2. Parter: 13 grzejników ( 1.2 x 0.6 m) - zasilane od rozdzielacza, rurki pex 16
  3. Podłogówka: 18 obwodów długości ok. 55m każdy.

I tutaj pojawia się kilka pytań:

  • Jaka pompa na grzejniki - 25/40 ? TAK
  • Jaka pompa na podłogówkę - 25/60 ? TAK
  • Realizacja zasilania rozdzielacza grzejniki - średnica ? Zasilanie w pexie czyli 25 lub 32. PEX25 wystarczy - oczywiście do 1 rozdzielacza
  • Realizacja zasilania rozdzielacza podłogówka. Zakładam, że na 18 obwodów konieczne będzie zastosowanie dwóch rozdzielaczy po 9 obwodów. Zasilać jedną rurą rozdział na dwa rozdzielacze czy dwa osobne obwody. Jaka średnica. Osobno  2 x PEX25, ale jak dasz 2 x PEX32 to też będzie dobrze.
  • Jaki Kvs i średnica zaworu 3D dla podłogówki albo termostatyczny  VTA 572 z Kvs 4,8 albo z siłownikiem VRG 131 1" przyłącza  Kvs 6,3
  • To osprzęt esbe , możesz dobrać inny.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, sambor napisał:

To osprzęt esbe , możesz dobrać inny.

Dziękuje za odpowiedź.

Co do osprzętu to raczej pójdę w coś tańszego -Afriso. ESbe zamontowałem  4d i w przeciągu 6 lat wymieniłem dwa siłowniki. Tak więc jakościowo jestem zniesmaczony.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.