Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Istniejąca instalacja wykonana z rurek miedzianych. Kocioł na paliwo stałe - Klimosz Combi B 32 kW. Instalacja typu zamkniętego (pomysł poprzedniego właściciela).

Moje modernizacje to: wymiana kotła, montaż zaworów bezpieczeństwa, zaworu DBV-1 oraz UPS -a.

Średnica rurek w obwodzie zaworu 4D - 2 cale, później stopniowe zejście do 1 cala za pompą.  Całość stalowa do pompy CO.

 

Planuje dołożyć zasobnik CWU, ogrzewanie podłogowe ( na razie 3 obw, rozdzielacz z pompą) oraz przerobić ( skrócić) część instalacji poprzez zasilanie kilku grzejników z rozdzielacza. Zyskam wtedy 15 m instalacji i zakładam, że wtedy grzejniki na końcówce parteru zaczną grzać normalnie.

 

I tu pytanie czy schemat jaki przedstawiam jest właściwy ? Nie wiem też jakie średnice rur zastosować na wejściu do rozdzielaczy.

 

Schemat (przepraszam za jakość):

 

schemat-1_wnewasq.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.

1. Czy zasilanie rozdzielacza do podłogówki musi być zawsze prowadzone z punktu przed pompą CO, czy istnieje możliwość zasilania najpierw pompa CO później pompa rozdzielacza z podmieszaniem. Pytam na przyszłość, bo gdzieś tu był wątek w którym autor twierdził, że zawór termostatyczny Esbe musiał pracować "na ciśnieniu".

 

2. Zawory zwrotne. Montować za pompami ? W mojej instalacji działającej obecnie nie mam założonego. A jak będe i tak wszystko rozgrzebywał to...

 

3. Konieczność montażu pompy na krótkim obiegu zaworu 4-D ?  Póki co nie mam żadnej pompy. Obieg wykonany w całości średnicą 2". Zawór 4 - D powyżej kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 1 - zaw 3-D aby mieszał, musi pracować na "podciśnieniu" czyli najpierw zawór, potem pompa - z resztą tak jest w tym rozdzielaczu co pokazywałeś. Na "nadciśnieniu" zaw 3-D pracuje jak jest w funkcji rozdzielania strumoenia wody - czyli to co innego

 

ad 2 - zawory zwrotne niestety muszą być, albo za pompą , albo przed. Inaczej pompy mogą sobioe wodę podbierać - dotyczy to głównie pomp od CO i podłogi, przy poddłogówce możesz wstawić zawór zwrotny na powrocie za rozdzielaczem.

 

ad 3 - zaw 4-D jest zamontowany prawidłowo, rury grube - nie potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję :) . Jesteś nieocenionym źródłem wiedzy. Jeśli nie nadużywam Twojego czasu to pytam dalej:

 

1. Opinia na temat rozdzielaczy dwufunkcyjnych (podłogówka i grzejniki) ? Jak coś jest do wszystkiego, to jest do ... ?

 

2. By-pass na rozdzielaczu. Główna funkcja ?

 

3. Sterownik który posiadam ( Klimosz Premium PID NG) nie posiada dodatkowego wyjścia na pompę podłogówki. Wpiąć pompę mieszacza na stałe do zasilania czy zastosować dodatkowy sterownik ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 1 - beeee, z resztą sam sobie odpowiedziałeś - a tak na poważnie jak CO i podłoga mają dwie pompy niezależne to tego nie da rady połączyć.

          chyba, że dwa rozdzielacze w 1 obudowie.

ad 2 - regulacja i stabilizacja ciśnienia w układzie, jak jest za duża pompa lub brak regulacji na pompie to bypaas przepuszcza nadmiar wody,

    aby w pętlach było tylo co powinno, przy pompach elektronicznych z regulacją wydatku , rzecz trochę bez sensu.

    Wtedy ależy zakręcić zawór bypassu lub kupić rozdzielacz bez tego ustrojstwa.

ad 3 - pompę podłogówki wpinasz w gniazdko sieciowe, najlepiej z wyłącznikiem po drodze - to całkiem niezależna inst z ręczną regulacją i sterownik kotła na nią nic nie poradzi

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Czy przy zastosowaniu 4 szt. rozdzielaczy - 2 szt. podłogówka, 2 szt. grzejniki, do wszystkich rozdzielaczy podchodzić średnicą 28 mm ?

2 rozdzielacze mają być w kotłowni, kolejne 2 przy zejściu do piwnicy ( ok. 10m dalej).

 

Na piętrze już tylko same grzejniki zasilane standartowo z pionu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podajesz ile obwodów podłogi ma być zasilane z tych rozdzielaczy, podobnie sprawa z grzejnikami - ile sztuk?

Jak masz mieć dwa rozdzielacze podłogówki to raczej warto zrobić 1 zaw 3-d w kotłowni + 1 pompa.

Rozdzielacze z grupą mieszającą też sporo kosztują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały problem polega na nazwijmy to, etapowości całego przedsięwzięcia. Na dzień dzisiejszy mam sytuację w której w kuchni mam 2 obwody podłogówki, i 1 grzejnik które chcę dać na rozdzielacze. Dojdą na te same rozdzielacze 1 obwód podłogówki i 3 grzejniki.

W przyszłości  dojdzie 6 obw. podłogówki i 6 grzejników.

Chciałem za jednym razem zmodernizować instalację na przyszłość ale widzę, że to chyba tak pięknie nie wyjdzie. Raczej trzeba będzie się skupić na tym co jest, a nie tym co ma być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dom jest podpiwniczony to można rozprowadzić dołem zasilnie, wykonać wszystkie prace z kotłowni i etapami dołączać.

Jak z rozdzielacza zasilisz docelowo do 4 obw podłogi to można taki rozdzielacz zasilić Cu22,

 Dla 6 pętli do max 100m wystarczy rura Cu28.

Dla 4 grzejników ok 1,2m x 0,6m wystarczy zasilić rozdzielacz Cu18, dla 6 szt takich grzejników potrzeba zasilanie rurą Cu22.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom częściowy podpiwniczony, niemniej wszystko da się piwnicą przeprowadzić. Zastanawiam się teraz czy zastosować jeden rozdzielacz ( 9 obw.) z grupą mieszającą w centralnym punkcie parteru ( schody do piwnicy 10 m od kotłowni), czy zrobić dwa rozdzielacze ( 3 obw. + 6 obw. ), zawór 3D i pompa. Jeden rozdzielacz w kotłowni, drugi przy wspomnianych wcześniej schodach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ma być piętro z podłogówką , to z parteru trudno zasilić podłogę na piętrze - po prostu jest problem z odpowietrzeniem układu na piętrze.

Jest jeszcze jeden wariant - grupa mieszająca w kotłowni, a rozdzielacz centralnie- to  tyle dobre, że prowadzisz 1 zasilanie, praz że możesz dobrać dokładnie elementy do mieszania wody - zaw 3-D o odpowiedniej przepustowości i odpowiednią pompę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogówka tylko na parterze. Póki co chyba zainstaluje zestaw mieszający w kotłowni tak by zasilił to co już mam. Jak będzie reszta podłogówki zrobiona to wtedy będę rozbudowywał układ o dodatkowy rozdzielacz.

Pompa HALM HEP PLUS 25/40, zawór ESBE VTA 322

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zawór VTA to już masz ?

On głównie do mieszania ciepłej wody się nadaje, do podłogi powinien być VTA 372 lub 572 z przyłączem 1" i temp pracy 20-43C 

pompa 25/40 powinna być stosowana do pętli o długości nie większej 80-90m rury, dla większych to już 25/60.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prócz zrobionych i zalanych pętli ogrzewania oraz wykonanej wylewki nic nie mam. Posiłkowałem się danymi z zestawu mieszającego który podałem we wcześniejszym pościehttp://allegro.pl/rozdzielacz-3-mieszajacy-podlogowki-tzm-esbe-i5197458508.html.

Najgorzej jak masz dom i musisz się jeszcze przez pewien czas dostosowywać do istniejących "warunków". Normalnie to rozkopałbym wszystko i robił na spokojnie po kolei.

Do kuchni i łazienki najbliżej mam z kotłowni, reszta pomieszczeń z klatki schodowej do piwnicy. Stąd mój pomysł na dwa rozdzielacze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym linku podają nawet, że to głównie zawór do funkcji przeciwoparzeniowej, czyli do CWU, 

Zawór 3-D powinien być taki http://allegro.pl/esbe-zawor-termostatyczny-vta372-1-gz-20-43c-i5153440396.html

 lub lepiej taki http://allegro.pl/esbe-zawor-termostatyczny-vta572-1-gz-20-43c-i5147516080.html

 

Podaj jakie masz lub przewidujesz długości pętli w podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę na popularnym portalu aukcyjnym to większość zestawów mieszających posiada VTA 322, co niektóre Afriso. Tyle, że w przypadku Afriso pisze, że moze być zarówno do CO jak i CWU.

Co z pompami Auto Adapt ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze na tym portalu są różne wynalazki, a ja podaję ci wg katalogu producenta, zawory Afriso są ponoć produkowane przez Esbe.

Na obu zaworach VTA322 i VTA372 pisze że są do CWU lub CO tylko że VTA372 jest głównie zalecana przez producenta do CO,

a VTA322 głównie do CWU.

Pompa z funkcją "auto adapt" to pompa elektroniczna z dodatkową funkcją, przydatną np jak zmienia się obciążenie -

wtedy pompa dostosowuje swoją wydajność do tej zmiany , przydatne do instalacji grzejnikowej z termostatami na zaworach grzejnikowych

lub jak masz siłowniki na pętlach podłogówki sterowane termostatem pokojowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.