Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Będe wymieniał piec górnego spalania na piec z podajnikiem i mam pytanie co do schematu jaki wymyśliłem

schemat%20co.jpg

Teraz tak na szybko o co mi chodzi .  W piecu z podajnikiem 2 zasilania i jeden powrót . Bojler znajduje sie nad piecem i działa teraz grawitacyjnie i tak chce zostawić podłącznie na rurach o srednicy 1 1/4" . Zasilanie domu pompa, na wszystkich grzejnikach termostaty wiec nie boje sie o temperature.  Bojler oprócz grzania wody ma spełniac funkcje ochrony powrotu !  Czy taki układ ma sens ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Dla kotla lepiej bedzie jak bedzie pracowal powyzej 70°C. Boiler w takim ukladzie bedzie grzal sie za wysoko. Ja zastosowalbym pompke i koniecznie zawor zwrotny. Temperature boilera bedzie stabilizowal sterownik kotla. 

Zeby nie przegrzegrzewac grzejnikow, zawor mieszajacy 4D. Dla ochrony powrotu wystarczy odpowiednio duza srednica mieszacza i rur obiegu kotlowego. Taki uklad ma szanse dzialac ekonomicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Jezeli nie zastosujesz pompki i odciecia boilera to w pewnych warunkach moga wystapic jakies lewe albo niekontrolowane przeplywy. Boiler lepiej grzac do zadanej i odciac przeplyw. Jest ekonomiczniej i wiadomo co sie w instalacji dzieje. A temperatura kotla wyzsza moim zdaniem nie podniesie kosztow ogrzewania. Pale siodmy sezon i nie mam zadnej rdzy w kotle. A po zastosowaniu podlaczen jakie opisalem powyzej i zasady prawie stalego dobowego grzania spalanie spadlo o jakies 40%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Zawor musi byc takiej samej srednicy jak wyjscie z kotla i umiejscowiony na jego wysokosci i w miare blisko kotla. Obieg kotlowy musi byc mozliwie krotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dużo cennych informacji , poprawiłem schemat

 

schematco1.jpg

wszystko rozumiem co i jak , zawór zwrotny dla bojlera aby pompa co nie "kradła" wody ale jedno co mnie zastanawia jak teraz przeciwdziałać grawitacji na cwu aby grzać wodę tylko przez "sterownik"

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Digitrax

Na wyjściu kotła wstawiasz śrubunek za nim trójnik: do góry do naczynia w bok do zaworu. nie oddalaj zaworu w bok daleko, najlepiej aby był jak najbliżej.

W powrocie robisz podobnie. Śrubunek i trójnik: w jeno wyjście poprzez kolano powrót z zaworu 4D a drugie wyjście z trójnika do powrotu ze zbiornika CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.