Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym Was poprosić o komentarz do zrobionego przeze mnie schematu kotłowni.

A - zawór automatyczny

R - reduktor ciśnienia

ZF - zestaw filtrów (stacja uzdatniania) 

GB - grupa bezpieczeństwa

 

ATV 333 - zawór temperaturowy 45 stopni Afriso ATV 333

http://www.afriso.pl/333-dn25-rp1-kvs-9-temp-znamionowa-45degc-p-4112.html?page=1&cPath=1_554_2355_2682

 

ARV 384 - zawór 3D mieszający Afriso ARV 384

http://www.afriso.pl/384-dn25-rp1-kvs-12-p-3564.html?page=1&cPath=1_554_557_2677

 

ATM 763 - termostatyczny zawór mieszający Afriso ATM 763

http://www.afriso.pl/763-dn20-g1-zakres-temperatury-35divide60degc-kvs-32-p-4178.html?page=1&cPath=1_554_556_2681

 

Czy te zawory są odpowiednio dobrane ? 

 

Idea sterowania:

- zasilanie wymiennika i zasobnika cwu na jednej pompie która pracuje non stop

- zawór mieszający na wyjściu zasobnika, żeby uniknąć oparzenia 

- termostaty na grzejnikach

- pompa obiegu grzewczego pracuje tylko w zimie również bez przerw (oraz jest możliwość uruchomienia przez sterownik w lecie gdyby piec zaczął się przegrzewać - chociaż to da marny efekt bo termostaty pozamykają grzejniki) 

 

Pytania:

1. czy ochrona powrotu jest tutaj potrzebna jak CWU jest również podpięte pod pompę CO ? 

2. czy zawór 3d ARV 384 jest potrzebny czy wystarczy zwykły trójnik ?

3. nie za dużo tych filtrów skośnych ? dokładać dodatkowe zawory przy tych filtrach, żeby było je łatwiej wyczyścić czy nie ma sensu ? 

4. czy ta grupa bezpieczeństwa z naczyniem przeponowym w obiegu zamkniętym CO jest w dobrym miejscu ? 

5. brakuje gdzieś jakiegoś zabezpieczenia ?

post-59935-0-41549900-1425591487_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za szybką odpowiedź,

Masz rację zawór zwrotny na CO rzeczywiście zbędny, został tam z rozmachu bo przy każdej pompie dawałem i kopiowałem. 

 

Odnośnie zaworów 3d:

ATV 333 - pełni rolę ochrony powrotu. Tak jak napisałem wcześniej tutaj się zastanawiam czy rzeczywiście jest on potrzebny skoro zasobnik jest na tej samej pompie co wymiennik, więc powrót z zasobnika zawsze trochę ogrzeje powrót kotła. 

ARV 384 - rozdziela obieg na wymiennik i zasobnik. Również tak jak napisałem wcześniej nie jestem pewien czy nie wystarczy zwykły trójnik ?

 

Jaka byłaby korzyść z dodatkowej pompy na CWU ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba zaw 3-D nie są potrzebne, 

Ochronę powrotu zapewnia sam wymiennik,  a do rozdzielania wody wystarczy zwykły trójnik, ale rozwiązanie z oddzielną pompą na grzanie wody jest dużym ułatwieniem w lecie

lub wtedy jak nie potrzebujesz grzać CO, 

Dodatkowo będzie trudno wyregulować przepływy przez wymiennik i wężownicę w zasobniku CWU, wymiennik ma większe opory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem, że ochrona powrotu jest na wyrost, czyli to usuwam. 

Pytanie, o których zaworach zwrotnych mówiłeś wcześniej ? Bo jak teraz patrze to można wywalić wszystkie oprócz tego przy cyrkulacji CWU, zgadza się ? 

 

Odnośnie drugiej pompy, ja to widzę tak (nie wiem czy poprawnie). 

- regulacja przepływu przez wymiennik i wężownice zasobnika - dlatego dałem zawór 3-D pracujący jako zawór rozdzielający, żeby wyregulować ten przepływ (nie mam doświadczenia nie wiem czy w rzeczywistości będzie się dało wyregulować ten przepływ w taki sposób )

- grzanie CWU w lecie - w lecie pompa obiegu grzejników będzie wyłączona więc nagrzany będzie tylko wymiennik, ewentualnie mogę zamykać zawór 3-D

 

Oczywiście przy rysowaniu tego schematu rozważałem osobną pompę do CWU 

 

plusy 2 pomp:

- osobna (wyższa) temp zasobnika

- priorytet CWU - wyłączenie pompy CO i grzanie samego CWU

 

minusy 2 pomp:

- dodatkowy koszt (chociaż nie jest on taki duży w skali całej kotłowni), większa komplikacja instalacji  

- jeżeli używany będzie priorytet CWU i/lub utrzymanie wyższej temp na zasobniku to sterownik będzie się musiał bardziej natrudzić z utrzymaniem stałej temp na piecu. W przypadku 1 pompy pracującej non stop utrzymanie stałej temp jest prostsze. 

 

Ale temat założyłem dlatego, że nie jestem pewien swojego rozumowania, więc uwagi mile widziane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do minusów:

na CWU wystarczy tylko prosta pompa - nawet tańsza od zaw 3-D z siłownikiem.

Większość sterowników ma sterowanie pompą, do obsługi siłownika zaw 30-D mogą być potrzebne przeróbki standardowego sterownika.

 

Przy pracy z wymiennikiem musisz na kotle i tak mieć ok 60C co w zupełności wystarczy na potrzeby grzania CWU.

Jak pracuje jedna pompa to tak samo jakby pracowały dwie pompy na przemian - gdyż i tak pracuje tylko 1.

 

A z resztą co cię obchodzi "że sterownik się natrudzi". 

 

On od tego jest aby pracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tam dal zawór 3-D bez siłownika ustawił go raz i zapomniał, tylko czy dam rade go ustawić ? Siłownik i próba jakiejś automatyzacji tego zaworu odpada, tak jak napisałeś taniej druga pompa. 

 

 

Przy pracy z wymiennikiem musisz na kotle i tak mieć ok 60C co w zupełności wystarczy na potrzeby grzania CWU.

Czyli tak naprawdę jedynym plusem z posiadania 2 pomp jest ten priorytet CWU. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzanie równoległe nie bardzo na sens.

Mógłbyś rozwinąć myśl. Właśnie o takim grzaniu myślałem. Zawór 3-D otwarty np 70% wymiennik 30% zasobnik. W ten sposób zasobnik zawsze ma utrzymaną temperaturę od samego jego dołu a nie od termometru, ale dłużej się nagrzewa po zużyciu.

Zdaje sobie sprawę z tego, że pompa najprawdopodobniej dłużej pożyje jak będzie pompować chłodniejsze medium, ale obieg kotła (otwarty) w całości znajduje się w piwnicy, czyli naczynie wzbiorcze jest metr nad kotłem i pompa na powrocie mogłaby wyrzucać wodę do naczynia. Tak wyczytałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni raz rozwijałem myśli na maturze, teraz już nie. :P

Tu jest technika - albo dasz tak, albo inaczej, albo będzie działać lepiej albo gorzej.

Twoja instalacja - rób jak chcesz.

Ja ci napisałem, że przy wymienniku tak się nie robi, ale to twoja instalacja,  itd.....

 

Z resztą twój argument o grzaniu wody do poziomu termometru jest śmieszny, gdyż masz mieć zaw 3-D na wyjściu z bojlera - po co on?

 

PS

Czujnik można wstawić dużo niżej - masz ponoć zasobnik z dwoma wężownicami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale chciałbym wiedzieć dlaczego tak się nie robi. 

Ten zawór 3-D na wyjściu z zasobnika jest po to aby ciepła woda z kranu nie parzyła. Poczytałem teraz i cyrkulacja CWU jest błędnie zrobiona, gdyż nie będzie działać z tym zaworem. Przerobie schemat i wkleję wieczorem poprawiony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zdaje sobie sprawę z tego, że pompa najprawdopodobniej dłużej pożyje jak będzie pompować chłodniejsze medium, ale obieg kotła (otwarty) w całości znajduje się w piwnicy, czyli naczynie wzbiorcze jest metr nad kotłem i pompa na powrocie mogłaby wyrzucać wodę do naczynia. Tak wyczytałem. 

Witaj!!

Instalację grzejnikową masz zamkniętą  i o tą instalację pytałem i dlatego ci podałem   linki z których się dowiesz że wtakim przypadku lepiej jest zamontować pompę na zasilaniu a nie powrocie.

pozdrawiam.henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę Twoje uwagi, proponowałbym to co niepotrzebnie skomplikowałeś uprościć, a to co uprościłeś skomplikować:

 

post-18583-0-99160600-1425653970_thumb.jpg

 

Obieg kotła może być na jednej pompie i żadnych 3D nie potrzebujesz. Wystarczy na powrocie boilera zamontować zawór regulacji przepływu (zasuwa lub grzybkowy) i otworzyć go tylko na tyle, by woda nadążała się nagrzewać (pewnie 10% otwarcia wystarczy). Reszta przepływu w całości na wymiennik na potrzeby CO, a czego CO nie "zużyje" to na dogrzanie powrotu.

 

Przydadzą się termometry poglądowe we wskazanych miejscach.

 

Standardowo zawory odcinające przed i za pompami, pomiędzy filtry.

 

Zastosowanie TZM dla ciepłej wody wymusza inne wpięcie pompy cyrkulacyjnej z ukierunkowaniem przepływów. Inaczej nie zadziała.

 

Dla stacji uzdatniania zrobiłbym bypass na wypadki "serwisowe".

 

P.S.

Można też zamiast zwykłego zaworu na zasilaniu boilera wstawić zawór termostatyczny 3/4" z głowicą wyposażoną w zewnętrzną czujką (kapilarę), którą montuje się na wymienniku CWU. Jak woda się w nim dogrzeje, to boiler jest od zasilania odcinany, gdy temperatura spada, to proporcjonalnie otwiera się zawór.

 

post-18583-0-99399000-1425655364_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Biorąc pod uwagę Twoje uwagi, proponowałbym to co niepotrzebnie skomplikowałeś uprościć, a to co uprościłeś skomplikować:

 

attachicon.gifSchem.JPG

 

P.S.

Można też zamiast zwykłego zaworu na zasilaniu boilera wstawić zawór termostatyczny 3/4" z głowicą wyposażoną w zewnętrzną czujką (kapilarę), którą montuje się na wymienniku CWU. Jak woda się w nim dogrzeje, to boiler jest od zasilania odcinany, gdy temperatura spada, to proporcjonalnie otwiera się zawór.

 

attachicon.gifib-v2_03.png

 

Podobnie mam u siebie. Pompa 40 na powrocie przed kotłem zasila jednocześnie wymiennik 30 kW i wężownicę zbiornika CWU 400 l. Regulację wody w zbiorniku realizuję poprzez podany wyżej zawór termostatyczny z kapilarą. Zastosowałem 1/2 cala ale na zaworze o zwiększonym przepływie. Głowica ma zakres do 55 stopni a ustawiłem ją na 45 i taka temp. zadowala mnie i domowników. Na kotle mam 60 stopni. W układzie takim priorytetem jest grzanie CWU, gdy zbiornik się nagrzeje zawór z kapilarą zamyka przepływ i tyle co pompa wtłoczy idzie na wymiennik grzejąc obieg C.O. Nie zauważyłem aby w przypadku dużego rozbioru wody ze zbiornika nastąpiło gwałtowne ochłodzenie wymiennika. Widocznie opory przepływu przez węzownicę i wymiennik są podobne. Co najważniejsze powrót kotła mam zawsze dogrzany i wynosi nie mniej niż 45 stopni podczas temperatury na zewnątrz -20. Obecnie powrót ma 5 stopni mniej niż zasilanie. Za wymiennikiem po stronie wtórnej mam dwa obiegi: grzejnikowy 9 sztuk, podłogówka około 200 m2 w sumie 800 mb rury TECE 16 w 10 obwodach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!!

Instalację grzejnikową masz zamkniętą  i o tą instalację pytałem i dlatego ci podałem   linki z których się dowiesz że wtakim przypadku lepiej jest zamontować pompę na zasilaniu a nie powrocie.

pozdrawiam.henryk1953

Hej, sory nie zrozumiałem Cię za pierwszym razem.

Przeczytałem te artykuły i zalecają tam montaż pompy na zasilaniu tylko w przypadku układów otwartych. Na układzie zamkniętym gdzie grupa bezpieczeństwa znajduje się przed pompą nie ma żadnych obostrzeń, chyba że coś przeoczyłem.

Jest natomiast wzmianka o "trybie nocnym" pompy, i że działa on tylko w przypadku montażu pompy na zasilaniu. Co to jest ten tryb nocny ? Jak się ma do sposobu montażu funkcja auto adapt (tego bym chciał używać) ? 

 

Biorąc pod uwagę Twoje uwagi, proponowałbym to co niepotrzebnie skomplikowałeś uprościć, a to co uprościłeś skomplikować:

 

attachicon.gifSchem.JPG

 

Obieg kotła może być na jednej pompie i żadnych 3D nie potrzebujesz. Wystarczy na powrocie boilera zamontować zawór regulacji przepływu (zasuwa lub grzybkowy) i otworzyć go tylko na tyle, by woda nadążała się nagrzewać (pewnie 10% otwarcia wystarczy). Reszta przepływu w całości na wymiennik na potrzeby CO, a czego CO nie "zużyje" to na dogrzanie powrotu.

 

Przydadzą się termometry poglądowe we wskazanych miejscach.

 

Standardowo zawory odcinające przed i za pompami, pomiędzy filtry.

 

Zastosowanie TZM dla ciepłej wody wymusza inne wpięcie pompy cyrkulacyjnej z ukierunkowaniem przepływów. Inaczej nie zadziała.

 

Dla stacji uzdatniania zrobiłbym bypass na wypadki "serwisowe".

 

P.S.

Można też zamiast zwykłego zaworu na zasilaniu boilera wstawić zawór termostatyczny 3/4" z głowicą wyposażoną w zewnętrzną czujką (kapilarę), którą montuje się na wymienniku CWU. Jak woda się w nim dogrzeje, to boiler jest od zasilania odcinany, gdy temperatura spada, to proporcjonalnie otwiera się zawór.

 

attachicon.gifib-v2_03.png

WIELKIE DZIĘKI za poświęcony czas na narysowanie schematu. 

 

Tak własnie chciałem przerobić cyrkulacje, na pierwotnym schemacie pompa by stała. 

Super pomysł z zaworem grzybkowym do regulacji zamiast droższego 3-D. 

 

Mam parę pytań:

- czy ochrona powrotu jest zbędna dla instalacji z wymiennikiem ? 

- mogę dołożyć dodatkowo zawór termostatyczny z kapilarą na bajpasie zaworu grzybkowego ? Pozwoli mi to na utrzymanie zadanego przepływu przez zasobnik i jego automatyczne zwiększenie w przypadku spadku temp poniżej tej ustawionej na zaworze termostatycznym (czy ten zawór termostatyczny może być na powrocie ?). Czy takie rozwiązanie ma sens ?

- czy na zaworach zwrotnych np za pompa można polegać w przypadku czyszczenia filtra ? czy mogą cieknąć i dać za nimi jeszcze jeden kulowy ?

- oprócz przyrządów pomiarowych brakuje jeszcze jakiegoś osprzętu ?  

- @kiminero czy mógłbyś się wypowiedzieć na temat poruszony przez @henryk1953 o miejscu montażu pompy zasilającej grzejniki ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam parę pytań:

- czy ochrona powrotu jest zbędna dla instalacji z wymiennikiem ? 

- mogę dołożyć dodatkowo zawór termostatyczny z kapilarą na bajpasie zaworu grzybkowego ? Pozwoli mi to na utrzymanie zadanego przepływu przez zasobnik i jego automatyczne zwiększenie w przypadku spadku temp poniżej tej ustawionej na zaworze termostatycznym (czy ten zawór termostatyczny może być na powrocie ?). Czy takie rozwiązanie ma sens ?

- czy na zaworach zwrotnych np za pompa można polegać w przypadku czyszczenia filtra ? czy mogą cieknąć i dać za nimi jeszcze jeden kulowy ?

- oprócz przyrządów pomiarowych brakuje jeszcze jakiegoś osprzętu ?  

- @kiminero czy mógłbyś się wypowiedzieć na temat poruszony przez @henryk1953 o miejscu montażu pompy zasilającej grzejniki ? 

 

Dla układu z wymiennikiem ochrona powrotu jest zbędna. Trzeba po prostu odpowiednio dobrać biegi pomp strony pierwotnej i wtórnej.

 

Zawór termostatyczny może być na powrocie, ponieważ on tylko odcina obieg, nieważne w jakim jego miejscu. Nie widzę sensu do dublowania regulacji temp boilera.

 

Zawór zwrotny będzie trzymał.

 

Wszystko co potrzebne jest na schemacie. Gadżety we własnym zakresie.

 

Pompa grzejnikowa wg mnie jest w dobrym miejscu, na powrocie. Z jednej strony mamy zalecenie montażu na "chłodniejszym" powrocie oraz tak, by wymiennik był po stronie tłocznej pompy, z drugiej jest to "nowe" wskazanie dla wykorzystania obniżenia nocnego dla pomp posiadających tą funkcję. Niżej krótki opis z netu:

 

Obniżenie nocne

Tryb nocny działa tylko z programami pracy automatycznej i dla pomp zainstalowanych na zasilaniu. W wyniku trwającego dłużej niż 2h obniżenia temperatury zasilania w instalacji o ok. 10-15°C (kotły na paliwo stałe bez automatyki sterującej) pompa automatycznie zmienia nastawiony tryb pracy na obniżenie nocne, zapewniające minimalne zużycie energii. Po zarejestrowaniu podwyższenia temperatury zasilania, o co najmniej 10°C pompa powróci do nastawionego trybu pracy i wyłączy obniżenie nocne.

Poprawiłbym jeszcze podłączenie naczynia, tak by spełniało normę. Tuż przed naczyniem rozdziel trójnikiem rurę bezpieczeństwa i wzbiorczą. Ta pierwsza idzie powyżej naczynia i wchodzi do niego z góry. Sens jest taki, by para odprowadzana była bezpośrednio do przestrzeni powietrznej naczynia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obniżenie nocne mnie w takim razie mnie nie interesuje, kocioł ma trzymać stała temp a regulacja w pokojach jest na termostatach. Nie będzie obniżenia temp zasilania w nocy.

 

Dzięki za info odnośnie naczynia wzbiorczego. 

Spotkałem się jeszcze z takimi schematami montażu tego naczynia. 

embed.php-5.jpgUk%C5%82ad-otwarty.jpg

 

Rozumiem, że Tobie chodzi o sposób przedstawiony na drugim schemacie. Są jakieś plusy montażu jak na schemacie pierwszym ? 

Średnica rur wszędzie 28mm ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnice określa norma i zdrowy rozsądek. Nie musi być miedź, można stalą czarną 25. Będzie dużo taniej.

 

Wersja z rozdzielnymi rurami robi się wg normy trochę inaczej. Rura wzbiorcza też jest wpinana w kocioł z góry. To co na rysunku 1. ma pozwolić wykorzystać spływającą z naczynia wodę do schłodzenia kotła, czyli jest "wariacją na temat", bo nie o to chodzi w zabezpieczeniu kotła. Chodzi o bezpieczne przeprowadzenie go przez okres przegrzania. Dla ciebie wystarczy wersja 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.