Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zamierzam wymienić sterownik do mojego tłoka grobelnego ekt z Cobry na Iryd pid . Jako że palę miałem muszę dmuchać bardzo delikatnie aby opał nie był wywiewany do popielnika , mam przysłonę na dmuchawie WPA 120 . Czy w trybie pid jak i dwu stanie można ustawić  konkretną wartość nadmuchu czy też dmucha pełną mocą ? Z jaką siłą można dmuchać w podtrzymaniu ? Może wypowie się też jakiś użytkownik tłoka z irydem . Producent mojego kotła Grobelny nie jest w stanie podać wartości dla 1 i 100% mocy kotła , jak więc skorzystać z trybu pid ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

iryd ma bardzo rozbudowana sterowalność nadmuchem, od określenia zakresu pracy dmuchawy (wartość dla 1 i 49 biegu) do ustawienia wartości nadmuchu dla poszczególnych cykli pracy kotła. Ustawiamy wartość nadmuchu dla trybu praca (będą to wyjściowe ustawienia dmuchawy) a następnie możemy określić podbicie bądź obniżenie nadmuchu i czas trwania tej zmiany (podbicia obniżenia nadmuchu)  po podaniu paliwa czy tez podczas przedmuchów w  czasie podtrzymania.. Czyli tak na skróty to możemy ustawić sile nadmuchu dla każdego z trybów pracy (praca, podtrzymanie po podaniu opalu i może inne  których jeszcze nie poznałem)

w kwestii wartości 1%~100% to raczej będziesz musiał dojść do tego sam :( wartości te to nie sa fizyczne procenty mocy kotła, tylko zakres parametrów w których kocioł da rade ogrzać dom w czasie mrozów i wartości w których może pracować ciągle i nie wygasnąć (minimalna moc palnika)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie posiadam czujnika temp zewnętrznej

gdybym posiadał siłownik zaworu 4d to może bym się skusił na ten czujnik

na moim kotle mam przez cały sezon zadana temp 62* +/- 3* z zakresu pracy pid (temp oscyluje w granicach 58 do 65*C) zawór 4d przestawiam trzy razy, jesień ~38 zima ~45 i wiosna powrot do ~38* idące na grzejniki na których termostaty dokonują reszty regulacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czujnik zewnętrzny to nie jest jakiś kosmiczny koszt (jakies 30 pln) ja nie kupowałem bo był by kolejnym zaokiennym termometrem :)

co do max temperatury to nie wiem ja ostawiłem kiedyś dla testów 75*

jeśli jeszcze nie czytałeś to w poniższym linku masz instrukcje do iryda sa tam podstawowe dane i informacje

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13320-ustawienia-100-1-mocy-kotla/?p=122606

 

E: jeśli instrukcje już poznałeś to może zainteresuje Cie cały temat jak ustawić ten zakres 1~100% :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Gilal już dłużej ma Iryda na tłoku, więc też coś może pomóc.

 

Bez PID-a też chodzi to nieźle.

Wówczas do temp. zadanej działa z dwoma ustawianymi poziomami nadmuchu np. normalnie dmucha z biegiem 15 a jak tłok poda paliwo, to można ustawić przez ok.1/3czasu między dawką tzw podbicie obrotów o np.3biegi, pomaga to w szybszym odgazowaniu i odpaleniu świeżej dawki paliwa na tłoku.

Czyli dajesz np. pauza 2minuty dla 100%mocy tłoka, nadmuch 15bieg, podbicie biegów 3  i czas podbicia ok.40sekund.

 

Jak włączysz PID-a (możesz jeszcze wybrać granice jego działania +1st.C nad zadaną, +2st.C nad zadaną, +3st.C nad zadaną, do +5st.C nad zadaną z płynną pracą ciągłą) , to ster pracuje od 1%mocy do 100%mocy, czyli

wprowadzasz pauzę dla 100% np. owe 2minuty i nadmuch 15bieg

wprowadzasz pauzę dla 1%mocy np. 30minut i nadmuch 1bieg

zostaje podbicie 3biegi i czas np. owe 40sekund, jeżeli pauza dla 100%mocy wynosi 2minuty....

 

Jak masz czujnik temp. spalin to robi sie jeszcze ciekawiej:

- możesz mieć aktywny sam PID od czujnika spalin

- możesz mieć wyłączonego "zwykłego" pid-a temp. wody na kotle...

w takim wypadku normalnie ster pracuje z jedną moca 100% do uzyskania t.zadanej, ale przez czujnik spalin i nastawę graniczną np. 250st.c spaliny - po przekroczeniu tej wartości PID od spalin ściąga sam moc w dół i rozciąga pauzę lub na chwile odstawia pracę....

 

Stale aktywny jest też jak to określam algorytm przejścia, on z kolei przelicza w tle ile %mocy zostało wykorzystane w trybie grzania a ile w trybie podtrzymania, jego zadaniem jest dbanie o względnie stałe nawęglenie paleniska. Jakbyś wyłączył PID-a szybciej to widać, przechodząc w podtrzymanie masz np. zadane dmuchnąć przez 25sekund co 15minut i na krotności 3 dodać dawkę paliwa, jak w trybie grzania przejdziesz w podtrzymanie po 1minucie i 50sekundach (gdzie pauza między dawką to 2minuty), to nastąpi korekta podtrzymania i pierwszą dawkę doda wówczas na krotności 1 a dopiero kolejną w/g ustawienia 3.....

 

 

Masz jeszcze coś, czego nie ma żaden inny ster na rynku przy tłoku, jestem pewien,że nie ma, bo to mój pomysł wprowadzony w okresie, gdy mocniej siedziałem w temacie tłoka....

Przy aktywnych strefach czasowych masz różne obniżenia, tutaj tłoki mają najczęściej problem z wygaszaniem paleniska, gdy jest spore obniżenie nastawy w strefie czasowej....

W Irydzie dodany jest do tego dla konstrukcji tłokowej tzw. skok nastawy.....

Daję przykład:

Masz normalna nastawę 60st.C, w strefie dziennej przy wyjściu do pracy zadana obniżka o dajmy na to 15st.C, czyli do 45st.C... zanim kocioł o tyle spadnie, to tłok może się zagasić.... ale w irydzie masz parametr skoku nastawy... jak go zadasz np. na 10st.C, to sterowniku po obniżeniu nastawy o 10st.C sprawdzi, czy na palenisku jest żar próbując tą wartość przez chwilę utrzymać/uzyskać.... czyli 60 - 15st.C korekcji w strefie, po spadku o skok 10 na 50st.C elektronika podejmuje próbe chwilowego utrzymania i osiągnięcia 50st.C i dopiero po tym pozwala nastawie dalej spadac do zadanych 45....

 

Trochę mi litania wyszła, ale chciałem rozjaśnić....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pieklorz masz jakąś dobrą cenę dla forumowiczów lepszej od tej ze strony kotły24 ? Czytałem stare posty sprzed chyba 3 lat i była mowa o jakiejś lepszej cenie . Kupić chciałbym u Ciebie , bo pewnie będę miał jakieś dodatkowe pytania . Prosiłbym o nr do kontaktu z tobą na pw .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam mam ten od 2 lat sterownik iryd pid z czujnikiem spalin i zawór 4d sterowany  czujnikiem pogodowym i pilot g  sterownik sprawuje dobrze małe minusy stref czasowy sobota i niedziela  powinna być oddzelnie   i cwu histerezy nie idze zmienić

podajnik tłokowy własnej roboty  pale miałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zawór 4d z siłownikiem . Czy dokupując pogodówkę do Iryda można ustawić tak że ze wzrostem lub spadkiem temperatury zewnętrznej temperatura za zaworem będzie zmieniać się automatycznie wg ustalonej prze ze mnie ? Pilota g nie planuję kupować .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posiadając czujnik temperatury zewnętrznej będziesz mógł ustawić krzywą grzewcza dla mieszacza albo dla kotła (ta pierwsza wydaje mi się rozsądniejsza)

 

e przypuszczam ze pewnie można ustawić dwie krzywe (kotła i mieszacza) ale ja akurat jestem zwolennikiem stałej wysokiej temperatury na kotle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj już trochę "spompowany" jestem

Odrobinę czuję się przy tym sterze twórcą pewnych rozwiązań i przy fajnym kontakcie z jego producentem coś mogę pomyśleć dla forumowicza.

Napisz mi na priva co Cię interesuje do tego stera (cz.pogodowy,spalin,kontrakton?)

 

Zobaczę wówczas co mogę zrobić i dam po południu odpowiedź.

 

ps.

można z jednego czujnika pogodowego ustawić dwie osobne krzywe grzewcze, jedną dla kotła, drugą dla układu za zaworem.

Wówczas temp. zmienia się na kotle/za zaworem wraz ze zmianami na zewnątrz. Sam też jednak preferuję, aby kocioł miał jedną nastawę a pogodowo można sobie ustawiać za zaworem mieszającym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega Gilal już dłużej ma Iryda na tłoku, więc też coś może pomóc.

 

Bez PID-a też chodzi to nieźle.

Wówczas do temp. zadanej działa z dwoma ustawianymi poziomami nadmuchu np. normalnie dmucha z biegiem 15 a jak tłok poda paliwo, to można ustawić przez ok.1/3czasu między dawką tzw podbicie obrotów o np.3biegi, pomaga to w szybszym odgazowaniu i odpaleniu świeżej dawki paliwa na tłoku.

Czyli dajesz np. pauza 2minuty dla 100%mocy tłoka, nadmuch 15bieg, podbicie biegów 3  i czas podbicia ok.40sekund.

 

Jak włączysz PID-a (możesz jeszcze wybrać granice jego działania +1st.C nad zadaną, +2st.C nad zadaną, +3st.C nad zadaną, do +5st.C nad zadaną z płynną pracą ciągłą) , to ster pracuje od 1%mocy do 100%mocy, czyli

wprowadzasz pauzę dla 100% np. owe 2minuty i nadmuch 15bieg

wprowadzasz pauzę dla 1%mocy np. 30minut i nadmuch 1bieg

zostaje podbicie 3biegi i czas np. owe 40sekund, jeżeli pauza dla 100%mocy wynosi 2minuty....

 

Jak masz czujnik temp. spalin to robi sie jeszcze ciekawiej:

- możesz mieć aktywny sam PID od czujnika spalin

- możesz mieć wyłączonego "zwykłego" pid-a temp. wody na kotle...

w takim wypadku normalnie ster pracuje z jedną moca 100% do uzyskania t.zadanej, ale przez czujnik spalin i nastawę graniczną np. 250st.c spaliny - po przekroczeniu tej wartości PID od spalin ściąga sam moc w dół i rozciąga pauzę lub na chwile odstawia pracę....

 

Stale aktywny jest też jak to określam algorytm przejścia, on z kolei przelicza w tle ile %mocy zostało wykorzystane w trybie grzania a ile w trybie podtrzymania, jego zadaniem jest dbanie o względnie stałe nawęglenie paleniska. Jakbyś wyłączył PID-a szybciej to widać, przechodząc w podtrzymanie masz np. zadane dmuchnąć przez 25sekund co 15minut i na krotności 3 dodać dawkę paliwa, jak w trybie grzania przejdziesz w podtrzymanie po 1minucie i 50sekundach (gdzie pauza między dawką to 2minuty), to nastąpi korekta podtrzymania i pierwszą dawkę doda wówczas na krotności 1 a dopiero kolejną w/g ustawienia 3.....

 

 

Masz jeszcze coś, czego nie ma żaden inny ster na rynku przy tłoku, jestem pewien,że nie ma, bo to mój pomysł wprowadzony w okresie, gdy mocniej siedziałem w temacie tłoka....

Przy aktywnych strefach czasowych masz różne obniżenia, tutaj tłoki mają najczęściej problem z wygaszaniem paleniska, gdy jest spore obniżenie nastawy w strefie czasowej....

W Irydzie dodany jest do tego dla konstrukcji tłokowej tzw. skok nastawy.....

Daję przykład:

Masz normalna nastawę 60st.C, w strefie dziennej przy wyjściu do pracy zadana obniżka o dajmy na to 15st.C, czyli do 45st.C... zanim kocioł o tyle spadnie, to tłok może się zagasić.... ale w irydzie masz parametr skoku nastawy... jak go zadasz np. na 10st.C, to sterowniku po obniżeniu nastawy o 10st.C sprawdzi, czy na palenisku jest żar próbując tą wartość przez chwilę utrzymać/uzyskać.... czyli 60 - 15st.C korekcji w strefie, po spadku o skok 10 na 50st.C elektronika podejmuje próbe chwilowego utrzymania i osiągnięcia 50st.C i dopiero po tym pozwala nastawie dalej spadac do zadanych 45....

 

Trochę mi litania wyszła, ale chciałem rozjaśnić....

Witam :)

Na pewno jak bedzie trzeba to pomogę :) ale widzę, że bardzo dobrze to opisałeś :) Ja i tak uczyłem się od Ciebie i na własnych błędach :) Tylko ja nie palę miałem, a ekogrochem :) Ale jak coś służę pomocą .

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.