Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Nowej Instalacji Co - Oddalony Bojler


marcin8004

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

jestem nowy na forum ale obserwuję przydatne dla mnie wątki, jednak mam problem z oceną jednej ważnej dla mnie kwestii, dlatego piszę ten post. Ale do sedna...

W domu parterowym będzie powstawać nowa instalacja CO. Domek był dwupokojowy ogrzewany piecem kaflowym. Dobudowane zostały dwa spore pokoje, wiatrołap i ogólnie dom przeszedł remont. Łącznie jest to jakieś 120m2. Zdecydowaliśmy się wstępnie na ogrzewanie kotłem uniwersalnym górnego spalania mocy 16kW, który znajdować się będzie poza domem w przyległym do niego budynku gospodarczym. Względnie jest to jedna kondygnacja, jednak podłoga w części mieszkalnej jest jakieś 30cm wyżej, niż miejsce gdzie stałby kocioł. Jednak nie o różnicę poziomów tu chodzi, tylko o samą odległość i długość instalacji od kotła do miejsca instalacji bojlera, który musi zostać umieszczony w domu w wiatrołapie, dlatego że nie uśmiechałoby się Nam montować go przy piecu i spuszczać 2 wiadra wody, zanim ciepła doleci do kuchni/łazienki... Dołączam schemat jak to wszystko ma być rozmieszczone. Dodam tylko, że pomiędzy kotłownią, a pokojem z pierwszym grzejnikiem jest jeszcze garaż, więc odległość kocioł <-> bojler jest większa o jakieś 4m idąc po rurach.

Dodatkowo chciałbym zapytać jak powinna wyglądać sprawa ze stopniowaniem grubości rur przy takim rozkładzie odbiorników ciepła? Czy powinno się przy takim umieszczeniu bojlera puścić oddzielną nitkę dla samego bojlera? Zastanawiam się jeszcze czy pod bojlerem nie zrobić rozdzielni dla pomieszczeń które są wokół tego miejsca. Na ten moment schemat obejmuje instalację na trójnikach.

 

Doradźcie, dajcie jakieś uwagi, rady

Pozdrawiam

post-62411-0-71544600-1425334821_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zapomniałem opisać kilka szczegółów.

1. Podłogówka to jakieś 15m2, składają się na to 2 pętle w kuchni i małym korytarzu otwartym na kuchnie. Pętle na RTL.

2. Grzejników jeszcze nie wybrałem, ale pewnie przyda się informacja o tym, że dom nie jest ocieplony i ma nowe okna. 

3. Instalacja będzie w układzie otwartym, ułożona w posadzce części mieszkalnej.

4. Naczynie przelewowe nie jest umieszczone na schemacie, ale będzie puszczone klasycznie w górę w prostej linii od kotła i umieszczone będzie w nieocieplonym poddaszu.

5. Bojler będzie najwyższym punktem instalacji.

6. CO oczywiście wspomagane będzie pompą obiegową, która również jest to zakupienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ograniczony budżet na materiały. Dodatkowo bojler w wiatrołapie byłby na tyle blisko istniejącej instalacji CWU, że montaż i podłączenie do łazienki i kuchni nie wymagałby żadnych przeróbek tej instalacji, na czym bardzo mi zależy (łazienka jest wyremontowana i szkoda mi kuć prawie nowe płytki).

 

No i zapomniałem o głównym powodzie - bojler był przerabiany z grzałki elektrycznej na wężownicę i nie ma żadnych korków poza wejściem na zimną wodę, wyjściem ciepłej i odpowietrznikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.