Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ilość Wyprodukowanej Pary


Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Mam takie pytanie: w jaki sposób obliczyć ilość węgla potrzebną do otrzymania pary z wody.Wiem że to nie jest pytanie z zakresu kotłów domowych ale może ktoś może nakieruje mnie na prawidłową ścieżkę obliczeń.

Parametry: Woda: 180oC, 14MPa,
Para: 540oC, 9,6MPa ilość: 500 Mg/h

Kaloryczność węgla: 23 000 kJ/kg

 

Próbowałem liczyć to z różnicy entalpi pary i wod, jak również parowanie + podgrzewanie do zadanej temp, ale wychodzą mi bardzo rozbieżne wartości.
Suma ciepła potrzebna na ogrzanie do danej temp. : 2 176 160 000   ->96Mg węgla
  
Różnica entalpi : 1 556 800 000 ->67Mg węgla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z bilansu kotła wiadomo że : 

Q = Qu + SQs    Qu - ilość energii cieplnej zawartej w parze wodnej,  Q - ilość energii cieplnej dostarczonej w procesie spalania paliwa , SQs - suma strat towarzyszących procesowi spalania [kcal]

 

Q = B*Qw       B - masa spalonego paliwa [kg]   , Qw - wartość opałowa paliwa [kcal/kg] lub [ MJ/kg]

 

Qu = D(ip - iw)  D - ilość wytworzonej pary wodnej przy spalaniu paliwa,  ip - entalpia pary wodnej [kcal/kg] lub [ MJ/kg],  iw - entalpia wody doprowadzonej do wnętrza kotła [kcal/kg] lub [ MJ/kg]

 

BQW = D(ip – iw) + SQS

 

Ty szukasz B , nie wiem jakie są straty, ale zwróć uwagę na jednostki , muszą się zgadzać!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S. Chrzanowski i Z Kłębowski " Urządzenia kotłowe; Zarys budowy i eksploatacji"

Wydana w roku 1955, nakład 7000 egz.

 

Napisana tak, że chętnie zamieszczę pewnie obszerne fragmenty, najbardziej ciekawe.

Napisano np. że wysoka temperatura wody w kotle jest niekorzystna, bo pogarsza się wtedy pozyskiwanie ciepła (energii).

Albo, że każde otwarcie drzwi załadunkowych kotła niepotrzebnie wychładza wnętrze, co przynosi straty, dlatego wymyślono podajniki.

Mądre, konkretne fakty podane prostym językiem.

Pozdrawiam

HS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Z chęcią poczytam jeżeli tylko była by taka możliwość mnie interesują akurat wszelkiego rodzaju obliczenia np. bilans masowy i energetyczny wytwarzanej pary itp. tak że jeżeli tylko jest możliwość zapoznania się bliżej z tą publikacją to ja z chęcią się na to piszę i bardzo dziękuję za propozycję Heso

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam kolejny problem zagwozdkę mam ilość gazu który spalany jest w piecu: załóżmy 450 m3/hr

o skłądzie:

H2  [mol/ mol]  3,064

CO  24,296

CH4  0,035

C2H4  0,000

C2H6  0,000

C3H6  0,000

C2H2  0,000

CO2  17,768

N2  53,874

O2  0,963

Suma mol/ mol100,0

 

 

 

Q kJ/kg 3 410

 

 

Ilość spalin obliczałem z dwóch równań:

1) teoretyczne =1,173*(Q/1000)+1 [m3m3]

Wartość wyszła mi ponad 2225 m3

2) Obliczałem to z bilansu składników:

Vos=Vco2+Vso2+Vh2o+Vn2 - sumaryczne

Vco2=CO2+CO+CH4+2C2H2+2C2H4 =(17,7+24,3+0,035)/100

Vh20=H20+H2+cCH4+2C2H4+C2H2=

VN2=N2+0,79*(1/21(H2/2+CO/2+2CH4+2C2H4-O2)
I tutaj wartość wyszła trochę ponad 1 200 m3,

Czy ktoś mógł by mi pomóc znaleźć błąd w rozumowianiu we. podpowiedzieć jakąś publikację z której mógł bym wziąść informację jak to obliczyć.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.