Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Zestaw, który użytkuję, reaguje na zmiany temp wody rzędu 0,1st. Powiem nawet, że trochę wydaje się zbyt nerwowy w tej kwestii ;) Możesz ustawić minimalną szczelinę taką, aby kocioł pracował a nie spał, oczywiście jeśli sterownik zdecyduje, że ma nie grzać, zamknie klapę całkowicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano widzisz wracając do poprzedniego posta chciałem sprostować chodzi oczywiście o termometr wody na kotle a nie spalin. Widzisz oczywiście, ze można zostawić klapę tak aby nie domykała się do końca, ale w terenie gdzie mieszkam są tak zmienne warunki atmosferyczne (spadki ciśnienia wiatry itd, że kocioł potrafi pomimo tej szczelinki 2 mm rozbujać się całkiem mocno). Mnie nadal ciekawi ten zestaw od Techa widzę, że jest tam jakiś rodzaj przepustnicy, która należy zamocować na drzwiach popielnikowych ma ktoś jakąś wiedzę na temat jak to działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii sprostowania: mój opis regulowania minimalnego otwarcia klapy dotyczy sytuacji, gdy sterownik uważa, że trzeba grzać. Jeśli decyduje: "nie grzać", klapa pozostaje zamknięta. Chodzi o wyeliminowanie sytuacji znanych z analogowych miarkowników, czyli gdy temperatura zadana prawie osiągnięta, klapka na włos otwarta a opał dymi. Tu można wyregulować, że zakres pracy klapy będzie (na przykład): 0 czyli zamknięta calkiem przy wyłączonym sterowniku albo gdy sterownik uważa, że nie trzeba grzać. Potem dopiero 4mm minimalnego otwarcia (dla "mocy" 1%) płynnie otwierane do 10mm maksymalnego otwarcia. Moc oczywiście wylicza sobie sterownik na podstawie wartości i trendów temperatury CO.

Czyli nie ma przymusu zostawiania stałej szczeliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam od miesiąca SPR11 i elektroniczny miarkownik + panel PPX od Boleckiego i powiem, że w porównaniu do mechanicznego miarkownika to elektroniczny trzyma temperaturę co do 1,5 st. Do tego dużo więcej możliwości sterowania - ogólnie większa wygoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam.

 

Odgrzeje trochę kotleta. Ktoś coś może powiedzieć na temat tego miarkownika ST-322? Niestety ale Bolecki już nie produkuje miarkowników, a szukam czegoś do swojego kociołka.

Albo słabo szukam albo w sieci nie ma żadnych opinie na temat tego urządzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.Ja od kilku lat użytkuję elektronicznego Unistera. Działa otwierając lub zamykając klapkę.Do tego ma również sterowanie pompą co.

Można podpiąć pilota z wyświetlaczem na przewodzie.

W sklepie gdzie pracuję, sprzedaliśmy trochę sztuk tych miarkowników, żaden nie wrócił na reklamację.

Osobiście przed zakupem czytałem opinie o tym miarkowniku i z tego co pamiętam były pozytywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam tego Unistera lecz irytuje mnie,że za każdym razem trzeba ponownie regulować łańcuszek(zmienia się szczelina otwarcia klapki)może masz na to jakiś sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten miarkownik nie moze miec dobrych opini skoro reguluje 0-1 dzieki temu jest wytwornia sadzy , smoly i kiszenie opalu , chyba ze to nikomu nie przeszkadza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kocioł Defro i zestaw MCI +SPR11. Palę tym drugi sezon. Przewaga elektronicznego miarkownika ciągu jest taka, że temperatura na piecu waha się +-5 stopni. Wcześniej miałem zwykły czas reakcji był bardzo długi (temperatura na piecu spadała do *40). Kocioł jest dużo czystszy w środku. Także mogę polecić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Attex sprawdź łańcuszek,jest on dość delikatny i ogniwka w nim się rozchodzą.

Ja nie zamykam klapki do końca,zawsze mam kilka milimetrów otwartą.Do tego jeszcze otwory w klapie załadowczej.

Napisałem że wyczytałem przed zakupem że ma dobre opinie, myślę że chodzi tu o jakość wykonania.

Mechanicznego nie miałem, także ich nie porównuje.

Co do sadzy,to jeszcze tak nie było, żeby jej nie było.Takie uroki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kocioł Defro i zestaw MCI +SPR11. Palę tym drugi sezon. Przewaga elektronicznego miarkownika ciągu jest taka, że temperatura na piecu waha się +-5 stopni. Wcześniej miałem zwykły czas reakcji był bardzo długi (temperatura na piecu spadała do *40). Kocioł jest dużo czystszy w środku. Także mogę polecić. 

Niestety mci już nie do kupienia ( chyba że z drugiej ręki ). Właśnie to działanie 0-1 w unisterze nie do końca mi pasuje i szuka opinii o tym St 322.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej instrukcja do miarkownika ciągu. Napisane tam jest: "Jeśli sterownik umożliwia regulację obrotów wentylatora poprzez tzw. regulację fazową to uda się także kontrolować stopień otwarcia miarkownika (w niektórych urządzeniach możliwa będzie tylko praca dwustanowa)"

 

<a href=http://zapodaj.net/3fbab15b78654.jpg.html>instrukcja1.jpg</a>

<a href=http://zapodaj.net/ca94ef7a78370.jpg.html>instrukcja2.jpg</a>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy post to, Witam Wszystkich :rolleyes:

Co do miarkownika Tech St322, to taki cud zakupiłem miesiąc temu i jakoś działa. Kupiłem wersję z PID, która ma dodatkowo czujnik temperatury spalin i na dziś jestem z tego średnio zadowolony.

Po wyłączeniu PID-a chodzi podobnie do mechanicznego miarkownika, przepustnica uchyla się płynnie (jest napędzana silnikiem krokowym). Można ustawić minimum i maksimum otwarcia, ilość stopni przed zadaną temperaturą od których ma zacząć zamykać. Są tam jeszcze ustawienia do pomp C.O. i C.W.U, temperatura wygaszania poniżej której zamknie klapkę, otwarcie w podtrzymaniu jak temperatura zadana jest osiagnięta, histereze dla C.O i C.W.U i coś tam jeszcze jest.

Po właczeniu PID-a zakres przepustnicy ustawiony jest na sztywno 20-60% i sterowanie różni się tym, że sterownik "wie lepiej" i jak się zakręci na skokach temperatury spalin to tak troche zapomina kiedy otworzyć a kiedy już zamknąć przepustnice co przy załadowniu kotłą węglem powoduje dosyć długi rozgrzewanie, a jak już osiagnie zadaną to zdaża mu się "niewyhamować" i potafi o 10°C przebić zadaną.

Instrukcja obsługi dołaczona do miarkownika jest trochę nieaktualna, na stronie producenta też nowszej nie ma, cena tego jest trochę za wysoka, nawet gdyby to było dopracowane.

Używałem w obydwóch opcjach, czyli z PID i bez, działa podobnie, dłużej pali się gdy PID jest włączony, możliwe że jakieś dokładne ustawienie na sztywno (bez PID-a) dałoby podobny efekt ale ja nie chce zamieszkać w kotłowni :D

 

Kilka fotek tego niżej, troche ciemno mam w kotłowni a telefon nie ma lampy błyskowej, ale coś tam widać. W drzwiczkach trzeba wyciąć otwór 100x100 mm, wywiercić 4 otwóry przykręcić, podłączyć i powinno działać.

 

Pozdrawiam

post-66069-0-04737700-1453152693_thumb.jpg

post-66069-0-31577900-1453152694_thumb.jpg

post-66069-0-47028300-1453152695_thumb.jpg

post-66069-0-67603600-1453152696_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zamyka się. Nie rozkręcałem do środka to nie wiem czy jest tam jakiś mały aku czy kondensatory ale po odłaczeniu od prądu silniczek zamyka przepustnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Gość witek1234

Jeśli NOBD pisze że to cudo lepiej sprawdza się na wyłączonej funkcji PID, to szkoda pieniędzy. Działanie bez PID-u czyli zamykanie i otwieranie klapki realizuje Unister a ma również możliwość podłączenia pompy i ustawianie przedmuchów. Jest także możliwe dokupienie modułu pokojowego i sterowanie kotłem z poziomu mieszkania. Koszt to ok. 300 zł sterownik i 100 dodatkowy moduł. Wg mnie to lepsze rozwiązanie i tańsze a żywotność i bezawaryjność spora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość witek1234

Fajny gadżet ale jak z działaniem? Jeśli będzie chodził jak większość mechanicznych czyli z dużą bezwładnością i potrzeba będzie dziwnych i nie do końca sprawdzających się metod tuningu to jak to będzie działać? :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.