Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Viessmann Kw2 + Termostat - Jak Tym Sterować?


Mibars

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Mam problem z poprawna nastawą temperatury w domu.

 

Dom jest piętrowy, ale dość płaski, metrażu nie pamietam, coś ok 200 metrów. Właściwie piętro jest nieogrzewane, tzn grzejniki skręcone na minimum, wczoraj bylo tam chyba 14*C (ale paliliśmy w kominku, który ma tam wyprowadzenie ciepłego powietrza).

 

Kocioł to Viessman Vitocośtam 200 z termostatem "Viessmann F" i z jakimś automagicznym mieszalnikiem "Meibes"

 

Ogrzewany właściwie jest sam dół - czyli 3 pokoje z grzejnikami z regulatorami, oraz przedpokój, salon-jadalnia, łazienki i kuchnia z podłogówką.

 

No i ja już kompletnie zgłupiałem jak tą instalacją sterować....

 

Niby na kotle mam oddzielne sterowanie podłogówką i grzejnikami, gdzie mogę sobie ponastawiać po 4 cykle grzewcze na dzień, tryb zredukowany, oszczędny, "party" i takie tam... No i byłoby pięknie, bo właściwie pełne sterowanie jest, ale...

 

...Ale no właśnie - wszystkie regulacje temperatury wg mnie są zdublowane!

 

---Parter grzejniki - regulacja na kotle + kurki z termostatami. To jeszcze jest łatwe do zrozumienia - otworze "na max", będe miał tak, jak che kocioł. Jak chcę zredukować w wybranym pomieszczeniu - skręcam kurek.

 

---Parter podłogówka - regulacja na kotle + regulacja przy drzwiach do kotłowni (skraj przedpokoju) na termostacie. Tu jest dużo gorzej (właściwie to sedno mojego problemu), o czym poniżej.

---Piętro grzejniki... Tu jest chyba nawet potrójne sterowanie - na kotle razem z grzejnikami, na grzejnikach termostatami i jakimś dziwnym pokrętłem na piętrze z zakresem bodajże od 15*C do 35*C. Na szczęście nie stanowi to dużego problemu, bo tam nie grejemy ;)

 

Wracając do tej podłogówki: Obecnie mam nastawione 25*C na kotle, 25*C na termostacie, podniesione i bardziej strome krzywe grzewcze i w rezultacie mam 20*C w salonie.... Coś jest ewidentnie nie tak i nie wiem jak temu zaradzić. Przed chwilą ręcznie ustawiłem temperaturę dla pomieszczeń z podłogówką na 30*C na kotle, tryb "party" i 30*C na termostacie, ręcznie wymusiłem pełne otwarcie na mieszaczu, który zresztą olał moje starania i po kilku chwilach doterkotał się spowrotem do początkowego ustawienia... Pompa podłogówki ani myślała wystartować. Dopiero gdy się tutaj zarejestrowałem poszedłem do kotłowni i patrze, że mieszcza doterkotał się ddo połowy i pompa podłogówki grzechocze (łożysko wyrobione), czyli pracuje. Temperatury, które odczytałem, to 31*C wyjście, 25*C powrót (wcześniej było po 25*C).

 

Może mi ktoś wytłumaczyć jak prawidłowo sterować taką instalacją, by móc utrzymać temperatury chociaż zbliżone do nastawów? (24*C dla grzejników, 22*C w rzeczywistości, ale to bardziej jest winą używania termostatów) (25*C na podłogówkę, w rezultacie 20-21*C).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo częstym problemem jest kalibracja urządzeń, tak aby każde z nich czytało np. 20*C jako dokładnie taką wartość. Ustawienie 21*C np. na termostacie wcale nie musi oznaczać, że tyle właśnie termostat puszcza(tutaj jest zapewne sedno problemu). Oddzielna sprawa to piec i tutaj też można wiele dopasować(przeprogramować).

 

A jeszcze inna strona medalu to niestety wgłębienie się w instrukcję....

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety na termostacie nie mogę sprawdzić odczytywanej temperatury. Wiem jednak to, że nie ma żadnej róznicy, jeśli i na termostacie i na kotle nastawiam po 24*C, jak i 30*C. Na stałe utrzymywana jest temperatura ok 21-22*C, teraz w wyniku mrozów spadła ona do 19,5*C

 

A jeszcze inna strona medalu to niestety wgłębienie się w instrukcję....

 

Niestety... "instrukcje obsługi" nie wyczerpują problemu, bo "z góry" zakładają, że wszystko jest OK, a wskazane problemy i metody ich rozwiązania albo nie działają, albo nie występują. Na dokładkę obydwie instrukcje (regulatora na kotle, jak i termostatu) zakładają, że to własnie one sterują ogrzewaniem, czyli mamy mały konflikt interesów.

 

Po przeczytaniu instrukcji montażowych doszedłem do wniosku, że przy regulatorze na kotle nie zakłada się istnienia termostatu w jakiejkolwiek opcji (raz wspomniano o opcjonalnym zdalnym sterowaniu i odesłano do instrukcji zdalnego sterowania), zaś w instrukcji montażowej termostatu opisane jest podłączenie do kilku regulatorów, z tym, że nie ma wśród nich mojego.

 

Największy problem miałem z instrukcją serwisową regulatora kotła... Opisuje ona właściwie wszystkie bardziej zaawansowane zmiany jakie mogę wprowadzić do kotła, ale te wszystkie tryby serwisowe, kodowania zdają się dla mnie zbyt skomplikowane... W dodatku zakłada się raczej, że zmiany wprowadza osoba wykwalifikowana, która nie ustawi kotła w tryb generowania strat, czy gotowania wody...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest z instrukcjami... ale do rzeczy - pogodówka z termostatem pokojowym to jest ok a nawet zalecane/przydatne(ustawienie priorytetów). Z opisu wynika, że pracą podłogówki steruje termostat tzn. jej godzinowym rozkładem temperaturowym. Jeśli możesz podać jak program "party" ma rozpisane nastawy temp. to może coś dałoby się pomóc bo wygląda na to, że masz niewłaściwie ustawioną temp. w tych okres, o których wspominałeś.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wygląda na to, że masz niewłaściwie ustawioną temp. w tych okres, o których wspominałeś.

 

Pozdrawiam,

 

TERMOSTAT:

Jeden okres grzewczy 05.30-22.00 z temperaturą obecnie nastawioną na 26*C, a i tak załączyłem, by w nocy również używał trybu normalnego grzania (bez grzania do temp. zredukowanej)

 

REGULATOR KOTŁA:

Jeden okres grzewczy 05.30-22.00 z temperaturą obecnie nastawioną na 26*C, w nocy na 24*C. Tryb grzania wody i ogrzewania.

 

Próbowalem uruchamiać tryb "party" z całymi 30*C na obydwu urządzeniach, jakiejkolwiek reakcji komletnie brak (poza tym, że faktycznie podtrzymał ogrzewanie wody użytkowej)

 

Tryb "party" na termostacie - po prostu zmiana nastawy aktualnej temperatury beez ingerencji w zapisane programy. Np ma być 21*C, a ja potrzebuję podgrzać dom i nastawiam 23*C

 

Tryb "party" na kotle - Rowniez jest to chwilowa zmiana nastawy na inną, przy czym można go oddzielnie włączyć dla grzejników, jak i dla podłogówki. Dodatkowo w trybie "party" woda użytkowa jest podgrzewana cały czas (tzn w dzień nic się nie zmienia, nocą podgrzewa jak w dzień). Woda użytkowa jest prawdopodobnie podgrzewana zarówno w trybie podłogówki, jak i grzejników, alte to są moje domysły ;)

 

Czy nie powinno być tak, że nastawy termostatu powinny przechodzić do regulatora kotła do obiegu "podłogówka"? (opcje są identyczne - 4 programy czasowe, każdy z dokładnścią do 10 minut i 1*C, możliwość ustawienia oddzielnych opcji na każdy dzień tygodnia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem rozwiązany.

 

Przyczyna problemu - zmiany w ustawieniach serwisowych wprowadzone parę lat temu przez serwisanta, który zaradzał problemowi "falowego" podgrzewania i studzenia podłogówki. Zamontowany został elektroniczny mieszacz, oraz zmieniona została dopuszczalna temperatura wody na wyjściu z oryginalnych 55*C (Zabezpieczenie przed zniszczeniem parkietu) na 31*C (wartość, która miała powodować utrzymanie właściwej temperatury w pomieszczeniu).

 

W momencie, gdy na wyjściu temperatura osiągała 31*C kocioł dostawał sygnał, że "maszyny stop" - natychmiast zatrzymywał obieg podłogówki (pompa i mieszacz na minimum).

 

Zobaczymy jak teraz bedzie to wszystko działać - na razie termostat jest ustawiony na wysoką temperaturę i wszystko reguluje sobie bezpośrednio kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w trybie serwisowym pieca gazowego lepiej nie mieszać bez znajomości możliwych następstw zmiany parametrów)

 

Pozdrawiam,

 

Nie ja mieszałem i kosztowało mnie to niestety 50zł...

 

Poza tym - mamy ten termostat "f" - Fajna sprawa, tylko on tu kompletnie egzaminu nie zdaje :P Zestawiony jest tak, by wyłączyć pompę, gdy tylko temperatura zostanie osiągnięta. - Jest niestety umieszczony dość daleko od właściwej części pomieszczenia z podłogówką, przy kotłowni, a tam zawsze jest ciut chłodniej. Zobacze jak będzie mi najłatwiej całością sterować - czy poprzez nastawiane temperatury na kotle na wartość żądaną, a termostat będzie robił sobie za zegarek (wysokie nastawy = zawsze załączony) :(, czy też "ciut za dużo" na kotle, a reszta termostatem.

 

Na razie to spodobało mi się, że kocioł 20 minut chodził non-stop, grzał swoimi 22kW wodę z podłogówki i na wyjściu miał 40*C :( Zalała go woda o temperaturze 25*C z podłogówki :P A podawal w końcu nie 31*C, a doszedł do 42*C. Trochę to potrwa nim uzyskam jakieś miarodajne rezultaty, bo tyle grzania poskutkowało podniesieniem temp. wody na powrocie raptem o 1*C :P

 

EDIT: Zmiany były wprowadzone ok godz 13.00, teraz mija już 2,5h, temperatura w mieszkaniu na razie się nie podniosła, ale woda na powrocie ma już ok 34*C - czyli zaczelo już grzać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.