Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem w trakcie budowy domu,  z poddaszem użytkowym. Śledząc moje poprzednie wątki można zobaczyć, że ogrzewanie w moim domu ma być w całości podłogowe. W rozmowach ze znajomymi ustaliłem, że największy problem mają z regulacją temperatury na parterze i piętrze, tzn. piętro szybciej się nagrzewa, ale i wychładza. Dlatego zdecydowałem się na zrobienie układu z dwoma niezależnymi obiegami (układ oparty o sterownik Calormatic 630, 2 pompy, 2 zawory mieszające z siłownikiem, sprzęgło, itp.). Takie rozwiązanie znacznie podrożyło inwestycję, ale co tam na komforcie postanowiłem  nie oszczędzać. Dzisiaj rozmawiałem z jeszcze jednym znajomym, ale ten z kolei stwierdził, że u niego sytuacja jest odwrotna, tzn. na piętrze ma cieplej. Zaczęliśmy wyjaśniać dlaczego tak jest i okazało się, że w jego domu również zastosowano podłogówkę na parterze i na piętrze. Z kolei osoby, z którymi dotychczas rozmawiałem miały na parterze podłogówkę, a na piętrze kaloryfery. W takim rozwiązaniu faktycznie mogła występować sytuacja, że kaloryfery szybciej nagrzewały piętro, ale i szybciej się wychładzały.

Proszę więc o opinię, czy w przypadku podłogówki na parterze i piętrze jest sens inwestowania w dwa niezależne obiegi?

P.S. Uprzedzając ew. pytania. Mam dopiero wykonaną instalację CWU, CO jest w trakcie, mogę więc zmienić koncepcję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że ma  sens. Tylko przy zastosowaniu sterowania pogodowego dwóch obiegów grzewczych i dwóch modułów zdalnego sterowania można sterować takim układem. Nie ma znaczenia czy będzie to układ mieszany podłogowo grzejnikowy czy będą to dwa obiegi podłogówki. Inna sprawa że ludziska dają się podpuścić na dobory grzejników na bardzo niskie temperatury zasilania, a czasem chcą zasilać grzejniki taką samą temperaturą jak podłogówkę co jest kompletną glupota, i nie ma to żadnego racjonalnego uzasadnienia. Ale ludziska dają się podpuścić na jakieś dziwne uklady, często pod pretekstem oszczędności, i niestety w 99% przypadków się to nie sprawdza. Ogólnie przy instalacjach podłogówki najlepszym rozwiązaniem jest sterowanie pogodowe, a jak są dwie kondygnacje to racjonalne jest zastosowanie dwóch obiegów grzewczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wyrozumiałość. Sambor z tego, co widzę przedstawiłeś wzorowo wykonany układ oparty bodajże również na Calormaticu 630:-) W moim przypadku mają być 2 obiegi podłogówki odrębnie sterowane mieszaczami (2 grupy pompowe). Doradzono mi tak z powodu różnych charakterystyk parteru i piętra i kłopotów z ich regulacją. Zacząłem się jednak zastanawiać, czy podłogówka na obu poziomach nie marginalizuje tego problemu.

Co do mojego domu, to jest to projekt APS 195 ( z garażem poszerzonym o 1 m). Powierzchnia do ogrzania, to ok. 103 m2 na parterze (w tym ok. 28 m2 garaż z pomieszczeniem gospodarczym, które ma być "dogrzewane" podłogówką do ok. 15 st. C oraz ok. 98 m2 na piętrze. Jeżeli chodzi o zapotrzebowanie na ciepło, to według szacunków projektanta. który dokonywał mi adaptacji miało być ok. 30-35 kWh/m2/rok (projekt był adoptowany pod dopłatę z NFOŚ, ale w końcu z tego zrezygnowałem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz podzielić wykonanie inst grzewczej na 3 etapy

 

- wykonanie inst na piętrach - pętle, rozdzielacze z osobnymi zasileniami do kotłowni

- wykonanie inst w kotłowni - kocioł, CWU, 1  obwód ze sprzęgłem i pompą 25/60 na całą podłogówkę + reg pogodową, jak grzeje to zostawić, jak nie bardzo

- to dostawiasz w kotłowni resztę czyli mieszacze pompy + stosowna automatyka.

 

Regulacje temp pięter przy jednej temp zasilania można wykonać za pomocą nastawień przepływów wody w pętlach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.