Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Instalacji Grzewczej Do Sprawdzenia


enseb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Proszę o ocenę poniższego schematu, kocioł 20Kw połączony z buforem 1000L, wydaje mi się, że w takiej sytuacji ochrona powrotu nie jest konieczna. Bufor zasila podłogówkę (100m kw.), oraz ogrzewa CWU przepływowo, jest jeszcze jeden grzejnik, łapany przed naczyniem. Proszę o wszelkie uwagi.

post-57262-0-66238600-1424683270_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest zrealizowany, tak jak napisałem powyżej CWU jest ogrzewana przepływowo w buforze, ochrona powrotu wydaje mi się zbędna przy buforze, bo jeśli zamontuje zawór temperaturowy, to mam wrażenie, że przy rozpalaniu jak i wygaszaniu kotła, cała energia pójdzie w komin. ,,Bez zabezpieczenia układu"- myślałem, że naczynie wzbiorcze będzie wystarczającym zabezpieczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepływowy podgrzew cwu ...... ale tylko na sezon grzewczy. A jak będziesz grzał poza sezonem? Do grzania przepływowego cwu raczej nie stosuje się zaworu mieszającego. Do  bufora trzeba zabezpieczenia przed niską temp. powrotu (zawór 3D lub laddomat). Na rurze do naczynia nie można stosować żadnej armatury. Ten grzejnik podpięty pod rurę bezpieczeństwa też raczej działać nie będzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może od końca - na drodze do naczynie nie może być żadnego zaworu - a u ciebie jest zaw 3-D - do poprawy

 

Piszesz :

"bo jeśli zamontuje zawór temperaturowy, to mam wrażenie, że przy rozpalaniu jak i wygaszaniu kotła, cała energia pójdzie w komin"

co jest bzdurą i złą oceną wystawianą dla twojego kotła , w komin zawsze tyle pójdzie ile trzeba, nie ważne czy jest zaw  3-D czy go nie ma, jak jest zaw 3-D na powrocie to kocioł szybciej się nagrzeje i zacznie pracować na prawidłowych parametrach spalania.

 

Potrzeba odpowiedniego sterownika pompy, który zminimalizuje straty.

 

Co do wężownicy to podaj jakie będzie miała parametry - rura, pojemność , długość.

Z resztą dla temp ok 60C w buforze CWU będzie miała w porywach 45-50C, aby był sens stosowania zaw VTA522 w buforze musi być ponad 70C - czy przez cały rok utrzymasz taką temp w buforze?

 

dodatkowo bufor na potrzeby podłogi - jak najbardziej OK, ale na grzanie CWU już nie, woda w buforze zostanie szybko wychłodzona przez napływającą zimną wodę do wężownicy CWU czyli jest wymagany stały dopływ ciepła do bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na drodze kocioł-naczynie jest tylko śrubunek i zwykły trójnik.

 

Nie neguje całkiem zaworu 3D, zapewni ochrone powrotu, ale czy nie spowolni ładowania bufora? Montując go na powrocie, to do momentu osiągnięcia temperatury ok 55°C bufor nie będzie ładowany, będzie tak się działo podczas rozpalania jak i wygaszana kotła.

 

Wężownica jak na obrazku, 2x25mb.rurki miedzianej fi 18, skręcone równolegle. Mam nadzię, że przy trzyosobowej rodzinie będzie wystarczająca. Poza sezonem grzewczym nie widzę problemu w tym, żeby raz na jakiś czas rozpalić i naładować bufor.

Co Masz na myśli ,,sterownik pompy, który zminimalizuje straty"

post-57262-0-32866000-1424690706_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na drodze kocioł-naczynie jest tylko śrubunek i zwykły trójnik.

 

Nie neguje całkiem zaworu 3D, zapewni ochrone powrotu, ale czy nie spowolni ładowania bufora? Montując go na powrocie, to do momentu osiągnięcia temperatury ok 55°C bufor nie będzie ładowany, będzie tak się działo podczas rozpalania jak i wygaszana kotła.

 

Wężownica jak na obrazku, 2x25mb.rurki miedzianej fi 18, skręcone równolegle. Mam nadzię, że przy trzyosobowej rodzinie będzie wystarczająca. Poza sezonem grzewczym nie widzę problemu w tym, żeby raz na jakiś czas rozpalić i naładować bufor.

1.Na schemacie wyglada to jak zawór róznicowy.

2. ochrona powrotu być powinna a często jest wymagana pod grożba utraty gwarancji (patrz warunki gwarancji producenta kotła) Tak właśnie musi być kocioł zaczyna ładować bufor po osiągnięciu minimalnej temperatury pracy, inaczej by się to nie nazywało ochroną przed niską temperaturą powrotu.

3 To całkowicie głupi pomysł. Zamiast tego wynalazku zamontuj sobie podgrzewacz cwu z pompą. Aby zadziałało ogrzewanie przepływowe musizz utrzymywać bardzo wysoką temperaturę w buforze, co poza sezonem jest kompletną bzdura

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka wężownica ma pojemność ok 10l, czyli pierwsze 10l będzie ciepłe a dalej?

Wężownice do CWU dobrych producentów mają  50-70l np Wolf.

Ponadto spadek ciśnienia na takiej wężownicy będzie tak duży , że wody starczy do mycia zębów.

Pod wężownicę to podłącz solar a nie odbiory CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawmy na razie wężownice w spokoju.

Czy dodając zawór 3D na powrocie (np.VTC 300 lub 500,który z nich będzie odpowiedni?) to połączenie kocioł-bufor będzie poprawne? Czy jeszcze powinienem coś zmienić?

Nad kotłownią, znajdującą się w podpiwniczeniu jest pomieszczenie gospodarcze, w którym nie ma podłogówki i muszę tam dać zwykły grzejnik. Gdzie mam go wpiąć, żeby zadziałał?

post-57262-0-47807400-1424696549_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla takiego bufora to VTC 500

Ten grzejnik możesz tak zostawić, może zadziała, po prostu wstawienie takiego grzejnika równolegle do bufora spowoduje że przepływ przez grzejnik będzie mały, będzie trzeba tłumić przepływ przez bufor , aby coś popłyneło na grzejnik.

Ponadto przy zaw VTC, grzejnik grzeje tylko wtedy jak grzeje kocioł i pracuje pompa ładowania bufora.

Jak chcesz z bufora zasilić grzejnik to podłącz go do bufora i dodatkowo wstaw małą pompę np od cyrkulacji ciepłej wody, wtedy masz niezależne grzanie grzejnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi, mam jeszcze chwilę zanim zacznę realizować kotłownię,może coś jeszcze wpadnie do głowy.

Wracając do wężownicy CWU, już ją zrobiłem i wsadziłem do bufora, nie będę teraz już tego zmieniał. Mam nadzieję, że spełni swoje zadanie, jeśli nie, będzie trzeba kombinować dalej.

 

Z innej beczki, czy na 100m kw.podłogówki w której jest 10 pętli o długości od 50m do 83m wystarczający będzie zawór VTA372 czy może VTA572, i jeszcze pompa,25/40 czy 25/60?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Lepiej późno niż wcale,

instalacja zrobiona według  schematu z pierwszego wątku, po prawie trzech latach użytkowania mogę  stwierdzić, że sprawuje się świetnie.

Kocioł Defro Optima 25kW, bufor 1000l ( mógł by być większy ), 100m podłogówki, jeden grzejnik ( pracuje na grawitacji bezproblemowo ), brak ochrony powrotu (uważam go za zbędny przy buforze).

Wężownica do CWU nie okazała się "bzdurą", działa rewelacyjnie , przy nagrzanym buforze gorącej wody końca nie widać,  na szybki prysznic wystarczy jak w 1/4 od góry  bufora mam 45-50oC, w okresie letnim bufor nagrzewam raz na 6-7 dni i  CWU wystarcza  dla trzy osobowej rodziny, ciśnienie CWU jest minimalnie mniejsze niż ZW, aktualnie mam tylko problem z zaworem termostatycznym na wyjściu CWU, od niedawna zdarza się, że nie puszcza ciepłej wody, szukam przyczyny, może zaszedł kamieniem a może uszkodził się ponieważ pracuje w wysokich temp.

Reasumując - połączenie kocioł na paliwo stałe + bufor + wężownica CWU + ogrzewanie podłogowe uważam za bardzo dobry zestaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny zestaw jak ty tylko wężownica 3x25m cu15 złączona w cu22 i też sobie chwalę.

Co do zaworu mieszającego na cwu to konieczne jest zasyfonowanie między buforem a zaworem aby woda gorąca sama nie wchodziła w zawór bo się uszkodzi i źle miesza. Już raz go wymieniałem u siebie. U mnie nawet jak jest na samej górze 40' a niżej po ok 26' można wziąć kąpiel. Tylko mam nieco inny układ spirali tzn prawie cała jest w górnej części

Co do ochrony powrotu uważam że musi być. Na grawitacji jeśli kocioł i bufor są na tym samym poziomie po naładowaniu części bufora grawitacja zwalnia i ciężko dobić resztę bufora. Poza tym zaobserwowałem że szybciej ładuje się bufor z pompą

Wysłane z mojego ASUS_Z01HD przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.