Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, odwiedzam to forum juz od pewnego czasu i czytam,czytam i do tej pory nie znalazłem odpowiedzi na mój problem który mi nie daje spokoju wiec piszę do szanownego grona fachowców o POMOC w doborze kotła bo stary juz powoli pada. Muszę zaznaczyć ze nie mam pojęcia na tan temat.

 

Opiszę krótko co i jak:

 

Domek 150m2, brak ocieplenia ścian, ściany zewnętrzne(grubosć 34cm cegła pełna a miedzy nimi pustka powietrzna)  dach ocieplony(wełna mineralna 35cm), do ogrzania jest parter+ ocieplone poddasze+bojler 100l.

Obecny kocioł to zwykły blaszak(czyli taki śmieciarz brak dmuchawy i miarkownika) wiek to11 lat palony w tygodniu po poludniu lub wieczorem dzieci marzną bo my w pracy(zona i ja) a w weekend od rana cały czas temp na piecu 70-90. Komin o przekroju 15x15 na wysokości 2,30m i 26x15 na 4,20m. Paliwo do pieca to węgiel(2 tony) + drewno(10m3) na sezon grzewczy.

Szukam takiego kotła który zapewni mi stałopalność na jakieś 12h był wytrzymały i był na wegiel i drewno, kwota jaką moge przeznaczyć to max 5tys.

 

Proszę o pomoc w doborze mocy kotła i marki bo czytając w necie, dzwoniąc po firmach z kotłami(przedział mocy kotla podany przez firmy to od 14kw do 25kw)  nie mam juz pojęcia jaka moc i jaka marka kotła. Czytając na tym forum wszystkie za i przeciw mam swoje typy

1. dakon dor

2. viadrus u24(bardzo chwalony przez kol a-w)

3. defro ds

4. buderus s111-2 lub s112

 

I teraz proszę o weryfikacje podanych kotłów i wytypowanie takiego który by spełniał moje kryteria i dobranie mocy kotła(myślę o piecu dolnego spalania) lub podanie swoich typów kotłów.

Wiem ze to ja podejmę ostateczna decyzję jaki kocioł i mam nadzieję ze ułatwicie mi podjecie dobrej decyzji.

 

Pozdrawiam wszystkich Rafał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj wątek o kotłach MPM DS,są godne uwagi.

Ten 12-14kW byłby wystarczający na Twój dom.

Duża komora zasypowa,pozwoli z powodzeniem spalać drewno i węgiel.

Za tym wyborem stoi fakt,że jest w nim wszystko co trzeba(bez ulepszeń i przeróbek)do prawidłowego spalania w tego typu kotłach.

 

Dakon,Buderus do drewna się nie nadają(za mały zasyp) i będziesz latał co półtorej h podkładać.

Defro 20 kW jest za duży na ten metraż(brak ruchomego rusztu),w DS nie można kisić opału(przewymiarowanie),z resztą nie raz o tym czytałeś i jesteś świadomy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy aby ten MPM 12-14kw starczy bo np defro podał 20kw, witkowski 23kw, takpodawali technicy z tych firm i jeszcze kilku innych do których dzwoniłem mając nadzieje ze znają temat i wiedzą co mówią czy jest to tylko taki bełkot aby sprzedać towar. Zrobiłem analizę potrzeb grzewczych dla mojego domu wyszło ze potrzebny jest kocioł 23-26kw.

Przepraszam ze pytam o takie rzecz jak dokładnie dobrać moc kotła czy to zależy tylko do powierzchni użytkowej czy mają na to wpływ inne czynniki i jak splawić sprzedawce jak bedzie chciał mi wcisnąć jakis większy bubel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Viadrus owszem ale tylko do węgla.

 

Jeżeli chodzi o kotły górnego spalania do węgla,to z mocą są bliscy prawdy ale i tak za duże.

Witkowski na pewno nie produkuje DS tylko uniwersalne(śmieciuchy z nadmuchem i bez) i dobre z podajnikiem.

 

Najlepiej jak policzysz sam,korzystając z:

 

http://cieplowlasciwie.pl/

 

Podasz wszystkie dane tech. budynku oraz ilość spalanego opału na sezon i się wszystko wyjaśni.

Kocioł DS należy dobrać na styk.(inne mogą być 10-20% przewymiarowane)

 

Nie wiem,w jaki sposób to policzyłeś ale podejrzewam,że moc 23-26kW to dla kotła miałowego i tu jest brana pod uwagę moc średniodobowa i wszystko się zgadza,bo wychodzi 12-13kW.

Paląc miałem w takim kotle(zasyp cykliczny) masz pewność,że taki zasyp starczy na 24h palenia w duże mrozy.

Wiem,paliłem w takim kotle przez 12 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..

Kocioł DS należy dobrać na styk.(inne mogą być 10-20% przewymiarowane)

Na pewno najlepiej właśnie tak? Ostatnie dwie zimy pozwoliłyby sięgnąć do max 70% mocy i łącznie tylko przez dwa tygodnie. Nie lepiej byłoby kupić np. 11KW (przy zaleceniu 15KW) i w największe mrozy włączyć np. 'farelkę' 2000W? Takim sposobem zdecydowanie więcej dni grzewczych kocioł pracuje w zakresie np. 50-80% mocy i mniej na 30%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno najlepiej właśnie tak?

 

Nie napisałem,że najlepiej.

Nie ja o tym zdecyduję.

12kW dla drewna-14kW dla węgla nie jest za dużo na 150m2 gołych murów.

Zawsze można zmniejszyć pow. rusztu i gardziel palnika i obniżyć tym samym moc kotła.

Zapytaj zainteresowanego kol.,a nie mnie,czy chce korzystać z farelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie,nie farelka odpada :)  a anliza byla robiona wlasnie na http://cieplowlasciwie.pl/ i taki wlasne byl wynik 23-26kw.

To viadrus tylko wegiel ok.

MPM 12-14kw za 3140 to dobra cena za taki kocioł.

Jeszcze jedno czy ktos naocznie widział ten kocioł a może ktos z kol. ma juz takie cuś i może podzieliś się jakimiś uwagami na ten temat lub na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tej wysokości komina 2.3 metra masz ciąg? Nawet na tym 4.2 metra żaden DS z pionowym wymiennikiem nie będzie pracował poprawnie. Chyba, że kupisz z wyciągiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

MPM 12-14kw za 3140 to dobra cena za taki kocioł.

Jeszcze jedno czy ktos naocznie widział ten kocioł a może ktos z kol. ma juz takie cuś i może podzieliś się jakimiś uwagami na ten temat lub na co zwrócić uwagę przy zakupie.

 

Tak jak proponowałem,wejdz na wątek DS MPM i zapytaj kol.@resg.

Użytkuje ten kocioł tylko starszą wersję,na pewno podzieli się z Tobą swoimi spostrzeżeniami.

Jest także w stałym kontakcie z producentem.

Możesz też sam zadzwonić do producenta i porozmawiać o swoim kominie,czy nie ma przeciwwskazań.

To tyle z mojej strony.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tej wysokości komina 2.3 metra masz ciąg? Nawet na tym 4.2 metra żaden DS z pionowym wymiennikiem nie będzie pracował poprawnie. Chyba, że kupisz z wyciągiem. 

komin ma wysokość 6,5m z tym że pierwsze 2,3m ma przekrój 15x5 tj 225cm2 potem kolano i druga częśc komina czyli 4.2m o przekroju 360cm2. Po zakupie kotla mam zamiar dostosowac komin do potrzeb tego  kotła. Myślałem też o kupieniu ceramiki fi 200 i wstawić w obecny otwór kominowy. Co wy na to da komin rade przy ds.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak proponowałem,wejdz na wątek DS MPM i zapytaj kol.@resg.

Użytkuje ten kocioł tylko starszą wersję,na pewno podzieli się z Tobą swoimi spostrzeżeniami.

Jest także w stałym kontakcie z producentem.

Możesz też sam zadzwonić do producenta i porozmawiać o swoim kominie,czy nie ma przeciwwskazań.

To tyle z mojej strony.

Powodzenia.

Dzieki bardzo za podpowiedzi, rano napisałem do producenta i czekam na odpowiedź z jego strony zobaczymy co on bedzie radził.

Na pewno zapytam kol @resg.na temat tego kotła.

kol grabpa58 jeszcze raz dzieki za zainteresowanie

Pozdrawiam rafał

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

komin ma wysokość 6,5m z tym że pierwsze 2,3m ma przekrój 15x5 tj 225cm2 potem kolano i druga częśc komina czyli 4.2m o przekroju 360cm2. Po zakupie kotla mam zamiar dostosowac komin do potrzeb tego  kotła. Myślałem też o kupieniu ceramiki fi 200 i wstawić w obecny otwór kominowy. Co wy na to da komin rade przy ds.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Zapytaj zainteresowanego kol.,a nie mnie,czy chce korzystać z farelki.

Pytanie ogólne, nie o ten budynek. To było poważne pytanie o "podciągnięcie efektywności w skali sezonu grzewczego", które kiedyś tu widziałem już ale nie mogę teraz tego  utrafić. Senkju enyłej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, odwiedzam to forum juz od pewnego czasu i czytam,czytam i do tej pory nie znalazłem odpowiedzi na mój problem który mi nie daje spokoju wiec piszę do szanownego grona fachowców o POMOC w doborze kotła bo stary juz powoli pada. Muszę zaznaczyć ze nie mam pojęcia na tan temat.

 

Opiszę krótko co i jak:

 

Domek 150m2, brak ocieplenia ścian, ściany zewnętrzne(grubosć 34cm cegła pełna a miedzy nimi pustka powietrzna)  dach ocieplony(wełna mineralna 35cm), do ogrzania jest parter+ ocieplone poddasze+bojler 100l.

Obecny kocioł to zwykły blaszak(czyli taki śmieciarz brak dmuchawy i miarkownika) wiek to11 lat palony w tygodniu po poludniu lub wieczorem dzieci marzną bo my w pracy(zona i ja) a w weekend od rana cały czas temp na piecu 70-90. Komin o przekroju 15x15 na wysokości 2,30m i 26x15 na 4,20m. Paliwo do pieca to węgiel(2 tony) + drewno(10m3) na sezon grzewczy.

Szukam takiego kotła który zapewni mi stałopalność na jakieś 12h był wytrzymały i był na wegiel i drewno, kwota jaką moge przeznaczyć to max 5tys.

 

Proszę o pomoc w doborze mocy kotła i marki bo czytając w necie, dzwoniąc po firmach z kotłami(przedział mocy kotla podany przez firmy to od 14kw do 25kw)  nie mam juz pojęcia jaka moc i jaka marka kotła. Czytając na tym forum wszystkie za i przeciw mam swoje typy

1. dakon dor

2. viadrus u24(bardzo chwalony przez kol a-w)

3. defro ds

4. buderus s111-2 lub s112

 

I teraz proszę o weryfikacje podanych kotłów i wytypowanie takiego który by spełniał moje kryteria i dobranie mocy kotła(myślę o piecu dolnego spalania) lub podanie swoich typów kotłów.

Wiem ze to ja podejmę ostateczna decyzję jaki kocioł i mam nadzieję ze ułatwicie mi podjecie dobrej decyzji.

 

Pozdrawiam wszystkich Rafał.

Witam

mysle ze jakies 18kw (piecyk) da sobie rade - nie podales przekrojow rur - stara ,nowa instalacja -wazne

no i do celu ...

defro ok

lub ogniwo tez ok

zalezy od ceny - ale to sam spreawdz - cen nie znam

osobiscie wziolbym z podajnikiem - tylko opal mosi byc prima sort - mialem klopoty przy rozpalaniu ogniwa z podajnikiem - podalem sterownikiem groszek na palenisko i jak zawsze butla palnik i ognia - co rozpalilem to piecyk nie mial sily sie bujnac - kupiony w briko - szal .... ale jak chwycil to az sie smial"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.mysle ze 13-15kw,jesli chodzi o piec weglowy.nie sugeruj sie do konca poradami.wiesz jakie masz mieszkanie i jak to wygladalo przy starym piecyku(jakie masz zpotrzebowanie).

ja bym ci polecil piec mialowy.kupisz go w przedziale 3-4tys i zostanie na opal.mial jest tani a i piec ma dluga stalocieplnosc,wiem bo uzytkowalem taki przez 13 lat.przy jednym zasypie do 24-26 godzin na co i cwu.a w lato na sam cwu od 4 do 5 dni i spokoj.picyk mialowy bylby dla ciwbie do max 30kw bo mialowki wybiera sie inaczej i niebylby za duzy.pisza ze te piece strasznie zanieczyszczaa komin.g...o prawda.szczrze to nie wiem czy 10 razy byl piec czyszczony przez cale uzytkowanie,nic na nim sienie osadzalo.wojek obok kopil nowy piec i po 6miesiacach(piec na wegiel) palenia mial stalagtyty :) w kotle.jesli chcialbys uzyskac wiecej informacji to chetnie pomoge.naprawde szczerze polecam taki piecyk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kol. filip170 na tym forum  został mi polecony piec MPM DS 12-14kw przez kol. grabpa58 i powiem ci ze ten piec do mnie przemawia, jestem juz po rozmowie z producentem(bardzo miły gość i zna dobrze temat) i on tez mi zaproponował wlasnie 12-14kw. Obecnie pale weglem i drewnem ale poprzeglądam jeszcze kotly poczytam opinie na ich temat na forum i przemyśle sprawe poza tym miał tez musi być dobry bo palic sie nie bedzie. Mieszkamy blisko siebie wiec w razie czego bede pytał co i jak.

dzieki za odp i rady.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy to mial czy inny opal to bez roznicy,kazdy musi byc dobry zeby dobrze sie palil.w ubieglym sezonie kupilem(cale szczescie tylko tone)z innego skladu.masakra,popiol sie sklejal i bulo go o polowe wiecej niz przy poprzednim opale i zasyp 17kg starczal nie na 24 lecz na 18-20 godz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza sie opał jest różny i nigdy nie wiadomo co się trafi. Co sezon kupuje 2t węgla i 10m drewna i przy zakupie nowego kotła musi tak zostać bo nie wiem ile to cudo połknie bo i palić też bedę sie musiał nauczyć od nowa. Mam nadzieje że ten kocioł który mam zamiar zakupić to bedzie odpowiedni do moich potrzeb (MPM ds 12-14kw).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.