Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schematy Instalacji Co/cwu Z Ogrzewaniem Podłogowym Do Sprawdzenia


Hutkowicz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich na forum.

Mam nowowy domek 120m jeszcze bez instalacjii chcialbym zacząć ją robic ,mam juz kocioł(Galmet 12kW) 

z regulatorem EXPERT R PID Dynamic ZZ.

Dom to parter z poddaszem,

na dole hol,korytarz kuchnia i łazienka ma byc OP w trzech pętlach(hol z korytarzem razem),

jako że domek mały to i tej pdlogowki mało razem jakieś 15m2.

więcej nie będzie,daje to jakieś 90mb.

W salonie i jadalni grzejniki bo tam nie chce podłogowki,a w łazience jeszcze drabinka.

 Grzejnik tez na klatce schodowej.

Na poddaszu trzy pokoje i trzy grzejniki.

I wreszcie pytanie :-)

Czy ktoraś wersja mojego schematu byłaby dobra?

Jeśli zadna to trudno,postaram sie bardziej .

A jesli tak to  moze sie da troche uproscic?

Z góry dziękuję

post-62353-0-57363000-1424650836_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok,rozumiem,tylko czy pozostałe rozwiazania sa poprawne?

Ktorye rozwiazanie wybrać?

Czy tak bez tej rury?

 

post-62353-0-10731900-1424675476_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnice rur będa takie jak powinny,wieczorem sie tym zajme,

ale mam pytanie do kolegi Sambor, jesli masz chwile napisz dlaczego w wersji B

nie ma pełnej ochrony kotła? Co do wersji C -Bylo juz pózno  :-)

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam serdecznie,wczesniej nie mialem czasu niestety,budowa i praca a w pracy 260 godzin w miesiącu a na budowie reszta :unsure:

Poprawilem i uzupełniłem projekt o rozmiary rur oraz osprzetu a jak będzie ok to zakupię potrzebne materiały i działam,tylko czy jest ok?

I jeszcze jedno pytanie,silownik na 4D potrzebny czy nie,oraz jakiej pojemnosci naczynie,wystarczy 15 L?

Kociol to 42 L do tego grzejniki okolo 40L,no i rury.

Zasilanie i odplyw z kotla jest oddzielnym wyjsciem,a cwu to dwuplaszczowy zbiornik140 L

 

Z gory dziekuje..

 

 

post-62353-0-92322800-1426463550_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,to jak? Bo ja uwaźam źe jest ok.Jest wpiety w ta samą rure co powrót z c o,tylko tam jest kolanko,rura skręca i to tak moze wygląda,a zawór zwrotny chyba moźe tam być? Ale jeśli czegoś nie wiem to prosze o oświecenie :-)

A jak ze srednicami rur,nie za mały na wyjsciu i powrocie? I czy 4D obejdzie sie bez siłownika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siłownik na zaworze 4-D zależy od tego jaki masz sterownik, moim zdaniem on nie jest potrzebny.

Jak już jesteśmy przy zaw zwrotnym to przeniósłbym ZZ z powrotu CO na powrót podłogi, albo zlikwidował go bez przenosin.

 

Co do średnic rur, to zależy od mocy i ilości grzejników i liczby pętli podłogi, obieg kotłowy skrytykowałem wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Powrót podłogówki jest jednak źle podpięty ponieważ zawór 3D od podłogówki będzie pobierać wodę powrotną z grzejników o wyższej temperaturze. Kolejność trójników jest w tym miejscu istotna a najlepiej na powrocie z podłogówki zainstalować zawór zwrotny by zawór 3D pobierał chłodną wodę wyłącznie z powrotu podłogi a nie grzejników.

 

Zawory zwrotne bezpośrednio za pompami mają być a nie za zaworami tych pomp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o obieg kotłowy to na poczätku mialem rury 1,1/4` i taki teź zawór 4D ale cała instalacja jest mala, wody w kotle plus grzejniki bez rur i op bedzie okolo 80L,podlogówki mam bardzo mało(20mb max) wiec znów nie chciałem przesadzić. A robiac na 28mm troche moźna zaoszczedzić,chodz ta moja kotłownia i rak chyba do tanich nie naleźy :-).A zawór zwrotny jest na podłogówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I zgodze się z kolegą Digitrax źe trzeba by zamienic kolejnosć powrotu co z op,to dopiero plan wiec jeszcze nie musze nic rozlutowywac:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A naczynie,czytałem źe ma byc 4% całosci,ale o 8% teź słyszałem,to co moźe wypośrodkuję i dam 6%?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.