Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Instalacji Co Do Sprawdzenia


chomik31

Rekomendowane odpowiedzi

Dając pompę na powrocie, musisz podnieść naczynie nad instalację na wysokość min 0,7 x  wys podnoszenia pompy, czyli dla pompy 25/40 to ok 3m.

Jak dasz pompę na zasilaniu i podłączenie  naczynia także, to przewyższenie naczynia przelewowego będzie tylko 0,3m.

Naczynie przelewowe podłączone na zasilaniu powoduje łatwiejsze odpowietrzenie instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest potrzebny,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź kawałek PEX i włóż go do gotującej się wody - jak dobry to może wytrzyma, jak "zwykły" to popłynie, przeciętny PEX to max 80-90C, 

 

Dobry PEX np Vavin - 85/95°C (w pracy stałej) i 100°C (awaryjnej)

 

Dobry to jednorazowo może wytrzyma 110 C

W instalacji w grę wchodzi też ciśnienie, ale w twoim przypadku przy inst otwartej to mniej istotne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest potrzebny,

Witaj!!!  

Zawór bezpieczeństwa montuje się wówczas gdy istnieje ryzyko zamarznięcia wody w zbiorniku wyrównawczym , jeżeli   nie ma takiej możliwości   to montaż tego zaworu jest zbędny. Dlaczego ?- bo nigdy wtedy nie wystąpi takie ciśnienie w instalacji (nawet gdy zagotujesz kocioł)które spowoduje otwarcie tego zaworu.Instalacja musi spełniać jeden warunek między kotłem a naczyniem wzbiorczym nie można montować  żadnych zaworów ,nawet zaworu różnicowego.

Tu masz normę jak dobrać i jak podłączyć takie naczynie;

PN_na_Naczynia_Wzbiorcze (3).pdf

 pozdrawiam. henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to naczynie ma być podłączone na powrocie, a ten zawór miał być właśnie na zasilaniu jako zabezpieczenie przy zagotowaniu, ale podłączony nie do naczynie tylko bezpośrednio do jakiegoś pojemnika na nadmiar gorącej wody, bo nie wiem czy wystarczy to podpięcie na powrocie.

Właśnie zastanawiam się czy nie wystąpi takie ciśnienie jeśli naczynie jest podpięte na powrocie rurą pex 16.

Chciałbym podpiąć naczynie na powrocie, żeby woda tak szybko nie ulotniła się z kotła, w razie awarii pompy.

Myślałem o zalaniu instalacji płynem do chłodnic, ma ponoć wyższa temperaturę wrzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja jak i piec będą w mieszkaniu i jest problemem z podłączeniem tego na zasilaniu, dlatego podłączenie na powrocie który jest z pex 16, ale jak na schemacie jakiś 1,2 przed naczyniem przechodzi w miedź.

Według normy minimalna wartość rury bezpieczeństwa to min. 25 mm, ale kocioł będzie bardzo mały 8 KW max.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolał bym żeby pompa była schowana piec będzie w kuchni, czy te 2,8 metra to konieczność ?

Nie będzie tez wtedy rurki wychodzącej z pieca, łatwiej będzie umiejscowić naczynie.

Jakie będą skutki nie zachowania powyższego wymiaru ?

Witaj!!!

A mógłbyś podać jaki to będzie piec.(typ,model) Jak duże masz to mieszkanie ,? Czy jesteś właścicielem tego mieszkania?I czy to mieszkanie jest w domku jednorodzinnym , czy wielorodzinnym?Jak dotychczas ogrzewane było to mieszkanie?

pozdrawiamhenryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn., że nie może być zwykłego kotła c o ? Zastanawiałem się nad takim kotłem - Resika 8 KW ale z tego co widzę to ma takie parametry pracy

Minimalna zalecana temperatura powrotu 55 stopni C Minimalna zalecana temperatura zasilania 85 stopni C

 

Więc chyba trzeba by jakiś zawór mieszający, trochę wysoka temperatura zasilania,  czym może skutkować palenie na niższych temperaturach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkanie ok 35m, dotychczas zwykłe piece węglowe, jaki to będzie piec jeszcze nie wiadomo, jakiś najprostszy ok 8 KW, domek wielorodzinny, nie jestem właścicielem.

Witaj!!!!

Przy tak małym mieszkaniu ty chcesz się bawić w palacza?

Kolego jeżeli wyburzysz piec który być może nadaje się do remontu lub całkowitej odbudowy,to za koszty odbudowy zapłacisz ty.Bez zgody właściciela budynku nie wolno ci ingerować w system ogrzewania.Koszt odbudowy pieca byłby najniższą karą jaką byś poniósł.Najwyższa była by eksmisja na bruk z twojej winy.

Wiesz jaki był by  powód .Stworzenie zagrożenia dla zdrowia i życia lokatorów.Sąd w takich przypadkach jest nieugięty.

Zapytaj o zgodę właściciela budynku ,uzyskaj tą zgodę obowiązkowo na piśmie ,Projekt .jak i wykonanie instalacji musi  wykonać uprawniona osoba, Wszystko to musisz mieć udokumentowane  włącznie z odbiorem kominiarskim na piśmie.W innym przypadku właściciel karze ci przywrócić instalację do poprzedniego stanu.I zrobi to nie dlatego że tak mu się podoba ,jeżeli ty tego nie zrobisz to właściciel budynku musi obowiązkowo o takiej sytuacji powiadomić Inspektora Budowlanego. Jeżeli tego nie zrobi to naraża się w najlepszym przypadku na wysoką grzywnę , a jak to jest pracownik magistratu ,to nawet na utratę pracy.

pozdrawiam.henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eh sprawa zeszła trochę na boczne tory, jak najbardziej w chwili kiedy była by podjęta decyzja o formie ogrzewania, wszystkie sprawy musiały by być uregulowane.

Ale w tym momencie chciałem przedyskutować schemat i możliwości właśnie takiej instalacji (są brane również inne), wynieść z tej dyskusji jakieś dobre wnioski, i czegoś się nauczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dasz pompę na powrocie to naczynie musi być 2,8m nad grzejnikami a ty piszesz że masz tyko 2,5 wys całego mieszkania!

Dlaczego nie możesz dać pompy na zasilaniu?

Ale dlaczego? W innej lokalizacji mam tak, że kocioł w piwnicy, na parterze grzejniki, naczynie ok. 1,5m nad grzejnikami. Pompa na powrocie przy kotle w piwnicy. Między kotłem a naczyniem jest ok 4-5m. Czy to jest źle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.