Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc W Doborze Kotła - 120M


dar0

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że tego typu tematów jest wiele - ale to jedna z podstawowych zagadnień na etapie budowy. 

Do tej pory skłonny byłem zainwestować w piec na drzewo i bufor. Jednak po dyskusjach zmieniłem nastawienie  i zdecydowałem się na piec gazowy. Kondensacyjny jednofunkcyjny. Szukam pieca o małej mocy minimalnej - ok 4 kw ? 

Piec ma nagrzać wodę CWU w zbiorniku - myślę przyszłościowo o solarach więc zbiornik ok 200 l. ( rodzina 4 osobowa ).

Domek ciepły - ok 120 m2. Na podłodze  15 cm styro na dole i 10 na piętrze. Ściany - 15 cm styro grafitowy. 

Dach - 30 cm wełny 0.032 a do tego stropy na poddaszu tak samo 30 cm.

Do tego kominek z nadmuchami gorącego powietrza.

 

Nie chcę za dużo płacić za niepotrzebną moc. 

Co możecie mi polecić ? Jaki piec wybrać ? Czy moce które założyłem minimalne są ok ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem że serwis to prawie podstawa ;-) - mnie przede wszystkim martwią moce - zakres 4-15 wystarczy ? 
Jest nas czworo, łazienka w domu jedna więc powinno ogarnąć i CWU i ogrzewanie w zimie - przecież zim -20 stopni aż tak długich nie ma a i tak będę często palił w kominku z nadmuchami.

 

Patrząc po sieci - dość mnie zainteresował jeden z junkersów o mocy 3,3 do 14.2. Jeśli moc max nie jest za mała w nim to pewnie na niego bym się zapatrywał.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te 20 kw wynika z konieczności ogrzania CWU ? 

Jeśli dobrze rozumuję, to rozsądnie byłoby wyszukać coś z modulacją od 3-4 do 20 ? Żeby w razie ciepła chodziło z mocą np 3-4 - żeby wspomóc DGP, a jak spadnie w domku temp. bo nie napalę w piecyku, albo będzie konieczność grzenia wody w zbiorniku CWU po tym jak się żona wymoczy w wannie, to wówczas przyda się te 20 ? Dobrze rozumuję ?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modulacja to jest to o co mi chodzi - czyli ten zakres mocy ? Że kondensat działa z pełną sprawnością i na 4 kw i na 21 kw ( jeśil jest to piec o zakresie 4-21 kw ) ? 

 

I drugie pytanie - co to jest taktowanie ? bo czytałem o tym coś w kontekście piecy i z tego co czytam to nie jest dobre....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taktowanie to stan jeżeli kocioł co chwilę się załącza i wyłącza , spowodowane jest to za dużą mocą kotła w stosunku do potrzeb grzanego budynku.

Nowoczesne kotły same potrafią dostosować moc grzania do potrzeb budynku i dodatkowo można w nich ustawić czas między startami kotła, czyli taktowanie nie będzie groźne.

 

Więcej np tu http://www.ogrzewnictwo.pl/artykuly/dynamiczna-pauza-automatyczne-dopasowanie-pracy-kotla-do-zapotrzebowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Modulacja to jest to o co mi chodzi - czyli ten zakres mocy ? Że kondensat działa z pełną sprawnością i na 4 kw i na 21 kw ( jeśil jest to piec o zakresie 4-21 kw ) ? 

Modulacja to zdolność kotła do zejścia jak najniżej od mocy max czyli tej która jest potrzebna podczas ładowania zasobnika lub kilka dni w roku kiedy temp. spadają grubo poniżej zera. Sprawność natomiast w kotłach kondensacyjnych mówiąc w skrócie zależy od różnicy temp między zasilaniem a powrotem czyli im chłodniejszy powrót z instalacji tym lepiej . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.