Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Jestem w trakcie zakupu grzejników. Według projektu, obliczone moce grzejników są do wody zasilającej 70*C tu pojawia się moje pytanie 

1. Czy te grzejniki wystarczą przy temp minusowej jeśli kocioł kondensacyjny ma pracować na niskich parametrach aby uzyskać maksymalną sprawność?

2. Jak ewentualnie przeliczyć moc grzejnika względem powierzchni (m2) czy kubatury (m3)?

3. Zdecydowałem się na grzejniki stalowe kermi therm x2 co onich sądzicie?

 

Odnośnie kotła zasypowego (ad powyższe, kocioł gazowy będzie dopiero za kilka lat a grzejników niechciałbym zmieniać z kotłem dlatego staram się odrazu dopasować pod kondensacyjny)

4. jaki byłby najlepszy do palenia sosny? Wiem już że dolne spalanie tylko jaki producent aha kalvis odpad bo za drogi. Z postów obiecujący jest MPM DS http://www.forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18681-kocioł-ds-mpm/ tylko czy nie strach inwestować w kocioł tak naprawdę nieznanego pochodzenia bo mpm projekt istnieje od 2012r. Pozostałe wymagają sporych przeróbek a komore załadowczą mają nie zadużą, czy jest jakiś złoty środek w rozsądnych pieniądzach do drewna?

 

w projekcie zapotrebaowanie na energie cieplną mam 11,5kw dom o powierzchni całkowitej, po posadzkach (poddasze użytkowe ze skosami) 239m2 z garażem 2 stanowiskowym i kotłownią czyli ogrzewanej około 190m2 kubatura mniej więcej 415m3.

 

5. w projekcie nie przewidziano ogrzewania podłogowego którego mam około 70 m2 łącznie czy ma to wpływ na zapotrzebowanie enrgi cieplnej? Jeśli tak to ile kw na te 70m. Zlikwidowane są 3 grzejniki prawie 1,5 kw

dodam jesczę że zastosowałem odrobinę lepsze materiały izolacyjne niż były przewidziane w projekcie co mogło odrobinę zmniejszczyć zapotrzebowanie chociaż podejrzewa że nieznacznie

6. ile kw trzeb dorzucić na zasobnik wody około 120l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1)  Oczywiście że wystarczą. Temperatura zasilania 70C jest przewidziana dla minimalnej zewnętrznej na poziomie -20C i np w tym roku nie było jeszcze takich temperatur, W okresie grzewczym może się zdażyć kilka, no może kilkanaście dni z taką temperaturą a większość zimy temperatura oscyluje pomiędzy +7 a -5 i przy sterowaniu pogodowym zakres pracy kotla będzie optymalny dla kondensacji.

2) Spokojnie możesz wykorzystać moce podane w dokumentacji domu

3) Producent grzejników jest sprawą wtórną kup takie jakie Ci się podpbają . Przy grzejnikach 1000W to zawsze jest 1000W i bez znaczenia jest materiał z którego wykonano grzejnik i jego producent.

4) Sosna nie jest specjalnie dobrym paliwem do kotła. Niestety problemem staje się również sama instalacja bo dla kotła na drewno potrzebny jest bufor. Jeszcze większym problemem jest budowa instalacji ( dla kotła na paliwo stałe i gazowego szczególnie jeśli chodzi o sterowanie).

5) Podłogówkę najlepiej przeliczyć w jednym z programów (są darmowe)

6) Tu też jest problem bo całkiem inaczej dobiera się dla kotła gazowego a inaczej dla kotła na paliwo stałe. Dla gazówki z podgrzewaczem 120l potrzeba kotła o mocy 18-20kW (na cwu) , dla kotła na paliwo stałe można dodać 2-3 kW mocy kotła  ale tak naprawdę ważny jest sposób użytkowania. Dla palenia stałego można sobie darować zwiększanie mocy a przy tzw przepalaniu i jednoczesnym dużym poborze ciepła na CO i cwu warto mieć trochę wyższą moc kotła.

I jeszcze jedna uwaga Tak naprawdę to trudo jest zbudować instalację aby mogła pracować z kotłem na paliwo stałe i kondensacyjnym kotłem gazowym, poczytaj o problemach z instalacjami jakie mają niektórzy forumowicze i sam wyciągnij wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. Sosna ponieważ taki mam las i pomijając moją prace opał jest za darmo. U rodziców w domu jest kocioł zasypowy i gazowy przełączane zwykłymi zaworami recznymi i działa bez problemu. Bufora chciałbym uniknąć ponieważ to gaz ma być główny źródłem ogrzewania tyle że za 2 - 3 lata. Przeglądam już te kotły 3 dni i coraz większy mętlik mi się robi. Znalazłem coś takiego http://www.cichewicz.pl/kociol-c-o-kumulator-15-kwtyle że cana podobna do kalvisa

 

5. jakiś konkretny? bo nie potrafię znaleźć takiego który przeliczy ile mocy potrzebuje na moje 70 m2

 

6. chodzi mi ile mocy doliczyć do kotła zasypowego bo gazowy planuję przepływowy z wudowanym zasobnikiem 50l na potrzeby cyrkulacji. Palić chciałbym stale tylko żeby kocioł był wstanie spalać tą sosnę z 8h minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palić drewnem stale? Sosnę minimum 8h na jednym załadunku? To są pobożne życzenia. Prosisz się o kłopoty. Będziesz miał domową fabryczkę sadzy i smoły. Drewno ma się spalać, a nie wędzić komin. Masz darmowy opał, więc nie żałuj pieniędzy na kocioł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.