Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Obserwuje ten kocioł, całą instalację i zastanawiam się nad jednym. Zmniejszyłem Podłogowe z 37/40 do 30/33 i od około 5 dni nie załączyła się pompa od podłogówki. Kiedy piec pracuje i podnosi się temp CO wówczas temp podłogowe wzrasta do 40 C. Podłoga nie jest jakoś super ciepła, zaryzykuję stwierdzenia, że jest zimna. Czy taka praca jest prawidłowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • jak masz zrobioną instalację - woda wychodzi z kotła i co ??? jakieś zawory mieszające, rozdzielacze, sterowniki itp.
  • jak sterujesz podłogówką
  • podłoga może być niedogrzana gdyż jak sam piszesz nie chodzi cały czas
  • a może wezwać hydraulika
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na tym i nie chce pisać głupot. Jeśli to coś pomoże mogę wkleić foto. Gdzie macie zamontowany czujnik temperatury podłogowej? Bo u mnie to wina czujnika tak mi się wydaje przynajmiej. Chodzi o czujnik podłogowy który wychodź i z kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  1. Zmniejszyłem Podłogowe z 37/40 do 30/33 i od około 5 dni nie załączyła się pompa od podłogówki.
  2. Kiedy piec pracuje i podnosi się temp CO wówczas temp podłogowe wzrasta do 40 C.
  3. Podłoga nie jest jakoś super ciepła, zaryzykuję stwierdzenia, że jest zimna.

1. 30/33 - co to oznacza i gdzie to zmniejszyłeś - na piecu, sterowniku zaworu lub innym sterowniku

2. odwołanie do 1 - jak wzrasta skoro przy 33 powinna się wyłączyć pompa. dlatego ważne jest jak masz zrobioną instalację.

3. skoro nie chodzi cały czas tylko skokami- wł i wył - to tak może być

 

  1. Jeśli to coś pomoże mogę wkleić foto.
  2. Gdzie macie zamontowany czujnik temperatury podłogowej? Bo u mnie to wina czujnika tak mi się wydaje przynajmiej. Chodzi o czujnik podłogowy który wychodź i z kotła.

1. ok, zrób kilka - ogólne i w szczegółach. chodzi o drogę wody która wychodzi z pieca

2. z instrukcji "... Na tylnej ścianie kotła umieszczono również panel gniazd służący do podłączenia zasilania, oraz urządzeń zewnętrznych i ich czujników (pompa C.O., pompa C.W.U., pompa cyrkulacyjna, pompa podłogowa, czujnik C.O., czujnik C.W.U., oraz czujnik sterownika pokojowego )..." więc nie kumam. chodzi Tobie o czujnik sterownika pokojowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp zmieniłem na strwoniku w menu instalatora. Chodzi o to, zadanej max jest 33 ale co z tego skoro czujnik pompy podłogi podnosi temperaturę np do 38C co powoduje, że pompa się nie załącza co idzie za tym, podłogowa nie grzeje. I tak jest od tygodnia :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w menu instalatora ustawiasz zakres pracy pompy w zależności od temp. wody - 30 załącza, 33 wyłącza pompę by nie przegrzać obwodów.

 

a jak masz rozprowadzoną podłogówkę z pieca - chodzi oto że przy zadanej np. 55 z pieca wychodzi 55 a ty ustawiłeś max 33 czyli się włącza. powinieneś mieć zawór mieszający który doprowadza wodę na podłogówkę w odpowiedniej temp.

 

regulatorem pokojowym sterujesz temperaturą w pokoju - zadajesz np. 22 i powyżej regulator wyłącza pompę bądź piec - w zależności do czego masz podłączony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest problem, gdyż kolega  Dzeju ma w skrzynce układ z  pompą mieszającą i jakiekolwiek nastawy na kotle nic nie pomogą - to reguluje się lokalnie zaworem termostatycznym na belce  rozdzielacza , a woda zasilająca powinna mieć minimum 20C więcej niż woda w podłodze, czyli trzeba zasilać skrzynkę wodą ok 55C a parametry podlogi ustawić w skrzynce.

 

Dodatkowo brak rotametrów, radosna twórczość z serwisów aukcyjnych

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęci skrzynki z podłogówki słabej jakości może coś to ci powie.

z lewej strony jest pompa a nad nią zawór termostatyczny z kapilarą - to ta bańka na dole po lewej przytwierdzona czarną opaską. Pilnuje ona by zawór nie przepuszczał temp. ustawionej - czyli jak ustawisz np. 30 to woda jak ma 30C przejdzie,jak powyżej zamknie zawór.

 

Teraz pytanie jak woda z pieca dochodzi do skrzynki - jak pisałem post powyżej. Jakiś zawór mieszający ??? no bo nie sądzę by ... chyba że to co jest nad pompą jest zaworem trójdrożnym z kapilarą.

 

lepsze zdjęcie by się przydało szczególnie tej lewej strony.

 

a regulator pokojowy do czego masz wpiety???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem zdjęcie lipne ale bateria była na wyczerpaniu w tel :( jutro zrobię kilka zdjęć lepszej jakości. A regulator pokojowy mam podpięty do sterownika st-61. Ogólnie na chwilę obecną dla mnie czarna magia. Wracając do menu instalatora w instrukcji napisane jest, że opcja ta służy do regulacji podłogówki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Wracając do menu instalatora w instrukcji napisane jest, że opcja ta służy do regulacji podłogówki :)

 

Ale nie dla takiego układu podłogówki - sterownik obsługuje podłogówkę jak masz układ przygotowania wody do podłogówki z zaworem 3-d w funkcji mieszania z siłownikiem

a u ciebie się wszystko ręcznie w skrzynce nastawia.

 

W instrukcji sterownika lub kotła powinien być schemat jak to ma wyglądać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dlaczego jeśli w menu instalatora zmienię na 37/42 pompa załącza się podłogówka grzeje posadzkę a jeśli temp spadnie z 42 do 39 pompa załącza się i dogrzewa się temp podłogówki? A w chwili obecnej na ustawieniach 28/32 nie załącza się ponieważ czujnik pompy w tym miejscu co w chwili obecnej jest zamontowany łapie temp 37C. O tym schemacie mówisz? http://www.techsterowniki.pl/shop,30,75,st-61

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogowe ogrzewanie steruje z pieca a grzejniki regulatorem pokojowym.

 

Zrobiłem kilka fotek lepszej jakości i można zobaczyć jak to u mnie wygląda.

post-61351-0-37985300-1423380466_thumb.jpg

post-61351-0-59493700-1423380486_thumb.jpg

post-61351-0-41197800-1423380501_thumb.jpg

post-61351-0-93970900-1423380525_thumb.jpg

post-61351-0-08849800-1423380545_thumb.jpg

post-61351-0-72100100-1423380576_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jezeli dobrze widzę to na sterowniku pieca masz ustawiona podłogę max 33 a obecnie jest 34 - czyli więcej więc nie chodzi. ustaw w menu instalatora min pompy na 30 i max na 35 /więcej nie potrzeba/ Z instrukcji TECHA

Pompa podłogowa

Funkcja ta służy do sterowania ogrzewaniem podłogowym. Użytkownik zadaje temperaturę ogrzewania podłogowego w zakresie 30 oC – 55oC. Po aktywacji (załączeniu) pompy podłogowej należy ustawić temperaturę minimalną (progową) załączenia pompy (mierzoną na kotle) oraz temperaturę maksymalną (zadaną) ogrzewania podłogowego (mierzoną na czujniku pompy). Poniżej temperatury minimalnej pompa podłogowa nie pracuje. Powyżej tej temperatury pompa załącza się, aż do osiągnięcia ustawionej temperatury maksymalnej. Po osiągnięciu temperatury zadanej, pompa wyłącza się. Ponowne załączenie pompy podłogowej nastąpi po obniżeniu się temperatury o 2 OC poniżej zadanej.

 

w skrzynce zawór z kapilarą masz ustawiony na 35 - zmniejsz do 30. Ustawienie na 35 powoduje iż masz większy zakres niż max pracy pompy na podłogę. Zawór ten z kapilara pilnuję, by temp. wyższa niż ustawiona nie szła w obieg. Ustawienia zaworu powinny zawierać się w zakresie ustawionym w menu instalatora dla pompy podłogowej czyli w przedziale min - max.

 

kapilara, jeżeli dobrze widzę jest na powrocie - bez sensu. Górna belka to zasilanie dolna to powrót - tak myślę. to dlaczego zawór mierzy temp. powrotu i skoro jest tam wpięty to ustawienie na nim 35C - powrót nie będzie miał aż tyle więc zawór powinien być otwarty cały czas i nie wpływa na pracę układu.

 

i jeszcze jedno pytanko - gdzie masz wpięty czujnik pompy podłogowej ???

 

A co na to hydraulik, który Tobie to wszystko montował - strasznie skomplikowanie to wymyślił. może nie on wytłumaczy zasadę działania tego co zrobił i czym masz ewentualnie kręcić i co regulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i o właśnie z tym problem mam ustawione na 33 a jest 34 kiedy zmieniam na 35 po chwili wskakuje na 37i tak w około Macieju :(Po aktywacji (załączeniu) pompy podłogowej należy ustawić temperaturę minimalną (progową) załączenia pompy (mierzoną na kotle) oraz temperaturę maksymalną (zadaną) ogrzewania podłogowego (mierzoną na czujniku pompy).

Gdzie należy umieścić ten czujnik. Jak widać na zdjęciu ja go mam w skrzynce (ten czarny kabel na dole po prawej strobie). Instalator twierdzi, że to wina złego umieszczenia owego czujnika.

 

Pompa w skrzynce załącza się w zależności od temp jaką ma podłogówka. Jeśli jest np ustawione 35 a spadnie do 33 wowczas pompa włącza się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dokładniej co jest źle wykonane? Co trzeba zmienić o jaki jest tego koszt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  1. No i o właśnie z tym problem mam ustawione na 33 a jest 34 kiedy zmieniam na 35 po chwili wskakuje na 37i tak w około Macieju

Gdzie należy umieścić ten czujnik. Jak widać na zdjęciu ja go mam w skrzynce (ten czarny kabel na dole po prawej strobie). Instalator twierdzi, że to wina złego umieszczenia owego czujnika.

Pompa w skrzynce załącza się w zależności od temp jaką ma podłogówka. Jeśli jest np ustawione 35 a spadnie do 33 wówczas pompa włącza się.

  1. 34C to temp. mierzona przez ten czujnik w skrzynce po prawej. Obniż zaworem w skrzynce na 30 i zobaczymy

czujnik powinien być umieszczony tak by mierzyć wodę idącą w układ czyli na zasilaniu - pilnuje by więcej niż max nie szło w układ

Pompa w skrzynce powinna chodzić cały czas tłocząc wodę w układ - jak pisałem w poście powyżej. Jeżeli czujnik po prawej pokaże temp. w przedziale ustawionym dla pompy - np. 31 czyli mieści się w 30/33/ to pompa będzie chodziła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok,zrobię jak radzisz zmniejsze zaworem w skrzynce z 35 na 30. O efektach poinformuje jeszcze dziś. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a kontaktowałeś się z fachowcem który to robił? przecież wie co wymyślił i chyba on najlepiej go ogarnie i wytłumaczy co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, kontaktował się stwierdził, że to wina lokalizacji zamontowane czujnika. Umieściłem go tam gdzie wskazał bez zmian. Jeden zmniejszyć na zaworze zobaczy czy coś to da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok tylko że to on powinien ustawić układ i wytłumaczyć byś mógł go regulować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, czekam na niego już tydzień. Zmieniłem tak jak pisałeś. Teraz trzeba odczekać ze dwie godziny :)

post-61351-0-00135900-1423391684_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.