Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

A wracając jeszcze do schematu instalacji - czy puszczenie obiegu grzejnikowego za zaworem 4-D to dobry pomysł? Z tego co wiem, to głowice termostatyczne pracują lepiej w wyższym zakresie temperatur- czyż nie?

A teraz dodatkowa garść informacji na temat samego budynku: ściany to ceramika ocieplona 20cm styropianu, dach to dachówka ocieplona 25cm wełny, okna z pakietem trzyszybowym. Zapotrzebowanie na ciepło wyliczone na 5,59kW + powiedzmy jakieś 2kW na CWU. Jak widać to niewiele i ogólnie jest problem z doborem odpowiednio małego kotła (od razu mówię - gazu nie ma i nie będzie jeszcze gluuuuugo, a pompa ciepła nie wchodzi w rachubę).

Wybór padł na RBR 12kW, który będzie przewymiarowany ale mam nadzieję, że sterownik eCoal pomoże mi to wszytsko jakoś wysterować...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejniki muszą być zasilana z zaworu 4d ponieważ tylko tak dogrzejesz powrót kotła 

 

Najlepszy komfort przy ogrzewaniu grzejnikowym uzyskasz jeśli będą grzały cały czas z temperaturą odpowiadającą aktualnemu zapotrzebowaniu na ciepło 

 

Temperatura czynnika nie ma wpływu na działania głowic termostatycznych 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nic nie kombinuj, daj zaw 4-D na całość ogrzewania czyli grzejniki i podłogówkę , zaw 4-D jest ochroną powrotu kotła.

Skąd wiesz o tych głowicach , które lepiej pracują  przy wyższych temp?

A co na to mają powiedzieć  posiadacze kotłów kondensacyjnych - dla nich nie ma specjalnych głowic?

 

Takie przekonanie bierze się stąd , że przy wyższych  temp zasilania grzejnik szybciej się nagrzewa więc jest szybszy wpływ grzejnika ,

a właściwie szybciej nagrzanego powietrza na głowicę - szybciej się głowica przymyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tych termostatach wyczytałem gdzieś na jakimś forum.

Bo żeby nie było - nie zaglądam tylko tu ;)

Staram się też dowiedzieć czegoś o możliwościach i układach z jakimi współpracuje kocioł, który chcę kupić więc równolegle konsultuję się z użytkownikami innego forum.

Tam jednak proponują mi inny układ (załączam poniżej) i sam już nie wiem co jest lepsze... Masakra jakaś bo możliwości jest naprawdę sporo...

post-61633-0-42068200-1423697368_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

Wybór padł na RBR 12kW, który będzie przewymiarowany ale mam nadzieję, że sterownik eCoal pomoże mi to wszytsko jakoś wysterować...

odnośnie RBR to ten artykuł raczej nie zachęca http://czysteogrzewanie.pl/ranking-kotlow/rbr-ekouniwersal/ale może się czepiam;

w każdym razie przy moim palniku (pellas x mini) i obecnych temp z modulacją mocy to za wesoło nie jest, bo producent kotła podaje zakres 4-15kW, a poniżej 5,5kW to bardziej "pykanie fajki" niż efektywne spalanie. Skutkuje to tym, że 5,5kW to moc, przy której dochodzi do min 10. wygaszeń kotła na dobę i przechodzenie w postój (przy obecnej aurze). Poniżej tej mocy to już fabryczka "syfu" się robi (pojawia się dymienie, a zwiększanie nadmuchu przy niskim czasie podawania paliwa nie ma też sensu. Jak obliczałem kiedyś zapotrzebowanie na ciepło (pow ogrzewane ~180m2 po podłogach) to dla założonej temp zewn. -20 wyszło mi chyba coś o okolicach 10kW, może nawet mniej, gdzie na kilku fachmanów i kilku sprzedawców tylko jeden gość polecił mi najmniejszy dostępny kocioł o mocy 15kW twierdząc, że po dodaniu cwu będzie i tak z zapasem, a dla reszty min było 25kW... Gdyby wówczas były 10kW to pewnie bym wziął, bo mam w razie czego kominek, a zresztą kocioł z takim palnikiem zawsze można poddać overclockingowi. Wiem, że niedawno pojawiła się "usprawniona" wersja mojego kotła 12kW Daspell z zakresem 3-12kW, ale palnik ten sam, pojemność wodna ta sama, więc obstawiam podobną sytuację do wyżej opisanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak tylko później jest jeszcze wpięty powrót z grzejników, a na końcu powrót z bojlera CWU, którego pompka będzie pracowała w trybie ciągłym na najniższym biegu lub podłączona do sterownika pieca z funkcją CWU+mieszająca (a czujnik z tego sterownika będzie sobie mierzył temperaturę powrotu).

Przy takim podłączeniu oczywiście będę musiał zastosować dodatkowy mieszacz na wyjściu CWU żeby się wodą kranu nie poparzyć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając jeszcze do schematu instalacji - czy puszczenie obiegu grzejnikowego za zaworem 4-D to dobry pomysł? Z tego co wiem, to głowice termostatyczne pracują lepiej w wyższym zakresie temperatur- czyż nie?

A teraz dodatkowa garść informacji na temat samego budynku: ściany to ceramika ocieplona 20cm styropianu, dach to dachówka ocieplona 25cm wełny, okna z pakietem trzyszybowym. Zapotrzebowanie na ciepło wyliczone na 5,59kW + powiedzmy jakieś 2kW na CWU. Jak widać to niewiele i ogólnie jest problem z doborem odpowiednio małego kotła (od razu mówię - gazu nie ma i nie będzie jeszcze gluuuuugo, a pompa ciepła nie wchodzi w rachubę).

Wybór padł na RBR 12kW, który będzie przewymiarowany ale mam nadzieję, że sterownik eCoal pomoże mi to wszytsko jakoś wysterować...

Jeden z forumowiczów o nicku "Juzef" ma w swojej stopce napisane motto które warto zacytować itrafnie  pokazało  Ci kierunek w którym powinieneś podążać: "Nie pakuj śmieciucha do nowego domu"

Cóż Ci tu dopisać, może tyle że zapotrzebowanie na moc którą podałeś jest obliczona dla minimalnej temperatury zewnętrznej czyli -20C i przy + 5 jak dzisiaj za oknem potrzeba Ci będzie może 3 kW a wtedy każdy kocioł na paliwo stałe będzie za duży. Do domu energooszczędnego ( a taki właśnie masz) czy pasywnego stosowanie kotła na paliwo stałe to zwyczajna głupota. Tu aż prosi się o ogrzewanie płaszczyznowe z PC albo kondensacyjnym kotłem gazowym i brak gau ziemnego nie jest żadną przeszkodą. Oczywiście masz swoją koncepcję, jest błędna, ale to już będą twoje problemy.

Ps do schematu :

Schemat z postu 30 jest błędny. Podłączenie podłogówki powinno być za zaworem 4 D, inaczej podłogówka będzie obniżać temperaturę powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam. Proszę o informację, czy jeśli w mojej instalacji nie będzie zaworu 4d to mogę zastosować jedną pompę do ogrzewania ciepłej wody i grzejników. za pompą umieściłbym zawory do odcięcia CWU i grzejników. Czy do ochrony kotła można zastosować zawór 3D? I jeszcze jedno pytanie. W jakim programie można wykonywać takie schematy jak Pigmey6?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ale to ty powinieneś o tym zadecydować - czy jest ew ochrona kotła i jaka

Można to zrobić na zaw 3-D np tak jak w poście #62 w temacie https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/19400-instalacja-w-mieszkaniu-53-m2/page-4

Można też dać zaw 4-D, takich schematów jest dużo , poszukaj na forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zamkniesz zawory na grzanie CWU to masz układ zamknięty - raczej niebezpieczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.