Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka + Ekogroszek Tydzień Grzania Temp Max Na Piecu 21Stc


Gibczyslaw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Mam chyba nietypowy problem.
Po tygodniu palenia w piecu maxymalną temp jaką udało mi się uzyskać to 21stC ......... o co kaman ???

W ubiegłym tygodniu pełen nadziei , że po rozpaleniu za kilka godz będę cieszył się ciepełkiem w całym domku ale okazało się , że lekko nie będzie :(
Przec cały tydzień pali sie na funkcji rozpalanie czyli dmucha non-stop i samoczynnie podaje paliwo. Próbowałem różnych kombinacji nadmuch
od 40 do 80 % , czas podawania jak i czas pomiedzy też w róznych kombinacjach. Kopczyk na palenisku wiekszy i mniejszy , calkiem wypalone jak
i spadające niedopalone kalafiory. Paliwo może nie najwyższego sortu ale przeciez nie może to mieć aż takiego wpływu. Wyczytałem gdzieś , ze powinien
być na wylocie spalin szyber który po przymknięciu spowoduje wolniejszy przepływ ogrzanego powietrza i lepiej odda ciepło do pieca , ale w innym poście
ktoś argumentował , ze w tego typu piecach nie powinno być szybra bo ciąg reguluje się dmuchawą.
Temperatura podłogi co prawda wzrosła z 2 do 10 stC ale w tym tempie to podgrzanie jej do temp 35-40 stC będzie trwało chyba do nastepnego
sezonu grzewczego:(
Obecnie spalam prawie 80kg groszku na dobę.
Ma ktoś jakies pomysły co jest nie tak i co zrobić aby wreszcie ogrzać dom i temp na piecu do 60stC ????
 

I może trochę więcej szczegółów odnośnie budynku.
Nowo wybudowany budynek mieszkalny dwukondygnacyjny , ściany porotherm 25cm + 15cm styro lambda 0,40. Na
gruncie styro 15cm + wylewka 7-8cm z podłogówką.
Strop płyta żerańska 24cm a pod nim wełna 5cm (dla wygłuszenia) i karton-gips. Na stropie styro 6cm + wylewka 7-8cm z podłogówką.
Dach: połowa dach płaski płyta żerańska 24cm od spodu wełna 15cm i karton-gips , a od góry styro 5cm + wylewka ze spadkiem. ( Docelowo
jeszcze będzie styrodur 4cm + 5cm żwir i trawka ). Druga połowa dachu ze spadkiem deskowanie z papą i gontem a od spodu wełna 15cm i karton-gips.
Okna 6-komorowe 3-szybowe. Wentylacja tradycyjna grawitacyjna.
Czyli suma sumarum dom raczej dobrze docieplony i powinien być ciepły.
Powierzchnia użytkowa 430m2 na całości podłogówka.
Piec pleszewski na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym o mocy 37KW. W całym domu podłogówka z pięcioma grupami rozdzielającymi z pompami. Za piecem
2 pompy jedna na parter , druga na piętro , trzecia do bojlerów które są obecnie odcięte. Sterownik "Tigra"
Na początku grudnia zostały wykonane wylewki na podłogówce i do tej pory dom był ogrzewany piecami typu "koza" ale w budynku temperatura można
przyjąć że była raczej niska 3-8 stC.

Z góry dziękuję za wszystkie pomocne komentarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma w której pracuję ma podobną powierzchnię użytkową i kocioł o mocy 35kW. Po solidnym wyziębieniu (np. tygodniu niepalenia) potrzeba kilku dobrych dni żeby dmuchawa w kotle mogła odsapnąć. Zważywszy na warunki jakie muszą panować u Ciebie, nie dziwi mnie tak powolne tempo nabierania temperatury, a zastanawia jedynie kolosalne zużycie paliwa. U nas nawet jak kocioł jest nieustannie w trybie pracy, to nie spali więcej niż 40-50kg na dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po kolei, bo wkradł się chaos i bałagan:

dom 430 m2, całość o.p.

kocioł temp zadana 60 st C, a jaka temp na o.p., z tego co piszesz to zaczynasz wygrzewać podłogówkę, na którym etapie jesteś?

jak sterujesz temp na o.p. i jaką temp zasilasz o.p. , jaka jest temp powrotu - razem i poszczególne kondygnacje?

 

Ogólnie piszesz dużo, ale konkretów mało i co więcej nieczytelnie, edytuj post i opisz dom tzn powierzchnie, ocieplenie, następnie kocioł, instalacja (zdjęcia kotłowni mile widziane), wszystkie temperatury, kocioł, instalacja, powrót instalacji i jak możesz czym palisz, jak wygląda popiół. Spalanie w tym sezonie nie ma nic wspólnego z rzeczywistym, zaczynasz grzać budynek o powierzchni 430 m2, ponad 1000 m3, w tym tony betonu, m3 wody i wszystko co tylko do głowy przyjdzie, pewnie mnóstwo mostków, robisz to wszystko w środku zimy i przejmujesz się spalaniem. W tym sezonie ciepło to już chyba nie będzie, mało tego, ocieplenie stropu chyba jest za małe, 15 cm waty, to prawie nic lub o połowę za mało.

 

Jak możesz to zacznij wygrzewać dom sekcjami albo kondygnacjami, bo w takim tempie wiosna zastanie a w chałpie zimno .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tygodniu palenia w piecu maxymalną temp jaką udało mi się uzyskać to 21stC ......... o co kaman ???

 

 

 21sC na kotle świadczy o nieprawidłowo wykonanej instalacji. Kocioł musi najpierw sam się nagrzać a następnie instalacje

 

Obecnie posiadasz kondensacyjny kocioł na eko groszek 

 

Daj schemat instalacji 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy udało Ci się osiągnąć coś więcej przez te parę dni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchnia użytkowa 430m2 na całości podłogówka.

Piec pleszewski na ekogroszek z podajnikiem ślimakowym o mocy 37KW. W całym domu podłogówka z pięcioma grupami rozdzielającymi z pompami. Za piecem

2 pompy jedna na parter , druga na piętro , trzecia do bojlerów które są obecnie odcięte. Sterownik "Tigra"

 

 

Niestety można się tylko domyśleć jak wygląda instalacja ponieważ autor tematu nie zagląda od dwóch dni. Zastosowanie w niej 8 pomp nie wróży nic dobrego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co stosuje sie pompy w rozdzielaczach? Pytam bo u mnie przy podłogówce parter i piętro mają być 2 tylko w kotłowni a widziałem kilka instalacji że i w kotłowni i przy rozdzielaczach tak jak u autora posta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.