Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

100

Pale od kilku miesięcy i mam ogromny problem z piecem, Pali bardzo dużo, węgiel się nie dopala, dziennie cała szuflada popiolu

Dom 160 metrów z lat 70 tych ocieplony 10 cm steropian, nowe okna,

 

Próbowałem różnych konfiguracji z pompą i ustawieniami

 

Pompa na skalach od 1-3

 

Ustawienia pieca

 

10/40 wentylator na 15%

10/90 wentylaror na 15%

5/45 wentylator na 10%

15/100 wentylator na 15

W pidzie piec wygasł....

 

https://vid.me/VG46

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz w jakim piecu palisz .   Czym palisz tylko podaj jakieś parametry opału.  A tak na wyczucie po obejrzeniu filmu12s  to zmniejsz lub przysłoń min. nadmuch. A co do wyboru pieca to masz podobne parametry domu jak u mnie ale ja w SAS EKO 2,0 zamontowanym w 2004 to bez problemu palił jak spalałem dobrej jakości opał (najlepszy był w moim miał 25 przywieziony osobiście z Juliana)  ale obecnie przyzwoity jest trudno kupić nie wspominam o dobrym. Polecam kupić lepszy opał na próbę (tak50-100kg) i wypróbować Pytaj o kaloryczność powyżęj 25, siarki max do 0,8%, popioł max 8-10%, SPIEKALNOŚĆ  jak najmniejsza - taki do 5 to b.dobry, do10 przyzwoity, powyżej 15 to już problemy, a jak ponad 20 to trudności w paleniu- to taka wyższa technika jazdy.  Jak masz dobry ciąg to może zmniejszyć ciąg kominowy np. zawirowywacze, lub przesłona w czopuchu, lub regulator ciągu kominowego. Ale może inni doradzą lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

luar

kocioł na 3 takie domy- pogadaj z sąsiadami zrób małą ciepłownie i zarabiaj na tym

a poważnie

wklej zdjęcia popiołu, tego co na palniku i napisz jakim węglem go karmiszi  który to konkretnie model jest bo SAS-ów jest kilka i bez tych danych można zgadywać do woli jak CI pomóc z marnym skutkiem

i najważniejsze- napisz co oznacza dla Ciebie "bardzo dużo"(najlepiej w kg/dobę)

 

edyta:

nie doczytałem że pali 35kg/dobę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz, że pali 35 na dobę i są niedopały...

 

Musisz dążyć do eliminacji niedopałów, co w prostej drodze oznaczałoby zwiększenie przerwy między podaniami kolejnej porcji węgla, niestety, dmuchawę masz jakąś supermocną - płomień jak w kuźni. Przy takim nadmuchu zwiększenie przerwy prawdopodobnie skutkować będzie wypaleniem krateru na palniku.

 

Musisz opanować dmuchawę - albo poszukać w sterowniku jakiegoś "kagańca" i ograniczyć jej zakres pracy, albo (co może być szybciej i łatwiej) przesłonić wlot do dmuchawy - jeżeli jest przesłona fabryczna, pozostaw np 1,5 cm przelotu, jeżeli nie ma - zaklej taśmą samoprzylepną na początek, pozostawiając tylko niewielki przelot.

 

Następnie przy zdławionej dmuchawie spróbuj ustawień np. 1:8 (to i tak będzie za duża moc, ale da jakiś punkt wyjścia) i zobacz, co się będzie działo - popatrz np. po nocy, żebyś nie majstrował przy ustawieniach za często.

 

Pamiętaj, że ewentualna zmiana opału też może dać bardzo różne efekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piec to SAS 23 KE Eco - tylko na ekogroszek, nie mam żadnych zaworów 3,4 drożnych może w tym twki problem, szybko się wychladza temeratura jesli spada z podtrzymania nawet do 8 stopni, węgiel to KWK Piast - około 25,26 MJ. Dmuchawę mam już na 5 % a dalej nie przepala nawet przy stosunku 1:10. Chyba coś z instalacją nie tak..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Dmuchawę mam już na 5 % a dalej nie przepala nawet przy stosunku 1:10....

 

Dobrze napisałeś,że dmuchasz tylko na 5%,czy 50%?

Jeśli tak to nic dziwnego.że taki efekt,ustaw na początek 30% i obserwuj.(jak nie dopala zwiększaj nadmuch co 5%)

Proporcja 1:10 na tą pogodę właściwa.

 

Też palę Piastem 25MJ/kg na 1:12 i dmucham na 40%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem do domu po 2 zmianie , a tam zasobnik po 8 godzinach pusty = wrzuciłem 25 kg

nastawy miałem 15 na 50 , dmuchawa na 17%. Węgiel kompletnie nie przepalony w popielniku a na ruszcie kopiec wzorcowy...

Zwiększam przerwę na 120 i dmuchawę na 15%. zobacze co dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy takich nastawach nigdy go nie spalisz

zrób tak:

podawanie 5sek

przerwa 45 sek

nadmuch 40%

jak będzie niedopał wydłużaj przerwę

jeśli mimo niedopału nie osiągnie zadanej podnieś nadmuch o kilka % 

 

Ty mu ustawiłeś prawie moc maksymalną a dmuchasz jak w świeczkę na torcie- tak się nie da zwyczajnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok jest troszkę lepiej ale nadal spalanie w okolicach 30 kg.

Zwiększyłem dmuchawę do 42% i zwiekszyłem podawanie do 8 sekund.

Czy to normalne że spada mi temepratura zadana o około 6-8 stopni i piec aby wrócić do zadanej czyli 60 pracuje około 30 min a w podtrzymaniu stoi maks 15

 

W którym kierunku iść?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czemu wszyscy oczekują od kotła dogrzania w 5 minut do zadanej i 2 godzinnego odpoczynku?

to są kotły stałopalne a nie stale kiszące opał :(

w nich ma się odbywac praca czyli grzanie a podtrzymanie jedynie gdy jest chwilowy nadmiar mocy

to dobrze że pracuje dłużej niż stoi - najlepiej aby wcale nie stał tylko pracował cały czas, wtedy nie ma strat.

spadki temperatury wynikają z potrzeb domu i ze sposobu pracy.

jak stoi kocioł to na palniku spada temperatura, potem zanim się rozbuja to woda w układzie zdąży się wychłodzić, można to porównać do przygasania ogniska. zanim dorzucisz nową porcję drewna i się ona ponownie rozpali to chwilę jest jednak trwa.

jeśli kocioł będzie pracował 40 minut a stał 5 to po pierwsze nie spadnie tak nisko temperatura złoża i nie spadnie tak nisko temperatura układu. nie będzie więc takich wahań temperatury i stabilna praca.

 

w jakim kierunku masz iść?

ja bym zmniejszył podawanie i moc nadmuchu aby dłużej pracował a krócej stał

Ty musisz jednak zdecydować czego chcesz od kotła. ja moge tylko sugerować kierunki zmian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czemu wszyscy oczekują od kotła dogrzania w 5 minut do zadanej i 2 godzinnego odpoczynku?

to są kotły stałopalne a nie stale kiszące opał :(

w nich ma się odbywac praca czyli grzanie a podtrzymanie jedynie gdy jest chwilowy nadmiar mocy

to dobrze że pracuje dłużej niż stoi - najlepiej aby wcale nie stał tylko pracował cały czas, wtedy nie ma strat.

Każdy świeży palacz myśli dokładnie tak samo. Dać ostro w palnik i potem niech pół dnia stoi.

Sam jestem najlepszym przykładem, że wierzyć mi się nie chciało, że jak będzie długo chodził to jest lepiej i ekonomiczniej.

Teraz wiem,  że się myliłem i trzeba dążyć aby pracował stale i minimum odpoczywał.

@luar87 – słuchaj Timona i nie zwiększaj mocy tylko ją zmniejszaj.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ostatnio testuję nowe softy i na kilku z nich kocioł inaczej pracował. mocniej schodził poniżej zadanej, ciągnął w górę z wyższą mocą i potem w efekcie tego sie odstawiał na kilka minut(czasem nawet do 8-10min) w efekcie takiej pracy układ się wychładzał i było wachlowanie temperaturą. skutek uboczny wyższe spalanie przy zbliżonych temperaturach zewnętrznych o około 1,5-2kg/dobę, spieki z popiołu. po wrzuceniu softu który lepiej ogarnia proces spalania kocioł się nie odstawia poza okresami po grzaniu CWU kiedy to musi się podgrzać powyżej temp CO- potem musi oddać ciepło niestety i robi to w podtrzymaniu. poza tymi 2 okresami w ciągu doby nie ma odstawień a oscylacja jest +/- 1st od zadanej

post-32729-0-75766600-1423222377_thumb.jpg  post-32729-0-42209700-1423222386_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc, głównym celem jest to aby węgiel wypalał się w całośći to główna bolączką. Będę informował na bieżąco mam nadzieje o sukcesach
w spalaniu

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli węgiel się nie spala wydłużaj przerwę podawania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.