Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przymierzam się do samodzielnego wykonania nowej instalacji otwartej c.o + c.w.u ( z pompami). Zdolności manualne jakieś tam posiadam, natomiast potrzebuję uzyskać kilka informacji od bardziej doświadczonych kolegów. Mianowicie główną rurę która będzie doprowadzać wodę do grzejników, mam w planie puścić przy podłodze na piętrze które wcześniej nie było wgl ogrzewane, a od tej rury która będzie miedziana robić rozgałęzienia z PEXU do grzejników znajdujących się na tym piętrze oraz parterze. I właśnie w tym miejscu potrzebuję tej informacji, bo o ile rura zasilania może "iść" w dół do grzejnika na parterze to czy rura powrotu może "iść" od grzejników na parterze do góry i łączyć się z rurą powrotu właśnie na piętrze. Instalacja będzie posiadała obieg pompą bo zdaję sobie sprawy że w tym wypadku grawitacja nie zadziała, ale czy grzejniki na parterze i piętrze będą grzały poprawnie? Oczywiście pamiętam o takich rzeczach jak odpowiednie odpowietrzenie instalacji. W ten sposób chciałem "okrążyć" wszystkie pomieszczenia na piętrze i jednocześnie mieć jedną główną rurę zasilania i powrotu dla piętra oraz parteru. Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

post-47876-0-03987200-1422999358_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie taka instalacja będzie działać, ale nie znamy mocy, ani długości rury główne, może się  okazać, że lepiej będzie ułożyć 2 rury zasilające i powrotne, mniej będzie stopniowania.

 

Ponadto połączenie Cu/ PEX nie jest wcale tanim rozwiązaniem - lepiej już sam PEX lub sama miedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł to Hef ten zwykły z klapką 14 KW. Takie okrążenie miałoby jakieś 15-20 metrów. Kocioł bd znajdował się na parterze. Naczynie przelewowe bd więc musiało być umieszczone pod sufitem na piętrze lub na strychu. Powiadasz, że takie połączenia wyjdą drogo? W głowie zakładałem właśnie taki plan ze względu na koszt samej miedzi. Na dobre rozplanowanie całej instalacji mam troszkę czasu, gdyż planuję ją zrobić dopiero po zimie, jak już minie sezon grzewczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacje z tego powodu chce zrobić taką okrężną, gdyż na piętrze nie ma jeszcze wylanej wylewki na styropianie, a rur nie chce zalewać betonem, tak by nie było potrzeby nic kuć w razie W. Chodzi o zawory termostatyczne? Bardziej myślałem by "sterować" temperaturą w instalacji za pośrednictwem zaworu 4D. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ma być w posadzce to nie powinno być łączeń, tu był podobny temat, w którym koledze zaproponowałem umieszczenie na piętrze rozdzielacza z którego zasilił PEX-em bezpośrednio każdy grzejnik, bez łączeń w podłodze, wyszło to najtaniej i najprościej.

 

Natomiast mylisz głowice termostatyczne z samymi zaworami z regulacją wstępną, regulacja jest potrzebna do ustawienia przepływów przez każdy grzejnik osobno.

W innym przypadku będą potrzebne kryzy - rzecz historyczna i mało obecnie spotykana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zamierzam niczego zalać w posadzce. Na parterze jest 6 grzejników aluminiowych w sumie jakieś 75 żeberek. Piętra grzejniki i tak by nie ogrzewały jeszcze póki co, więc jeśli by brakowało mocy na drugie tyle grzejników to bd rozważał mocniejszy kocioł. Pow. to 100m2 parteru i 100m2 piętra. Nie zorientowałem się jeszcze w temacie wystarczająco, ale myślałem że do połączenia PEXu z miedzią są do wlutowania jakieś specjalne trójniki, popraw mnie jeśli się mylę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby PEX z miedzią połączyć to trzeba wstawić trójnik przelotowo , w bok odejście nyplem lutowanym z gwintem 3/4 i do tego przykręcasz złączkę z PEX, czyli : 4-5 połączeń lutowanych i 1 skręcane podwójnie - zaciskane na PEX i skręcane do nypla. - możliwości że będzie ciekło dużoooo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w takim razie muszę przemyśleć jeszcze raz sprawę poprowadzenia instalacji, i zrobić kosztorys ile wyjdzie sama miedzią  a ile PEXem. W takim razie bardzo dziękuję póki co za pomoc. Jeśli będę potrzebował jeszcze porad ( a będę potrzebował na pewno), to się tu do was zgłoszę :D Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.