Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Budynek z 2001roku powierzchnia całkowita 191m2\ dom z parterem i piętrem; ściana 3 warstwowa suporex(beton komórkowy)25cm, styropian 5cm, porotherm 14cm - ściana w sumie 44 cm//skosy słabo ocieplone (mostki cieplne-wychodzi wilgoć pleśń w narożnikach)skosy betonowe niby 5cm styropianu , ostatni strop  połączony ze skosami  ma 8 cm styropianu, podłoga parteru 3 cm keramzytu; przy oknach w całym domu chyba mostki cieplne; dom ma balkon i taras; drzwi tarasowe 1 szt; drzwi balkonowe 1szt;drzwi wejściowe 2 szt; okna standardowe 9 szt; Okna 90x65 cztery szt; Garaż przerobiony na pokój narazie nie ogrzewany 25m2 w najbliższych planach podłączenie do CO)

 

Parter:podłogówka 35 m2; grzejnik panelowe podwójne 4szt wymiary 110x50/70x50/100x60/60x90/grzejnik panelowy pojedyńczy 40x50(g

Boiler 80 litrów

Piętro: podłogówka 20m2; 2 grzejniki łazienkowe 110x52/170x60cm / 2grzejniki żeberkowe aluminiowe( 15 i 12 żeberek). 3grzejniki panelowe pojedyńcze 50x50/100x6/60x90cm;Rozdzielacze CO 2 szt; standardowa pompka na CO i CWU.

 

Obecnie używam pieca 38 KW miałowego zasypowego, którego instalator bez pojęcia nam zamontował, przy takiej pogodzie wsypuję do niego około półtora wiadra 30 litrowego i spala wszystko w 8 godzin gdy zasypę więcej to zaczyna się gotować mimo  że na wyjściu z pieca jest 55 stopni;

 

Piec chcę wymienić bo nie mam czasu żeby latać z łopatą i dosypywać  w związku z czym prosiłbym o pomoc w doborze mocy pieca z podajnikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że 17 lub 23 kW będzie wystarczający, ale najlepiej oblicz to podstawiając dane do kalkulatora pod linkiem:

 

www.cieplowlasciwie.pl

 

kliknij "sprawdź swój dom" wpisz dane i podaj link do strony z wynikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/l3v

W obliczeniach dałem delikatna poprawkę na izolację styropianową dachu.

JEST TUTAJ PROBLEM BO SKOSY W DOMU SĄ OCIEPLONE PODOBNO STYROPIANEM 5 CM A SUFIT NAD SKOSAMI (OSTATNI STROP) PODOBNO STYROPIAN 10

W BUDYNKU JEST WIELE MOSTKÓW CIEPLYCH.

Według projektu domu średni roczny współczynnik zużycia energii wynosi 117,18Kwh/(m2rok) z tym że dom był budowany metodą gospodarczą; izolacja ścian 5cm zamiast 6cm; izolacja podłogi na gruncie zamiast 5 cm styropianu dano 5 cm keramzytu; izolacja termiczna dachu w tym skosów powinno być 17 cm wełny lambda 0,038 a jest  zrobiony skos betonowy z 5 cm warstwą styropianu (wykonanie izolacji styropianowej mało precyzyjne-wilgoć w narożnikach) na to krokwie deskowanie papa i blachodachówka; liczne mostki cieplne przy oknach.

Z projektu powierzchnia całkowita to 190,5m2; a kubatuta 615m3/ Niewiem czy w projekcie brane było pod uwagę ogrzewanie garażu 25m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł do 15KW

gdzie się da poprawić izolację termiczną, gdzie się da dołożyć, mizerna izolacja z każdej strony

przy takim zapotrzebowaniu nie spodziewaj się niskiego zużycia opału

zakładając że faktycznie będzie potrzebował dla -20st około 12KW to teraz w okolicy zera połowę tego a to daje zużycie na poziomie 25kg/dobę a przy -20 około 50kg/dobę 

szukaj kotła z palnikiem który spali nie tylko ekogroszek ale i miał oraz mieszanki

jak znajdziesz chwilę przeczytaj mój poradnik - jest na górze strony głównej działu podpięty może pomoże Ci wybrać właściwie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mniej więcej wygląda dom i jego izolacja termiczna

 

 

post-23338-0-63129200-1423048870_thumb.jpg

 

 

Po konsultacji z rodziną drobna korekta wyników z kalkulatora
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/l4t
 
Na stan dzisiejszy nie ma możliwości poprawienia termoizolacji dom w tamtym roku był tynkowany a ze skosami jest problem bo krokwie są zalane betonem także niema gdzie dać izolacji

 
Chciałbym zakupić piec SKAM-P Premium
12KW:
Praca w zakresie mocy 3,6 - 15kW
lub
17KW
Praca w zakresie mocy 4,8 - 21kW
 
Czym te dwa piece podczas eksploatacji będą się różnić orientacyjnie?
 
Drugie pytanie czy nie za mało to 12 KW jak teściu usłyszy to zawału dostanie, bo teraz mamy 38 kw pali się 8 godzin dziennie przy zasypie 40 litrów miału (mam wiadro 30litrowe  niewiem ile to kilo więc taki przelicznik)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam kiepską wyobraźnie i jakoś nie wszystko do mnie dociera z tego rysunku

myślę jednak że najprostsze co możesz zrobić jesli masz dostęp to na te 10cm styropianu od góry dołożyć wełnę jakieś 15cm

jak jest miejsce między krokwiami to też bym dołożył ile się zmiesci

jak dom ma 2 piętra i nad nimi poddasze to ja bym ładował izolacje w strop tego poddasza żeby go nie ogrzewać i wtedy zamiast w skosy to na podłogę poddasza wełnę- da to duże oszczędności- u siebie tak mam i wiem ile mniej dzięki temu zużywam opału

myślę że możesz śmiało brać 12KW- pogadaj z Pieklorzem dobierze CI odpowiedni zestaw- dobierze palnik do miału i sterowanie adekwatne do potrzeb Twoich i instalacji

Twój przewymiarowany 3 krotnie kocioł zasypowy  pracuje z kiepską sprawnością i tylko około 30% z tego co tam sypiesz przetwarzane jest na ciepło w tyłek a reszta się marnuje

w kotle z podajnikiem prawidłowo dobranym i z dobrymi nastawami spalanie przebiega nawet na niskiej mocy ze sprawnością 70%

masz zatem ponad 2 razy tyle ciepła z tej samej ilości opału co w śmieciuchu

jesli zatem w nim szło 40l miału to w zasobniku spali mniej niż połowę czyli poniżej 20l

a jak zamienisz niskokaloryczny miał na średniej mocy ekogroszek to jeszcze mniej wyjdzie 

generalnie przy zapotrzebowaniu 11KW maksymalnie spalisz około 43kg ekogroszku

kalkulator policzył Ci ile zużyjesz miału i ile groszku ale przy dobrej sprawności

wprowadź do tego jeszcze moc obecnego kotła i ilość opału na sezon i będziesz wiedział ile z tego marnujesz- może to otworzy oczy tym co nie wierzą 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, masz trudną sytuację - skosów faktycznie nie da się docieplić, jedyne to wejść na stryszek i jak najbardziej rozłożyć wełnę mineralną na strop od góry, ewentualnie styropian, jeżeli często potrzebujesz tam chodzić - coś to powinno dać.

Żelbetowa "trumna" na poddaszu wymagałaby położenia docieplenia nakrokwiowego - o tym pomyślisz przy okazji remontu pokrycia, jeżeli Ci się to trafi.

 

Widzisz z danych że, kocioł 12 kW może pracować nawet na 15kW - tu już masz zapas mocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do wyliczeń jest tam  napisane Liczba wszystkich kondygnacji budynku Wlicz tutaj piwnicę, parter, każde z pięter, poddasze/strych - obojętnie czy ogrzewane, czy nie. Czy ten mały strych (dokładnie widać na obrazku w moim poście powyżej) też muszę podać jako 3 piętro bez ogrzewania?

 

SKAM-P Premium
12KW:
Praca w zakresie mocy 3,6 - 15kW
lub

SKAM-P Premium
17KW
Praca w zakresie mocy 4,8 - 21kW
 
Czym te dwa piece podczas eksploatacji będą się różnić orientacyjnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol.@adamek nie napisał jednoznacznie ale ze schematu wynika,że poddasze jest zamieszkałe i rzeczywiście trudno to docieplić.

Chyba,że od środka skosy i sufit chociaż na gr.stelaża dać wełnę,folię i wykończyć płytami gk(dodatkowy koszt,bałagan w domu,no i reakcja teścia na taką wiadomość :lol:)

Trochę dziwię się sposobowi palenia w tym  miałowcu.

Przy mocy 38kW komora zasypowa powinna pomieścić co najmniej 50-70kg miału.

Wsypując 45-50kg powinno bez problemów palić się przy dobrych nastawach sterownika całą dobę.

Po jaką cholerę rozpalać co 8h.

Wracając do kotła z podajnikiem to 12kW styknie,a Skam to dobry wybór.

Mimo wszystko przy takich parametrach domu,musisz liczyć się ze spalaniem 5t ekogroszku lub 6t miału na cały rok z CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stronka ciepłowłaściwe da Ci pewien pogląd ogólny - nie wyliczy Ci szczegółowo zapotrzebowania na moc dla budynku, bo nie jest w stanie wszystkich szczegółów danej konstrukcji ogarnąć. Ja bym ten stryszek dał jako piętro i zaznaczył, że nieogrzewane, ale wiele to nie zmieni.

 

Masz zapotrzebowanie na moc według tegoż kalkulatora około 60-70W/m2 - czujesz, ze masz mostki, możesz więc przyjąć 80 W/m2.

190 m2 podłóg do grzania x 80W = 15,2kW, czyli tyle ile mniejszy SKAM pociągnie.

 

Pytanie jest takie- czy między kotłami jest tylko różnica w powierzchni wymiennika (wówczas ja brałbym jednak większy) czy też palniki są nieco inne (wówczas brałbym mniejszy).

Nie zmienia faktu, że konieczna jest konsultacja z producentem odnośnie specyficznych warunków pracy tj. nastawienie na miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kol.@adamek nie napisał jednoznacznie ale ze schematu wynika,że poddasze jest zamieszkałe i rzeczywiście trudno to docieplić.

Chyba,że od środka skosy i sufit chociaż na gr.stelaża dać wełnę,folię i wykończyć płytami gk(dodatkowy koszt,bałagan w domu,no i reakcja teścia na taką wiadomość :lol:)

Trochę dziwię się sposobowi palenia w tym  miałowcu.

Przy mocy 38kW komora zasypowa powinna pomieścić co najmniej 50-70kg miału.

Wsypując 45-50kg powinno bez problemów palić się przy dobrych nastawach sterownika całą dobę.

Po jaką cholerę rozpalać co 8h.

Wracając do kotła z podajnikiem to 12kW styknie,a Skam to dobry wybór.

Mimo wszystko przy takich parametrach domu,musisz liczyć się ze spalaniem 5t ekogroszku lub 6t miału na cały rok z CWU.

To 3 piętro czyli strych nie jest zamieszkane tam się nie da mieszkać, a palenie u mnie wygląda tak że, jak wsypę w taką pogodę jak dziś miał do pełna to zaczyna się gotować woda w środku mimo że miał podleje wodą, niby na sterowniku pokazuje 55 stopni;

Nie rozpalam co 8 godzin tylko co dzień na 8-10 godzin bo w domu ciepło zresztą może nie zajmujmy się teraz tą sprawą.

Dobra zostaje przy 12 KW tylko jak będzie za mało to nogi z du....powyrywam!!!!!!!!!

 

"Pieklorz" osoba na tym forum produkująca piece ? chciałbym dowiedzieć się coś więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To 3 piętro czyli strych nie jest zamieszkane tam się nie da mieszkać.

 

"Pieklorz" osoba na tym forum produkująca piece ? chciałbym dowiedzieć się coś więcej

 

Dla mnie poddasze to to,co jest nad parterem,a nie jakiś trójkącik ze schematu przy kalenicy(to chyba oczywiste).

 

Tak kol.Pieklorz to producent kotłów i na wszystkie pytania i wątpliwości dostaniesz pełną i wiarygodną odpowiedz.

Napisz,zadzwoń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma jakąś stronę internetową z ofertą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To 3 piętro czyli strych nie jest zamieszkane tam się nie da mieszkać, a palenie u mnie wygląda tak że, jak wsypę w taką pogodę jak dziś miał do pełna to zaczyna się gotować woda w środku mimo że miał podleje wodą, niby na sterowniku pokazuje 55 stopni;

Nie rozpalam co 8 godzin tylko co dzień na 8-10 godzin bo w domu ciepło zresztą może nie zajmujmy się teraz tą sprawą.

Dobra zostaje przy 12 KW tylko jak będzie za mało to nogi z du....powyrywam!!!!!!!!!

 

"Pieklorz" osoba na tym forum produkująca piece ? chciałbym dowiedzieć się coś więcej

zanim zaczniesz jakieś rękoczyny weź w dłoń kalkulator i miarkę i wykonaj proste obliczenia

pomierz kazdy metr który grzejesz i pomnóż przez 80W biorąc pod uwagę to co napisał balbulus

jesli jest ich dokładnie 190 to wyjdzie 15,2KW

 

na stronie wyszła Ci zaś powierzchnia ogrzewana 176m2 a to daje 14,08KW

zakładając że mieszkasz w Bełchatowie i jesli masz dostęp do tanich niskokalorycznych węgli to wziąłbym jednak 17KW - tam Jarek wstawia chyba większy palnik a on sobie lepiej poradzi z większą ilością niskokalorycznego opału.

z drugiej strony jeśli sypiesz 30-40L na dobę co da jakieś 35kg w przybliżeniu to uzyskujesz z tego rozkładając na całą dobę wyprodukowane ciepło około 90KWh zakładając 40% sprawność tego przewymiarowanego potwora.

90KWh to jest około 18kg węgla(średnio 5KWh z 1kg liczę)

licząc dalej spalając 18kg/dobę bo tak by się to rozłożyło w kotle z zasobnikiem (przy temperaturach zbliżonych do zera zakładam) masz średnią moc na poziomie około 4KW już zaokrąglając. to przy -20 będzie 2 razy więcej potrzeba czyli około 8KW średniej mocy

zakładam że moc szczytowa nie przekroczy 12KW

nie znam jednak Twojego domu i mając jedynie te dane które przedstawiłeś pogadałbym z Pieklorzem o jakimś miksie 12KW z nieco większym palnikiem lub ewentualnie 17KW w standardowej konfiguracji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za tak duże zainteresowanie, zdecydowałem że wyliczenie zapotrzebowania na energię zlecę komuś kto się tym profesjonalnie zajmuje; podobno około 350zł

W skali całej inwestycji czyli zakupu pieca 6000-8000zł jest to nieduży koszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo rozsądnie - jeśli nie masz pewności lepiej zlecić komuś kto robi to zawodowo. koszt niezbyt duży a pozwoli precyzyjnie dobrać moc do potrzeb i spalać paliwo z wysoką sprawnością co nie jest proste w mocno przewymiarowanym kotle.

napisz jakie wyniki wyjdą i jakie decyzje podejmiesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zakupić piec SKAM-P Premium

12KW:

Praca w zakresie mocy 3,6 - 15kW

lub

17KW

Praca w zakresie mocy 4,8 - 21kW

 

Czym te dwa piece podczas eksploatacji będą się różnić orientacyjnie?

 

Drugie pytanie czy nie za mało to 12 KW jak teściu usłyszy to zawału dostanie, bo teraz mamy 38 kw pali się 8 godzin dziennie przy zasypie 40 litrów miału (mam wiadro 30litrowe  niewiem ile to kilo więc taki przelicznik)

 

Zawsze możesz zamówić Skam-P Plus 12 kW z większą głowicą na palniku [tylko nią różni się palnik pod 12 i pod 17 kW], a gdy kiedyś docieplisz dom zamówisz mniejszą głowicę i wymienisz ją w 5 minut - już takie zestawy sprzedawałem i obecnie jeden ogrzewa dom w budowie, nie ocieplony i daje radę choć 12 kW jest dobrany już do gotowego, ocieplonego.

 

12 i 17 kW w wersji plus różnią się wymiennikiem i głowicą palnika.

 

Niedawno wymieniłem klientce tłokowca 35 kW na kociołek 17 kW i też miała obawy czy wystarczy, tymczasem zadzwoniła po 2 dniach z pytaniem jak zmniejszyć grzanie bo jej ta 17 dom przegrzewa [a przy okazji nie zasyfia sadzą okolicy jak tłokowiec z rusztem wodnym].

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.