Skocz do zawartości

akm97

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem w trakcie instalacji podłogówki i CWU. Hydraulik zaproponował podłączenie do kotła kondensacyjnego na złączkach ze stali nierdzewnej zamiast na miedzi. Nie znałem dotąd takiego rozwiązania. Co o tym sądzicie, pod względem:

- kosztów,

- strat ciepła,

ale przede wszystkim:

- trwałości połączeń,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nierdzewka to bardziej do instalacji c.w.u. Jak już chcesz w stali to stal węglowa.System na pewno lepszy, prostszy w wykonaniu. Nie ma ryzyka zbyt dużej ilości pasty, przegrzania rury, źle wykonanego połączenia lutowanego. Materiał też trwalszy niż miedź. Cena większa. Tu możesz poczytać http://www.sanha.com.pl/produkty/materialy/stal-szlachetna.html?L=5

a tu cennik http://www.sanha.com.pl/fileadmin/blaetterpdfs/PL/Preisliste_2014_PL/index.html#55/z

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje. Mam wycenę za całość instalacji, więc cena się nie zmienia. Myślałem, że propozycja tych złączek padła, bo są tańsze i gorsze od miedzi. Może chodziło o stal węglową, a nie o nierdzewną. Czy węglowa również jest OK, czy tylko nierdzewna?

Rozumiem też, że do podłączenia rur podłogówki do kotła się nie nadaje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być zastosowana stal węglowa zewnętrznie ocynkowana, łączona w bardzo szybkiej, wygodnej i bezpiecznej technologii "Press" (zagniatanie kształtki na rurze). W tym przypadku spełnione muszą być przede wszystkim dwa ważne warunki: instalacja wykonana z tych rur musi być zamknięta (ciśnieniowa) bez dostępu powietrza do wody instalacyjnej, rury muszą być też zabezpieczone przed długotrwałym oddziaływaniem wilgoci na zewnętrzne ścianki rury - przejścia rur przez pomieszczenia o podwyższonej wilgoci, zabezpieczenie przed "poceniem" się rur itp. 

 

Ceny możesz porównać sobie sam:

 

Stal węglowa (System KAN-therm Steel): http://pl.kan-therm.com/kan/upload/cennik-steel.pdf

Stel nierdzewna (System KAN-therm Inox): http://pl.kan-therm.com/kan/upload/cennik-inox.pdf

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być zastosowana stal węglowa zewnętrznie ocynkowana, łączona w bardzo szybkiej, wygodnej i bezpiecznej technologii "Press" (zagniatanie kształtki na rurze). W tym przypadku spełnione muszą być przede wszystkim dwa ważne warunki: instalacja wykonana z tych rur musi być zamknięta (ciśnieniowa) bez dostępu powietrza do wody instalacyjnej, rury muszą być też zabezpieczone przed długotrwałym oddziaływaniem wilgoci na zewnętrzne ścianki rury - przejścia rur przez pomieszczenia o podwyższonej wilgoci, zabezpieczenie przed "poceniem" się rur itp. 

 

Ceny możesz porównać sobie sam:

 

Porównałem ceny wykonania mojej kotłowni zw miedzi lutowanej z technologią zgniataną z rury zewnętrznie ocynkowanej i wyszło że miedź jest prawie 3x tańsza 

Nie mówiąc już o tych zastrzeżeniach - instalacja zamknięta i bez skraplania wilgoci na rurach.

 

Jednym słowem system do bani - drogi, wymagany specjalistyczny sprzęt montażowy, trudny w poprawie lub przeróbce.

 

 

PS

Oczywiście porównałem ceny katalogowe a nie po rabatach, gdyż te są indywidualne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wliczając do porównania koszty robocizny (wykwalifikowany monter do lutowania - nie każdy "zjadacz chleba" sobie z tym poradzi), czas montażu jednego i drugiego systemu, ceny rynkowe po rabacie, zaciskana stal węglowa wychodzi bardzo konkurencyjnie do miedzi lutowanej a nawet tradycyjnej stali spawanej - dane z analizy wykonanej klika lat do tyłu na przykładzie wymiany instalacji c.o. w budynku wielorodzinnym na jednym z warszawskich osiedli, nazwy już nie pamiętam.

 

Brak pracy z otwartym ogniem to był dodatkowy plus gdyż wymiana prowadzona była na żywym organizmie tzn. w lokalach które były cały czas użytkowane przez mieszkańców.  

 

Bardzo prosty i nieskomplikowany montaż umożliwia składanie instalacji nawet przez osoby niewykwalifikowane, wystarczy krótki instruktaż lub zapoznanie się z zasadami montażu podanymi w poradnikach technicznych - narzędzi nie musisz kupować możesz je wypożyczyć.

 

System przed zaprasowaniem możesz dokładnie spasować/złożyć bez problemów "na sucho", jak jest OK wykonujesz zaprasowanie poszczególnych kształtek - w miedzi tego nie zrobisz.

 

Czas wykonania instalacji jest zdecydowanie krótszy na korzyść stali zaprasowywanej, a w przypadku większych inwestycji (instalacji) jest nieporównywalnie krótszy... a czas to pieniądz.

 

Pozdro ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz kolego ale osobą niewykwalifikowanym to można dać klocki do składania a nie instalacje.

 

Jedyny plus systemu pres to, tak jak napisałeś, nie wymaga używania otwartego ognia, dlatego używam go do instalacji gazowych gdzie lutowanie na twardo w mieszkaniach jest bardzo utrudnione

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.