Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Mała Pojemność Kotła Górnego Spalania - Jak Przerobić?


pereterol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Posiadam kocioł górnego spalania, który ogrzewa dom ok 150mz lat 50. Do kotła wchodzą tylko 2 wiadra węgla z racji nisko umieszczonych drzwiczek załadunkowych. Po rozpaleniu od góry pali się ok. 8-9h, osiągając zadaną temperaturą po 1,5h. 

Jak poprawić stałopalność tego kotła? Myślałem nad dorobieniem zewnętrznego pieca, jak w tym poście: https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/5024-wlasny-kociol-dolnego-spalnia/?p=40872 

Widzę, że jest to sprawdzone rozwiązanie.  Tylko jak dobrać wielkość palnika i rusztu? Myślałem nad rusztem 20x30 cm i palnikiem 10x15cm. Tylko czy to nie za mało? 

Są jeszcze inne alternatywy, nie licząc wymiany kotła na nowy? 

Palę węglem 33 z Jankowic, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kupić węgiel np. z Chwałowic. 

Przekrój mojego kotła wygląda mniej więcej tak: post-5885-0-33572700-1422671123_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co u Ciebie oznacza wiadro w kilogramach? Chwałowice są słabsze, ale czystsze (sprawdzone osobiście). Zakładam, że mieszkasz w okolicy Rybnika, więc lepiej weź Marcela i popracuj nad powietrzem wtórnym, bo przy tym węglu tu możesz wiele zyskać. Przy paleniu od góry w pewnej fazie kocioł powinien iść praktycznie na samym powietrzu powietrzu wtórnym, dopalając gazy i utrzymując temperaturę bez lub z niewielkim zdymianiem węgla. Próbowałeś palenia bocznego? W pewnych konstrukcjach moim zdaniem może być efektywniejsze i czystsze od spalania od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj! 

Jemu chodzi o długo palność  a nie czystość spalania.

Ma chęć do przeróbek - to może to:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18253-podajnik-z-beczki/

Jak byś miał ochotę pobawić się w spawacza to lepiej zamontować oryginalny palnik np. ardeo .(chyba nie przekręciłem nazwy) lub podobny .

Dlaczego lepiej -bo spalanie współprądowe jest bardziej ekonomiczne od spalania przeciw prądowego które jest realizowane w beczce jurgonki.

 Beczka jest natomiast zdecydowanie tańsza.

Albo przerób go na dolniaka  -dużo na ten temat jest na forum ,i to by było chyba najprostsze.

tu przykład:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16245-palnik-do-spalania-dymu-wasze-opinie/

poz.henryk1953 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślałem, że czystość spalania w górniaku i wydłuża jego czas ponieważ wzrasta efektywność? Tak przynajmniej jest u mnie. Również myślałem, że przerobienie na dolniaka generalnie skróci stałopalność zmniejszając już i tak nie za dużą komorę. Dodatkowo można wtedy zapomnieć o węglu typu 33. Pomyślałem również, że przejście na Chwałowice jeszcze pogorszy sytuację, natomiast zakup węgla z Marcela może pozwolić pociągnąć trochę dłużej. No i czyje Kung Fu jest lepsze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy mi na jak najdłuższej stałopalności, ponieważ czasem nie ma mnie w domu przez kilkanaście godzin. Po tym czasie ściany zdążą się wychłodzić. Do komory zasypowej wchodzi ok 25l węgla, ile kg - nie wiem (zważę przy najbliższej okazji. Jednak myślę, że nie więcej, niż 20kg). 
Czy czystość spalania wiąże się bezpośrednio z ilością ciepła na jednym zasypie?
Przeróbka na dolniaka, to dobry pomysł, jednak zmniejdzyło by to pojemnosc jeszcze bardziej. Dlatego myslalem o zewnetrznym piecu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam podobny problem jak autor tematu, stałopalność marna a dodatkowo nie zawsze się chce rozpalać od nowa.

Jadnak mam pytanie na pograniczu teorii i praktyki, mianowicie, przy jakich rozmiarach komory zasypowej przeróbka z gs na ds ma jeszcze sens?

 

Dołączam uproszczony schemat kotła i mój pomysł na przeróbkę. Pytanie o minimalny rozsądny wymiar G? Szerokość komory zasypowej ok 33cm.

post-58887-0-19855200-1422726566_thumb.jpg

post-58887-0-50283200-1422726570_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dołączam uproszczony schemat kotła i mój pomysł na przeróbkę. Pytanie o minimalny rozsądny wymiar G? Szerokość komory zasypowej ok 33cm.

 

Głębokość komory zasypowej do pionowej przegrody powinna mieć 20cm.

Szer. 33cm jest za duża ale łatwo będzie zrobić 20-25cm.

Przydała by się wys. zasypu 40cm,a ile jest uCiebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komora zasypowa ma 33x33cm, wysokość od rusztu do drzwiczek zasypowych to ok 40cm.  Zakładając głębokość 20cm to wychodzi 26l pojemność zasypu. A ten wymiar 20-25cm dotyczy całej komory czy samego palnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komora zasypowa ma 33x33cm, wysokość od rusztu do drzwiczek zasypowych to ok 40cm.  Zakładając głębokość 20cm to wychodzi 26l pojemność zasypu. A ten wymiar 20-25cm dotyczy całej komory czy samego palnika?

 

Uważam,że powinno się zmniejszyć szer. komory zasypowej i jednocześnie będzie mniejsza pow. rusztu(20gł.,25szer.)

Myślę,że moc kotła będzie wystarczająca.

Gardziel palnika 20x8 powinna być wystarczająca(najlepiej dobrać doświadczalnie do swoich potrzeb)

 

B. fajny palnik zrobił kol.@resg  post#218

Może być pomocny przy Twojej przeróbce

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16245-palnik-do-spalania-dymu-wasze-opinie/page-11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O moc raczej się nie martwię, bo u mnie 8kW spokojnie wystarczy. Obawiam się tylko czy zmniejszenie komory zasypowej do takich rozmiarów nie wymusi dokładania do kotła co godzinę, biorąc pod uwagę fakt, że głownie palę drewnem i węglem brunatnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o wykonaniu z cegieł szamotowych rodzaju lejka, który by kierował opał na środek rusztu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyjdzie z tego bardzo zgrabny DS tylko na rys. ta przerwa za pierwszym krótkim wymiennikiem wydaje się mała, przy DS zaślepiamy górny prześwit nad pierwszym wymiennikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie w najbliższym czasie kupię kilka cegieł (płytek?) szamotowych i zrobię takie coś: post-5885-0-62862900-1422827745_thumb.png
Muszę tylko znaleźć sposób na doprowadzenie powietrza wtórnego. Jaki zrobić przekrój palnika? Widziałem różne, prostokątne i kwadratowe. Czy 150cmwystarczy? Ile rusztu zostawić? 
Mam nadzieję, że resztę węgla z Jankowić uda mi się spalić po przeróbce (może z dodatkiem drewna lub z otwartą KPW?) 
Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że kolega ma podobny problem. A co do tych płytek to w jakich wymiarach są dostępne takie płyty-cegły szamotowe bo ja muszę całą ściankę postawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzisiaj zrobiłem małą próbę z przedpiecem. Ułożyłem parę cegieł szamotowych, uszczelniłem mniej więcej zwykłą gliną i efekt przerósł moje oczekiwania: 


Na filmie widać, jak po zamknięciu kotła ogień zaczyna robić się prawie przezroczysty (węgiel się dopala?). Spaliłem trochę drewna, peletu i kilka bryłek węgla. 
Na początku trochę dymiło, na szczęście po rozgrzaniu szamotu dym zniknął. 
Najprawdopodobniej wybuduję większą wersję tego pieca, ale najpierw poeksperymentuję z palnikiem, rusztem i doprowadzeniem powietrza. 
Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Dwa lata temu zrobiłem takie przed palenisko. Wydałem ponad 1000 pln na konstrukcję ceramiczno stalową, blacha 6 mm.

Jeden sezon paliłem w nim buczyna. Rozebrałem go by przerobić zasyp na większy i  odpuściłem sobie.

 

Taki piec nie ma sensu, jeśli nie ma płaszcza wodnego.

Przy -10 na polu w kotłowni 20 m2 miałem 27 stopni, okna otwarte na oścież.

Zaizolowałem go wełną skalną 3 cm. Pod wełną temperatura dochodziła do 400.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.