Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam to mój pierwszy post wiec proszę o wyrozumiałość albo o poprawienie mnie :) ostatnio dostałem od hydraulika wstępna wycenę wykończenia mojej kotłowni i cena mnie przygnębiła czy ktoś kto sie zna może zerknąć okiem na tę wycenę?Kotłownia.pdf czy to drogo czy tanio czy w  normie ?? mój dom to ok.160 m2 po podłodze plus garaż i kotłownia na całości mam w 100% rozłożone ogrzewanie podłogowe w sumie 203 m2  i jeszcze chciałem zapytać o piec ,który mi zaproponował bo mało o nim słyszałem { HKS Lazar Uni Komfort Automat 16Kw } ewentualnie proszę o polecenie jakiegoś innego piecyka ,który może pracować w układzie zamkniętym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena jest spoko doprecyzuj jedynie jakie to zawory 3D z siłownikami czy jakie i pompy niech poda jakie modele i sobie sprawdzisz w necie pozostałe składowe spoko a czy zmieści się z kształtkami i rurami w cenie 3000 zl to nie wiem wiec uzgodnij z nim widełki maks ceny bo jest napisane około a to może by© nawet 5000 tys

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I najlepiej dopytaj, jakich firm kupi te zawory, bo przy każdej pompie sa potrzebne zawory i filtry. A kształtki wcale tanie nie są, więc te 3 tys może braknąć. A inny kocioł to np. Sekom model SKAM-P. I nie wiem, czy te 16 kW to nie na wyrost wzięte? Nowy dom, ocieplony, podłogówka. Ten Sekom jest tańszy od Lazara. Oczywiście trzeba wziąć rozgraniczenie na cenę z montażem a druga gdy sam kupujesz, bo jest różnica na VAT 8 czy 23%, ale o tym pewnie wiesz. Te prawie 10 za kocioł wydaje mi się dużo, gdy w sieci można taki kociołek kupić za 8800 na VAT 23% a z montażem za 7700 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu w miedźi ? To najdroższy materiał jaki możesz sobie wybrać. Ja mam calą kotłownię zrobioną w PP z wkładką i jest ok

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/18996-monta%C5%BC-palnika-pellas-w-kotle-hajn%C3%B3wka-moderatr/

.

Kilka razy zdarzyło mi się nawet zagotoać układ i nic się nie stało.

 

Może ktoś bardziej doświadczony się wypowie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogo jezeli masz dokumentacje i wycene to trzeba poszukac tych elementow na internecie a nie pasc fachowcow bo i tak maja rabat w hurtowniach i jeszcze zarabiaja na klijecie .Wezownica schladzajaca za 800 zl to chyba z miedzi , przesada.

Tchymaj pieniadzew garsci bo fachowcy Cie oskobia .

Ten hydraulik ma jakies referencje czy wziety z ulicy?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu przydałby się schemat proponowanej instalacji  - np coś za dużo tych pomp, nie ma podanego sposobu ochrony powrotu kotła.

Na 160m2 wystarcza 1 mieszacz na zaw 3-D z pompą 25/ 40 lub max 25/60

schematu raczej nie ma hydraulik ma go pewnie w głowie :) mam domek 2 poziomowy na dole salon kuchnia, hol, mała łazienka garaż i kotłownia i to wszystko jest na jednym rozdzielaczu i na górze mam 3 pokoje hol ,łazienkę i pralnie na 2 rozdzielaczu w sumie 203 m2 podłogówki w kotłowni pewnie nie potrzebna ale może kiedyś ja przegrodzę a garaż jest dosyć duzy i pewnie bedzie najwięcej zabierał ciepła czy 12 KW wystarczy ??  Jeśli chodzi o plastik w kotłowni to stanowczo odpada nie wyobrażam sobie czegoś takiego!! co do ceny pieca jaki mi zaproponował hydraulik faktyczne jest masakryczna po jego upustach w hurtowni i na 8%VAT wyszedł by o wiele taniej ale pewnie chce na mnie zarobić :(  i co sadzicie o 100% podłogówce?? ja chciałem 2 grzejniki  drabinkowe w łazienkach ale ich nie mam bo mnie przekabacił i ewentualnie bedzie mała drabinka z grzałka elektryczna :( do suszenia ręczników

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co sądzicie o wykonaniu podlogówki to ciemne zdjecie to kotlownia słabe oswietlenie było akurat a zdjecie robiłem tabletem post-61820-0-59750100-1422654350_thumb.jpgpost-61820-0-30212600-1422654363_thumb.jpgpost-61820-0-90517500-1422654376_thumb.jpgpost-61820-0-96335100-1422654390_thumb.jpgpost-61820-0-67727000-1422654402_thumb.jpgpost-61820-0-36048500-1422654415_thumb.jpgpost-61820-0-89199600-1422654428_thumb.jpgpost-61820-0-94273100-1422654441_thumb.jpgpost-61820-0-50275000-1422654451_thumb.jpg jeszcze nie wylałem posadzek czekam na wiosne ewentualnie można cos zmienic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No zeczywiscie w lazience bez drabinki to szkoda ze nie ma a grzanie pradem by suszyc reczniki jak dziala kociol to besens . Rachunki za prad daj fachowcowi .Upieraj sie na drabinki niech sie wykaze i jak je podlaczy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę  się boję o przepływy , jakie są długości tych pętli?

Do łazienek doprowadź po dwa pexy z kotłowni , z pewnym zapasem , oczywiście pexy muszą być izolowane.

Z tych pexów zasilisz grzejniki, elektryka w łazience ( obok grzejnika) to zawsze problemy z przepisami el. o zachowaniu odległości itd...

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według niego niepotrzebna dodatkowa instalacja w kotłowni na wysoka temperaturę skoro wszystko idzie na niskiej do podłogówki...zastanawiam sie czy nie można pociągnąć tych drabinek z tego samego zasilania co bedzie szło do zasobnika c.w.u 150 litrów ?? A może jednak nie potrzeba ich instalować?? tylko gdzie będę suszył wilgotny ręcznik na podłodze??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę  się boję o przepływy , jakie są długości tych pętli?

Do łazienek doprowadź po dwa pexy z kotłowni , z pewnym zapasem , oczywiście pexy muszą być izolowane.

Z tych pexów zasilisz grzejniki, elektryka w łazience ( obok grzejnika) to zawsze problemy z przepisami el. o zachowaniu odległości itd...

 

Pozdr.

Jutro posprawdzam i napiszę z tego co widziałem to 70-80 tylko jak teraz pociagnac po podłodze pexy z otulina? jak cała podłogówka rozłozona a łazienka daleko oddalona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam sobie odpowiedziales - na ziemi .Tak ja  Sambor radzi ile to bedzie kosztowac dla ciebie , a z problemem zostaniesz do konca zycia , a moze wybudujeeszz nowy dom.Jak nie umie tego opanowac to go wygon z roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zasilenia dwóch drabinek najlepiej użyć pompki cyrkulacyjnej do cwu wpiętej do zasilania z kotła. 

 

Zaproponowany przez autora tematu w poscie #14 sposób wpięcia zasilania drabinek równolegle pod zasilanie zasobnika powoduje że będą grzały tylko w trakcie grzania wody czyli dość krótko 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio takie rozwiązanie tu gdzieś podpowiedziałem coś takiego, to facet podłogę pruł aby rzucić te PEX-y.

A kolega majschi ostatnio zabawowy  ;)

 

 

Do zasilenia dwóch drabinek najlepiej użyć pompki cyrkulacyjnej do cwu. Podpięte pod zasobnik będą grzały tylko w trakcie grzania wody czyli dość krótko 

 

 

Pisząc takie propozycje jw od razu odpowiedz nam :

 

który grzejnik ma dopuszczenie do kontaktu z CWU - posiada stosowny atest higieniczny  - ja nie znam żadnego

po ilu latach zarośnie kamieniem wewnątrz? - 2-3 sezonów

 

Ile potrzeba czasu na ułożenie tych dwóch nitek wraz  izolacją  i przebiciami + podkucia pod grzejniki - wg mnie ok 2h/ grzejnik, nie więcej.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to oczywiste, ale dla wielu nie, tym bardziej że opis działania jest mocno niejednoznaczny:

 

Do zasilenia dwóch drabinek najlepiej użyć pompki cyrkulacyjnej do cwu. Podpięte pod zasobnik będą grzały tylko w trakcie grzania wody czyli dość krótko 

 

A gdzie w inst jest zasobnik - raczej na CWU.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co sie tu przekomarzac .Instalacje robi sie pod wlasciciela domu a nie co fachowiec uwaza .Jedno zasadnicze zdanie .Fachowiec w tym domu ie bedzie mieszkal tylko wlasciciel.Wiec albo robi jak chce wrasciciel, a jak nie to domu niech fachowiec idzie.

Moze by ciezko nagrzac lazienke ,jak bedzie malo to zawsze drabinka pogoni cieplo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na parterze mam nie wiele bo okno balkonowe mnie ograniczało i moglem tylko 9 cm zastosować i dałem 6cm grafitowy i 3 cm styrodur

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

nie wiem czy tu jeszcze ktoś zagląda do mojego posta ale jak tak to mam pytanie, odnośnie tych 2 grzejników w łazienkach ,które za waszą namowa postanowiłem dołożyć jeden na dole jest bardzo blisko kotłowni bo za ściana ok.3 mb rurki a 2 jest na górze oddalony ok 20mb od kotłowni i tu moje pytanie czy oba te grzejniki zasilić rurka pex 16?? czy ten na górze da rade w takiej odległości od kotłowni i w sumie bedzie ok 3metry wyżej od kotłowni czy to wyda z jednego rozdzielacza, który będzie w kotłowni ?? Nie będę do tego wołał hydraulika skoro mogę to sam zrobić a on pewnie się zdziwi jak przyjdzie montować kotłownie J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.