Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stary Dom - Ogrzewanie Gaz Czy Pellet?


Piotoro

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów.

 

Proszę o poradę w kwestii ogrzewania domu, wybudowanego pod koniec lat 70'. Budynek ma 3 kondygnacje nadziemne:

- piwnica - 105 m2 (w tym garaż 22 m2, kotłownia 19 m2), ściany grubości ok. 40 cm, na zewnątrz kamień ozdobny grubości ok. 10 cm, od wewnątrz cegła, pomiędzy wylewka z betonu. Podłoże na ziemi, 10 cm chudziak, 10 cm styropian i wylewka (tu uwaga: jest dosyć nisko, dlatego wylewka jest do granicy ław - 20 cm od ściany, gdyby wylewką przykryć ławy, byłoby zbyt nisko). W każdym pomieszczeniu kaloryfery aluminiowe. Z uwagi na kamień piwnica NIE będzie ocieplona,

- parter - 105 m2, wysokość - 235 cm, na zewnątrz cegła, od wewnątrz gazobeton, pomiędzy pusta przestrzeń. Planuje się ocieplenie styropianem 15 cm. Na podłodze 5 cm styropian, podłogówka w salonie z aneksem kuchennym, łazience i korytarzu (poza tym 3 pokoje - kaloryfery aluminiowe, jeszcze nie ma). Planowany jest też kominek, na razie nie wiadomo jaki,

- poddasze użytkowe - 70 m2, ściany z suporexu 24 cm, na zewnątrz ocieplenie styropianem 30 cm.

Dach dwuspadowy z dwoma facjatkami, dachówka ceramiczna, ocieplenie wełną 15 cm między krokwiami, 15 cm między jętkami + 15 cm pod. Podłogówka w korytarzu i łazience. W dwóch pokojach kaloryfery aluminiowe.

Okna Drutex trzyszybowe, wskaźnik ok. 0,95 jeśli się nie mylę (w sumie 18 okien). Planowane są rolety zewnętrzne.

 

Z projektu. Maksymalny roczny wskaźnik obliczeniowy zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną: 123 kWh/(m2 x rok), roczny wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową: 92 kWh/(m2 x rok). W projekcie jest ocieplenie piwnicy styropianem 15 cm. Kubatura ogrzewana: 1100 m3, powierzchnia ogrzewana 280 m2.

 

Do domu doprowadzony jest gaz ziemny. Tak więc wybór gazu na ogrzewanie wydaje się bardzo naturalny. Małe ALE to koszta. Dom nie jest mały, piwnica nie będzie ocieplona, stąd rodzi się obawa o koszta. Poza tym przyszłość gazu nie jest do końca jasna. Jako alternatywa wchodzi w grę pellet, jako paliwo potencjalnie tańsze od gazu, a czystsze i mniej "obsługowe" od groszku.

Na chwilę obecną zaplanowano kocioł gazowy Dietrich Modulens Agc 35/160SL. Warto chyba jednak rozważyć i inne opcje.

 

Czy ogrzewanie pelletem wyjdzie taniej? Można zastosować przystawkę do podajnika wielkości nawet 1300 kg, co zmniejsza konieczność częstego ładowania. I tutaj podobnież - przyszłość nie jest nieskazitelnie jasna. Niby w tym kierunku wszystko zmierza, jednak ceny rosną, a w Toruniu jest tylko jeden dostawca - Barlinek.

 

Proszę o konstruktywne opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty eksploatacyjne pelletu i gazu, są podobne, a  dobry kocioł kosztuje dużo drożej niż gazowy,

Przy pellecie jest trochę roboty, przy gazie zero.

Jak masz dostęp do taniego - rzędu 500zł/t,  pelletu to warto, ale jak masz palić pelletem po 1000zł/t to gra nie warta świeczki.

Dobry kocioł na pellet, w 5 kl czystości spalin to koszt od 10 tys , górna granica to 35-50tys

 

Raczej gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie. Ostatnio kuzyn powiedział mi, że ma kilkoro znajomych, którzy ogrzewali gazem i przeszli na pellet, i mają 30-40% oszczędności... Czy są na forum osoby, które zmieniały ogrzewanie z gazu na pellet (najlepiej piec dedykowany) i jakie są efekty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tak a propos... chciałbym zobaczyć instalacje tych znajomych kuzyna co mówili...

cudów nie ma . kilowat ciepła z gazu kosztował mnie poprzedniej zimy 0,22 zł, a niedawno odpaliłem ogrzewacz na pellet i kWh kosztowała 0,31 zł.

fakt ,że instalacja nie dopieszczona , tak jak u kol. Sambora; jak pisze 10-15 % drożej z gazu , to naprawdę warto mu wierzyć.

Ludzie  ! jak macie gaz to po co chcecie babrać się w błocie?

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

witam właśnie uruchomiłem mojego starego wolfa 25 kw (chyba jak dobrze pamiętam)  na pellecie chociaż mam gaz nie w budynku ale w drodze i mam mozliwośc podłaczenia ale krzyknęli 2,5 tys na podłączenie do tego koszty projektu przyłącza roboćizna w domu wiec wyszło by więcej .Więc pomyślałem że gaz to paliwo strategiczne ceną uzależnione od polityków ,i układów światowych mocarstw więc do bani . Pelet Polski i niech rodak zarabia a nie obcy . A i jego kaloryczność i czystość  jest problematyczna choć powinien być stabilny ale tak nie jest  . Sąsiad podobnym domu 200m ma założony gaz w zwszłym roku i jest szczery nie sciemnia . Fakt pracy zero ale z rachunkami juz trochę gorzej zimy nie było no raprem moze 1 m-c ale rachunek 1400 tez się pojawił ma piec kondensacyjny no i ta opisywana sprawnośc tych piecy to chyba tak jak z silnikami pewnej Niemieckiej firmy motoryzacyjnej ,piec też ma niemiecki . Nie ma rozwiązana idealnego i problem tkwi w tym by postawic dom o niskim zapotrzebowaniu na ciepło . Ja jak na razie spalam 18 kg na 24 h w domu 23 stopnie woda 48 st nie wiem czy to dobry wynik .Węgiel to nie stety nieporozumienie paliłem 8 lat  piec zasypowy .Jak na rynku nie było rosyjskiego i czeskiego to wszystko było ok jak pojawiły się podróbki i cwaniacy mieszający wegiel w kooperacji polsko--rosyjskiej to sprawa się rypła . Płacisz jak za polski a masz mieszańca .Wilgotnośc zabujcza a jak wyschnie to miał się pojawia .Czeski brunatny kopci i zawala komin jak nie wyczyścisz to zapłon komina masz jak w banku i wymienniki ciepła zawalone no sprawnośc spada drastycznie .Eko groszek ma tyle z eko co obywatel z polityki niby coś jest ale nie wiadomo co .Pelet kupiłem od regionalnego producenta 730 tona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz dać  jakieś zdjęcia z montażu palnika w tym Wolfie - jaki to model kotła?

Zdjęcia mojego palnika i kotła Wolf CNK-25kW są w poście #70 w temacie https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/17882-palnik-na-pellet-w-kotle-węglowym/page-4

 

Obecnie grzeję tylko wodę 300l do 50C - ok 3kg pelletu po 600zł /tonę.

Przy dużych mrozach wychodziło ok  15-16 kg/ 24h, temp w domu 21-22C, dom ponad 260m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jutro zrobię fotki ale dzisiaj piec wyczyśiłem wiec takich dokładnych jak Twoje nie zrobię chyba że poczekasz do nastepnej niedzieli  .Na oko to inny piec inna komora spalania ale wolf napewno  i popuólł bardziej czarny przełamany szarym ilośc podobna może mniej trochę  .Przyznam się że zanim  pomyslałem o pezebudowie mojego wolfa to przeczytałem prawie wszystkie Twoje posty  i  wtedy podiełem decyzje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto moja sesja foto po czyszczeniu pieca .Pellet z firmy Poldan  to chyba nie znana firma wiele o jej pellecie nie znalazłem, (na forach )  ale to firma produkująca asortymenty z drewna ,domki pod klucz przynajmniej tak mają na stronie więc powinni miec śwój surowiec a skoro mają własny i pod szyldem firmmy i to chyba nie małej to powinni sie szanować . Taka moja koncepcja jak bedzie w realu że tak powiem mrozy pokarzą .

post-64610-0-64063700-1444071955_thumb.jpg

post-64610-0-95929100-1444071966_thumb.jpg

post-64610-0-61926100-1444071976_thumb.jpg

post-64610-0-96186400-1444071998_thumb.jpg

post-64610-0-18804900-1444072018_thumb.jpg

post-64610-0-85806500-1444072027_thumb.jpg

post-64610-0-17047700-1444072045_thumb.jpg

post-64610-0-88018000-1444072059_thumb.jpg

post-64610-0-72469900-1444072089_thumb.jpg

post-64610-0-44758300-1444072114_thumb.jpg

post-64610-0-51214900-1444072132_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na zdięciu nie widoczny może być model pieca  HK-2-24-HU-2-29  taki jakiś dziwny kod  moc 22-29 kw  To coś ma ogrzać 260 m +80 piwnica  ściana 50 cm dwu warstwowy styropek 10 cm no i palnik24 kw jak widać trochę był okopcony tak na moje oko resztki widoczne na tyle komory spalania i te turbulatory widoczne na 7 zdjęciu w narożnikach no może ledwo widoczne czy są konieczne przy pellecie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny, starszy model - żeliwny, nie do zdarcia. 

Zawirowywacze jak są oryginalne to powinny być, jak nie ma to trzeba dorobić , one zatrzymują w kotle sporo ciepła, czyli są bardzo przydatne.

W moim kotle nie ma ich gdzie wsadzić.

Okopcenie zawsze wystąpi, ale powinno być go jak najmniej.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak go brałem 2000 r to wsztscy mi mówili że to jakiś wynalazek że mam  kupić Vismana albo Buderusa że wolf to mi padnie za 5 lat paliłem w nim olejem opałowym 3 lata potem olej za drogo wychodził i zasypowiec go zastąpił  .Teraz jest jak znalazł . No i po tylu latach sie okazuje że to nie taka zła firma . Jak nie zapomnę to zrobie zdięcia po spalaniu tygodniowym . Te zawirowywacze to z orginału nie za bardzo wiem jak je ustawić są 3 możliwości .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawirowywacze tak ustaw aby temperatura spalin była jak najniższa.

U mnie jest ok 140 - 160C mierzone w rurze spalinowej zaraz za kotłem.

Na wyposażeniu mojego palnika jest termometr spalin , ponadto ciąg kominowy powinien być nie większy niż 10Pa.

Za duży ciąg - większe zużycie paliwa.

 

Czekam na nowe zdjęcia.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wygląda po spaleniu 100 kg . Przestawiłem te turbulatory czy jak im tam na pozycje środkową i teraz wylot (końcówka palnika ) ma biały nalot poprzedmio czarny .Tulbulatory też poprzednio były czarne teraz w połowie dłuści biały nalot .Na wymiennikach tez pojawia sie lekko widoczny biały ogólnie popiół jasniejszy .Nie wiem czy to co zostało na palniku to typowy spiek,  raczej nie jest to twarde lecz kruche . raczej zostało by zdmuchnięte przy strcie palnika . Palnik czystrzy niz ostatnio ,może to wynik ciagłego palenia . Teraz najważniejsze czyli spalanie  25 kg na 24 godz wydaje sie znaczne i chyba za znaczne . Nie mam doświadczenia wiec to nie miarodajne określenie . Zastanawiam sie nad szamotem w komorze spalania ? W domu 22 - 24 st .

post-64610-0-23299300-1444673381_thumb.jpg

post-64610-0-61798200-1444673388_thumb.jpg

post-64610-0-84330100-1444673394_thumb.jpg

post-64610-0-04907500-1444673400_thumb.jpg

post-64610-0-85560400-1444673404_thumb.jpg

post-64610-0-13922400-1444673415_thumb.jpg

post-64610-0-83412200-1444673420_thumb.jpg

post-64610-0-67358300-1444673425_thumb.jpg

post-64610-0-02102700-1444673431_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem OK to wygląda, tylko to spalanie!

Ale może to na początku grzania tak ma być.

W moim kotle na wprost wylotu z palnika jest oryginalny deflektor z żarobetonu, ustawiony jest pionowo, i od niego odbija się płomień.

Może zrób coś takiego - wyłóż ściankę naprzeciw palnika szamotem, ew poeksperymentuj z szamotem przy samym palniku, 

Warto dorobić turbulatory i wstawić następne.

Nie podałeś jaka temp na czopuchu - u mnie obecnie 120-150C

 

Jaką masz moc palnika? 

Może warto trochę ją zmniejszyć?

 

U mnie jak grzeję pelletem to mam 21-22C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Jak tak czytam te wypowiedzi na forum od kilku lat,to mam wrażenie że niektórzy chcieliby ogrzać swój dom stertą gazet. :rolleyes: A`tak na poważnie to według mnie w stosunku do ogrzewanego budynku zużycie paliwa jest w granicach przyzwoitości.Jeśli piszesz że sąsiad dostał rachunek w kwocie 1400 zł.,to dostał go na pewno za okres dwóch miesięcy.W tym pewnie ma jeszcze przygotowaną ciepłą wodę oraz strawę.Nie wiemy tylko ile swetrów musiał założyć,ale i tak wynik uważam za bardzo dobry.Ja palę przeszło dwadzieścia lat w kotle węglowym i jedyne co mogę potwierdzić że to paliwo wcale nie należy do najtańszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego maciej1007 Jestem realistą i zdauje sobie sprawę iż ogrzewanie musi kosztować albo stawiamy pasywny + i ponośimy koszty budowy i czekamy na zwrot około 15 lat albo radzimy sobie jak możemy . Nie  liczę na wielkie oszczędności , bo takich nie bedzie .Staram sie wyciągnąć z tej maszyny jak naj wiecej bo po to człowiek stworzył maszyny by na niego pracowały . Mam wykształcenie techniczne i zdaję sobie sprawę iz dobór odpowiednich parametrów moze spowodować optymalną pracę maszyny . Dlatego korzystam z porad osób majacych doswiadczenie w tej materi . Co do sąsiada to dobry sąsiad i nie bajkopisarz . Rachunek był za 1 mc bez gotowania (nie miał rozprowadzonej instalacji) W domu 22 - 24 Sprawdzone osobiście jeszcze przed rozpoczęciem imprezy  po i w trakcie moje zainteresowanie stanem ogrzewania było  odwrotnie proporcjonalne do upływajacego czasu , nad ranem było tak ciepło że nawet zabawa  wyszła z zewnątrz . :) Tak jak pisałem w spalanie węgla bawiłem sie parę ładnych lat i na dzień dziesiejszy mam dosyć . Nie marudzę na to spalanie chcałbym zejśc do 15 -20 przy zerowej . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik 24 kw uatawiony na pracę modulowaną teraz pracuje od 30 % do 40 % mocy  .Temp na czopuchu  nie mam jak pomierzyć może jest jakiś parametr w sterowniku  poczytam instrukcję na razie bazuje na ustawieniach instalatora mierzył i powiedział że jest sprawnośc 96 % tak było na wyswietlaczu jego sprzętu pomiarowego . Nie instalowałem tego sam, starałem się  by zrobił to zawodowiec i było ładnie czysto i sumiennie . Postaram sie poeksperymetować z tym szamotem . Może to jakośc pelletu , znaczy wartość opałowa . Mam teraz mozliwośc zakupu liściasto - iglasty za 650  .Wiesz coś o pellecie bukowo - sosnowym  ceny z reguły niższe są czymś podyktowane nie ma nic za darmo . Poobserwuję jeszcze to spalanie  .No i jeszcze zapomniałem o regulatorze ciagu kominowego to moze dać parę  kilo oszczędności . Komin ma 19 m wysokości przekrój 120 i myślę że po uzyskaniu temp ciąg kominowy może być znaczny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ciągu kominowym 10-15% paliwa można zaoszczędzić.

 

Aby zmierzyć tem spalin warto mieć termometr wstawiony w czopuch np taki  http://kotly.com/termometr-bimetaliczny-rt80-pomiaru-temperatury-spalin-150-p-3245.html

Wstawia się go w rurę dymową zaraz za kotłem na głębokość 1/2 średnicy czopucha.

 

Pellet tak naprawdę najlepszy jest iglasty - daje najmniej popiołu, a wartości opałowe pelletów z czystego drewna są podobne.

Najgorsze są dodatki np zboża- one powodują klejenie się na palniku.

Ceny pelletu nie markowego z małych wytwórni z okolic W-wy były w lecie na poziomie 600-680/t

Obecnie poniżej 700 trudno jest coś znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fajnie jak czegos nie wiesz to poczytaj no i poczytałem w mojej instrukcji jest karta serwisowa a tam podane parametry ciąg kominowy 0,23 temperatura spalin 145 .powietrze min 15 max 36 podawanie  max 10,8 próg foto 10 .

kupię ten termometr i podam dokładnie  .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.