Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

W defro ustawienia pieca moc 15.6kw (książkowe) 10s-podawanie, 55s przerwa, ustaw nadmuch na 20% ( ja mam na 30) przesłona otwarta na ok 2cm, jak nie będzie dopalał to nadmuch w górę jak moc za duża ( długie podtrzymanie) to wydłużasz czas przerwy podawania jednokrotnie raz na dobe co 5 sek. Długość podawania w podtrzymaniu 10sek.

Przerwa podawania 20min w podtrzymaniu, nadmuch raz na 10min. Przez 10 sek.

Musi się palić, ja pale tak najgorszym g.... po 540zł za tone. I pali jak należy.

 

Jeszcze jeden manewr jak nie będzie paliło otwórz sobie z 5 woreczków groszku (odetnij górę i rozchyl worek) tak na jakiś tydzień ale w cipłym pomieszczeniu, i zasyp zobaczysz czy będzie różnica. Może mokry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Wylacz PID. . Z tym podawaniem i nadmuchem to sugerowalbym sie tym co sugeruje Timon czyli 5 sek podawania i 40 sek postoj a nadmuch na 30%. przyslone w czopuchu otworz na max. Przy takim ustawieniu musi sie w miare palic. Zafundowales sobie niezly zestaw kombajnowy. Rozbudowany ster kotla w polaczeniu z pokojowym St 280. Piszesz ze w chalupie zimno. Jak ustawiony  mieszacz, ogodowka, krzywa grzania, funcje obslugi silownika zaworu, czasy pomiarow temperatur za zaworem, ochrona powrotu? Co robi ster gdy dostaje sygnaly o dogrzaniu pomieszczen itd. itd. Ustawienia kotla to sztuka. Druga sztuka bedzie ustawienie( zestrojenie) mieszacza z pokojowym tak zeby miec cieplo i nie fiurac wegla kominem albo do popielnika. Zwlaszcza w tak rozbudowanym menu jakie ma Tech.

 

Jezeli chcesz jakiejs porady nalezy podejsc na spokojnie do tematu. Podac obecne warunki, ustawienia, foty wkleic i sugerowac sie poradami. I wiecej faceta w facecie musi byc a nie rzucanie qur...mi na prawo i lewo. Druga sprawa to jak jest zrobiona instalacja. Czy nie ma tu bledow. No i alu grzejniki... srednio szczesliwe rozwiazanie. A w kotle widze nieszczesny ruszt wodny. Ale to juz tak abstrachujac od problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W defro ustawienia pieca moc 15.6kw (książkowe) 10s-podawanie, 55s przerwa, ustaw nadmuch na 20% ( ja mam na 30) przesłona otwarta na ok 2cm, jak nie będzie dopalał to nadmuch w górę jak moc za duża ( długie podtrzymanie) to wydłużasz czas przerwy podawania jednokrotnie raz na dobe co 5 sek. Długość podawania w podtrzymaniu 10sek.

Przerwa podawania 20min w podtrzymaniu, nadmuch raz na 10min. Przez 10 sek.

Musi się palić, ja pale tak najgorszym g.... po 540zł za tone. I pali jak należy.

 

Jeszcze jeden manewr jak nie będzie paliło otwórz sobie z 5 woreczków groszku (odetnij górę i rozchyl worek) tak na jakiś tydzień ale w cipłym pomieszczeniu, i zasyp zobaczysz czy będzie różnica. Może mokry?

Po tym co widzę jak się wypala mój zakup Eko-groszku może nie mam super jakości płaciłem 800zł za 1tone w workach pakowany niby polski,ale ja wysypałem go z tych worków jest teraz luzem w kotłowni i się suszy. Ale dzięki za proponowane ustawienia popróbuje.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wylacz PID. . Z tym podawaniem i nadmuchem to sugerowalbym sie tym co sugeruje Timon czyli 5 sek podawania i 40 sek postoj a nadmuch na 30%. przyslone w czopuchu otworz na max. Przy takim ustawieniu musi sie w miare palic. Zafundowales sobie niezly zestaw kombajnowy. Rozbudowany ster kotla w polaczeniu z pokojowym St 280. Piszesz ze w chalupie zimno. Jak ustawiony  mieszacz, ogodowka, krzywa grzania, funcje obslugi silownika zaworu, czasy pomiarow temperatur za zaworem, ochrona powrotu? Co robi ster gdy dostaje sygnaly o dogrzaniu pomieszczen itd. itd. Ustawienia kotla to sztuka. Druga sztuka bedzie ustawienie( zestrojenie) mieszacza z pokojowym tak zeby miec cieplo i nie fiurac wegla kominem albo do popielnika. Zwlaszcza w tak rozbudowanym menu jakie ma Tech.

 

Jezeli chcesz jakiejs porady nalezy podejsc na spokojnie do tematu. Podac obecne warunki, ustawienia, foty wkleic i sugerowac sie poradami. I wiecej faceta w facecie musi byc a nie rzucanie qur...mi na prawo i lewo. Druga sprawa to jak jest zrobiona instalacja. Czy nie ma tu bledow. No i alu grzejniki... srednio szczesliwe rozwiazanie. A w kotle widze nieszczesny ruszt wodny. Ale to juz tak abstrahujac od problemu.

Tak kolego teraz wiem nie potrzebne zakupione rzeczy o których pisałem pogodówka regulator pokojowy itd itp mam to wszystko powypinane bo zajarzyłem już na początku że to jedno z drugim się kłuci. A od dłuższego czasu jadę próbując nastawić piec w manualnej pracy.Rusztu wodnego w piecu nie mam. Mam awaryjny ruszt żeliwny do palenia tradycyjnie drzewem lub węglem leży wyjęty z pieca w kotłowni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Nic sie z niczym nie kloci. Mam Techa 431N do obslugi zaworu 4D.w zestawie z ST 280.  To swietne sterowniki z wielorakimi mozliwosciami sterowania odbiorem ciepla na instalacje CO. No ale trzeba zrozumiec istote grzania i w polaczeniu z obserwacjami wszystko poustawiac. A na to trzeba czasu i cierpliwosci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirojazda

dużo napisałeś więc odniosę się tylko do niedopału

masz 2 opcje

albo wyższy nadmuch albo dłuższa przerwa podawania

jeśli nie osiąga zadanej to podnieś nadmuch ale delikatnie, jedynie do momentu aż zacznie zadaną osiągać, wtedy jeśli nadal będzie niedopał to zacznij wydłużać przerwę podawania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem czemu tak długi czas podawania???

wystarczy 5sek i do tego przerwa odpowiednia

dodatkowo zbyt częste przedmuchy w podtrzymaniu- to stan służący jedynie jak mówi nazwa podtrzymaniu żaru. jak dobry opał i długo trzyma to wystarczy jak dmuchniesz przez 20 sek co 30-40 minut, nie ma potrzeby pyrkania co 4 minuty. dodam że długie podtrzymanie to kiepski stan dla kotła. lepiej jak pracuje niż się kisi. do tego podawanie w podtrzymaniu dopiero jak żar zacznie nisko schodzić, myślę że nie częściej niż co 25 minut jak przestaniesz często przedmuchiwać palenisko.

 

masz stosunek podawanie przerwa 1:7,2 (25/180)

zrób to samo ale z podawaniem 5sek czyli przerwa do tego 5x7,2=35-36sek

potem skoro przesypuje niedopalony węgiel stopniowo wydłużaj tą przerwę o około 5sek co 8godzin

powinieneś dojść do przedziału w okolicy 45-50sek i myślę że wtedy przestanie przesypywać niedopał.

nie patrz na kolor płomienia bo jest on różny dla różnych węgli, jeden pali się długim żółtym a inny będzie miał krótki urywany i niebieskawo biały płomień

patrz jedynie na wymiennik czy nalot jest suchy i w popielnik czy nie ma niedopału i dużych spieków. 

to na początek wystarczy

Witam, TIMON 120777, przeczytałem sporo info na ten temat, ale jak czytam twoje posty i robię według twoich podanych wskazówek to ma sens i są pozytywne wyniki.Pozdrawiam  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cieszę się że to moje bazgranie coś wnosi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, TIMON 120777, przeczytałem sporo info na ten temat, ale jak czytam twoje posty i robię według twoich podanych wskazówek to ma sens i są pozytywne wyniki.Pozdrawiam  

W końcu doszedłem z piecem i ekogroszek spala się na popiół znikome resztki niedopaleń. Spalam w granicach 30kg na dobę. Moje ustawienia pieca

temperatura zadana kotła 64stopnie czopuch otwarty na maksa klapka wahliwa na wentylatorze podczas pracy wentylatora uchyla się do około 2,5cm zawór czterodrożny na 4,6%otwarty podawanie 9s przerwa 64sek wentylator 50% histereza kotła 3 podawanie w nadzorze 1 czas nadzoru 20min wentylator w nadzorze czas pracy 20s czas przerwy wentylatora 4min.Temperatura w kotle spada do 60-61stopni i długo pracuje do zadanej 64stopnie i przechodzi czasem do 65stopni. Przy ustawieniach podawania 5 robił się warkocz i dużo niedopalonego ekogroszku i nie osiągał temperatury. Wreszcie stała temperatura w domu 22stopnie. Może komuś pomogą moje ustawiania. Pozdrawiam i ciepła życzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już doszedłes do poprawnego spalania węgla to teraz popraw ilość bo 30kg na 140m to duzo zaduzo, pozdr

 

ps. jak zejdziesz do 15kg to może to komuś pomoże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

Mam identyczny kocioł tj. Galmet 16kwpd z pid ST-480

Dużo czasu walczyłem z pid'em, ale po kilku próbach i rezygnacjach pewnego dnia udało mi się go ustawić w miarę optymalnie ;) Ustawienia jakie podawali mi serwisanci przez telefon były mówiąc nie elokwętnie do dupy. Po przez obserwacje pieca w dwustawie, przeliczeniu paru zmiennych ustawiłem w końcu prace w pid'dźie. Bez zbędnego gadania podaje moję ustawienia na jakich bezproblemowo od tygodnia pali mi się ;)

min. podawanie 10s

max podawanie 17s

min przerwa podawania 70s

max przerwa podawania 125s

min obr. dmuchawy 300

max obr. 1000

min bieg dmuchawy 0

max bieg dmuchawy 30

wsp. podawania 5-15 (widełki z powodu zmiany węgla najpierw paliłem na 15, ale teraz lepszy węgiel mam to można było zjechać do 5)

wsp. wentylacji 18

przesłona na wentylatorze otworzona na maxa

czopuch na 4 zębie ( zęby od 1 do 6 lub 7 nie pamiętam ;)

Nadzór 10s podawania co 5 min

spalanie rzędu 20-22 kg ( dla niektórych może wydawać się to dość dużo, ale przy mojej 25 letniej instalacji ze starymi grzejnikami bez termostatów oraz grubymi rurami to jak dla mnie dość ładne spalanie)

Pzdr i mam nadzieję, że pomogłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apropo tego sterownika, to mi też proponowali wymianę, lecz jednak ja się trochę naprogramowałem sterowników PLC w technikum i wiem, że na pozór praca tego konkretnego techa wydaję się chaotyczna i nieprzewidywalna lecz jest to jak najbardziej normalne ponieważ on przelicza a dokładniej całkuje wszystkie zmienne tj. temp. spalin i wody w kotle oraz zaworu i wiele innych nie będę się zagłebiał i na tej podstawie wybiera ile i co ile ma podawać i wiać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

Mam identyczny kocioł tj. Galmet 16kwpd z pid ST-480

Dużo czasu walczyłem z pid'em, ale po kilku próbach i rezygnacjach pewnego dnia udało mi się go ustawić w miarę optymalnie ;) Ustawienia jakie podawali mi serwisanci przez telefon były mówiąc nie elokwętnie do dupy. Po przez obserwacje pieca w dwustawie, przeliczeniu paru zmiennych ustawiłem w końcu prace w pid'dźie. Bez zbędnego gadania podaje moję ustawienia na jakich bezproblemowo od tygodnia pali mi się ;)

min. podawanie 10s

max podawanie 17s

min przerwa podawania 70s

max przerwa podawania 125s

min obr. dmuchawy 300

max obr. 1000

min bieg dmuchawy 0

max bieg dmuchawy 30

wsp. podawania 5-15 (widełki z powodu zmiany węgla najpierw paliłem na 15, ale teraz lepszy węgiel mam to można było zjechać do 5)

wsp. wentylacji 18

przesłona na wentylatorze otworzona na maxa

czopuch na 4 zębie ( zęby od 1 do 6 lub 7 nie pamiętam ;)

Nadzór 10s podawania co 5 min

spalanie rzędu 20-22 kg ( dla niektórych może wydawać się to dość dużo, ale przy mojej 25 letniej instalacji ze starymi grzejnikami bez termostatów oraz grubymi rurami to jak dla mnie dość ładne spalanie)

Pzdr i mam nadzieję, że pomogłem.

Kolego mam taki sam piec ale ze skośnym podajnikiem i mam kilka pytań odnośnie ustawień twojego pieca w Pidzie bo też mam problemy ustawić go w automacie. dzwoniłem do techa wielokrotnie i podawali mi za każdym razem inne nastawy, więc u nich to raczej żadnych konkretów. Jak się wypala tobie ekogroszek ja pale Pieklorzem w dwustanie mam ustawiony piec temperatura zadana 64 zawór czterodrogowy na 40%. Jakie masz ustawione impulsy wzrostu i histerezę kotła i temperaturę zadaną,? Jak możesz to odpisz pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirojazda, czas abyś zrozumiał, nikt tutaj (ani żaden serwis czy to Galmet, czy to Tech albo jakiś uzytkownik takiego kotła) nie poda Ci ustawień które będą idealnie pasowały do twojego układu. Ja też mam Galmeta ale z innym podajnikiem, innym sterownikiem (Perfekt - chyba najstarsze oiprogramowanie jakie stosowali) ALE DAJE SIE TO OGARNĄĆ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie masz tu link do tematu w którym mi pomagali ustawić piec, http://forum.muratordom.pl/showthread.php?199377-KOT%C5%81Y-GALMET-watek-zbiorczy-opinie-u%C5%BCytkowanie-monta%C5%BC-regulacja/page26 masz tam szczegóły mojej instalacji, nawet, gdzieś się schemat znajdzie. Ogólnie serwis techa to jedna wielka kpina, tuzin różnych ustawień i żadne nawet nie mogły otrzymać ognia dlatego jak sam tego nie ogarniesz, to nie będzie to działać, ja mogę Cb tylko nieco naprowadzić bo wiadomo, że na moich ustawieniach idealnie Tb palić się nie będzie, ale to już sobie dopracujesz, Odpowiadając na twoje pytania:

Pale węglem ze składu w Bydgoszczy, ruski( jak każdy wiem bo kuzyn pracuję jako kierownik już w drugim składzie i tam gdzie sprzedają "polski węgiel" tak naprawdę mieszany jest on w stosunku 1:10 z ruskim żeby tylko mieli papierek, że jest to 'polski" węgiel) , płukany po 650 zł tona, o niezbyt znanej kaloryczności, węgiel pali się dobrze, brak spieków trochę niespalonych bryłek ale to jest najprawdopodobniej popiół/kamień ( ten kamień w dużym cudzysłowie) 

Temperatura zadana 55 stopni

Zawór trójdrożny ustawiony w funkcji podbierania wody z powrotu.

Impuls wzrostu 7

Histereza kotła w PID'dzie nie występuje.

 

Ogólnie to moja instalacja jest lekko mówiąc zrypana ponieważ nie mam  dogrzanego powrotu dlatego też spala dużo węgla, ale u Cb z zaworem 4D powrót masz na pewno dogrzany dlatego dziwi mnie Tw spalanie.

 

Co do tych ustawień co pisałem, uległy nieco zmianie:

wsp. wentylacji 20

wsp podawania 0

min przerwa podawania 75s

max przerwa podawania 130 nie wiem czy nie dam na 135s

Pozdrawiam i mam nadzieję, że nieco pomogłem. W razie w jestem na łączach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, spróbowałem na próbę wprowadziłem twoje ustawienia i na razie śmiga nie gaśnie w piecu mam tylko do regulacji podawanie paliwa i przerwę w podawaniu bo za duży kopczyk się robi i sporo opału niedopalonego ląduje w popielniku. Ja jestem z Gorzenia/koło Bydgoszczy, jak możesz podać mi namiary na ten ruski eko-groszek to byłbym wdzięczny. Dzięki za radę pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widzę, że po sąsiedzku ja jestem z Łochowa ;). Wieczorem podam Ci namiary na ten skład z tego co wiem jest on w Fordonie na byłym zakładzie Rometu do tony dowożą za darmo do ok 25km więc ja się załapałem. Dokładne namiary będę miał dopiero wieczorem jak ojciec wróci z pracy bo ma gdzieś zapisane wszystko, ogólnie trochę lepszy węgiel mają na osowej górze w bydzi lecz tam jest droższy coś koło 800 za tone. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia w załączniku.Powiem tak ten węgiel z ulotki jest prawie identyczny jak ten z bannera. Ten z Grunwaldzkiej (baner) jest drobniejszy to też łatwiej ustawić żeby nie było niedopałów ale kosztuje 800 zł za tone. Osobiście proponuję wziąć po dwa, trzy worki z każdego składu i przetestować, jak zależy Tb na cenie to od razu proponuje ten z Fordońskiej w prezencie dostaniesz jeszcze niemiecki proszek jakbyś się pobrudził w kotłowni :D

Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszym ustawianiu pieca ;)

Jak dojdziesz do ładu to proszę Cb żebyś wstawił owoce Tw pracy (tj. ustawienia)  i jakie masz spalanie, ale to dopiero jak będziesz miał optymalne ustawienia ponieważ chciałbym tak dla porównania i z czystej ciekawości po prostu porównać moje i Tw ustawienia i spalanie :)

post-61977-0-69479200-1422891885_thumb.jpg

post-61977-0-01829000-1422891926_thumb.jpg

post-61977-0-54885200-1422891938_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widzę, że po sąsiedzku ja jestem z Łochowa ;). Wieczorem podam Ci namiary na ten skład z tego co wiem jest on w Fordonie na byłym zakładzie Rometu do tony dowożą za darmo do ok 25km więc ja się załapałem. Dokładne namiary będę miał dopiero wieczorem jak ojciec wróci z pracy bo ma gdzieś zapisane wszystko, ogólnie trochę lepszy węgiel mają na osowej górze w bydzi lecz tam jest droższy coś koło 800 za tone. 

Tak tak po sąsiedzkuTo mój pierwszy sezon palenia z nowym kotłem.Ostatnio kupiłem eko-groszek z Łochowa niby polski kaloryczność niby 29KJ, ale kiepsko się pali,robi się warkoc. Najlepiej Pali się Pieklorz i wesoła ale kosztuje tona 920zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj w Łochowie nie polecam, przerobiłem z trzech tutejszych źródeł węgiel i mam mieszane uczucia: spieki, kamień i kalafiory wielkości dłoni. Z tym 'polskim' węglem to naprawdę radzę uważać jak już pisałem mój kuzyn jest kierownikiem w kolejnym już składzie najpierw składywęgla a teraz ta oferta co dałem z Grunwaldzkiej i mówi, że polskiego to można ze świecą po składach szukać ;) Chyba, że odpowiednio zapłacisz to i może polslki trafisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia w załączniku.Powiem tak ten węgiel z ulotki jest prawie identyczny jak ten z bannera. Ten z Grunwaldzkiej (baner) jest drobniejszy to też łatwiej ustawić żeby nie było niedopałów ale kosztuje 800 zł za tone. Osobiście proponuję wziąć po dwa, trzy worki z każdego składu i przetestować, jak zależy Tb na cenie to od razu proponuje ten z Fordońskiej w prezencie dostaniesz jeszcze niemiecki proszek jakbyś się pobrudził w kotłowni :D

Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszym ustawianiu pieca ;)

Jak dojdziesz do ładu to proszę Cb żebyś wstawił owoce Tw pracy (tj. ustawienia)  i jakie masz spalanie, ale to dopiero jak będziesz miał optymalne ustawienia ponieważ chciałbym tak dla porównania i z czystej ciekawości po prostu porównać moje i Tw ustawienia i spalanie :)

Dzięki kolego za te namiary oczywiści jak wypróbuję ekogroszek i odpowiednio skoryguję nastawy pieca podam je jak to możliwie najszybciej.pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieco pozmieniałem ustawienia i pali się jeszcze lepiej

 

min. podawanie 10s

max podawanie 17s

min przerwa podawania 80s

max przerwa podawania 155s

min obr. dmuchawy 300

max obr. 1000

min bieg dmuchawy 0

max bieg dmuchawy 30

wsp. podawania  -5  

wsp. wentylacji 17

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.