Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie zakupiłem Dom dom pobudowany w 2006r.Zainstalowałem nowe ogrzewanie, mam poważny problem śpię już 3 miesiące w kotłowni do 4-5rana i (Gówno efekt jojo-wygasa -zawala eko- groszek-albo nie dogrzewa -nie spala walkę toczę i nie wiem co ROBIĆ z piecem i kotłownią!!!! Ogrzewam dom 138m częściowo ocieplony okna,rolety zewnętrzne, plastik drzwi dach ocieplony parterowy bungalow A nie jedną przegrałem z tym gównem ustawienia optymalnie ustawiając parametry serwisowe sugerując się Was na forum bo bo serwis Tech i Galmet to jak pi podali ustawienia   co kupiłem Żona myśli że ją unikam??? nowy piec zakupiony w 2014r. GALMET EKO-KWPD16s z sterowaniem firmy Tech model ST-480NK zPID, w tym zestawie mam jeszcze pokojówkę ST-280, internet ST-500 skośnym podajnikiem na eko-groszek, nowa kotłownia  komin ceramiczny 220mm z wentylacją piec podłączony bezpośrednio do komina w kącie 90 stopni. Nie mam pomysłu jestem bez radny, jak bym wiedział wcześniej o tym zakupie to nie kupiłbym tego (NIGDY)Ta nowa technologia Eko-to-GÓWNO. Ustawienia i  Próby moje skończyły się fiaskiem. Myślę o zmianie systemu grzewczego. Może ta wiadomość nauczy konstruktywnego myślenia w projektowaniu kotłów Galmet c.o. i sterowników TECH niezły to kicz i bajer z ich produktem i obsługą klienta,ja nie skorzystam już i nie będe polecać, a i kampanię mam zamiar otworzyć przeciwko takim nieuczciwym  Z poważaniem JAZDA Z GÓWNEM BEZ TRZYMANKI I TAM SIĘ NIE CHCE PALIĆ!!!!!!!!!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok odpisuję,czy to jeszcze warto? (gdybać) z problem tej chińszczyzny co teraz produkują polskie firmy bo to właśnie zaczynają robić.HM.... i co z tym dalej? jak ma to funkcjonować wszystko?To nic że kupiłem Nowy kocioł i zbudowałem nową kotłownię. Nie jestem sam z tym problemem, jest tysiące takich z problemami tego typu. Dobrze by było jakby był uczciwa FIRMA i serwis tych urządzeń które kupujemy, ale tak nie jest i nie zapowiada się że będzie, bo to tylko wyłącznie chodzi o kasę!!!!!!!!!!  dziękuję że odpisałeś Z poważaniem kolego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat o kotle Defro ty piszesz o kotle Galmet, i w dodatku dalej nie wiadomo w czym masz problem? opisz swoj problem, napewno wiemy, ze zona mysli, ze jej unikasz ale tobie chyba chodzi o kociol tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirojazda

jak ochłoniesz napisz w czym problem- tylko spokojnie.

jak pracuje sterownik ? w dwustanie czy w PID

jakie nastawy do tego i jakie efekty?

wrzuć zdjęcia jak się pali i co w popielniku ląduje

bez tego to wróżbita Marcin jedynie Ci pomoże i tylko jak weźmie to co Ty w nocy brałeś :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam 

 

Jak już się wyżaliłeś to napisz w czym dokładnie tkwi problem 

Witam, he wyżaliłem się, ale co mam dalej robić z tym piecem, już nie mam pojęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najpierw napisz co się dzieje tylko skłdanie i ładnie a nie taki bełkot nocny desperata- rozumiem bo przeżywałem i wiem co czujesz, potem ocenimy efekty tego co jest i doradzimy co zmienić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok spokojnie,Dla mnie to już jest straszna męczarnia ale już odchodzę powoli od zmysłów bo nastawiałem sterowniki elektryczne fus i inne takie typu podobne, więc zacznę od początku. Kupiłem 4lata temu dom o powierzchni mieszkalnej do ogrzania w sumie 138m w pięknej okolicy w zacisznym miejscu przy lesie wszystko ogrodzone murem aż miło cicho i spokojnie. podam przykład u brata 15km od mojego domu temperatura u niego jest np.-7 a u mnie -1 takie różnice. Więc pogoda w tym miejscu mi sprzyja. W garażu przy budynku mieszkalnym zbudowałem nową kotłownie przedzieloną ścianą z wmontowanymi ocieplonymi drzwiami od garażu całość garaż kotłownia ściany dach ocieplone.Nowy komin ceramiczny z wentylacją i ocieplony przekroju 220mm średnicy 7-8metra wysoki.Dom ma ściany z suporeksu 55cm grubości z izolacją powietrza w wewnątrz, zarzucone szprycą ocieplone jest weranda i garaż solidnie,oraz ocieplone fundamenty i podwójny ocieplony dach rolety zewnętrzne okna plastik z podwójną szyba i solidne drzwi. Zakupiłem Piec Galmet GT-EKO-KWP216kw z podajnikiem 240dcm z sterownikiem Tech ST-480NK zPID, regulator pokojowy ST-280 moduł internetowy ST-500, zawór czrerodrogowy, dwie pompy pracujące na I biegu, zasobnik ciepłej wody GT, grzejniki wszystkie ALU dobrana moc grzejników do powierzchni mieszkalnej i wszystko w miedzi zamontował instalator w październiku 2014.Jego próby ustawienia tego pieca kończyły się fiaskiem i to mnie też spotyka każdego dnia. Dzwoniłem do Techa sterowniki i podali mi ustawienia jakie mam ustawić hm totalna klapa co dzwonię to podają mi inne parametry ustawień to jakaś paranoja. Piec często się zagasza i nie może dojść do zadanej temperatury. Palę eko-groszkiem o kaloryczności 28-29MJ. Proszę o pomoc pozdrawiam

 

Dodam jeszcze że nie wypala się eko-groszek robią się warkocze nie osiąga temperatury zadanej szybko się schładza piec. Próbowałem wprowadzać wielokrotnie nastawy opisywane na forach ale w moim nowym sterowniku są zupełnie inne parametry nastaw hm hm to jest dziwne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najpierw napisz co się dzieje tylko skłdanie i ładnie a nie taki bełkot nocny desperata- rozumiem bo przeżywałem i wiem co czujesz, potem ocenimy efekty tego co jest i doradzimy co zmienić. 

o tak zdesperowany jestem to fakt bo koszty nowej kotłowni małe 27tysi i w domu zimno nic się nie dzieje. Jak mam tobie kolego to napisać obrazowo w szczegółach jak sobie życzysz to napisze może ty mi pomożesz bardzo byłbym tobie wdzięczny za pomoc bo ja odlatuję od zmysłów.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to na razie pochwaliłeś się ile zapłaciłeś za kotłownię. Jestem przekonany, że przepłaciłeś przynajmniej 3x, chyba, że piszesz o całym ogrzewaniu.

Jeśli tak, to śmiem twierdzić, że większość ludzi zapłaciło podobnie za swoje instalacje.

Czytaj co się do Ciebie pisze.

Jakie ustawienia masz na sterowniku?

Czas podawania

czas przerwy

moc nadmuchu

itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem ostatnio już z tej bezradności do okolicznego tu fachowca z tej branży podobno jak znajomi mówią to najlepszy w okolicy hm...trochę śmiałem się,ale zadzwoniłem do niego o poradę i pomoc wypytywał o wszystko o dom komin ustawienia pieca model itp itd i uzyskał informacje ode mnie na każde zadane pytanie i był zdziwiony że mam taką wiedzę w tym temacie. Taki piec! Ze skośnym podajnikiem i tą elektroniką "O BOŻE!!!PO CO!!! STARE STEROWNIKI BYŁY LEPSZE" powiedział np ekspert i inne wymienił i tu skończyła się rozmowa do dzisiaj i podjął się tematu jak go prosiłem.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i?

Trochę zalatuje kryptoreklamą kolego.

Zero konkretów, po za tym, że wylałeś wiadro pomyj na swoją niewiedzę.

Sam mieszkałem w kotłowni ze dwa miesiące. Taki urok, nie pieca, lecz braku wiedzy na temat spalania węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem ostatnio już z tej bezradności do okolicznego tu fachowca z tej branży podobno jak znajomi mówią to najlepszy w okolicy hm...trochę śmiałem się,ale zadzwoniłem do niego o poradę i pomoc wypytywał o wszystko o dom komin ustawienia pieca model itp itd i uzyskał informacje ode mnie na każde zadane pytanie i był zdziwiony że mam taką wiedzę w tym temacie. Taki piec! Ze skośnym podajnikiem i tą elektroniką "O BOŻE!!!PO CO!!! STARE STEROWNIKI BYŁY LEPSZE" powiedział np ekspert i inne wymienił i tu skończyła się rozmowa do dzisiaj i podjął się tematu jak go prosiłem.   

 

Qrcze szkoda, że to tak daleko bo bym podjął wyzwanie - póki co jeszcze żaden przypadek mnie nie zagiął, a rozpracowałem już ich dziesiątki.

 

Jak chcesz pokombinujemy zdalnie tylko napisz konkretnie jaki spalasz węgiel [Pieklorz z Piekar, Wesoła itp.] oraz podaj obecne parametry nastaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to na razie pochwaliłeś się ile zapłaciłeś za kotłownię. Jestem przekonany, że przepłaciłeś przynajmniej 3x, chyba, że piszesz o całym ogrzewaniu.

Jeśli tak, to śmiem twierdzić, że większość ludzi zapłaciło podobnie za swoje instalacje.

Czytaj co się do Ciebie pisze.

Jakie ustawienia masz na sterowniku?

Czas podawania

czas przerwy

moc nadmuchu

itp.

Mogę opisać moje ustawienia ale tak jak pisałem w moim sterowniku są inne nastawy. Ale podam i opiszę jak mogę żeby było jaśniej.

W meni serwis kod wejścia 5164 są ustawienia

moc kotła od 16KW do 30KW ja mam ustawione 16KW takiej mocy kupiłem piec

następnie wybór retorty u mnie jest skośna więc mam zaznaczone skośną, dalej

W Meni serwis kod wejścia wpisuję 5162 i są takie nastawy:

wybór wentylatora ja mam WPA 07 zakres obrotów tej dmuchawy to od 300 do 2700 obrotów

granulacja gruba i średnia mam zaznaczoną grubą. w tej opcji grubej granulacji nastawia się podawanie minimalne maksymalne, czas minimalny podawania i czas maksymalny podawania, minimalny wentylator, maksymalny wentylator, minimalne obroty i maksymalne obroty.

Ja mam ustawienia w automacie PID z otwartą na 100% klapką wentylatora.Ostatnie świeże ustawienia serwis TECh sterowniki mi podali i takie ustawiłem.

podawanie minimalne 1s

podawanie maksymalne 12s (serwis tech sterowniki podawał mi ustawienia na 8s ale totalna kicha)

minimalny czas przerwy w podawaniu 30s

maksymalny czas przerwy w podawaniu 150s

minimalny wentylator 18

maksymalny wentylator 70

minimalne obroty 600

maksymalne obroty 1800

Jest następny parametr wentylatora w tym meni i jak serwis kazał tak ustawiłem

Parametry wentylatora

minimalny wentylator 20

maksymalny wentylator 90

minimalne obroty 600

maksymalne obroty 2200

temperatura spalin 2200

skok impulsów 2

Wyjście z meni serwis do meni instalatora

skok impulsów 2

współczynnik wentylatora w dolnym lewym rogu jest -12 w prawym dolnym rogu jest+37 mam dodany współczynnik + 6 tu regulowałem w lewo prawo i to samo

współczynnik podawania mam -5 i tak zagasza tu regulowałem w lewo prawo i to samo

tryb nadzoru

czas podawania 1s

czas przerwy podawania 7min

czas pracy wentylatora 30s

czas przerwy wentylatora 7min

siła biegu 30

zawór czterodrogowy mam ustawiony na 50% jak ustawiony miałem na 70% piec nie nadążał dogrzewać.

Próby robiłem z wypiętą pogodówką, a także z odłączonym sterownikiem pokojowym też nic. Mam wrażenie że albo jest za duży przekrój komina który 220mm i 7M słaby cug kominowy, albo za duży kocioł, który żre opał bo jest wszystko nowe, ale też o tym wiem i wygrzewałem go i nie trzymam na niskich temperaturach obecnie mam ustawione na 66stopni i piec ma duży problem żeby dojść do tej zadanej. To tyle sprawdziłem doświadczałem jeszcze inne metody które nie przyniosły pozytywnego rezultatu. Z zawodu jestem elektrykiem z różnymi sterownikami miałem styczność np sterowniki fus, ale to powala mnie na kolana. Może dlatego że nie jestem instalatorem Kotłów C,O. I tu chylę czoła fachowcom w tej dziedzinie. Myślę że moje informacje komuś i mi pomogą. Proszę o fachową pomoc.Z poważaniem MIro  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrcze szkoda, że to tak daleko bo bym podjął wyzwanie - póki co jeszcze żaden przypadek mnie nie zagiął, a rozpracowałem już ich dziesiątki.

 

Jak chcesz pokombinujemy zdalnie tylko napisz konkretnie jaki spalasz węgiel [Pieklorz z Piekar, Wesoła itp.] oraz podaj obecne parametry nastaw.

Kolego jak czujesz się na siłach to po ciebie wpadnę może ty ogarniesz mój temacik ja bardzo chętnie podjadę po ciebie albo jak chcesz sam przyjedź i zrób magiczne takie coś i działa ja zapłacę nie ma problemu ważne żeby funkcjonowało. pozdrawiam

 

 

Ale uprzedzam nie jest to takie łatwe!!! jeżeli masz tyle wolnego czasu co ja spędziłem w kotłowni 3 miechy to oczywiste jak masz sprytne knyfy to z miłą chęcią zapraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu jest link obliczeń potrzebnej energii ciepła dla mojego domu ale to nie wszystko i w skrócie bo wszystkich parametrów do podania w tym programie nie ma ale można przyjąć te wskazania i obliczenia.

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/k9l

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirojazda

jeśli dobrze czytałem to masz jedynie izolowany domek od góry. pustka wentylacyjna w ścianie to praktycznie żadna izolacja i dom ma spore potrzeby, podejrzewam że wynik ze strony niedoszacowany. wiem bo mam dom podobnej konstrukcji z 3 warstwową ścianą i jak nie była ona okleojona styropianem to spalałem 5,5 tony w sezonie

teraz oscyluję w okolicy 3 ton w mocno przewymiarowanym kotle.

niemniej jednak problemem są zapewne po części złe nastawy

sterownik jest dobry trzeba go jednak ogarnąć

musisz wybrać czy pracować ma w dwustanie czy w automacie

jeśli w dwustanie zacznij od ustawień podawanie 5sek przerwa 45 sek i nadmuch w okolicy 40%

potem wrzuć zdjęcia popiołu i wykonamy korektę jednego tylko parametru zależnie od tego co na nim zobaczę.

jak chcesz by pracował w automacie przywróć ustawienia fabryczne i też wrzuć fotkę. podeślij też link do instrukcji sterownika. tech porobił tyle odmian dla różnych producentów że nie ogarniam już wszystkich i wolę się posiłkować instrukcją - wtedy łatwiej bo wiem jaki soft w środku siedzi. zdarzało mi się już bowiem sugerować zmianę parametru a okazywało się że kolega ma inną wersję sterownika i w jego oprogramowaniu takiej opcji nie ma.

podejmuj decyzję i wrzucaj fotki

ogarniemy go na odległość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ustawić ten kocioł czy w dwustanie czy w automacie sam już nie wiem co będzie lepiej żeby tylko funkcjonował, próby w dwustanie i w automacie wielokrotnie robiłem próby przywrócenia ustawień fabrycznych i też bez skutku. Z techa wymienili mi nowy sterownik bo było podejrzenie że jest wadliwy,ale ten też robi sobie co chce jakby nie reagował na moje wprowadzane ustawienia. Nie wiem co robić muszę się zastanowić bo obecnie to muszę 24h na dobę pilnować pieca żeby nie zgasło.

Taki mam sterownik  ST-480NK ZPID  wersja softu S.256.51.37 1.3.8 GO6 

http://techsterowniki.pl/shop,22,114,st-480-zpid

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wybierz na spokojnie i dalej już pójdzie z górki

możesz go ustawić w dwustanie a jak już ogarniesz i będziesz chcial spróbowac to potem sie pobawisz PID-em

przemyśl temat i dawaj zdjęcia bo się zima skończy i nerwy stracisz tylko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć TIMON120777 

Po 3 miesiącach walki z piecem psychicznie nie wytrzymuję i już się poddałem i odechciało mi się, z resztą wyjeżdżam do pracy i żona przejmie stery.W pidzie to już w ogóle nie chce współpracować.To co mi udało się ustawić w dwustanie to mam takie nastawy. temperatura zadana c.o. 70stopni temp. c.w.u 50 pompy równolegle 

Czopuch otwarty na godz 10 klapka przy wentylatorze wahliwa otwiera się podczas pracy wentylatora na około 1-1,5cm;zawór czterodrogowy ustawiony na 4,5

czas podawania podajnika 28s ;czas przerwy podawania 185s ;wentylator na 30biegu ;podawanie w podtrzymaniu 15s ;przerwa podawania w podtrzymaniu 13min ;czas pracy wentylatora w podtrzymaniu 30s ;przerwa wentylatora w podtrzymaniu 6min (tu jak wydłużałem czas to krótko jest w podtrzymaniu)Ogólnie to rzadko wchodzi w stan podtrzymania. Trudno mu jest dojść do temperatury zadanej.To co udało mi się na tyle że nie gaśnie i zbyt dużo nie przewala niedopalonego eko-groszku a spala mi 50kg na dobę w tych dodatnich temperaturach to kpina.Ale zauważyłem porównując to co widziałem na filmikach to u mnie nie mogę uzyskać takiego płynnego iskrzącego płomienia i tego koloru.Jakby powietrza nie dostawał bo jak uchylam drzwiczki płomień się wznosi,albo komin mam za dużej średnicy i tak jakby nie było cugu.Muszę to wszystko pomierzyć przyrządami wtedy będzie pewność. hm zdjęcia jutro wrzucę muszę pooprzątać z tej nie mocy już zniechęcony od dwóch tygodni nie sprzątałem kotłowni pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem czemu tak długi czas podawania???

wystarczy 5sek i do tego przerwa odpowiednia

dodatkowo zbyt częste przedmuchy w podtrzymaniu- to stan służący jedynie jak mówi nazwa podtrzymaniu żaru. jak dobry opał i długo trzyma to wystarczy jak dmuchniesz przez 20 sek co 30-40 minut, nie ma potrzeby pyrkania co 4 minuty. dodam że długie podtrzymanie to kiepski stan dla kotła. lepiej jak pracuje niż się kisi. do tego podawanie w podtrzymaniu dopiero jak żar zacznie nisko schodzić, myślę że nie częściej niż co 25 minut jak przestaniesz często przedmuchiwać palenisko.

 

masz stosunek podawanie przerwa 1:7,2 (25/180)

zrób to samo ale z podawaniem 5sek czyli przerwa do tego 5x7,2=35-36sek

potem skoro przesypuje niedopalony węgiel stopniowo wydłużaj tą przerwę o około 5sek co 8godzin

powinieneś dojść do przedziału w okolicy 45-50sek i myślę że wtedy przestanie przesypywać niedopał.

nie patrz na kolor płomienia bo jest on różny dla różnych węgli, jeden pali się długim żółtym a inny będzie miał krótki urywany i niebieskawo biały płomień

patrz jedynie na wymiennik czy nalot jest suchy i w popielnik czy nie ma niedopału i dużych spieków. 

to na początek wystarczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna opcja którą testowałem i chyba do niej wrócę. mniejszy wentylator krótsze podawanie i przerwa zauważyłem że ciepło nie ucieka zbyt szybko w komin zostaje w piecu i szybciej wchodzi w podtrzymanie. podawanie 12-14s przerwa podawania 70-90s wentylator 18bieg i impulsy wzrostu przestawiam z 3 do 4.Im dłużej jest w podtrzymaniu tym niższy kopczyk się robi i dobrze przepala.Co o tym myślisz?w dobrym kierunku idę co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie rozumiem czemu tak długi czas podawania???

wystarczy 5sek i do tego przerwa odpowiednia

dodatkowo zbyt częste przedmuchy w podtrzymaniu- to stan służący jedynie jak mówi nazwa podtrzymaniu żaru. jak dobry opał i długo trzyma to wystarczy jak dmuchniesz przez 20 sek co 30-40 minut, nie ma potrzeby pyrkania co 4 minuty. dodam że długie podtrzymanie to kiepski stan dla kotła. lepiej jak pracuje niż się kisi. do tego podawanie w podtrzymaniu dopiero jak żar zacznie nisko schodzić, myślę że nie częściej niż co 25 minut jak przestaniesz często przedmuchiwać palenisko.

 

masz stosunek podawanie przerwa 1:7,2 (25/180)

zrób to samo ale z podawaniem 5sek czyli przerwa do tego 5x7,2=35-36sek

potem skoro przesypuje niedopalony węgiel stopniowo wydłużaj tą przerwę o około 5sek co 8godzin

powinieneś dojść do przedziału w okolicy 45-50sek i myślę że wtedy przestanie przesypywać niedopał.

nie patrz na kolor płomienia bo jest on różny dla różnych węgli, jeden pali się długim żółtym a inny będzie miał krótki urywany i niebieskawo biały płomień

patrz jedynie na wymiennik czy nalot jest suchy i w popielnik czy nie ma niedopału i dużych spieków. 

to na początek wystarczy

ok spróbuję te nastawy zmienić wentylator na jaką moc i ta klapka w wentylatorze jak ustawić?Może ty mi pomożesz bo jak tu czytam to niektórzy bzdury piszą i przechwalanie się 15kg eko-groszku na dobę nie wierzę.Dam znać co się dzieje. dzięki pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniałem parametry podawania wielokrotnie, ale np właśnie po podanych z serwisu ustawień z TECHa  krótki czas podawania i krótka przerwa gasło w piecu stąd zmieniłem ustawienia na te porównujące moce pieców 15kw 17kw SAS DEFRO TEKLA, Teraz po tych wprowadzonych nastawieniach trwa już ponad 2 godziny i nie może dojść do zadanej temperatury zadana jest 70 a on ledwo trzyma 62 i wywala sporo nie spalonego eko-groszku.To jest już po 2,5 godziny. hm nie bałdzo to fyklada tobźie. zobaczymy co czas pokaże jak się z reformuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy tych ustawieniach co teraz zmieniłem to nigdy nie wejdzie w stan podtrzymania może i dobrze tak ma być, ale zasypuje nie spalony eko-groekim hm i zimno w domu ledwo 19st jakaś siara z tymi kotłami na eko lepiej gas i sprawa jasna bez brudu bez kontroli i powinno śmigać do czasu jak Putin kurka nie przykręci. Taki żart jakbym miał możliwość podłączyć gaz to zrobiłbym to bez zastanowienia hm ale jeszcze się pomęczę albo wyjadę do Kanady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.