Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zapowietrzanie Się Belki Rozdzielacza


Bartek1978

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Dane problemu:

 

1. Miekszam na ostatnim piętrze w budynku wielorodzinnym,

2. Instalacja CO w mieszkaniu jest zbudowana o rozdzielacz CO na klatce schodowej z którego idą przewody skierowane w dół grzejników dolnozasilanych w pokojach.

3. Rozdzielacz na klatce schodowej ma automatyczne nowe odpowietrzniki zarówno na zasilaniu jak i powrocie na górze na swoim końcu.

 

Mój problem to zapowietrzanie się rozdzielacza lub przewodów CO w podłodze. Są takie dni, że co 4 godziny następuje zapowierzenie, odpowietrzniki automatyczne przy rozdzielaczu nie popuszczają powietrza, grzejniki nie sa zapowietrzone - sprawdzałem.

 

Powietrze kumuluje się gdzieś w przewodach lub w rozdzielaczu, czasami działa część grzejników,  a część nie. Rozwiązaniem jest zamknięcie zaworu zasilającego w szafce na klatce przed rozdzielaczem, wtedy słychać bulgotanie i za chwilę odpowietrznik na rozdzielaczu zaczyna popuszczać powietrze. 

 

Czy ktoś wie w czym jest problem ? Nie bardzo rozumiem, gdzie to powietrze może się zbierać. Nie wiem czy dobrze rozumuję ale wyglada to tak jakby ciśnienie wpychało powietrze gdzieś do rurek doprowadzajcych wodę do grzejników, w momencie zamknięcia zasilania, gdy to ciśnienie się wyeliminuje to powietrze wraca do listwy (słychać bulgotanie) i wychodzi odpowietrznikiem (słychać syczenie).

Proszę o pomoc, nie wiem jak rozwiazać ten problem i jaka jest tego przyczyna. Byłbym bardzo wdzięczny za wszystkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. A jaki typ instalacji? zamknięta czy otwarta? pompa na powrocie czy zasilaniu? jak wpięte naczynie wzbiorcze lub przeponowe (za pompą czy przed?). Jaki kocioł? paliwo stałe czy gaz? Najlepiej daj jakiś schemat. Przyczyną takiej sytuacji jest prawdopodobnie źle wpięte naczynie wzbiorcze lub przeponowe a skutkiem jest zbyt niskie ciśnienie na belce dolnej rozdzielacza i zasysanie powietrza przez odpowietrznik automatyczny. Możesz odpowietrzyć układ i zakręcić te kapturki na odpowietrznikach automatycznych, i zobaczyć czy sytuacja się powtórzy. Najlepiej na powrotnej belce wymień automat na manualny. Nie zmienia to faktu że w ten sposób wyleczysz skutek a nie przyczynę ;)  Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Niestety nie znam danych technicznych kotłowni na naszym osiedlu. Wiem tylko, że ogrzewanie jest z sieci miejskiej. Obieg w kaloryferach nie miesza się z obiegem w sieci. Temperatura przekazywana jest za pomoca wymiennika ciepła.

Jestem laikiem dlatego mogę nie za bardzo rozumieć Twój post, ale jeżeli jest za niskie ciśnienie na belce powrotnej i zasysa powietrze przez odpowietrznik to powinno być ono usunięte w kotłowni np przez separator powietrza ? Więć nie powinno sie pojawić na belce zasilajcej.  Mieszkam w budynku wielorodzinnym mieszkań jest ponad 200 więc wg. mnie jedynie moja listwa nie powodowałaby zapowietrzenia, tylko problem może być bardziej złożony. Mógłbyś mi to bardziej wytłumaczyć jak krowie na rowie bo się nie znam za bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To problem do rozwiązania dla administratora budynku i konserwatora instalacji. Monitować i wzywać konserwatora nawet codziennie. Sam niestety nic nie poradzisz. Problem na pewno nie leży w twoim mieszkaniu tylko znajduje się w źle cieplnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pierwszego postu wnioskowałem że to domek wolnostojący. To zmienia postać rzeczy. Akurat na temat węzłów cieplnych nie mam zbytnio doświadczenia. Z tego co rozumiem w bloku masz stację wymiennikową i dalej rozchodzi się to w piony mieszkaniowe, gdzie ów piony łączą się z rozdzielaczem przypisanym do danego mieszkania. Pisałeś że mieszkasz na ostatnim piętrze, rozumiem że twój rozdzielacz też jest na ostatnim piętrze? Przyczyną może być zbyt niskie ciśnienie w instalacji lub źle wykonany węzeł i w ten sposób ty jako najwyżej położony lokator odczuwasz tego skutki. Jeśli powietrze zostanie zassane przez odpowietrznik na twoim pietrze to nie poleci sobie w dół do kotłowni żeby wylecieć przez separator. Może ktoś bardziej doświadczony w budownictwie mieszkaniowym wypowie się na forum. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Tak, rozdzielacz jest na ostatnim piętrze przy moim mieszkaniu w skrzynce, obok powyżej jest też skrzynka z odpowietrznikami pionów, tam oba odpowietrznik od zasilania i powrotu maja odkręcone grzybki. Zastanawia mnie dlaczego odpowietrznik na listwie zasilajcej nie dopowietrza wszystkiego tylko dopiero po tym jak się zakręci zawór na rurze zasilajcej.

Niestety administrator rozkłada ręcę mówiac "taki budynek" i taka z nim dyskusja. Chciałbym załatwic problem we własnym zakresie, bo szkoda mi czasu na wydzwanianie do administratora codziennie i dyskutowanie na znany wszystkim problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.