Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Podłogowe Na Kotle Kondensacyjnym.


jarzynekk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

W tym roku odbieram od dewelopera mieszkanie 55 m2, na ostatniej kondygnacji, ściany z porothermu 24 + 12 cm styropian, stropodach płaski. 

 

Jeśli chodzi o ogrzewanie deweloper wykonuje podłogówkę. W mieszkaniu będzie w sumie 5 obiegów (całość mieszkania ogrzewanie podłogowe). Wykonywana przez niego praca kończy się na poprowadzeniu rur obiegów do szafki na rozdzielacz.

 

Moje pytania:

1. Jaki do takiej instalacji ogrzewania podłogowego dobrać piec kondensacyjny i jakiej mocy? Interesuje mnie kocioł dwufunkcyjny z zamkniętą komorą spalania, bez zbiornika na wodę użytkową.

2. Jaki rozdzielacz?

3. Czy taką instalacje c.o. uciągnie pompa pieca czy musi być dodatkowa?

4. Czy rozstaw wężownicy w posadzce co 10 cm nie jest za gęsty (taki rozstaw w standardzie oferuje deweloper oczywiście z zachowaniem maksymalnej długości 1 obiegu)?

5. Jakie sterowanie. Czy jest sens czujniki w każdym pomieszczeniu czy 1 sterownik pokojowy w centralnej części mieszkania a ewentualnie zmniejszenie temperatury w sypialni poprzez przykręcenie zaworu na rozdzielaczu?

 

Interesuje mnie jak najprostsza i funkcjonalna instalacjo oraz ekonomia w zużyciu gazu.

 

Z przeprowadzonego wywiadu w środowisku lokalnych hydraulików/instalatorów zdania są podzielone co do producenta pieca. Jedni Termet, inny Valiant i tak cała gama producentów. Termet kusi ceną ale różne opinie czytałem na temat tych piecy aczkolwiek nie wiem na ile wiarygodne są te opinie. 

 

Mile widziane linki do konkretnych produktów - chciałbym zweryfikować wyceny lokalnych fachowców.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Wszystkie kotły kondensacyjne są kotłami z zamkniętą komorą spalania. Z mocą jest trochę inny problem. 55 m2 to mała powierzchnia i moc potrzebna do ogrzania takiego pomieszczenia wynosi 3-5 kW, całkiem inny problem to cwu które ma być podgrzewane przepływowo. I tu powinieneś określić swoje potrzeby jeżeli chodzi o ciepłą wodę: ile osób, jakie odbiorniki, jaka potrzebna będzie wydajność cwu? Jak już określisz (policzysz) swoje wymagania to dobierzesz kocioł. Musi to być kocioł o szerokim zakresie modulacji (na "moje oko myślę że od 3 kW wystarczy). Dobrym rozwiązaniem są kotły dwufunkcyjne z wbudowanym zasobnikiem ładowanym warstwowo, szczególnie tam gdzie potrzeba trochę wyższej wydajności cwu (np gdy jest w łazience wanna). Czy wystarczy  pompa kotłowa w układzie? Praktycznie tak., ale...... To ale to minimalna temperatura zasilania kotła, która przeważnie waha się od 30 do 40 C i taka temperatura może być do zasilania podłogówki. Producenci kotłów do instalacji podłogowych wymagają stosowania układów mieszających (zawór 3D + pompa) co musisz sprawdzić. Aby prawidłowo wykonać podłogówkę potrzebny jest projekt i myślę ze deweloper właśnie według projektu wykonuje ogrzewanie podłogowe i nie znając założeń i wyliczeń trudno nawet odnieść się do to twojego pytania. Sposoby sterowania kotłem są dwa: opcja tańsza czyli stałotemperaturowe i droższa czyli pogodowe.  Można oczywiście bawić się w strefy grzania ale to znacznie droższa inwestycja. Kocioł to już twój wybór i twoja decyzja.  Z dystansem traktuj zamieszczane opinie o producentach, jak ktoś dokładnie przeanalizuje problemy które ludzie mają, to można dojść do wniosku że w 99% przypadków nie są to problemy z kotłami tylko z błędnie wykonaną instalacją lub błędnie dobranymi urządzeniami współpracującymi z kotłem (sterownikiem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deweoloper wykonuje tylko posadzke a reszta jest na mojej głowie. Mieszkanie dla 4 osób, łazienka z pryszniceem + wanną (częściej używany prysznic) + aneks kuchenny. Zastanawiam się nad kotłem Immergas VICTRIX 26 2 I bądź termet Ecocondens Gold 25. Po rozmowie z hydraulikiem odradzał mi termet gdyż według jego opini ten piec ma słabą pompę i wentylator który wpada w wibracje i hałasuje (taka jego opinia??). proponuje Vaillant (montuje od lat i sobie ludzie podobno chwalą). Wstepnie przez telefon opisując mieszkanie wycenił piec na kwote 4000-4500 (piec Vaillant)+ rozdzielacz z pompą 2000 zł + pozostałe elementy który nie wycenił. Nie mam zielonego pojecia czy tyle to kosztuje czy chce ze mnie zedrzeć. ;]

 

Patrzac na serwis w mojej miescowości to tylko termet, inni producenci oddaleni o około 30 km (nie wiem jaki to ma wpływ na szybkość naprawy ewentualnej usterki w środku zimy). Przeglądając fora uzytkownicy zwracają na to uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inwestorzy ciągle popełniają jeden podstawowy błąd i zadają pytanie "Jaki kocioł? Marka kotła to naprawdę sprawa wtórna. Ważne jest wykonać instalację zgodnie z wymaganiami producenta kotła i tego się trzymaj. Jak sam się nie orientujesz w instalacjach poproś o pomoc kogoś kto spojrzy na ręce instalatorowi i zweryfikuje jego działania, bo już zaczyna opowiadać Ci banialuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]

Patrzac na serwis w mojej miescowości to tylko termet, inni producenci oddaleni o około 30 km (nie wiem jaki to ma wpływ na szybkość naprawy ewentualnej usterki w środku zimy). Przeglądając fora uzytkownicy zwracają na to uwagę.

 

Wydaje się, że w tym zdaniu odpowiedziałeś sobie na pytanie o markę kotła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.