Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym zmienić kocioł na coś z podajnikiem. Myślałem o paleniu miałem. Do ogrzania mam 200m2 do tego bojler CWU 150l. Dom z lat 60 ocieplony styropianem 8cm na poddaszu wełną 20cm. Ze względu na miał polecają mi kocioł tłokowy ok 25kW. Czy możecie coś polecić?

 

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu TapatalkaDobór kotła,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a po kiego grzyba taki wielki?

napisz ile spalałeś w obecnie pracującym kociołku i co to były za węgle

są dobre palniki w kotłach "ślimakowych" które są łatwiejsze w sterowaniu niż tłoki i też można w nich miałem palić 

obstawiam że nie potrzebujesz wiecej niż 15-17KW z delikatnym już zapasem i nie widzę sensu "uszczęśliwiania się" przewymiarowanym kotłem

 

zajrzyj na stronę cieplowlasciwie.pl i policz sobie jakieTwój dom ma potrzeby i do tego dobierz kociołek- mniejszy niż 25KW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem na stronie i niby potrzebuję ok 13kW czy to nie za mało. Teraz miałem 20 kW i spalalem mało z racji tego że codzienne palilem dopiero wieczorem - w dzień nie ma nikogo. Ok 2.5 tony grubego z Janiny. Co do ślimaka odradzają raz problemy z zawleczką-ale to do ogarnięcia a dwa twierdzą że przy paleniu miałem osadzaja się jakieś paści na palniku i szybko go trafia. Dlatego szukam rady. Najbardziej zależy mi na bezawaryjności. Mam do dyspozycji tak do 8kPLN.

 

Wysłane z mojego LG-D802 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam podobny dylemat jak ty.Człowiek naczyta się forum i jest głupszy niż przed.Obecnie mam tłoka i palę miałem 19-ką .Spieki są z tego straszne. ale kocioł ma łamacz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W klasie 5 i mocy jakiej szukasz, na ekogroszek jest Galmet.

deredas mozesz dodać inne w klasie 5 ?

I najlepiej jakis link do tematu dofinansowania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor tematu wspomina raczej o paleniu miałem  Ja po  lekturze forum zdecydowałem się na ślimaka,najpewniej z palnikiem 2 generacji(tu mam trochę obaw) lub rynnowym(wydaje mi się pewniejszy do miału), gdyż tłok:" kopci, jest trudny w sterowaniu,wygasa w lecie" Osobiście zgadzam się tylko z tym kopceniem.Mój sterownik nie ma  opcji przedmuchów, a kocioł odpala nawet po 6 godzinach przestoju( być może jest to zasługa przechowywania żaru w powstałym spieku ) a nastawy mogę mieć bardzo elastyczne.
W kotłach które oglądałem jest bardzo mało miejsca wokół palnika i jeżeli wyprodukuje on spieki podobne do moich,najzwyczajniej się zapcha i będzie po zabawie.
Najlepiej byłoby zobaczyć wybrany palnik w akcji  u kogoś znajomego.Ja akurat nie mam gdzie.
Niestety nikt ci nie doradzi kotła dobrego dla ciebie,gdyż przeważnie każdy chwali swój.Ja też mam obawy,że dopiero na własnej skórze przekonam się że palniki 2 generacji nie są tak cudowne jak się pisze i pożałuję ,że nie kupiłem 2-go tłoka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.. Ja paliłem 2 lata miałem w palniku 2 generacji. W tym roku kupiłem eko,powodem nie było złe spalanie miału lecz kupiłem eko niewiele drożej niż miał .Zaletą miału jest tylko cena,i już koniec zalet. Więcej popiołu,brudu i jeśli to komuś nie przeszkadza to polecam.

Palniki ślimakowe są o wiele łatwiejsze do ustawienia,przez to i ekonomiczniejsze Wystarczy poczytać o problemach tłoków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie miał 19-ka na kopalni kosztuje obecnie 250 zł. Najlepszy groszek  jaret 21-22  MJ  prawie 500. Więc mamy raptem 2 MJ więcej a cena 2 razy większa. Zawartość popiołu jest podobna.Nikt mi więc nie wmówi,że grochem wychodzi w ostatecznym rozrachunku  taniej.Kiedyś spróbowałem palić grochem i szło go tyle co miału. Gdybym miał płacić za groszek 700-900 zł jak dużo ludzi na forum,to dałbym sobie spokój z węglem i przeszedł na gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe ja boję się podawać marki i producentów bo i tak zaraz powiedzą że nie ma lepszego niz scam :D

dofinansowanie ? masz google -> poszukaj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem o Skam-P premium , Ogniwo Eko Plus, Defro Akm Duo lub Zgoda Iskra Plus. Co do Ogniwa i Skama zastanawiam się jak z paleniem miałem bo tam są podajniki ślimakowe. Nie chciałbym wtopić ok 8 tys. i mieć problemy z piecem. Ekogroszkiem też pewnie spróbuję, ale obstawiam że docelowo ma być miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście uważam że Ogniwo lepiej sobie radzi na miale niż na ekogroszku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użytkuję od października skam-a 12 KW i moje spostrzeżenia są następujące.Paliłem dwoma rodzajami miału - pierwszy miał bardzo drobny, prawie jak piasek wypalał się źle ,dwukrotnie piec wygasł mi , kopczyk na palniku spiętrzał się niemiłosiernie i przerzucał miał do popielnika. Drugi rodzaj miału - w miarę gruby z kawałkami węgla wypalał się o niebo lepiej ,doszedłem do optymalnych ustawień i miał wypalał się w 100 %..Jednym z minusów palenia miałem jest częste opróżnianie pojemnika, w skam-ie pojemnik na popiół jest niewielki i codziennie musiał być czyszczony.Poza tym miał musiał być baaaaardzo suchy w związku z tym przy wrzucaniu do zasobnika dosyć mocno kurzyło się.

Paliłem również czeskim ekogroszkiem - robiłem to z czystej ciekawości i wnioski są takie że piec bez problemu dał sobie z nim radę, eko wypalał się super , trochę dłużej trwało dochodzenie do zadanej temperatury natomiast wypalał się na popiół. Tym czechem paliłem gdy temperatura na zewnątrz nie spadała poniżej 0 stopni .W chwili obecnej palę " normalnym" ekogroszkiem ,ponieważ kupiłem w lato 3 tony.

Nie palę już miałem bo nie po to kupiłem piec na eko żeby codziennie do pieca biegać i go opróżniać. Tona miału w Toruniu oscyluje wokół 520 do 560 zł ,natomiast tona czeskiego workowanego eko to 600 zł,więc zastanowiłbym się czy opłaca się palić miałem ,jakby nie patrzeć alternatywą może tutaj być " czech" .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogrzewam dom 140 metrów plus garaż 35 metrów, bojler 300l.  Suporex 24 plus styropian 10 cm.dodatkowo wewnątrz w całym domu na ścianach płyty kartonowo gipsowe.Temperatura w domu w chwili obecnej 23 stopni.Spalanie aktualne przy obecnej temperaturze zewnętrznej  2-3 stopnie -ok 16 -17kg na dobę.Zdaje sobie sprawę że gdy dociśnie mocny mróz to spalanie wzrośnie i to znacznie ale na razie tę zimę którą mamy trudno nazwać zimą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam spalałem 3miały

1 miał z lokalnej składnicy -porażka, nie nadawał się nawet do spalania w miksie

2. miał z innej lokalnej ofarowany jako miał do podajnika- spalał się dobrze

3 miał -próbka tego:

http://imexpiechota.pl/sprzedaz/wegiel-i-koks/eko-mial/

spalał się elegancko na drobny popiół, z 2worków 5,2kg drobnego odpadu. Problem był jeden- prawie miesiąc musiał doschnąć zanim go wrzuciłem do kosza.

Był głównie drobny z małym udziałem grubszej frakcji, stąd musiałem go dobrze wysuszyć.

 

Inny kolega spala tani miał z Janki (ZG Janina Tauron Wydobycie), 19kę i pali tym ciągle, niska spiekalność, więc nie ma problemu

 

 

Przy wyższym spalaniu problem z miałami jest taki,że generalnie zrobią więcej popiołu i trzeba częściej opróżnić popielnik.

Tutaj sugestia taka, jak kotłownia nie jest "jadalnią", to z kotła wyjąć skrzynkę popielnikową i popiół można usypywać po palnik, wybieramy łopatką do wiaderka wówczas rzadziej.

 

Miał też mocniej pyli przy zasypie i przy wybieraniu popiołu z kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tobą Pieklorz .Miał musiał być wysuszony na tzw " pył" inaczej piec wariował.I dlatego że miał tak pyli zrezygnowałem z zasypowca. Człowiekowi z wiekiem wzrasta zapotrzebowanie na tzw" święty spokój" i staje się leniwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim bardzo suchy, ciut lepszej jakości o zwiększonej granulacji , zwiększony nieznacznie nadmuch i problemu nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.