Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Układ Zamknięty Co I Cwu Do Oceny Prosze O Pomoc


lolek77

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Jako że miałem kilku magików od instalacji co i cwu którzy proponowali mi różne rozwiązania mojej kotłowni postanowiłem poprosić was opinie na ten temat. A oto schemat jaki udało mi się stworzyć. Czy to zadziała proszę szanowne grono o opinie i sugestie odnośnie takiej oto instalacji. Jako ze nie posiadam stałego dostępu do komputera postaram się najszybciej jak to tylko możliwe nanosić ewentualne poprawki do poniższego schematu. Jestem laikiem odnośnie instalacji wiec proszę o wyrozumiałość. A schemat kotłowni ma mieć charakter informacyjny do dalszych rozmów z instalatorami i edukacyjny dla mnie. Zaznaczam ze jestem już w posiadaniu kotła Biawar Optimax 12 KW i po wykonaniu instalacji rozdzielaczy co na parterze i pietrze. Natomiast kocioł gazowy to planowana inwestycja za ok 2 lub 3 lata po doprowadzeniu gazu.

moje co.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem trochę - dodałem zaw zwrotne na napełnianiu kotła - obowiązkowy i na zasilaniu ZW- przydatny.

Natomiast podaj jakie mają wartości:

rury w obiegu kotłowym, powinny być 5/4" lub nawet 6/4" + takiej średnicy zaw 4-D

naczynia przeponowe do CO i do CWU

zawory bezpieczeństwa.

następne rysunki prosimy w jpg

 

Pozdr.

post-18578-0-26419000-1421665498_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to jaka pojemność podgrzewacza cwu? Do kotła 12 kW nie nadaje się podgrzewacz większy jak 120 l. Druga sprawa to średnice rur i zaworu 4D? Optymalnie jest aby Rury w obiegu kotłowym i zawór 4D miały średnicę równą średnicy króćca na kotle w twoim wypadku to 1,5". Piszesz o rozdzielaczach ale nie piszesz co zasilają grzejniki czy podłogówkę? Myślę że z grzejnikami nie powinno być żadnego problemu ze sterowaniem, gorzej jak jest podłogówka to niestety po podłączeniu kotła gazowego mogą być problemy, poza tym podłogówka wymaga zastosowania układów mieszających.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za zainteresowanie

 

Co do formatu rysunków poprawie się, to mój pierwszy temat więc proszę o wyrozumiałość.

 

Co do rozdzielaczy to maja zasilić

 

piętro

pok 1 ok 12 m2 grzejnik

pok 2 ok 18 m2 grzejnik

kuchnia otwarta ok 16 m2 grzejnik + podł. 29 m rury na RTL

korytarz ok 6 m2

łazienka ok 7m2 grzejnik + podł. na RTL jeszcze nie ułożona

 

parter

wiatrołap ok 5m2 podł. 29m rury na RTL

hol ok 6 m2 podłoga 25m rury na RTL + grzejnik gdyby było za zimno

pralnia ok 5 m2

pom. gospodarcze z kotłownią ok 8 m2

 

dokładniejsze dane mogę podać dopiero przyszłym tygodniu.

 

Natomiast jeśli chodzi o zasobnik cwu myślałem o pojemności ok 200 l ewentualnie 2-wez aby w przyszłości podłączyć kocioł gazowy pod wężownicę górna.

 

Rura wychodząca z kotłowni do pierwszego rozdzielacza to cu fi 28 potem rozdzielona na 2 x cu fi 22 do poszczególnych rozdzielaczy grzejniki pex 16 reszta w fazie projektu.

 

Od kotła do miejsca rozdziału na pompy myślałem o zastosowaniu stali czarnej 1,5” po rozdziale na trójniku przejść na cu fi 28 a wtedy zastosować zaw. 4D 1” ale chyba się pomyliłem nie doczytałem ze zaw.4D ma mieć średnicę wyjścia z kotła. Poprawimy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem trochę - dodałem zaw zwrotne na napełnianiu kotła - obowiązkowy i na zasilaniu ZW- przydatny.

Natomiast podaj jakie mają wartości:

rury w obiegu kotłowym, powinny być 5/4" lub nawet 6/4" + takiej średnicy zaw 4-D

naczynia przeponowe do CO i do CWU

zawory bezpieczeństwa.

następne rysunki prosimy w jpg

 

Pozdr.

 

Pozwoliłem sobie na zmiane miejsca zaw.zwr. na zasilaniu ZW chyba tam bardziej spełni swoją role chyba ze sie myle,

post-10567-0-96343600-1421674526_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przepraszam za moją długą nieobecność (delegacja i wszystko stanęło)

 

Wracając do tematu układ kotłowy CO będzie tak jak sugerujecie 6/4 + 4D tej średnicy. (drogi) :(

 

Zawór bezpieczeństwa CO myślałem o 1,5 bara (czy wystarczy ??? Od najniższego do najwyższego punktu instalacji to max 6 m) maksymalne ciśnienie robocze mojego kotła to 2,5bar

 

Zawór CWU jaszcze nie wiem wyjaśni się po zakupie zbiornika (co zaleca producent)ale przeglądając instrukcje rożnych producentów to z reguły 6 bar choć wydaje mi się ze to za dużo wolałbym nie dochodzić do tak wysokich ciśnień

 

Podobnie sprawa wygląda z naczyniami przeponowymi CWU- jeszcze nie mam zasobnika .(ile stosunkowo do objętości % sugerujecie ? )

Pisząc ze długo będę grzał 200 litrowy zasobnik jaka macie na myśli proporcje czasowa bo nie mam doświadczenia. Dłużej będę grzał ale wody tez na dłużej starczy.

 

Naczynie przeponowe CO to też jeszcze kwestia otwarta (ile stosunkowo do objętości % sugerujecie ? )

 

Z góry dziękuje.Czekając na  Wasze dalsze propozycje i poprawki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.