Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Niedogrzana Łazienka Lub Pokoje


kozi291

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Piec MCR 24T

- na dole rozdzielacz na podlogówkę z osobną pompą -działa ok.

- na górze rozdzielacz na grzejniki i z tego rozdzielacza jedna pętla na grzejnik drabinkowy (2m) i  jedna pętla na podłogówkę do łazienki z zaworem RTL na powrocie - w łazience zimno w stosunku do pozostałych pomieszczeń

 

Wyobrazałem sobie że jak w łazience dam grzejnik drabinkowy + pętle podłogówki jakieś 40mb to bedzie gorąco w stosunku do pozostałych pomieszczeń, a tu kicha - RTL otwarty na maksa grzejnik też i jest zimno bo piec nie dostaje informacji z zadnego czujnika że łazienka jeszcze jest nie dogrzana a w pokojach już 21 stopni jest. W sypialni czujnik temp qsense.

Jak przeniosłem czujnik qsense do łazienki to w łazience ok podłoga ciepła grzejnik łazienkowy  też ale pokoje zimne bo okazało się że podłogówka w łazience jest sprawniejsza w stosunku do grzejników w pokojach i znowu kicha - :)

Czujnik żadziej włącza piec i grzejniki pokojowe nie dogrzewają pomieszczeń.

 

Co robić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie na głowicy tylko pod głowicą

tam śa cyferki od 1-7 i N lub inne modele i jak jest na 7 to przekreć na 6 i tak kazdy grzejnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja jest wykonana błędnie dlatego działa tak jak działa i działać lepiej nie będzie .Do gazowego kotła wiszącego nie stosuje się zintegrowanych rozdzielaczy podłogówki. Powinny być min 2 obiegi grzewacze, sterowanie pogodowe i dwa zdalne sterowania do obiegów grzewczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak przeniosłem czujnik qsense do łazienki to w łazience ok podłoga ciepła grzejnik łazienkowy  też ale pokoje zimne bo okazało się że podłogówka w łazience jest sprawniejsza w stosunku do grzejników w pokojach i znowu kicha - :)

Czujnik żadziej włącza piec i grzejniki pokojowe nie dogrzewają pomieszczeń.

 

Co robić ?

 

 

Kocioł uruchamia się rzadziej ponieważ wygrzana posadzka dłużej trzyma ciepło.

 

Jaką temperaturę utrzymujesz na kotle ? 

 

I najważniejsze pytanie dlaczego nie sterujesz kotłem pogodowo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja już chyba całkiem nie rozumiem tego sterowania pogodowo :-( - możesz mi wyjaśnić jak to powinno być ? 

Wydawało mi się że mam sterowanie pogodowo z uwzględnieniem temperatury wewnątrz - czujnik temp. zew. podłaczony do pieca, qsense na górze do grzejników. No i działa pogodowo tzn. jak według zaprogramowanej krzywej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Męczysz ten problem już rok, ale nie napisałeś czy przerobiłeś mieszacz na parterze na zaw 3-D?

Nie napisałeś czy dałeś sprzęgło.

Twoje stare tematy:

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16309-pod%C5%82og%C3%B3wka-grzejniki-piec-gazowy-czy-prawidlowe-sterowanie/

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16840-kocio%C5%82-gazowy-grzejniki-zasada-dzia%C5%82ania/page-2

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/16470-deditrich-mcr-ii24t-z-termostatem-czy-bez/

 

Co do zaworu RTL na 40m pętli to może on nie działać prawidłowo z powodu zbyt długiej pętli - niektórzy producenci zalecają mniejsze długości pętli.

Jak brak sprzęgła to sama pompa w kotle nie wytworzy tak dużego ciśnienia aby przepchać wodę przez zbyt dużą pętlę.

 

Zalecenia do montażu RTL poniżej

 

post-18578-0-78649700-1421534318_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy sterowaniu pogodowym pogodowym kocioł pracuje cały czas. Temperaturę zasilania kocioł ustala za pomocą krzywej grzewczej którą ustawia się raz i to wszystko. Dodatkowy czujnik wewnętrzny jest zbędny. 

 

Nie rozumiem - jak to pie ma chodzić cały czas ?

Miałem tak ustawione, że pompa w piecu działała cały czas i piec mierzył temp. powrotu i albo właczał grzanie albo nie. Wtedy nie było problemu z łazienką u góry - tylko ze w tej wersji w okresach przejściowych przy wybranej krzywej 1 góra była niedogrzana lub przegrzana - więc postanowiłem zainstalować c-mix + Isense na dole do podłogówki i qsense na górę do grzejników i działa ale problem w tej wersji jest z łazienką u góry. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termostatyczny. I wydaje mi sie ze podłoga na dole działa dobrze (ale czy to jest pogodowo ?)

Co daje ten z siłownikiem ?

 

Wracjąc jeszcze do górnej łazienki to rozumiem że najlepiej by było zamontować rotametry i wyregulować równe przepływy dla wszystkich grzejników i dla tej pętli podłogówki w łazience ?

 

Słyszałem że można zrobić samemu takie sprzęgło z rurek miedzianych calowych i kolanek - ktoś wie jak to się robi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy zaworze 3-D termostatycznym masz regulację tylko ręczną, jak masz zawór z siłownikiem to możesz mieć regulację pogodową.

 

Co do przepływu przez zawór RTL to niestety tam regulacja przepływu nic nie da, gdyż RTL otwiera i zamyka przepływ, natomiast ważne jest aby nie było wpływu na RTL temperatury z belki rozdzielacza,

Jak masz miejsce to zamontuj ten RTL bezpośrednio na rurze , a nie na rozdzielaczu.

 

Sprzęgło jest elementem hydraulicznym, powinno być jakoś dobrane do kotła i do instalacji, z rurek Cu28 raczej tego nie zrobisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy regulację pogodową - teraz też mam regulacje pogodową według mojego hydraulika i według fachowca z de ditrich. Ktoś może wyjaśnić idę tego zaworu 3D z siłownikem ?

 

Najprościej będzie jak zaprosisz swojego hydraulika oraz fachowca z de ditrich i niech razem Ci to poustawiają. 

 

Niestety zmartwię Cie ale nie uda im się to 

 

Dokupiłeś sterownik c-mix który steruje dwoma obiegami ale w Twojej instalacji brakuje elementu za pomocą którego może on sterować tj. zaworów 3d z siłownikiem 

Wszystko jest wyraźnie opisane w instrukcji modułu c-mix włącznie z schematami

http://www.dedietrich.pl/Media/Biblioteka-dokumentow/Instrukcje/Regulacja-dla-kotlow-MCR-II-i-MCR3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to nie jest zawór do podłogówki bo powienien byc 20-43st, a nie od CWU to podstawa , o ile masz go dobrze załozonego to tak na 30-35st przy wielkich mrozach 40st max

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.