Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądając różne oferty kotłów z podajnikiem niektórzy producenci podają inf ze kocioł może pracować tylko w układzie otwartym.

Nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi na pytania;

1. Co wpływa na to ze producenci mają takie obostrzenia? (Nie)Solidność wykonania, brak odpowiednich badań czy coś innego ?

2. Na przykładzie kotła Skam-P, który na stronie producenta ma inf ze moze prscowac tylko w układzie otwartym, a na czysteogrzewanie jest inf ze moze pracowac w układzie zamkniętym tylko po zalozeniu zabezpieczenia można przyjąć ze z innymi kotlami jest tak samo? Jezeli nie to jak w końcu teraz jest z gwarancją i przepisami.

3. Czy słyszał ktos o zagotowaniu kotła z podajnikiem opalanym tylko ekogroszkiem ?

Pytam pod kątem czy rzeczywiście warto isc w wymiennik czy wystarczy zawor db coś tam i odpowiednie zabezpoeczenia?

 

Pozdrawiam

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu nie ma nic do myslenia sa kotły do układów otwartych czyli w normalnej cenie i kotły do zamnkietych ktore s a drozsze ze wzgledu na wzmocniona kontrukcję i dodatkowy element do schładzania kotła i tak długo jak klient bedzie kierował sie ceną a nie paraemtrami czy jakością to tak długo bedą tylko do układów otwartych a po drugie jesli masz jakiś dyskonfort z takim stanem rzeczy to kup sobie kocioł do układów zamknietych i wstaw do instalacji otwartej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co do tego ma biurokracja? Taka biurokracja jest w całej Europie i większości świata. Są przepisy są warunki techniczne i aby kocioł mógł trafić do sprzedaży producent musi tych warunków przestrzegać. Inne są warunki dla kotła do układu otwartego a inne do zamkniętego i inny jest sposób zabezpieczania.  Podobnie jest na etapie montażu w instalacji, też są warunki techniczne tylko tu w przeciwieństwie do etapu produkcji nikt nie sprawdza (przynajmniej jeżeli chodzi o budynki jednorodzinne) czy instalacja odpowiada warunkom technicznym. Przepisy są po to aby ich przestrzegać. No niestety mamy taki kraj jaki mamy i tak naprawdę znaczna część inwestorów i instalatorów ma przepisy w d......e. Czy słusznie to już nie mnie oceniać, chociaż sam mam zdanie wyrobione na ten i wielokrotnie je na forum wyrażałem . Na pewno jeżeli inwestor zamontuje kocioł przeznaczony do układu otwartego w układzie zamkniętym traci gwarancję i każdy producent to skwapliwie wykorzysta. Dlaczego większość dostępnych kotłów jest do układu otwartego? Przyczyna jest prosta czyli cena. Niestety inwestorzy szukają tanich kotłów a jak jeszcze usłyszy od instalatora "Panie ja go zamontuję w układzie zamkniętym i będzie działał" to prawie nikt nie kupuje kotła do instalacji typu zamkniętego bo i po co dokładać 2 tysiące jak mogą zostać w kieszeni. Czy ktoś słyszał o zagotowaniu kotła na ekogroszek? Na ten temat niech się wypowiedzą Ci co je eksploatują. Awarii sterownika i niekontrolowanego podawania paliwa wykluczyć nie można to i pewnie zagotowanie jest możliwe. Kocioł z podajnikiem to przysłowiowy pikuś, w instalacjach zamkniętych montowane są kotły zasypowe i do tego na miarkowniku ciągu a to jest już skrajna głupota. Jestem zdania że jak chcesz mieć instalację typu zamkniętego to trzeba kupić kocioł odpowiedni do takiej instalacji, Na bezpieczeństwie oszczędzać nie warto, nie warto też ryzykować wybuchem kotła bo skutki są opłakane co jak chcesz obejrzeć,klikniesz w wyszukiwarkę i bez problemu znajdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przykładzie kotła Skam-P, który na stronie producenta ma inf ze moze prscowac tylko w układzie otwartym, a na czysteogrzewanie jest inf ze moze pracowac w układzie zamkniętym tylko po zalozeniu zabezpieczenia można przyjąć ze z innymi kotlami jest tak samo?

Na wschód od linii Odry przepisy, niektóre prawa fizyki i śmiertelna dawka alkoholu tracą na ważności. Różne rzeczy możesz sobie robić dopóki nikt nie widzi. Ale jak się wysypie i będzie z tego drobny wypadeczek czy grubsza katastrofa, to odpowiedzialność spadnie na Ciebie.

 

Najpewniejsza informacja o tym, czy kocioł może pracować w układzie zamkniętym, jest zawsze w DTR, najlepiej tej dołączonej do kotła w chwili zakupu. Na stronie producenta wielu rzeczy nie ma, inne są nieaktualne. Czasem i DTR wisząca w Internecie jest stara. Takie niejasności są w rankingu kotłów podkreślone, bo czasem są sprzeczne informacje w DTR i na stronie producenta. Albo w DTR piszą że tylko układ otwarty, a na telefon mówią, że montuj pan w zamkniętym. Najbezpieczniej jest sprawdzić przed zakupem u producenta i mieć to na papierze. Nie to żeby kocioł miał zaraz kogoś zabić. Po prostu jeśli w DTR jest jasno napisane, że tylko układ otwarty, a wkręcisz go w zamknięty i się np. rozszczelni na spawach, to producent ma wymówkę, by nie uznać gwarancji. O jakichś grubszych wypadkach nie wspominając, gdzie np. weszłaby ubezpieczalnia i zaczęła sprawdzać, czy kocioł był zamontowany zgodnie z przepisami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Czy słyszał ktos o zagotowaniu kotła z podajnikiem opalanym tylko ekogroszkiem ?

Tak, ja słyszałem. I to dosyć wyraźnie.

Sterownik się zawiesił i się nie wyłączył.

Koledze też się przydarzyło.

Tyle, że my mamy instalacje otwarte, poprawnie wykonane i problemów nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakichś grubszych wypadkach nie wspominając, gdzie np. weszłaby ubezpieczalnia i zaczęła sprawdzać, czy kocioł był zamontowany zgodnie z przepisami.

"Często i gęsto" jak to się mówi w takich sprawach ,głos zabiera prokurator.I co robi ?

Sprawdza czy kocioł był zamontowany zgodnie z instrukcją a przede wszystkim czy był eksploatowany zgodnie z tą instrukcją.

Za instrukcje (DTR-kę)po 1990r odpowiada producent.Za przestrzeganie i stosowanie się do zaleceń instrukcji odpowiada użytkownik.

Piszesz cytuję :

"Na wschód od linii Odry przepisy, niektóre prawa fizyki i śmiertelna dawka alkoholu tracą na ważności. Różne rzeczy możesz sobie robić dopóki nikt nie widzi. Ale jak się wysypie i będzie z tego drobny wypadeczek czy grubsza katastrofa, to odpowiedzialność spadnie na Ciebie."

Czy uważasz ze takie postępowanie jest w porządku?-Chyba tak.- Skoro propagujesz spalanie węgla w kotłach zasypowych GS od góry, a w instrukcji pisze od dołu. Na jakiej podstawie twierdzisz że takie spalanie jest bezpieczniejsze.Masz lub znasz analizę spalin przy takim paleniu?Wiem że nie masz tych analiz. To na czym opierasz swoją wiedzę ze takie spalanie jest bezpieczniejsze.Tylko nie pisz że przecież widać co leci z komina.Często jest tak że to co widać i co śmierdzi jest mniej szkodliwe od tego czego nie widać i co nie śmierdzi a wylatuje z komina.

pozdrawiam. henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Jestem zdania że jak chcesz mieć instalację typu zamkniętego to trzeba kupić kocioł odpowiedni do takiej instalacji, Na bezpieczeństwie oszczędzać nie warto...

Też jestem tego zdania, nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie.

Jeżeli kotły do zamkniętego mają wzocnioną konstrukcję (tak pisze automatyk) to w tej chwili wiem na co zwracać uwagę pytając sprzedawców, bo kilku z nich podało mi informację, że każdy kocioł można zamontować w układzie zamkniętym bez utraty gwarancji, pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia go wężownicą schładzającą lub zaworem DB...., oraz standardowo naczyniem przeponowym i innymi zaworami, itp.

 

A tu wychodzi, że tak nie jest, że tylko jeżeli jest taka informacja zawarta w DTR to można instalować w zamkniętym. Tak ?

Czy sprzedawcy potrafią się posunąć do oszustwa klienta, bo chyba nie z niewiedzy...

 

Najpewniejsza informacja o tym, czy kocioł może pracować w układzie zamkniętym, jest zawsze w DTR, najlepiej tej dołączonej do kotła w chwili zakupu. Na stronie producenta wielu rzeczy nie ma, inne są nieaktualne. Czasem i DTR wisząca w Internecie jest stara. Takie niejasności są w rankingu kotłów podkreślone, bo czasem są sprzeczne informacje w DTR i na stronie producenta. Albo w DTR piszą że tylko układ otwarty, a na telefon mówią, że montuj pan w zamkniętym. Najbezpieczniej jest sprawdzić przed zakupem u producenta i mieć to na papierze.

W chwili zakupu to już raczej za późno. A problemem jest to, że niektórzy nie chcą dostarczyć DTR wysyłając zapytanie mailowe...

 

Kotłów o małych mocach (do 12kW) jest mało, a jak już odsieje się te, które mają w dtr zapewnienie o możliwości instalowania w ukł. zamkniętym zostaje ich jak na lekarstwo. Stąd chcę wiedzieć jak najwięcej przed zakupem, a i tak dzięki forum jestem lepiej przygotowany na rozmowę z instalatorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pracy w układzie zamkniętym kocioł dopuszcza producent nie sprzedawca czy instalator! Sprzedawca czy instalator wcisną każdy kit byle zarobić, a świętością jest to co napisane w DTR kotła. Jak sprzedawca nie posiada DTR i gwarancji czy instrukcji obsługi kotła który sprzedaje to omijaj go z daleka, poszukaj takiego który będzie potrafił dostarczyć wszystkie dokumenty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według obowiązującej normy EN-303 -5:2012 kryterium podziału na kotły do układu zamkniętego i otwartego jest trochę inne przedstawiam je na skanie poniżej.

 

Nie mówmy o wytrzymałości konstrukcyjnej gdyż każdy kocioł musi wytrzymać próbę ciśnieniową -  2x dopuszczalne ciśnienie robocze podczas uruchamiania produkcji danego modelu i w trakcie produkcji każdy kocioł ma być sprawdzany ciśnieniem = 1,43x dopuszczalne ciśnienie robocze .

 

Norma ta nie mówi nic o wytrzymałości kotła i np grubości blach.

Natomiast narzuca minimalne grubości blach oraz wielkości i rodzaje spoin 

 

Pozdr.

post-18578-0-30102800-1421425685_thumb.jpg

post-18578-0-49750700-1421425965_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Norma ta nie mówi nic o wytrzymałości kotła i np grubości blach.

Natomiast narzuca minimalne grubości blach oraz wielkości i rodzaje spoin

 

A możesz podać te wytyczne ?

W zał. skanach nie ma tych informacji.

 

Pozdr.

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.