Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po dluszej przerwie. Jestem juz po wymianie pieca z29 na 17 kw nwt sas mam pytanie odnosnie sterownika jest on inny niz w poprzednim piecu mianowicie st850 z pid czy ktos posiada taki sterownik moze cos doradzi albo podzieli sie swoja wiedza w tym temacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PID czyli płynna regulacja nadmuchu na podstawie danych z czujników temp. wody i temp. spalin. Konkretnie czego oczekujesz, bo sterownków z PID jest sporo ale działaja na takich samych zasadach. Czytałeś instrukcje obsługi? To podstawa, bo sporo jest pytań na które odpowiedź zawiera ta mała książeczka. A mimo, iz sam uzywam modelu nwt, to przy wymianie kotła już bym go 2 raz nie kupił, bo to zwykły kundel górno - dolny, kopciuch i tyle. Może wykonanie dobre ale sama konstrukcja do niczego, tylko za późno sie o tym dowiedziałem, cóż, trzeba przerabiać i jakoś żyć z tym, co się ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze to i jest kundel ale nie zawsze mozna zastosowac to co by sie chcialo tylko to na co warunki pozwalaja. Apropo tego pid lepiej go wylaczyc czy paalic z nim bo mnie sie wydaje ze jak jest wlaczony to dokladniej trzyma ustawiona temperatura ale jest wieksze zuzycie opalu i wiecej smoli a moze mi sie wydaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PID jest dobry jak jest odpowiednio skonfigurowany. Steruje nadmuchem w oparciu o temperaturę na kotle i temperaturę spalin. Jeśli nie znasz tej ostatniej to samodzielnie raczej lepiej kotła nie wysterujesz, bo w oparciu o co? Tyle że trzeba sterownik doregulować do konkretnych warunków (ciąg kominowy, zapotrzebowanie na ciepło budynku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze skonfigurowany sterownik Pid jest dobry do miału, flotokoncentratu, drobnego groszku i niesortów, nawet orzecha 2. Przy grubszym węglu generalnie to przerost formy nad treścią, wystarczy miarkownik.

W legendach w szybszym spalaniu opału na sterowniku w porównaniu do miarkownika, czy szczeliny jest ziarno prawdy, bo PID utrzymuje stabilnie non stop zadaną temperaturę kotła. Nie ma tam tak jak przy miarkowniku okresów przysypiania kotła i wahań temperatury związanych z bezwładnością miarkownika i zapopieleniem. Jest zapopielenie i temperatura spada, to sterownik podnosi obroty utrzymując ciągle temperaturę pieca i spalin.

I dlatego potem legendy, że miarkowniku to 15 godzin, a na sterowniku tylko 10. Coś za coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co, jeśli sterownik działa w tandemie z elektronicznym miarkownikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem. Ale wiedziałem że zaraz tu będziesz  ;). Napisz jak to jest w tandemie. Ja widziałem tandem dmuchawa - miarkownik. Miarkownik z dużą przeciwwagą podnosił bez problemów klapkę z wentylatorem. Zaczep łańcuszka był na górze wentylatora, co dawało lepszy rozkład sił. Oczywiście nie pracowały razem. Raz było palone tak, a raz tak.

Osobiście palę na miarkowniku i szukam opinii o Honeywell FR124 w porównaniu do Esbe Ata 212. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze - porównanie (na obecnym kotle) mam tylko ze śrubką przy klapie. Na pewno jest wygodniej od wyżej wspomnianej, ma się wpływ na reakcję sterowania na wartość i szybkość zmian temperatury, sama temperatura jest bardziej stabilna, ale nie zwalnia to w dalszym ciagu z myślenia. Co nieco wiecej znajdziesz w starszych moich postach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.