Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Sugeruję zmienić hydraulika, bo zanim wziął się za robotę już pieprzy, z czego można wyciągnąć wniosek, że jak się dotknie do instalacji to dopiero ją spieprzy :P. Kupiłem kocioł od gościa który wybierał z niego wodę szufelkami. Z kolejnego, takiego samego też wybiera. Ja mam sucho. On palił na dmuchawie, ja na miarkowniku. Uwaga: nie mam zamiaru sugerować, że na dmuchawie będzie się woda lać. Tym niemniej wszystko zależy od instalatora i palacza, a w przypadku dmuchawca również trochę od sterownika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 ...zależy mi na dość dużej komorze zasypowej 

 

 

:) Standard  a za kilka miesięcy kolejny temat co robię źle... dlaczego tyle pali... jak zmniejszyć moc itd.

 

Koledzy na forum dobrze Ci doradzają ale to ty musisz podjąć decyzję i znosić później jej ciężar. 

 

Zapotrzebowanie masz 14kW przy temp. obliczeniowej -20/+22  a ty chcesz 24kW  :blink:  Spodziewasz się epoki lodowcowej?

 

Pamiętaj że każdy kocioł spali tyle ile mu wrzucisz i często okazuje się że że pomimo większego zasypu spala go w tym samym czasie  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pszemek dobrze pisze. Ostatnio sprawdzalem to u siebie. Długość palenia na jednym zasypie zalezy od mocy nominalnej kotła, czyli powierzchni rusztu. Ile bym nie zasypał to niemal niezależnie od uchylenia klapki i temperatury spalało się w tym samym czasie. Co najwyżej był dym z komina jak miarkownik przymknięty. Dopiero odpowiedni palnik z odpowiednio zmniejszonym paleniskiem obniżyły spalanie, czy raczej zdymianie opału. Ale kombinowania było co niemiara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No rozumiem, że mniejszy jest lepszy, a dlaczego w projekcie mam obliczone na 24 kw? juz wyjaśniam jest tam zaprojektowane co gazowe i na grzejniki przewidziane jest ok 13 kw a reszta to wg ich obliczeń ciepła woda i daje to 24kw... jeśli trzeba to dokładnie przepisze Wam fragment projektu;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w gazówce - jak rozumiem - zakłada się przepływowe podgrzewanie wody, a Ty będziesz mieć bojler.

Przy przepływowym podgrzewaczu moc musi być duża, bo ma sekundy na dogrzanie strumienia wody, Ty możesz bojler grzać i godzinę.

Stąd róznice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz w projekcie 24kW  ale kocioł gazowy wyposażony w podgrzewacz wody cwu musi mieć taką moc aby zdążył podgrzać tę wodę . Kocioł gazowy może pracować w trybie 0/1 czyli załącza się gdy potrzeba podgrzewa wodę do żądanej wartości i się wyłącza lub mocno ogranicza swoją moc czego nie potrafi kocioł zasypowy.

 

Dla 150l cwu potrzeba ok 8kWh energii do nagrzania więc gdyby miał się nagrzewać dajmy na to przez 3-4h to wystarczy że odbierze się piki energetyczne od tego kotła 14-16kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gazowy 24 kW, zasypowy na węgiel/drewno wystarczy 14 kW, bo on grzeje ciągle, a gazowy tylko kiedy potrzeba, o czym wspomnial Przemek. Jak chcesz zasypowy 24 kW to jedynie mialowiec, bo tam inaczej sie dobiera moc niż do węgla czy drewna.

 

A nawiasem, masz w projekcie komin odpowiedni do podłączenia kociołka na paliwo stałe? Bo gazowemu wystarczy rura dwuwarstwowa wystawiona za rogatke domu i też będzie działać, ale paliwo stałe ma swoje wymagania. Nie warto zabierać się za cos od ... strony, bo potem się okaże, że masz cały projekt zły. Grzejniki jak sa projektowane, na jaką temp. zasilania? Zmiana kotła to coś więcej niż tylko zakup urządzenia, Ty chcesz całkiem zmienić sposób ogrzewania więc najpierw skonsultuj to z projektantem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie odpowiedzi i podpowiedzi.

 

Wiem że komin musi być inny ;) mam systemowy z wkładem ceramicznym fi 200 w projekcie woda do grzejników jest określona 70/55... grzejniki będę i tak dobierał jeszcze raz, ogrzewanie całkowicie jest zmienione, kotłownia, kominy i reszta też, na gaz mnie nie stać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie to może tak jak jest w tytule tematu, pomożecie wybrać mi kocioł?

Ma być na drzewo sezonowane i węgiel, dobry i wytrzymały (rodzice mają śmieciuch 22 lata i grzeje do teraz) wiem że teraźniejsze nie wytrzymają tyle ale chociaż połowę, moje typy to :

 

- Hef hef DS 18 kw

- Mpm DS 17-19 kw

- Dakon Dor 16 kw ................wada to chyba trochę mała komora zasypowa 

- KSGW Zgoda 20 kw 

- Defro DS 20 kw ............trochę drogi

- SAS NWG 17 kw

 

Wszystkie kotły z miarkownikiem ciągu, proszę o konkrety który i dlaczego ;) ... z góry dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego upierasz się przy blisko 20KW? Czy aż tak kochasz majsterkowanie, zabawy diaksem i eksperymenty, że koniecznie chcesz kupić kocioł, którego moc po góra kilku sezonach będziesz musiał ograniczać na siłę??? :O. Ja obecnie ogrzewam dom ok. 130m2 kotłem którego moc ograniczyłem do niespełna 12KW. Ograniczałem, bo kupiłem okazyjnie prawie nowy kocioł do niewielkiej naprawy. Inaczej kupiłbym mniejszy.... Bojler pionowy 120l Biawaru ma taką moc wężownicy, że nie ma żadnego problemu z ciepłą wodą. Nagrzewa się ok godziny, w pół godziny od odpalenia w zasadzie można się spokojnie myć. Czego chcieć więcej? Co więcej przed ograniczeniem mocy spalał znacznie więcej paliwa z powodu zbyt dużego rusztu i zdymiania opału w podtrzymaniu. Czy to ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

- KSGW Zgoda 20 kw 

...

Panowie próbują ale chyba mają już dosyć ;) . Ja nie znam się, i dopiero od grudnia czytam cokolwiek o ogrzewaniu, ale mam w domu starszym, jakim znajdziesz w profilu, Zgoda 11KW weszła przed wigilią. Nie było jeszcze -30* w nocy także nie wiem czy malczan utrzyma +22 czy tylko + 13* w domu w takiej epoce lodowcowej. Ale było -6 w dzień i -14* w nocy, i tak było dwukrotnie. Kotełek bez najmniejszego problemu utrzymywał zadaną miarkownikiem temp. 60*, spalając węgiel orzech 32.1 czyli 28KJ. Budujesz dom o 27 lat młodszy... zastanów się jeszcze nad wyborem, najlepiej zastanawiaj się kilkukrotnie. Pozdrawiam i powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak bardzo chcesz mieć te 20 kW, to od razu zamontuj bufor 1000 l bo bez niego będziesz płakał częściej jak Twoja kobieta. Jeśli weźmiesz coś ok. 12 kW to bez bufora da radę. SASa będziesz musiał przerabiać bo to nie jest dolniak, trzeba zatkać górną dziurę a na dole zrobic palnik z szamotu, jest na forum sporo o tym. Lubisz się bawić to kup ale małą moc, max 14 kW, cena wysoka a kocioł przeciętny, by nie urazic nikogo. Defro za mocne, Hef też za mocny. Pozostaje Zgoda i Dakon, weź którykolwiek z nich o mocy 13 lub 15 kW, nie więcej. Jesli będzie palone 24/7 to moc na straty będzie na poziomie 3 - 4 kW, więc nawet ten 13 kW będzie miał sporą rezerwę. Po co Ci zatem 20 kW jak wykorzystasz 3, a reszta będzie generować straty. Ale zrobisz co zechcesz, jak znam zycie kupisz 20 kW i nastepny post będzie "gdzie dać szamot żeby zmniejszyć moc". Jak nie masz gdzie wydać kasy, to dołóż kilka cm do ocieplenia dachu i podłogi, bo podejrzewam będziesz miał podłogę na gruncie a ona bardzo lubi wyprowadzać ciepło z domu. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedawca pewnie miesza w glowie koledze , czasami sie nasłucham jaki kit wciskaja ludziom, bierz pan kociła z górnym spalaniem, oczywiście wiekszy niz potrzeba,  wiecej wejdzie opału nie będzie trzeba zaglądać często do kotłowni do tego oczwiście wentylator, to człowiek nie wie czy płakac czy sie smiać, czy zje... handlowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jako, że sam wykorzystałem różne fora (to głównie) do wyboru kotła, czuję się zobowiązany do podzielenia się swoim=niewielkim doświadczeniem. :rolleyes:

Po wielu godzinach spędzonych na czytaniu opinii i wpisów zdecydowałem się na zakup kotła Defro DS20. Kocioł zainstalowany 16.01.2015r. i od tego dnia pali sie w nim non-stop.

Kilka uwag dla niezdecydowanych (oczywiście z mojego, krótkiego obcowania z tym piecykiem):

1. cena kotła w cennikach nijak się ma do faktycznego zakupu (swój 20kW kupiłem za 3650zł Brutto, co ciekawe zarówno dla mnie jako detalicznego odbiorcy przy Vacie 23% jak i dla firmy przez którą go kupiłem i która go instalowała cena była taka sama pomimo 7% Vatu), akupowałem u przedstawiciela ze strony producenta,

2. brak ruchomego rusztu nie jest problemem, pewnie ma na to wpływ jakość węgla, ale narazie wystarczy raz dziennie przegrzebać ruszt pogrzebaczem, jak pisałem pali się drugi tydzień bez wygaszania, i tu zdecydowana przewaga kotłów DS na górniakami, dorzucam opał kiedy mi pasuje, nie czekając aż się wypali,

3. do pieca zaglądam i dorzucam 2xdziennie, o 6.00 rano i o 20.00 - akurat tak mi jest wygodnie i staram się nasypać tyle opału, żeby wystarczyło (nie zasypuję na full bo 24 godz. by nie wytrzymał chyba),

4. dym z komina można zobaczyć krótko po dołożenia opału, ale z tego co czytałem to raczej normalne,

5. na piecu utrzymuje się temp. dzięki miarkownikowi mechanicznemu ok. 55-60 st.C, ale dzięki zaworowi czterodrożnemu (zdecydowanie polecam) kaloryfery w mieszkaniu są dużo chłodniejsze,

6. piec wygląda bardzo solidnie i ładnie, chociaż to kwestia gustu,

 

Reasumując: Jestem bardzo zadowolony z wyboru, nie porównuję go do innych dolniaków bo nigdy nie miałem z innymi do czynienia. Porównanie z dotychczasowym śmieciuchem też zupełnie nie ma sensu, można tylko zadać pytanie jak można było z nim tyle wytrzymać i ile opału poszło niepotrzebnie kominem ;)  Komfort obsługi i temperatury w mieszkaniu nieporównywalny. Na koniec jeszcze tylko dodam, że dom z lat 70-tych, ocieplony, pow. do ogrzania ok. 220m2.

 

W razie pytań służę niewielkim doświadczeniem :)

 

A już zupełnie na koniec - byłem w Wieprzu obejrzeć u producenta kocioł Zgoda KSGW - i potwierdzam, że producent wprowadził "Unowocześnienie" kotła wprowadzając szczelinę nad komorą zasypową do komina, która powoduje, że kocioł ten przestaje być dolnego spalania, chociaż dość łatwo to naprawić co nawet na miejscu mi zaproponowano po tym jak wyedukowany forami zacząłem się wymądrzać :P   Mimo to kocioł KSGW wygląda jak spawany u sąsiada w garażu w porównaniu z Defro gdzie widać pełen profesjonalizm produkcji.

:ph34r:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dom z lat 70-tych, ocieplony, pow. do ogrzania ok. 220m2...

Witaj!

masz podobną powierzchnię, wiek/materiały budynku i jakieś ocieplenie. A jaką temp utrzymujesz w domu i ile kg węgla zjadasz tymi 220kmw? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

proszę o konkrety który i dlaczego ;) ... z góry dzięki

 

Ja Ci podam konkretny typ, moc, rodzaj sterowania, a Ty to byle jak zmontujesz, kupisz badziewiasty węgiel i będziesz mnie ścigał na forum.

Never!!!

 

Zacznij  łowić.

Oto wędka: czytaj forum. W tym temacie jest już co najmniej jedna odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

panowie nie piszcie ile mocy ma mieć kocioł bo każdy budynek ma inne zapotrzebowanie . Podam przykład domek 110 metrów 2,7 metra wysoki zakupiony kocioł urlih fest manual moc 15 kw węgiel , 14 kw drewno zimą temperatura w pokojach około 16 stopni , w kotle pali się pełną mocą , przy drewnie  na kotle temperatura do 60 zewnętrzny czujnik temperatury instalacja grawitacyjna , palone dzisiaj  temperatura zewnętrzna około 20+ chciałem zobaczyć czy się woda zagotuje nie doszło do 90 , piec oczywiście za słaby , w tym roku dołożyłem bojler cwu 140 litrów i czekam na kocioł cichewicz vespa ten nowy bez tej przegrody na górze z ceramiką i powietrzem dopalającym . Kocioł wybrany z powodu ograniczenia wymiarowego kotłowni inaczej byłby defro ds lub mpm ds . Chodzi o to ze budynki są różne w moim z powodu błednego remontu dokonanego kilkadziesiąt lat temu jest mokra ściana (szczyt z suporeksu bez tynku ładnie pił wodę i oddawał do reszty ściany ) budynek jest zimny , w przyszłym roku odizoluje ścianę założe styropian na dwie najzimniejsze ściany , w tym roku kocioł nie ma tyle kasy aby jednego roku wszystko a nie cierpie kredytów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.