Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ponownie, więc tak zmieniłem w menu serwisowym moc na 12kW i współczynniki mocy kotła i wentylatora ustawiły się automatycznie na 0.

Inne parametry też ustawiły się automatycznie i wygląda to tak

- Min. praca podajnika - 1
- Max. praca podajnika - 3
- Min. przerwa pod. - 50s
- Max. przerwa pod. - 100s
- Min. wentylator roboczy - 13
- Max. wentylator roboczy - 25
- Min. obroty - 900
- Max. obroty - 1400
- Współczynnik mocy - 0

 

Zostawię tak na kilka godzin i będę bacznie obserwował i zobaczymy jak będzie wyglądała sprawa. Najwyżej później wrócę do 15kW i do ustawień które proponujesz Woytek :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaję ci takie, poniważ mój sąsiad ma identyczny kocioł jak ty i też walczył ze spiekami i spalanie po zmianie parametrów jakie podałem, to u niego wszystko się unormowało spieki które robiły pionowe sople dopalają sie. Na swoim piecu wczytał moc 12kW i parametry troche zmodyfikowane tak jak podałem, u mnie jest identycznie węgiel po wymianie na inny (sprzedawca sam wymienił i dał gratis 150kg robiły się sopelki pionowe a średnica retorty mniejsza niż w 15 więc czasami lubił zlecieć taki niedopalony jeszcze spoel i zabierał ze sobą niespalony węgiel) pali sie można powiedzieć idealnie (sterownik K1P). Co ważne u sąsiada piec wchodził często w nadzór, teraz pracuje ciągle nie ma wejść w nadzory. Kocioł pracuje pod kontrolą PID.

 

Wczoraj u siebie zmodyfikowałem tylko

 

- Min. praca podajnika - 1
- Max. praca podajnika - 4
- Min. przerwa pod. - 60s - (podobnie tu do 60 dłużej leży węgiel na złożu w retorcie i dokładniej się spala przd następnym podaniem)
- Max. przerwa pod. - 120s - (zwiększona do 120 dłuższa max. przerwa dłużej dopala się węgiel przed następnym podaniem)
- Min. wentylator roboczy - 15
- Max. wentylator roboczy - 30
- Min. obroty - 900 - ten parametr (z 950 na 900)
- Max. obroty - 1600
- Współczynnik mocy - 0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak piec nie może dojść do temperatury zadanej 60 stopni. Ale ogólnie grzejniki gorące :-) zwiększyłem współczynnik mocy kotła na +5 i zobaczę czy pomoże. Ewentualnie zaraz sprawdzę jak sytuacja na piecu i przy ustawieniu 12kW pozmieniam na Te twoje Woytek pozostałe parametry .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zmienisz wszystkie parametry na te co podalem, to wyzeruj wspolczynniki mocy kotla i wentylatora. Odczekaj troche niech poracuje kociol i sprawdz co sie dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich serdecznie. Podłącze się pod temat bo mam podobne pytania. Zacznę od tego jaki mam piec, a jest nim Defro komfort eko duo 35kW. Rozumiem, że regulator PID to ten sterownik na którym ustawiamy wartości pieca(temp. CO, siłę nadmuchu itp.)? Potrzebuję to wiedzieć w celu ustawienia klapki w wentylatorze. Przeczytałem instrukcję oo tego pieca(niestety nie mogę znaleźć od regulatora) oraz kilka opinii i porad na forach, a teraz mam mętlik w głowie. Jest to drugi sezon w którym użytkujemy ten piec. W pierwszym roku budynek był jeszcze nie zamieszkały, była ustawiona niska temperatura w pomieszczeniach, a ekogroszek ładnie się spalał i co ważne nie było na niego dużego zapotrzebowania. W tym roku przy niewielkich mrozach piec pali jak smok. Popiół nadal ładny, ustawienia wydają się być ok, nie chcę pisać tutaj o parametrach takich jak czas przerwy i podawania węgla bo to ustawienia indywidualne dla każdego domu. Chcę osiągnąć jak najmniejsze zapotrzebowanie na węgiel i oczywiście nie zmarznąć(nie mówię, żeby palił 10kg na dobe, ale nie 35kg). Druga sprawa to pozycja w jakiej znajduje się czopuch. U mnie jest przymknięty na maks z tym, że pozostawia małą, otwartą przestrzeń, bo jest tak zbudowany, aby nie można szczelnie odciąć spalinom drogi do komina(chyba udało mi się przekazać to co miałem na myśli). Chciałbym więc wiedzieć w jakiej pozycji jest on u was. Trzecia sprawa, wg instrukcji zaleca się utrzymywanie min. temp. CO 65 stopni. Mam ustawione na 50, w domu ciepło nie widzę, aby się "pocił" o czym mowa w instrukcji, lub było dużo sadzy. Jeszcze odnośnie wentylatora, pisałem o klapce tej której nie widać, wewnątrz, ale jest jeszcze ta nas zewnątrza, mam jak przymkniętą w 80 procentach. Z tych najważniejszych rzeczy byłoby na tyle, choć nurtuje mnie jeszcze sporo tematów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostawiłem moc 12kW a resztę jak u ciebie. I jestem ciekaw jak to będzie szło :-) Ewentualnie jeszcze może zmienić później moc na oryginalna z nowymi ustawieniami  :-) bo z tego co wiem jak jest nawet chwilowy zanik napięcia to przy włączeniu jest wybór mocy kotła lub odczekaj 10 sekund i tam zawsze i tak się ustawia na 15kW RET. A tak z innej beczki używa ktoś z was UPS przy piecu? Tak się zastanawiam czy warto zainwestować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tegi co zauwazylem to zmienionych parametrow w menu serwis nagly zanik pradu nie zmienia nawet jak automatycznie wybierze sobie 15, mozesz takze wybrac 15 i zmienic parametry mocy w menu serwis takie jak dla 12. Co do ups, to ja uzywam APC Smart 100 nowe baterie jak robilem test w grudniu trzymaly mi piec jak doganial zadana 100minut potem ponownie wlaczylem ups do zasilania, takze nie wiem ile na max utrzyma kociol, ale daje max 2 godziny. Twoj motoreduktor pobiera okolo 100W mniej pradu niz moj, wiec podtrzymanie bedzie jeszcze dluzsze. Nie wiem co bedzie jak podna baterie wylaczy sie ups i czy przy ponownym powrocie zasilania zalaczy sie i bedzie ladowal baterie a co najwazniejsze dalej dawal napiecie na piec. Moze ktos wie jak w takim przypadku zachowa sie ups APC Smart 100.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisalem ups APC smart 100 - pomylka APC Smart 1000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmiana na wszystkie twoje ustawienia poskutkowało tym że zaczął przesypywać groszek i już w połowie paleniska nic się nie paliło. Dałem moc kotła na -6. I tak naprawdę nie wiele się różnią te parametry od oryginalnych a jednak w spalaniu znacząca różnica. Może szczegół tkwi w czasie max podawania 4s że za dużo? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprobuj tak ze wspolczynnikami 0

 

- Min. praca podajnika - 1

- Max. praca podajnika - 4

- Min. przerwa pod. - 65s lub 70

- Max. przerwa pod. - 130s lub 140

- Min. wentylator roboczy - 15

- Max. wentylator roboczy - 30

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprobuj podniesc ta wartosc - Max. wentylator roboczy - 30 na 31

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ostatnich nocnych zmianach rano sytuacja wyglądała fatalnie :-) mega kopce ze spiekami i temp 47 na piecu. Więc wróciłem do w miarę kulturalnego spalania mianowicie do oryginalnych ustawień 12kW z małą zmianą.

 

- Min. praca podajnika - 1
- Max. praca podajnika - 3
- Min. przerwa pod. - 50s
- Max. przerwa pod. - 100s
- Min. wentylator roboczy - 13 zmieniłem na 15
- Max. wentylator roboczy - 25 zmieniłem na 31
- Min. obroty - 900
- Max. obroty - 1400
- Współczynnik mocy - 0

- Współczynnik wentylatora - 0

Wczoraj jak zmieniłem na 15kW to wentylator dawał nieźle czadu i pewnie trzeba byłoby się pobawić z jego ustawieniami. Ogień był bardzo mały ale za to jasno żółty.

Coś w tych ustawieniach dla 12kW muszę skorygować żeby doszedł do zadanej i w miarę spalał te spieki:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobaw się tymi ustawieniami przy współczynnikach "0" i dojdziesz do tego, aby dobrze spalał eko, zmieniaj  Min. przerwa pod. - 50s i Max. przerwa pod. - 100s (wydłużaj te czasy i będzie dobrze). Jak już ustawisz dobrze to potem gdy będzie bardziej zimno to dodawaj powera współczynnikami mocy kotła i wentylatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu doszedł piec do zadanej temp jupi :-) Na takich ustawieniach. 

- Min. praca podajnika - 1
- Max. praca podajnika - 4
- Min. przerwa pod. - 70s
- Max. przerwa pod. - 140s
- Min. wentylator roboczy - 13 
- Max. wentylator roboczy - 25
- Min. obroty - 700 (było 900)
- Max. obroty - 1400
- Współczynnik mocy - 0

- Współczynnik wentylatora - 0

Zmian dokonuje tak co ok. 4 godz.

Ciągle dążę do doskonałości z tymi kruszącymi się spiekami hihi. Na próbę zmieniłem teraz czas podawania max 3s tylko podejrzewam że w tedy piec straci na mocy ale to się za godzinę okaże. Na noc dalej będę zjeżdżał w dół z czasami przerw w podawaniu i będę kontrolował na bieżąco. Ogólnie jedni są zadowoleni z Pida inni go wyłączają a moim zdaniem na chwile obecną też szału nie robi bo użytkownik nie powinien sam w menu serwisowym do którego nie ma się dostępu sam zmieniać dostrajać pieca :-) Mi na samym początku zjadał 4-5 worków w dwa i pół dnia a to lekka przesada bo nie było mrozów hihi. Te ich krótkie oryginalne czasy przerwy są ni jak do rzeczywistości. Niby jak dzwoniłem do serwisu to pan powiedział że piec musi się nauczyć danego groszku ale teraz po wnikliwej analizie jak jest ustawiony min czas 40 a max 90 w przerwie podawaniu to raczej ma krótki zakres pracy i jak nie ustawimy współczynnika mocy i tak zawsze będzie często podawał groszek. To takie moje spostrzeżenia. Teraz ilość spalania się u mnie polepszyło.Zasypałem dwa dni temu i coś delikatnie więcej jak połowę zasobnika zjadł więc poprawa jest. A w domu jak było ciepło tak jest. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to swietnie, ze go prawie okiełznałes.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas się bawię z ustawieniami i raz jest lepiej raz totalnie klapa :-) Czy zmieniając czasy przerwy w podawaniu jest jakaś zależność to znaczy że jak jest min przerwa podawania np 50s to max przerwa ma wynosić 100? Czy nie ma reguły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej a częściej - to tak jak z jedzeniem zupę łyżką a nie chochlą, ale też nie łyżeczką do herbaty [chyba, że piecze ;-)].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko coś mi się wydaję że to mniej a częściej będzie tym bardziej powodowało niedopalanie się groszku :-) I musiałbym kolejne dni i noce spędzać w kotłowni i testować :-)

 

To ma wpływ na spiekanie się a nie na dopalanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego teraz mam ustawione przerwa podawania min 90s a max przerwa 180 żeby dać mu się bardziej wypalić. Chyba w tygodniu pobawię się bez Pida i zobaczę czy będą jakieś widoczne zmiany. Tyle że bez pida dojdzie ustawienie trybu nadzoru gdyż on chyba się włącza w momencie osiągnięcia temp zadanej a w pidzie załącza się nadzór dopiero jak podwyższy temp o 5 stopni od zadanej a u mnie nigdy nie miałem takiej sytuacji żeby aż tak automat przegrzał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witaj,

zainstaluj sobie nowe oprogramowanie do K1Pv2 (wersja 2.2.5) wnosi dużo zmian, dodatkowo dodali kalibrację zasobnika i możesz teraz po skalibrowaniu odczytywać jaka ilość węgla w % na ile dni i godzin pozostało w zsobniku. Informacja ta jest wyświetlana na jednym z paneli (obrazek kotła z zasobnikiem i wszystkimi parametrami jakie opisałem wcześniej), praca wentylatora z PID odbywa się płynniej i jest szybsza reakcja na zmiany temperatur CO - to takie moje pierwsze odczucie jakie zauważyłem po zmianie oprogramowania i jeszcze dodatkowe zmiany w nazewnictwie w menu głównym:
1. Rozpalanie- zmiana na "Start".
2. Współczynnik wentylatora- "Korekta wentylatora, oraz przeniesienie do menu głównego.
3. Współczynnik mocy kotła- "Korekta podawania", jak wyżej przeniesienie do m. głównego.
4. Granulacja paliwa- "Typ paliwa":
- gruba - "wysoka kaloryczność",

- drobna - "niska kaloryczność".
5. Menu instalatora- "Menu ustawień".

aha chyba doszedł cykl tygodniowy do grzania CWU:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.